DAJ CYNK

Rosja. Smartkałach z Androidem. Będą to sprzedawać cywilom

gtxxor

Sprzęt

Rosyjski smartkałach już w sklepach. Ma Androida

Koncern Kałasznikowa wprowadził do sprzedaży pierwszą, jak deklaruje, inteligentną broń na rynek cywilny. Z systemem Android na pokładzie.

MP-155 Ultima, bo o niej tu mowa, jest strzelbą gładkolufową kalibru 12/70, bazującą na konwencjonalnej konstrukcji o tej samej nazwie. Ma magazynek na siedem naboi, lufę o długości 510 mm i razem z odłączaną kolbą waży 4,2 kg, co jest dość typowe w tej klasie broni. 

Nietypowa jest natomiast obecność komputera z niewielkim wyświetlaczem OLED i zmodyfikowanym systemem Android pod maską. Ten oferuje zegarek, licznik oddanych strzałów, kompas, stoper, minutnik, a także wskaźnik statusu komory nabojowej. Ponadto, można zsynchronizować go ze smartfonem i dedykowaną aplikacją treningową, która ma wspierać doskonalenie umiejętności strzeleckich. 

Mało tego, producent chwali się, że dzięki wbudowanemu złączu USB-C, bezpośrednio do strzelby podłączyć można kamerę. Podobnie – wykorzystując Wi-Fi. Pozwoli to na jeszcze dokładniejszą analitykę strzałów, uwzględniając liczne sugestie dla strzelca, w tym korektę postawy czy chwytu. Wreszcie, do sprzedaży ma trafić również model z od razu wbudowaną kamerą Full HD. 

Oczywiście dalej MP-155 Ultima to pełnoprawna, a co za tym idzie śmiercionośna broń. Wykonana z superwytrzymałych stopów aluminium 7075 i polimerów; modułowa w swej budowie i mająca niezbędne szyny akcesoryjne dla bardziej klasycznych dodatków, jak kolimator albo latarka doświetlająca cel.

Po raz pierwszy Rosjanie zaprezentowali MP-155 Ultima rok temu. Strzelba spotkała się z dużym entuzjazmem środowiska strzelców. Teraz w końcu trafia na rynek cywilny. Jej cena to 130 tys. rublI, co w przeliczeniu daje jakieś 6,3 tys. zł. Powyżej znajdziecie jeszcze oficjalny showcase.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Military Tech Forum

Źródło tekstu: Kałasznikow, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu