DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 31 z 33
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
 #930686  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 22:37
Jak już pisałam, żadna wyższa świadomość klientów nie jest tu specjalnie potrzebna. Wystarczy, że wielu, którzy realnie potrzebują i korzystają z roamingu zobaczy, że np. YT im przycina, czy wysłanie załącznika ciągnie się jak krew z nosa. Będzie bodziec, żeby przetestować ofertę konkurencji.

Mając abonament i brak zasięgu macierzystego (stale lub w wyniku częstego przemieszczania się) i tak trzeba chcąc nie chcąc, wziąć starter konkurencji, żeby mieć szybszy Internet.

Gdyby Play miał tyle nadajników co Orange to faktycznie problem byłby dość marginalny. Ale tak nie jest.
 #930687  autor: goral2099
 10 cze 2017, 22:51
Już pomijając świadomość lub jej brak, dla sporej części użyszkodników takie ograniczenie nie będzie miało znaczenia. Powód jest prosty: siedzą cały czas w jednym mieście i są w zasięgu sieci macierzystej. tu problemu nie ma.
Zresztą nawet jak używasz transmisji danych do WWW, maila, nawigacji, czy streamingu muzyki, różnicy nie zauważysz. Dla ludzi używających takiego dostępu do internetu z taryf głosowych jako domowego, czy streamingu wideo HD, roaming jest w praktyce nieużywalny niestety. Tu trzeba "zagłosować nogami".
 #930693  autor: harys
 10 cze 2017, 23:38
Dorotea pisze:
myk6414 pisze:Nie każdemu chce się bawić w kupowanie starterów, doładowywanie itd. To że Ty, czy ja tak robię - pewnie robi tak nie więcej jak 1% użytkowników...
Mnie też specjalnie się nie chce, kwestia motywacji. Bywam na wsi, widzę się z nadajnikiem konkurencji, zasięgu Play nie ma więc wpadam pod roaming 1,5 Mb/s. Motywacja do skorzystania z oferty konkurencji znalazła się. Właściwie już wtedy jak obcięli do 3 Mb/s. Jak kogoś naprawdę przyciśnie to będzie szukał rozwiązania.

Jeden z użytkowników mający abonament nawet złożył skargę do UKE i UOKiK, szczegóły na forum Play:
https://forumplay.pl/showthread.php/435 ... post411650
Zresztą nie tylko on:
https://forumplay.pl/showthread.php/450 ... post418142

myk6414 pisze:Tam (w Play) naprawdę nie siedzą idioci i mają wszystko porządnie skalkulowane - nawet ewentualne kary (choć wątpię bo nie widzę podstaw do tych kar - wszak usługa działa)
Nie chcę wypowiadać się na temat ich stanu umysłowego, ale gdyby tam siedzieli geniusze od "kalkulacji" to P4 nie miałoby prawie 4 miliardy zł długu.

Podstawa do kary może się znależć, inni operatorzy dostają nawet za kłamliwe reklamy. Wszystko zależy od tego, jakie stanowisko zajmie UOKiK. Cięcia w roamingu dotyczą wszystkich więc może to podpadać pod naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.
Bez urazy ale zobacz ile tego długu ma reszta ;)
Do tego był wzięty na wypłatę kasy dla udziałowców. Drażni mnie play, sam jestem w Orange ale od strony finansowej to jeden z zdrowszych operatorów i za to raczej nie ma co im wytykac. Sama sieć jest świetnie skonfigurowana, niestety ten brak masztów psuje cały efekt
 #930695  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 23:52
harys pisze:Bez urazy ale zobacz ile tego długu ma reszta ;)
Podziel się informacją. Daj linka. P4 nikt nawet nie chciał kupić.

Tak, czy owak, to nie inni tną roaming, żeby przyoszczędzić na klientach, tylko Play. A przez ten "brak masztów" niektórzy klienci Play jednak potrzebują roamingu.
 #930707  autor: harys
 11 cze 2017, 07:24
Co kwartał są publikowane raporty, troche trudniej jest w przypadku t-mobile bo trzeba wyciągać info ze sprawozdania d-t.
Roaming u Playa to nie Oszczędności, to konieczność. Weź pod uwagę że jest najmłodszy, reszta budowala maszty na zadupiach jak za 20 złotych miałaś 10 min do wygadania, teraz kupisz za to no limit. Przy takich cenach można sobie budować nierentowne stacje bazowe. Do tego dochodzą teraz protesty mieszkańców. Powoli, ale idą do przodu. Każda nowa wieża to ok 300-500 tys. Są miejsca w których ona się nigdy nie zwróci. Czyli żeby zrobić tam zasięg trzeba powiększyć jeszcze bardziej ten dług, który tak piętnujesz.
Ten lejek to strzal w stopę. Ale bądźmy tutaj trochę obiektywni, to nie Onet, to forum telekomunikacyjne.
 #930714  autor: qcom
 11 cze 2017, 09:12
harys pisze:Każda nowa wieża to ok 300-500 tys. Są miejsca w których ona się nigdy nie zwróci.
Opłata za roaming też im się nigdy nie zwróci (175 mln w tamtym roku) a za to można by było trochę nowych stacji wybudować. A tak, kasa poszła do t-mobile i plusa a w roamingu jest coraz gorzej.
 #930748  autor: harys
 11 cze 2017, 12:33
No ale oczekujesz że jakby zrezygnowali z roamingu i za tą kasę zbudowali z 300 stacji bazowych to by było lepiej? Nie mogą sobie na to w tym momencie pozwolić, chwile niestety przespali z inwestycjami, ale trzeba pamiętać że tak naprawdę struktura wlascicielska była niepewna więc może obawiali się większych inwestycji. Teraz maszyna ruszyła i działają na ostro, ale to nie budowa sieci w miastach że znajdziesz blok czy kościół i bez PNB w kilka tygodni ogarniesz
 #930763  autor: Dorotea
 11 cze 2017, 13:31
Każdy z operatorów bierze kredyty i wydaje też sporo na celebrytów, tylko P4 jakoś ma najmniej nadajników.

Wiem, że upraszam, ale tak dla rozluźnienia atmosfery: 175 mln zł wydali na roaming w zeszłym roku, a w tym już 45 mln zł. Plus jakieś 130 mln zł - połowa kwoty wydanej na reklamę w 2016 roku, bo coś tam musi w mediach jednak być; ostatnia kwota jest szacunkowa i raczej zaniżam.

Ile to byłoby nadajników? :D
 #930766  autor: viggen
 11 cze 2017, 13:41
harys pisze: Każda nowa wieża to ok 300-500 tys. Są miejsca w których ona się nigdy nie zwróci. Czyli żeby zrobić tam zasięg trzeba powiększyć jeszcze bardziej ten dług, który tak piętnujesz.
Ten lejek to strzal w stopę. Ale bądźmy tutaj trochę obiektywni, to nie Onet, to forum telekomunikacyjne.
To dlaczego Play nie doklei anten do stacji innych opów? Dlaczego nie postawi kilka mniejszych i gęściej jak konkurencja?
W moich stronach Play ma najmniej stacji własnych a wszystko wieże o gabarytach takich, jakby chciał jedną stacją pokryć zasięg pół Polski. Sam sobie dołek kopie a potem stęka.
Zobacz sobie że Era czy Plus po 10 latach istnienia przy raczkowaniu jeszcze mobilności (nie każdy miał komórkę jak dzisiaj) mieli już zasadniczo pokrycie całego kraju. A Play nadal nie wyszedł poza miasta.
Tak chcieli działać do dzisiaj ale jak widać, sami ruch mobilnego internetu nakręcili i siebie zaorali. Obecnie ich własne stacje w wielu miejscach nie wyrabiają (głos często wrzucany na roaming bo coraz więcej swoich zasobów przerzucają na data, głownei LTE) i jeśli jeszcze wyrabiają, zaraz nie będą (skoro zmuszają do korzystania ze swojej sieci kosztem roamingu)
Ich plan biznesu nie wyszedł. Ile milionów od lat płacą za roaming? Gdyby chociaż 50% tego przeznaczali na rozbudowę własnej sieci poza miasta, dzisiaj byliby w innej sytuacji.
Trudno.
Ludzie którzy mieszkają w miastach i mają zasięg Play z dziurami w kilku miejscach nawet tego nie odczują. Dopiero im szczena opadnie jak wyjadą za swój teren i trasę dom-praca-złobek-Tesco-Biedra-dom.
Tylko oczernianie w BOK Play konkurencji że wina PLusa/TMobile/Orange bo mają stacje zapchane jest nie fair.

Nie ma co bić piany. Dużo odejść nie będzie, bo główny target P4 to ludzie z miast a tam swoją sieć i dość dobre pokrycie mają
 #930796  autor: harys
 11 cze 2017, 14:23
@viggen a Ty na miejscu kogoś z N! Wpuscilbys Playa na maszty? Nikomu nie zależy na tym żeby play miał taniej.
@Gosc ja byłem w play dwa dni. Wystarczyło mi
 #930813  autor: viggen
 11 cze 2017, 15:53
harys pisze:@viggen a Ty na miejscu kogoś z N! Wpuscilbys Playa na maszty? Nikomu nie zależy na tym żeby play miał taniej.
Znam wiele stacji Orange/TM/Plusa gdzie są anteny wszystkich opów i jakoś nie ma z tym problemu. Również gdzie nawet Play na nich wisi.
To działa w dwie strony. Jeśli się op zgodzi na doklejenie anten konkurencji, utrzymanie takiej wieży też mu taniej wychodzi

Uważam osobiście, że to model biznesowy P4. Postawić tam maszty, gdzie konkurencja nie ma lub ma problem (w reklamie wtedy fajnie wygląda bo my zasięg mamy a W3 nie) a resztę pokryje roaming.
Tak ja widzę sposób stawiania masztów przez P4 w praktyce.
Dlatego też jest wiele miejsc, gdzie W3 ma kilka stacji a P4 zaledwie jedną lub dwie na krzyż.

Kończmy ten OT ;)
 #930911  autor: WybrzezeKosciSloniowej
 12 cze 2017, 07:22
[mam telefon tylko z 3G]
Od siebie dodam, że faktycznie, na numerze w Vikingach zmieniły mi się priorytety sieci. Do tej pory, praktycznie 3/4 czasu siedziałem w roamingu T-Mobile. Teraz ustawienie na sztywno różowych jest beznadziejną opcją, bo transfer mam marny, poniżej 1, dużo lepiej jest z Plusem, który dotychczas był zasięgiem "testowym" i nie zawsze sieć wpuszczało. Plus teraz jest głównym roamingiem, do którego mnie przerzuca. Prędkość internetu to 1,5, na Playu odrobinę szybciej, ale z 2 razy większym pingiem, więc wolę Plusa.

Na drugim telefonie z Playem też widzę pozmieniane priorytety, też na Plusa, Orange, które włączano mi na początku roku zablokowali, ale po zgłoszeniu w play24 przywrócili.
 #930956  autor: sa
 12 cze 2017, 11:36
harys pisze:@viggen a Ty na miejscu kogoś z N! Wpuscilbys Playa na maszty? Nikomu nie zależy na tym żeby play miał taniej.
@Gosc ja byłem w play dwa dni. Wystarczyło mi
Hm znam nadajnik gdzie na jednym maszcie są O ,T i play i nie widzę by to im przeszkadzało.Dodam że play ma z nich najlepiej i najstabilniej działające 3g.
 #930957  autor: harys
 12 cze 2017, 11:38
Też znam, ale żeby Cię wypuścili na tysiąc czy dwa bo takie są potrzeby potrzeba umowy ramowej na którą na ten moment nikt nie pójdzie. Play teraz stoi pod ścianą i raczej ręki nikt do niego nie wyciągnie. Z resztą to takie samo uzależnienie jak roaming, tylko bez możliwości lejka. Idą w swoją siec i choć będzie to trwało długo to dlugookresowo to dobre zagranie.
 #930970  autor: sa
 12 cze 2017, 12:12
Pewnie tak ale jak widać gdy potrzeba potrafią się dogadać.Co nie zmienia faktu że play musi nie ma wyboru zwiększyć ilość własnych nadajników bo roaming zaczyna ich przygniatać .Mówiąc wprost dojrzewają do przymusowej zmiany.
 #930978  autor: viggen
 12 cze 2017, 12:28
sa pisze:
harys pisze:@viggen a Ty na miejscu kogoś z N! Wpuscilbys Playa na maszty? Nikomu nie zależy na tym żeby play miał taniej.
@Gosc ja byłem w play dwa dni. Wystarczyło mi
Hm znam nadajnik gdzie na jednym maszcie są O ,T i play i nie widzę by to im przeszkadzało.Dodam że play ma z nich najlepiej i najstabilniej działające 3g.
I tak może być.
Play ma mniej nadajników zazwyczaj więc sieje mocniejszym sygnałem - zarówno 3G jak i LTE. N! ma bardziej gęstą siatkę więc nie sieje takim sygnałem.
Liczę że N! w końcu pójdzie po rozum i zacznie siać LTE1800 mocniejszym sygnałem niż U2100 - bo to aż się prosi.
Niestety trochę za późno
Taki model biznesowy P4. Pomęczą się ale trochę wody upłynie. Chyba, że ktoś ich wcześniej kupi.
Gdyby w końcu mieliby zasięg własny ogólnopolski to wtedy mogłaby być to sieć nr 1. Ale czy się kiedyś tego doczekamy? ;)
Play powinien na początek zablokować całkowicie roaming krajowy w miejscowościach gdzie ma swój zasięg.
Mogliby ale mimo swojego zasięgu w wielu miastach ma za dużo dziur i roaming jest niezbędny tak czy siak.
 #930979  autor: Spacedust
 12 cze 2017, 12:29
Kryniczanin pisze:Play powinien na początek zablokować całkowicie roaming krajowy w miejscowościach gdzie ma swój zasięg.
Za takie coś dostaliby gigantyczną kartę od UOKiKu. Ma być roaming nawet gdyby to było tylko 512 kbps.
  • Strona 31 z 33
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33