Android to najpopularniejszy system mobilny na świecie, na który powstają miliony aplikacji. Wśród nich wiele jest takich, które nie tylko są niebezpieczne dla urządzeń, ale przede wszystkim dla danych użytkowników. W 2019 roku gigant z Mountain View zablokowała ponad 790 000 aplikacji naruszających zasady, które miały trafić do sklepu Google Play.
Sklep Google Play, dzięki któremu użytkownicy mogą instalować aplikacje i gry na urządzeniach z systemem Android, to kusząca droga dla złośliwego oprogramowania. Google korzysta ze z wielu środków ostrożności i uważnie przygląda się nowym aplikacjom, to jednak zdarzają się przypadki, gdzie zainfekowana aplikacja trafia do sklepu i jest pobierana czasem w milionach kopii.
Zobacz: Telefon dotowany przez rząd USA zawiera złośliwe oprogramowanie
Zobacz: Walentynki a cyberbezpieczeństwo - czym nam grozi romansowanie w sieci
- Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony użytkowników przed groźnymi aplikacjami jest oczywiście ich całkowita likwidacja ze Sklepu Play. Nasze mechanizmy weryfikacji zablokowały ponad 790 000 aplikacji naruszających zasady, zanim mogły zostać one opublikowane w Sklepie Play.
- powiedział Andrew Ahn, menedżer ds. bezpieczeństwa aplikacji na Google Play
Amerykańska firma oznajmiła, że wdrożone w roku 2019 surowe zasady sprawiły zmusiły twórców aplikacji na system Android do zaktualizowania swoich produktów. Niezastosowanie się do zasad owocowało zablokowaniem aplikacji. Ostatecznie programiści Google'a zablokowali dziesiątki tysięcy aplikacji ze Sklepu Play.
Codziennie do sklepu Google Play trafiają miliony zgłoszeń programów mobilnych. Część z nich to tak zwane "złośliwe" oprogramowanie. Najczęstszym przypadkiem są aplikacje, które nękają użytkownika nieszkodliwymi reklamami, jednak ta sama droga może być wykorzystana do dostarczenia złośliwego kodu. Zadaniem programów antywirusowych, zainstalowanych na urządzeniach mobilnych, jest wykrycie tych, które pomimo swojego szkodliwego działania dostały się do Sklepu Play. Aplikacje te podają często fałszywe informacje dotyczące treści, które rzekomo mają prezentować.
Zobacz: Jedna osoba w ciągu roku produkuje dane warte tyle, co samochód
Zobacz: Google Stadia trafia na nowe telefony, głównie Samsunga
- Google Android to najpopularniejszy system na świecie. Na Androida codziennie trafiają miliony aplikacji. Nie sposób więc sprawdzić wszystkich i nie dopuścić do Sklepu Play tych złośliwych. Miejmy nadzieję, że Google zmieniając sposoby weryfikacji wyeliminuje to zjawisko. Bardzo ważnym aspektem jest stosowanie na smartfonach oprogramowania antywirusowego, które będzie dodatkową zaporą chroniącą nasze dane.
- powiedział Mariusz Politowicz, ekspert Bitdefender
Firma Google zapowiedziała, że w 2020 roku będzie dążyć do szybszego wykrywania złośliwych aplikacji. Czy jej się to uda, wkrótce się przekonamy.
Źródło tekstu: Bitdefender
Jak ty chłopie nie masz neta w domu to współczuję życia pod kamieniem
lepiej w nagłych przypadkach dzwonić na pogotowie lub policję, omijać 112
Komentarz z serii: nie rozumiem o czym czytam, to komentuje bez sensu. Trochę żenujące.
Artykuł z serii: nie mamy o czym pisać, to zrobimy z igły widły. Trochę żenujące.
Ale w sumie to o co chodzi akurat z tym masztem? To że ktoś twierdzi, że nie można tam akurat pos ...