DAJ CYNK

Vodafone testuje w Niemczech pociąg sterowany przez 5G

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5674

Vodafone Niemcy, autonomiczny pociąg sterowany przez 5G

Vodafone testuje w Niemczech autonomiczny pociąg, który jest zdalnie sterowany przez sieć 5G. Sieć nowej generacji została uruchomiona w kampusie Smart Rail Connectivity Campus w Erzgebirge.

- Po raz pierwszy wprowadzamy 5G na tory. Wspólnie z naszymi partnerami przemysłowymi badamy, które nowe zastosowania będą możliwe dzięki 5G.

Jeśli sieć działa w czasie rzeczywistym, tak jak tutaj na torze testowym, to w przyszłości biuro domowe dla maszynistów może stać się rzeczywistością.

- powiedział Alexander Saul, dyrektor zarządzający ds. klientów korporacyjnych Vodafone Niemcy

- Kampus Smart Rail Connectivity w saksońskim Erzgebirge to wyjątkowa platforma w Europie, która w decydujący sposób ukształtuje przyszłość cyfrowego transportu kolejowego. Ponad 100 partnerów prowadzi badania i pracuje nad automatyczną, przyjazną dla środowiska mobilnością. Dzięki wsparciu z programu finansowania "WIR! - Zmiana poprzez innowacje w regionie" Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań, ten innowacyjny modelowy projekt w Erzgebirge może się udać.

- powiedział Sören Claus, dyrektor techniczny kampusu Smart Rail Connectivity

Zobacz: Orange uruchomił w Warszawie testową sieć 5G. Szybkość pobierania blisko 900 Mb/s
Zobacz: Niemiecki Vodafone rozbudowuje sieć 5G w Berlinie

Pociąg ze zdalnym sterowaniem

Gdy pociąg w kampusie Smart Rail Connectivity Camp rusza z miejsca, kabina maszynisty jest pusta. Kierujący pociągiem siedzi kilkaset metrów dalej, w centrum sterowania. Na dwóch ekranach widzi podgląd z kabiny maszynisty oraz widok zewnętrzny jadącego pociągu, w wysokiej jakości. Na wszelkie działania maszynisty pociąg reaguje natychmiast, bez żadnych opóźnień. Polecenia sterujące są przekazywane przez 5G bezpośrednio do pociągu, w czasie rzeczywistym.

Aby umożliwić zdalne sterowanie pociągiem, Vodafone wykorzystuje warstwowanie sieci 5G (ang. network slicing), które pomaga różnym sieciom wirtualnym współdzielić fizyczną strukturę sieci. Podczas testów operator telekomunikacyjny zapewnia wydzieloną sieć 5G, dzięki czemu zawsze jest dostępne optymalne połączenie radiowe, służące do zdalnego sterowania pociągiem, nawet jeśli wielu użytkowników w bezpośrednim sąsiedztwie również korzysta z sieci. Ponadto dane są przetwarzane na miejscu w Mobile Edge Cloud, w małym centrum danych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji mobilnej. Ponieważ dane nie muszą pokonywać dużych odległości, można je przetwarzać bez opóźnień.

Zobacz: [Aktualizacja] Na stadionie Legii ruszy sieć 5G
Zobacz: 5G oznacza szybszą i bardziej skuteczną pracę służb ratunkowych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Vodafone

Źródło tekstu: Vodafone

Przewiń w dół do następnego wpisu