DAJ CYNK

Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje

Beata Skrzypczak (Opowiemci)

Rankingi

Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje


Szukacie książki do poczytania na wakacjach? Polecamy najlepsze książki z motywem podróży.

Wakacje rozpoczynają się lada moment, a kolej i pociągi od lat towarzyszą nam w rodzinnych wyjazdach. Ostatnio sporo czasu spędziłam korzystając właśnie z tego środka transportu, nie mogłam więc pozbawić się tej przyjemności, aby w podróży czytać powieści, których akcja dzieje się właśnie w pociągu! Dobra zabawa i niezapomniany klimat gwarantowany 😊

Amor Towles „Lincoln Highway”


Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje


Z tą książką podróż pociągiem stanie się wspaniałym doświadczeniem! Ta historia was oczaruje, przeniesie do lat 50. XX wieku w podróż Autostradą Lincolna przez 13 Stanów Ameryki.

Czerwiec 1954 rok. Osiemnastoletni Emmett Watson zaraz po wyjściu z poprawczaka wraca na rodzinną farmę. Wita go ośmioletni brat, Billy, który chce wyjechać do San Francisco w poszukiwaniu ich matki. Nie spodziewają się, że szybko ich plany zmienią swój obrót, a sami chłopcy zetkną się z historią o ukrytym skarbie, wyruszą w podróż koleją, w której będzie czekać na nich m.in. nieuczciwy kaznodzieja, pastor John.

„Lincoln Highway” urzeka stylem i ekspresją, to żywy portret dorastania w latach 50. Billy, zafascynowany opowieściami o bohaterach antycznej Grecji skradnie serce czytelników. Nie zabraknie też osobliwych, choć tragicznych bohaterów, antagonistów i urzekających nawiązań do klasyki (postać Ulissesa). Uwielbiam nastrój, który melancholijnie może zanurzyć się czytelnik, doświadczyć z bohaterami straty, pragnienia miłości, czy pogodzenia się z przeszłością.

Andrzej Wardziak „Słoneczny”


Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje


Sławek Szatkowski, czterdziestoletni rozwiedziony programista, rusza z Warszawy do Pragi, by odwiedzić ciężko chorego ojca. Jego podróż rozpoczyna się w ciemnościach, zimnie i ciszy na niemal opustoszałym dworcu. Wczesna pora, stare wagony, długie korytarze i nieuprzejma kelnerka w warsie nie poprawiają mu nastroju. W przedziale, gdzie wkrótce daje o sobie znać zmęczenie, dręczą go dziwne sny, wracają przykre wspomnienia. Aby je odegnać, rozpoczyna wędrówkę między wagonami, obserwując innych pasażerów.

Gdy zaczyna nawiązywać z nimi kontakt, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Każda upływająca minuta, każdy przejechany kilometr, precyzyjnie odmierzane monotonnym stukotem kół pędzącego w mroku pociągu, przybliżają Sławka do odkrycia upiornej tajemnicy, której korzenie tkwią w bolesnym wydarzeniu z przeszłości.

Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”


Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje


Agatha Christie znana jest z kreatywności, która towarzyszy tworzonym przez nią intrygom kryminalnym, a książka „Morderstwo w Orient Expressie” uznana została za jedną z najważniejszych spraw prowadzonych przez znanego detektywa, Herkulesa Poirota.

Kultowy już detektyw wybiera się w podróż z Syberii na zachód do Europy luksusowym pociągiem sypialnym z 13 innymi pasażerami. Gdy pociąg staje w górach Syberii, w środku nocy dochodzi do morderstwa. Od razu widać, że jeden z pasażerów popełnił przestępstwo, ponieważ nikt przy takich warunkach pogodowych i miejscu nie mógł wsiąść do pociągu, ani z niego nie wysiąść. Każdy z pasażerów ma jednak na tę noc niedpoważalne alibi.

„Morderstwo w Orient Expressie” posiada wszystkie składniki potrzebne do szybkiej i niezapomnianej lektury: klimatyczne otoczenie, tajemnicza zbrodnia, wyizolowani pasażerowie pełni charyzmy i nieoczywistości. „Królowa tajemnic” i tym razem nie zawiedzie swoich czytelników!

Christina Baker-Kline „Sieroce pociągi”


Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje


Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.

Główna bohaterka wyemigrowała z Irlandii wraz z rodziną jako młoda dziewczyna. W wieku dziewięciu lat jej rodzina zginęła w pożarze kamienicy. Ona wraz z setkami innych sierot została wsadzona do pociągu jadącego do Minnesoty, mając nadzieję, że znajdą się ludzie gotowi ją zaadoptować. Międzyczasie poznaje Molly, Indiankę, a dzięki rozwijającej się przyjaźni oboje dowiadują się więcej o przetrwaniu i drugiej szansie.


Jestem ciekawa, jaką książkę wy zabierzecie na wakacje? Macie takie książki, do których regularnie wracacie?

 

Zobacz: Historie o inwazjach z innego świata. Polecane książki science fiction
Zobacz: Książkowe wyspy, z których nie ma ucieczki
Zobacz: Książkowy Dzień Dziecka – tytuły, które pokochają najmłodsi!

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "opowiemci", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne, Unsplash, mat. promocyjne

Źródło tekstu: własne

Przewiń w dół do następnego wpisu