DAJ CYNK

WhatsApp wprowadza nowe limity w przekazywaniu wiadomości. Mają być sposobem na walkę z fake newsami

Uapsiabiduba

Rozrywka

Wprowadzone pierwszy raz w Indiach w połowie ubiegłego roku limity w przekazywaniu wiadomości przez WhatsApp maksymalnie 5 razy, zostają teraz wdrożone globalnie. Facebook liczy, że rozwiązanie pozwoli skuteczniej walczyć z plagą fake newsów.

Pierwotnie WhatsApp pozwalał na przekazanie dalej pojedynczej wiadomości maksymalnie 20 razy. W czerwcu zdecydowano się jednak na redukcję do maksymalnie 5 razy po fali przypadków w Indiach, gdzie po fali fałszywych wiadomości rozsyłanych przez media społecznościowe doszło do prób linczu. Carl Woog, będący szefem działu komunikacji WhatsApp w rozmowie z agencją Reuters poinformował o wprowadzeniu nowego limitu dla wszystkich użytkowników.

WhatsApp pozwala tworzyć grupy składające się z maksymalnie 256 użytkowników. Nowe limity znacznie ograniczają rozprzestrzenianie pojedynczej wiadomości do 1280 osób (wcześnie było to nawet 5120 osób). Oczywiście nic nie powstrzymuje tych, którzy otrzymają wiadomość przed udostępnieniem jej dalej. Tym niemniej doceniam ostatnie starania WhatsApp w walce z fake newsami.

Zobacz: WhatsApp dostanie blokadę aplikacji odciskiem palca. Na ślad funkcji natrafiono w wersji testowej na Androida
Zobacz: Fake news to domena starszych osób. Młodzi nie nabierają się tak łatwo
Zobacz: Od blokady na Facebooku odwołasz się w Ministerstwie Cyfryzacji

W ubiegłym tygodniu Facebook informował o usunięciu 500 stron i kont, które były podejrzewane o rozsyłanie fałszywych wiadomości w Europie Centralnej i Wschodniej, w tym na Ukrainie. Zapowiedziano również wdrożenie brytyjskiego systemu zajmującego się weryfikacją i oznaczaniem treści. Sytuację z WhatsAppem paradoksalnie utrudnia szyfrowanie, które uniemożliwia serwisowi weryfikację treści przesyłanych wiadomości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Phone Arena, BBC

Przewiń w dół do następnego wpisu