DAJ CYNK

Aplikacje mobilne przesyłają twoje dane do Facebooka. Nawet jeśli nie masz Facebooka

msnet

Rozrywka

Raport opublikowany przez Privacy International podaje, że aplikacje na Androida wysyłają dane osobowe użytkowników na Facebooka i robią to bez pytania o zgodę. Nawet wtedy, gdy użytkownik nie ma Facebooka.

W raporcie Privacy International jest mowa o siedmiu aplikacjach na Androida, w tym takich jak: Duolingo, Yelp, Indeed, Qibla Connect, King James Bible oraz Muslim Pro. Wiele aplikacji z wcześniejszego raportu, w tym Spotify, zostało zaktualizowanych, aby przestać się kontaktować z Facebookiem zaraz po uruchomieniu. Wróćmy jednak do "szczęśliwej siódemki".

Aplikacje, które zostały zainstalowane na wielu milionach urządzeń, nic sobie nie robią z prywatności użytkowników i wysyłają ich dane na serwery Facebooka, zanim ktokolwiek wyrazi na to zgodę. Co ciekawe, dla niektórych aplikacji nie ma znaczenia to, czy ktoś w ogóle ma konto w serwisie społecznościowym Marka Zuckerberga.

- Jest to niezwykle problematyczne, nie tylko dla prywatności, ale także dla konkurencji. Dane wysyłane przez aplikacje do Facebooka zwykle zawierają informacje, takie jak fakt, że konkretna aplikacja, taka jak muzułmańska aplikacja modlitewna, została otwarta lub zamknięta. Brzmi to dość prosto, ale tak naprawdę nie jest. Ponieważ dane są wysyłane z unikalnym identyfikatorem, identyfikatorem reklam Google użytkownika, łatwo będzie powiązać te dane z profilem i namalować szczegółowy obraz czyjegoś zainteresowania, tożsamości i codziennych czynności.

- czytamy w raporcie.

Pocieszający jest fakt, że Privacy Internetional skontaktował się z deweloperami wszystkich siedmiu aplikacji. Twórcy aplikacji do nauki języków Duolingo obiecali, że usuną składnik Facebook SDK App Events z aplikacji na Androida i iOS w nadchodzącej aktualizacji.

Zobacz: Rząd chce opodatkować Facebooka, Google i Netflixa. Odczujemy to w abonamentach
Zobacz: Facebook będzie walczyć z fake newsami. Anyszczepionkowcy i znachorzy na celowniku
Zobacz: Facebook oskarżony o naciąganie dzieci. A czy Twoja pociecha też kupuje diamenty do gier?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Privacy International

Przewiń w dół do następnego wpisu