DAJ CYNK

WhatsApp walczy z fake newsami przed wyborami w Indiach. Podejrzany temat? Zgłoś do weryfikacji

Uapsiabiduba

Rozrywka

WhatsApp wdraża kolejny sposób walki z plagą fake newsów przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Indiach. Przesyłane między użytkownikami informacje budzące wątpliwości będzie można zgłaszać do weryfikacji pod specjalnym numerem.

Czas przed wyrobami parlamentarnymi lub prezydenckimi wiąże się ze wzmożoną aktywnością publikujących fałszywe informacje (tzw. fake newsy). WhatsApp, który niechybnie staje się jednym z narzędzi do ich dystrybucji zamierza sobie z tym problemem poradzić na swój sposób. Tuż przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi w Indiach wdraża funkcję weryfikowania informacji pod specjalnym numerem.

Zobacz: WhatsApp kasuje 2 mln kont miesięcznie. W 3/4 przypadków robią to systemy wykorzystujące uczenie maszynowe

Jeśli jakaś informacja w formie tekstu, zdjęcia, odnośnika lub wideo wzbudzi nasze podejrzenia, wystarczy przekazać ją pod numer +919643000888, a następnie potwierdzić chęć jej weryfikacji klawiszem 1. Po pewnym czasie otrzymamy odpowiedź ze statusem (prawda, fałsz, wiadomość wprowadza w błąd lub nie ma dostatecznego potwierdzenia).

Zobacz: Zuckerberg chce połączyć WhatsApp, Instagram i Messenger wspólną infrastrukturą. Kluczem ma być bezpieczeństwo

Akceptowane są treści w języku angielskim, hindi, telugu, bengalskim oraz malajalam. Za weryfikację odpowiedzialny jest pochodzący z New Delhi startup Proto w kooperacji z firmami Dig Deeper Media oraz Meedan. WhatsApp jest tylko partnerem tego przedsięwzięcia. Jak mówią autorzy pomysłu, poznanie zasad rozprzestrzeniania się fałszywych informacji w sieci pomoże skuteczniej zwalczać to zjawisko.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: WhatsApp

Źródło tekstu: The Next Web

Przewiń w dół do następnego wpisu