DAJ CYNK

Facebook trzyma hasła użytkowników w niezabezpieczonym pliku tekstowym

orson_dzi

Rozrywka

Specjaliści od zabezpieczeń Facebooka znowu pod lupą. Tym razem chodzi o hasła do nawet 600 mln kont, które są przechowywane jako zwykły, niezabezpieczony tekst.

Za jedno z największych przewinień dotyczących bezpieczeństwa korzystania z Internetu jest sposób przechowywanie haseł. Są osoby, które tworzą na pulpicie komputera niezabezpieczony plik o nazwie Hasła i w nim przechowują dostępy do wszystkim kont. Okazuje się, że Facebook robi to (prawie) tak samo. Hasła są przechowywane np. w niezaszyfrowanych dziennikach niektórych aplikacji.

Zobacz: Facebook obiecuje poprawić algorytmy SI do skuteczniejszego wykrywania transmisji wideo terrorystów

Sprawie przyjrzał się blog Krebs on Security, który informuje, że Facebook przechowuje w ten sposób hasła od 2012 roku i w zasadzie nie widzi w tym problemu. Zdaniem portalu łatwy dostęp do haseł nie był do tej pory w żaden sposób wykorzystany, więc nie ma tu żadnego problemu. Mowa tutaj o hasłach do 200-600 mln kont. Facebook w rozmowie z blogiem poinformował, że nie zamierza odgórnie restartować haseł do wspomnianych kont, skoro na chwilę obecną nie widać żadnych włamań lub nieautoryzowanych logowań.

Zobacz: Wystarczył jeden dzień awarii Facebooka i Messengera. Telegram zyskał 3 mln nowych użytkowników

W oficjalnym oświadczeniu wystosowanym przez serwis możemy przeczytać, że choć hasła nie były zabezpieczone, to nikt spoza obsługi serwisu nie miał do nich dostępu. Facebook zapewnił przy tym, że oczywiście dba o bezpieczeństwo użytkowników, prywatność jest dla niego najważniejsza oraz poinstruował w jaki sposób dbać o swoje hasło. W zasadzie - nic się nie stało.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: krebsonsecurity; wł