DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 956 z 1158
  • 1
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 958
  • 1158
 #990237  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 13:20
@lordbyd - rozdzielenie nośnych wbrew pozorom może tylko pogorszyć poziom sygnału. Przynajmniej w miejscach, w których dotychczas RRU pracowały z pełną mocą na wspólnej nośnej.
RRU ma określoną maksymalną moc. W dużym uproszczeniu: przy jednej nośnej obsługiwanej przez RRU cała jego moc idzie na tę nośną. Jeżeli wrzucimy drugą nośną, to moc musi zostać podzielona na obydwie. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. W niektórych miejscach może się okazać, że wspólne L1800 miało lepszy zasięg, niż osobne.
To jest niestety "ciemna strona" RAN sharingu N!
 #990245  autor: grzesk
 23 kwie 2018, 13:41
Informacyjnie do kroniki.
Sieć NJU/Orange, woj. łódzkie, pow. bełchatowski, Gmina Zelów, głównie tereny samego miasteczka i sołectwa na zachód od niego w sąsiedztwie gminy Buczek (woj. łódzkie, pow. łaski).
W sobotę większość czasu spędziłem na zewnątrz budynku korzystając z transmisji danych a, że to teren gdzie jestem na granicy sygnału 3 BTSów (Zelów, Mauryców, Buczek) mogłem sprawdzić czy i jak działa przejście z 3G do LTE podczas aktywnej transmisji.
Krótko mówiąc na tym terenie nie uświadczymy przejścia z 3G do LTE podczas transmisji danych.
Korzystałem z aplikacji BBC iRadio Player, buforuje ona dane ale chyba tak mało, że da się uzyskać efekt jak na OpenFM. Zaczynało grać na LTE ale jak spadło do 3G z czym u mnie nawet na zewnątrz nie ma z tym problemu, zostawało tak długo dopóki nie zatrzymałem odtwarzania. Po zatrzymaniu praktycznie od razu wskakiwało LTE. Nawet jak pojawiałem się w miejscu gdzie mam pełny zasięg LTE siedziało na 3G i nie chciało wskoczyć dopóki nie zatrzymałem streamu.

Stacje mają (i to nie na każdej razem ale część na jednym BTS a cześć na drugim) tylko G900, U900 (chyba jeszcze wspólne), U2100, LTE800 a ta w Buczku ma jeszcze dodatkowo LTE1800 ale po załączeniu agregacji, transfer praktycznie staje.
 #990273  autor: Pawrzes
 23 kwie 2018, 17:25
Mixiorek pisze:Z ręką na sercu - nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem 2G w N! Oprócz terenu 500m od granicy z Ukrainą :-)

Niedaleko Warszawy łatwo można wylądować na zewnątrz w 2G (znowu pominięte L800 z tej samej stacji jadąc 30 km/h...) :roll:
Obrazek

Zrzuty do U2100 na takich ulicach jak Okopowa czy Marymoncka to kompletna porażka konfiguracji N!... :|
Obrazek

Obrazek

Stacje z tylko L1800 oczywiście pominięte jakby w ogóle nie istniały...

Pozdrawiam
 #990277  autor: Mixiorek
 23 kwie 2018, 17:45
Kurcze, Olszewnica. Nijak nie mam tam po drodze. Zobaczymy. Podasz mi, którędy jechać tak by zrobić rozsądne kółko?
Te testy na telefonie z VoLTE czy bez?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990279  autor: harys
 23 kwie 2018, 17:59
Ostatnio byłem w tamtych okolicach, w Skrzeszewie. Na telefonie pięknie CA 1800+2600, ale w sobotę rano już poniżej 20Mbps. Zawsze się zastanawiam co za rok, dwa? Kiedy nie będzie już pasm do dołożenia, na 5G w 2020 też nie ma co liczyć w takich miejscach, z resztą sprzęt domowy w 5G to pewnie będzie początkowo zabijał ceną
 #990285  autor: myk6414
 23 kwie 2018, 18:22
Czuję się wywołany do tablicy :)
Jako mieszkaniec Olszewnicy, muszę stanąć w obronie tutejszych nadajników. Albo macie popsute telefony albo pecha.
Jeżeli chodzi o GSM - nie pamiętam kiedy ostatni raz to coś widziałem na telefonie. Zarówno stacja w Olszewnicy jak i w Skrzeszewie wszystkie rozmowy pięknie w volte zestawia a jak już się zdarzy zrzut to do 3G
Co do prędkości stacji w Skrzeszewie - mam na dachu antenę kierunkowa podpięta do dwr921. Z niego skrętka na piętro, a dalej na parter po PLC i wifi.

Test z przed chwiliObrazek

@pawrzes - jadąc z Warszawy do domu, całą trasę mam LTE. Kiedyś testowałem rozmowę z domu do pracy - telefon cały czas w volte siedział. Tak patrzę na Twoje logi i dziwnie to wygląda. Przejechałes obok OSP w Chotomowie w stronę Olszewnicy z 7 minut później zrzuciło Cię do stacji na kominie (vis a vis Fenixa) która jest jakiś kilometr w stronę Jabłonna ( czyli w odwrotnym kierunku). Jak znam życie stało się to w okolicy JW w Olszewnicy. Tam się dziwne rzeczy dzieją ze względu na anteny wojskowe.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, 18:30 przez myk6414, łącznie zmieniany 2 razy.
 #990286  autor: lordbyd
 23 kwie 2018, 18:22
@kozien70 - tak jak piszesz, siła sygnału po rozdziale pasma może być gorsza.
W specyfikacjach modułów radiowych są określone moce nadajnika dla określonych trybów pracy GSM, WCDMA czy GSM+WCDMA.

@marcin19883 -niektóre telefony widzą sieć 260-34 jako sieć w trybie roamingowym.
Na Huawei-u Y5 II po ręcznym wyborze 260-34 przez chwilę mamy symbol roamingu przy zasięgu po czym telefon przelogowuje się do U2100 lub GSM (jeśli wymusimy tylko U900). Następnie następuje automatycznie zalogowanie do U900 - już bez ikony R (roamingu).
 #990293  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 18:57
Mixiorek pisze: Te testy na telefonie z VoLTE czy bez?
Na 100% telefon bez VoLTE. W N! telefony z VoLTE siedzą do upadłego w LTE, nawet do -130dBm. Trzeba się na nich wręcz starać, by mając nawet szczątkowy zasięg LTE wpaść w 3G.

Z telefonami bez VoLTE zaś dzieje się to, co opisał @Pawrzes. Kompletna porażka, konfiguracja N! jest tu beznadziejna :? Notoryczne jest np. spadanie ze słabnącego L2600 wprost do U2100, zamiast do L1800. Ani Play ani Plus tak się nie zachowuje.
Dla uściślenia, piszę o strefie Huawei.
myk6414 pisze:Czuję się wywołany do tablicy :)
Jako mieszkaniec Olszewnicy, muszę stanąć w obronie tutejszych nadajników. Albo macie popsute telefony albo pecha.
Jeżeli chodzi o GSM - nie pamiętam kiedy ostatni raz to coś widziałem na telefonie. Zarówno stacja w Olszewnicy jak i w Skrzeszewie wszystkie rozmowy pięknie w volte zestawia a jak już się zdarzy zrzut to do 3G
Hint: masz telefon z aktywnym VoLTE. Odpowiedź powyżej ;-)
 #990295  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 19:04
Przetestuj. Wystarczy wyłączyć VoLTE w telefonie. Ja taki test mam codziennie wchodząc u siebie do windy. Włączony stream w LTE, przy włączonym VoLTE grzecznie siedzi w LTE, nawet gdy wskaźnik siły sygnału nie pokazuje żadnej kreski. Przy wyłączonym VoLTE w 7-8 przypadków na 10 spadam prosto do U2100.
Identyczne zachowanie w I linii metra. Z włączonym VoLTE siedzisz do oporu w LTE. Brak VoLTE = co chwilę spadek do U2100 przeplatany powrotami do LTE.
 #990317  autor: Spacedust
 23 kwie 2018, 20:28
Z Poznania:

ul. Ostrówek T! - bez zmian, ładnie widać na drugim planie PLAYa:

Obrazek

Piaskowa/Estkowskiego O! - bez zmian:

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Św. Wojciecha 28 (komin) przed rozbudową o LTE800/LTE2600, to kiedyś pokazywałem z daleka, teraz nieco bliżej

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Grobla 7 (budynek mieszkalny) po rozbudowie o LTE800 tylko w T-Mobile, w Orange faktycznie nie ma nic, wymieniono obie anteny na nowe Huawei:

Obrazek

Obrazek
 #990333  autor: Młody..
 23 kwie 2018, 22:47
spotify pisze:Chociaż Play jak można doczytać również do N! się dokleja i nadaje nie zawsze ze swoich anten. U fioletowych też czerwony długopis zaczyna działać.....
W Play użytek anten właściciela masztu, to w 95% przypadków szybkie uruchomienie zasięgu aby podbić statystyki uruchomień. Po 2 miesiącach wieszają swoje anteny, bo zestawy jakie nadaje Play w większości przypadków nie są w stanie być uruchomione z anten konkurencji.
Sorry za OT.
 #990343  autor: Pawrzes
 24 kwie 2018, 00:26
Mixiorek pisze:Kurcze, Olszewnica. Nijak nie mam tam po drodze. Zobaczymy. Podasz mi, którędy jechać tak by zrobić rozsądne kółko?
Te testy na telefonie z VoLTE czy bez?

Telefon bez VoLTE i tak jak napisał @kozien70 obecnie tak to działa dla większości klientów...
Najlepiej od DW631 w stronę Sikor, potem przez Topolinę ul. Gościniec i Sosnową przez Poddębie wrócić do DW632 ;-) Te okolice to szczątkowy, niestabilny UMTS i słaby GSM z zakłócających się wzajemnie stacji (wewnątrz wielu budynków ginie zasięg) i ciężko się dodzwonić za pierwszym razem...
myk6414 pisze:Zarówno stacja w Olszewnicy jak i w Skrzeszewie wszystkie rozmowy pięknie w volte zestawia

Jak się ma usługę oraz zasięg LTE to pewnie tak ale nie każdy ma tak dobrze ;)
myk6414 pisze:Tak patrzę na Twoje logi i dziwnie to wygląda. Przejechałes obok OSP w Chotomowie w stronę Olszewnicy z 7 minut później zrzuciło Cię do stacji na kominie (vis a vis Fenixa) która jest jakiś kilometr w stronę Jabłonna ( czyli w odwrotnym kierunku). Jak znam życie stało się to w okolicy JW w Olszewnicy. Tam się dziwne rzeczy dzieją ze względu na anteny wojskowe.

Dokładniej to z masztu z T-Mobile, tam też jest granica LAC więc w słabym sygnale nie zawsze udaje się soft handover w odpowiednim czasie. Najbardziej niepokojące to pomijanie L800, jeśli nie udało się przejście z L2600 to powinna być druga próba przejścia z 3G na L1800 lub L800 które sięgają dalej...
harys pisze:Na telefonie pięknie CA 1800+2600, ale w sobotę rano już poniżej 20Mbps. Zawsze się zastanawiam co za rok, dwa?

Nie bez powodu to była jedna z pierwszych stacji wiejskich z L2600 w kraju choć 4G pojawiło się tu dopiero po aukcji UKE i na początku jako L800 tylko dla Orange. myk6414 pewnie korzysta z innego sektora tej stacji.
Może będzie alternatywa dla LTE: http://www.wieliszew.pl/3475,1,1,w-a-cz ... iecej.html bo nowych domów co roku coraz więcej...

Mam przykład gdzie po rozdzieleniu U900 zamiast lepiej jest... jeszcze gorzej niż późną jesienią ubiegłego roku :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co 3 próba kończy się tak...
Obrazek

Pozdrawiam
 #990349  autor: Mixiorek
 24 kwie 2018, 08:02
3G pisze:Polecam również odcinek DW725 Wilków - Rębowola ;)
Challenge accepted* ;-) Postaram się przy okazji wybrać w tamte okolice.
kozien70 pisze: W N! telefony z VoLTE siedzą do upadłego w LTE, nawet do -130dBm. Trzeba się na nich wręcz starać, by mając nawet szczątkowy zasięg LTE wpaść w 3G.
To w takim razie jak dla mnie kolejny argument za posiadaniem w sieci i na terminalu VoLTE.
Pawrzes pisze: Najlepiej od DW631 w stronę Sikor, potem przez Topolinę ul. Gościniec i Sosnową przez Poddębie wrócić do DW632 ;-) Te okolice to szczątkowy, niestabilny UMTS i słaby GSM z zakłócających się wzajemnie stacji (wewnątrz wielu budynków ginie zasięg) i ciężko się dodzwonić za pierwszym razem...
Mam roboczą majówkę więc może jadąc w okolice Kazunia zrobię bardzo duże koło przez drugą stronę Wisły. Zastrzegam, że u mnie będą logi z terminal z VoLTE.
Jak się ma usługę oraz zasięg LTE to pewnie tak ale nie każdy ma tak dobrze ;)
To trzeba to zmienić by było lepiej ;-) tym bardziej jeżeli N! ma taki a nie inny konfig 3G. Jak dla mnie pojawienie się w wielu miejscach po aukcji L800 sprawiło, że sieć zaczęła działać. Tzn transmisja zaczęła działać. A wcześniej po prostu nic nie szło albo szło jak krew z nosa. Mam szczególnie jeden taki obszar na granicy LAC.
harys pisze:Zawsze się zastanawiam co za rok, dwa? Kiedy nie będzie już pasm do dołożenia, na 5G w 2020 też nie ma co liczyć w takich miejscach, z resztą sprzęt domowy w 5G to pewnie będzie początkowo zabijał ceną
Tylko internet po kablu. Nie ma innej drogi. Mam nadzieję, że jak za 2-3 lata operatorzy oplotą do końca miasta to naturalne stanie się wyjście na mocne peryferia. Aglomeracje i tak są nasycone. Do tego konkurencja spora i zysk z klienta taki sobie. Pytanie czy ludzie na peryferiach są gotowi brać net i TV? Szczególnie tacy, którzy mają talerz i np: najtańszy pakiet w Cyfrowym Polsacie. Rolą operatorów jest ich jednak przekonać.

*Telefon będzie w trybie VoLTE.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990353  autor: myk6414
 24 kwie 2018, 08:18
Przetestowane. Galaxy S8 z volte wyłączonym. Trasa ode mnie ze wsi na Rondo ONZ w Warszawie. Do Młocin samochodem dalej metrem M1 i M2. Terminal cały czas siedział w LTE co.potwirdzaja logi z netmonitora.
 #990359  autor: kozien70
 24 kwie 2018, 09:00
Cóż, mogę rzec tyle: farciarz :-) U mnie też tak bywa, ale w niektóre dni. Większość przypadków to przeskakiwanie między U2100 a LTE. Byś miał miarodajny test, pojeździj tak z wyłączonym VoLTE z miesiąc. I najlepiej z aktywną transmisją typu stream. Jestem pewien, że nie będzie tak kolorowo ;-)
  • Strona 956 z 1158
  • 1
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 958
  • 1158
  • 1
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 958
  • 1158