Unia nie miała racji w sporze o rabaty. Sąd przyznał ją Intelowi

Korki od szampana strzelają w Intelu. I nie, nie chodzi tu o najnowszą generację procesorów popularnego, amerykańskiego producenta chipów. W tym wypadku firma odniosła sukces na zupełnie innym polu. W pojedynku z Unią Europejską. Chodzi o konkretne pieniądze.

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Unia nie miała racji w sporze o rabaty. Sąd przyznał ją Intelowi

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał decyzję o anulowaniu grzywny nałożonej na Intel około 15 lat temu. Tym samym przepadło odwołanie Komisji Europejskiej, który reprezentował 27 państw Wspólnoty. Jak wskazał TSUE, odrzucone zostały wszystkie podstawy odwołania podniesione przez KE. Intel ma powody do świętowania, ponieważ firmie anulowana zostanie grzywna w wysokości ponad miliarda euro.

Dalsza część tekstu pod wideo

Intel zadowolony z wyroku

Jak podaje stacja ABC News powołując się na wpis agencji Associated Press, Intel jest zadowolony z wyroku. Trudno się temu dziwić, ponieważ ta ciągnąca się latami sprawa nie zapowiadała tak szczęśliwego dla Niebieskich zakończenia. Wszystko zaczęło się w 2009 roku, gdy Komisja zdecydowała o nałożeniu grzywny na amerykańską firmę. Powodem miało być rzekome stosowanie nielegalnych taktyk sprzedażowych w celu wyeliminowania rywala w postaci AMD.

Jakie były podstawy do tej decyzji? Komisja uważała, że Intel nadużywa dominującej pozycji na globalnym rynku mikroprocesorów x86 poprzez strategię wykluczania rywali za pomocą rabatów. Przez lata w temacie było raczej cicho aż do niespodziewanego zwycięstwa Niebieskich w 2022 roku, gdy Sąd UE uchylił tę karę. Teraz nastąpiło przypieczętowanie tego zwrotu akcji w postaci poparcia tej decyzji przez TSUE. Ale Intel może zyskać jeszcze więcej.

Amerykański producent walczy bowiem także w sprawie jeszcze jednej grzywny przyznanej przez organy Unii Europejskiej. Tu gra idzie o prawie 380 milionów euro. Tyle miała wynieść kara za niektóre ograniczenia w sprzedaży Intela. Podobnie jak w poprzednim przypadku W tym przypadku także Sąd UE uznał już tę decyzję za niezgodną z prawem również w 2022 roku. Sprawa wciąż jednak czeka na ostateczną decyzję.