DAJ CYNK

MediaTek rzuca wyzwanie Qualcommowi. Wszyscy na tym skorzystamy

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

MediaTek rzuca wyzwanie Qualcommowi. Wszyscy na tym skorzystamy

Czekają nas spore zmiany na rynku komputerów osobistych. Kolejny producent chce zacząć oferować swoje układy na bazie architektury ARM.

 

Od lat dominującą architekturą na rynku komputerów osobistych jest x86-64, a jedynymi liczącymi się producentami procesorów komputerowych pozostało AMD oraz Intel. Oczywiście taki duopol nie wszystkim odpowiada, ale do niedawna nie wyglądało by sytuacja ta miała ulec zmianie.

MediaTek może zaatakować średni i niski segment

Na ratunek przyszło Apple, które zdecydowało się postawić na architekturę ARM oraz własne SoC. Już nie tylko w smartfonach, ale również laptopach. Ryzyko się opłaciło, korzyści są spore, a śladami Amerykanów poszły inne firmy jak Qualcomm, który pokazał układy Snapdragon X Elite i Plus.

Wygląda jednak na to, że MediaTek nie chce pozostawać w tyle. Jak donosi agencja prasowa Reuters, ich trzy niezależne źródła potwierdziły, że Tajwańczycy pracują już nad własnymi SoC, które będą napędzać laptopy pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11.

Do tej pory Qualcomm był jednym partnerem Microsoftu w przypadku urządzeń ARM z Windowsem, a wszystko za sprawą umowy na wyłączność podpisanej w 2016 roku. Wygasa ona jednak w tym roku, co stwarza nowe możliwości dla konkurencji - również takich firm jak AMD, NVIDIA czy Intel.

MediaTek rzuca wyzwanie Qualcommowi. Wszyscy na tym skorzystamy

Jak na razie brak szczegółów na temat SoC od MediaTeka, które miałyby trafić do laptopów. Wiemy jednak, że producent ten bardzo dobrze odnajduje się w niskim i średnim segmencie, co może być ciekawą alternatywą dla drogich laptopów z Qualcomm Snpadraon X Elite/Plus.

Ambicje Tajwańczyków zdaje się potwierdzać fakt, że CEO firmy - Rick Tsai - został przyłapany na spotkaniu z CEO NVIDII - Jensenem Huangiem; CEO TSMC - Morrisem Changiem oraz CEO Quanta, Barrym Lam. Byłoby to idealne połączenie CPU + GPU + produkcja krzemu + montaż gotowych laptopów.

Zobacz: AMD Ryzen 9000 ładnie się kręci, ale korzyści z tego nie ma
Zobacz: USA chce wykrwawić Chiny. Produkcja tylko na Zachodzie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Microsoft, Dell

Źródło tekstu: Reuters, oprac. własne