DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 29 z 33
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 33
 #930533  autor: Kryniczanin
 10 cze 2017, 12:41
Odejdzie trochę osób, trochę przyjdzie. Mogą być w plecy, ale nie będą to miliony. Może 100000 osób na moje oko.

Choć muszę przyznać uczciwie widać odpływy. Troje moich znajomych z Virgin do Lajta, koleżanka z firmową do Orange, jej pracownica teraz z trzema numerami do Orange. Ma najlepszy zasięg Play i najwyższą jakość, ale mąż pracuje w Niemczech i wszystko jasne.
Play tyle lat jechał na asymetrycznych stawkach za połączenia
5 lat, ile lat W3 jechała na asymetrii z stacjonarnymi? 2x tyle.
 #930534  autor: Ruben
 10 cze 2017, 13:01
@Kryniczanin,
Kryniczanin pisze:5 lat, ile lat W3 jechała na asymetrii z stacjonarnymi? 2x tyle.
I zbudowała infrastrukturę dzięki której nie muszą korzystać z roamingu krajowego.
Trudno to wprost porównywać, bo nie mamy dostępu do wielu informacji. Poza tym, to były inne czasy, inne ceny sprzętu i budowy sieci. W latach 90-tych telefonia komórkowa powstawała i wszystko co pojawiało się kosztowało dużo więcej niż w okresie po 2007r.
Play miał inne założenia, dla nich roaming był elementem modelu biznesowego. Kiedyś bardzo chwalony przez zarząd Play a dzisiaj jak widać, nie sprawdza się to dobrze i sami się do tego przyznają na ile oczywiście mogą. Jak widać żadna strona nie poinformowała o przyczynach ograniczenia prędkości. Rzecznik potwierdził ograniczenie i jednocześnie zaznaczył, że nie ma sensu wchodzić w szczegóły.
Na stronie Play zmieniono zapisy odnośnie udostępniania zasięgu "4 sieci". Uważam, że powinni zamieścić zapis, że poza zasięgiem Play max. prędkość to 1,5Mb/s.
Rozumiem, że to jest wielki biznes, że tutaj nikt nie zwraca uwagi na jednostki takie jak my piszący na forum i pewnie nie odczują tego w MNP ale zachowanie niegodne poważnego operatora.
Odnośnie odejść, to poza tym, że odejdzie kilka prywatnych numerów, to stracą kontrkt na blisko 200SIM. Tutaj nikt nie będzie bawił się w pisanie reklamacji wielokrotne, bo zwyczajnie szkoda czasu na to. Kończy się umowa niedługo i nie zostanie przedłużona. Kierunek migracji Orange bądź T-Mobile.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2017, 13:25 przez Ruben, łącznie zmieniany 1 raz.
 #930540  autor: Kryniczanin
 10 cze 2017, 13:13
Tak zbudowała po 10 letniej asymetrii. Play miał 5 lat asymetrię więc to nie ma porównania.
W latach 90-tych telefonia komórkowa powstawała i wszystko co pojawiało się kosztowało dużo więcej niż w okresie po 2007r.
W latach 90 działki pod maszty były za pół darmo, ceny gruntów oszalały w 2004 po wejściu do eurokołchozu.
 #930543  autor: Ruben
 10 cze 2017, 13:25
Budowa infrastruktury, to nie tylko działki ale i sprzęt, który był zdecydowanie droższy.
Widziałem umowy na dzierżawę z wynagrodzeniem w równowartości xxx USD i nie były to wcale niskie kwoty.
Żeby to sensownie porównywać należałoby podać konkretne dane, bo inaczej dyskusja ma charakter akademicki. Ty napiszesz "nie ma porównania" ja napiszę "był droższy sprzęt" ale tak naprawdę, to ogólniki. Dlatego uważam, że podnoszenie tego tematu niejako uzasadnienia ograniczenia prędkości w roamingu krajowym nie ma sensu.

Play od początku stawiał na roaming krajowy przedstawiając to wyłącznie w samych zaletach, teraz musi zmieniać linię i zachęcają do swojej sieci nawet tam, gdzie LTE wyciąga zawrotne 1Mb/s a w szczycie nawet 0,5Mb/s ciężko wyciągnąć.
Ja nie znajduję argumentów na obronę tego, co Play w ciągu ostaniach 6m-cy zrobił z roamingiem krajowym.
Niezrozumiałe dla mnie jest to, że BOK nadal nie przyznaje, że jest ograniczenie tylko piszą głupoty i dają rekompensatę. Chyba, że ja tylko tak trafiam?
Ostatnio zmieniony 10 cze 2017, 13:33 przez Ruben, łącznie zmieniany 1 raz.
 #930546  autor: Kryniczanin
 10 cze 2017, 13:31
Ruben

Różnimy się z detalach, ale ja się zgadzam roaming dawniej był zaletą teraz jest to kula u nogi i to potężna.

Wersja 1,5mb nie nadaje się do użytku w roku 2017. Jeszcze grudniowe 3mb nie były takie złe. ale obecnie nie ma o czym rozmawiać.

Taka oferta jest nie do zaakceptowania!
 #930549  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 13:38
Ruben pisze:Na stronie Play zmieniono zapisy odnośnie udostępniania zasięgu "4 sieci". Uważam, że powinni zamieścić zapis, że poza zasięgiem Play max. prędkość to 1,5Mb/s.
Jednak tego nie zrobili.
 #930550  autor: Ruben
 10 cze 2017, 13:39
Kryniczanin,
też uważam, że kiedyś roaming to była zaleta chociaż działał różnie i jeżeli już to najlepiej u mnie sprawdzał się ustawiony "na sztywno". Był okres, że chciałem nawet żeby wyłączyli mi macierzysty zasięg i zostawili tylko roamingowy ale nie było to możliwe chociaż podobno kilku osobom na forum to udało się.
Te grudniowe 3Mb zauważyłem ale faktycznie można było korzystać ale te 1,5Mb to zauważyłem sam, bo nawet strona Telepolis zdecydowanie dłużej się ładuje więc to jest odczuwalne.
Czy otrzymaliście może w reklamacji oficjalne potwierdzenie ograniczenia prędkości?
Ostatnio zmieniony 10 cze 2017, 13:46 przez Ruben, łącznie zmieniany 1 raz.
 #930551  autor: WOJTAS
 10 cze 2017, 13:41
Mnie w reklamacji odpowiedzieli że to kwestia partnerów roamingowych i takie tam ble ble, 20 zeta wpadło na konto promocyjne.. Taki efekt...

Wysłane z kalkulatora
 #930561  autor: Mixiorek
 10 cze 2017, 13:58
A ja to widzę tak - roaming nie jest kulą u nogi. Brak własnej sieci w skali pozwalającej na spokojne korzystanie na terenie całego kraju jest kulą i nogi.
Niech mi teraz o tajnych aneksach i innych problemach nie mówią. Chcą być poważną siecią? To niech zbudują sieć i stacje tam gdzie dostają po dupie w stylu 13 do 1.
Jak widać wiele osób ma to w dupie bo statystyki MNP itp. mają nadal dobre. Zobaczymy czy ich obecne ruchy wpłyną na zachowanie ludzi w drugiej połowie roku. Osobiście jestem mocno sceptyczny.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #930563  autor: habish
 10 cze 2017, 14:03
Oczywiście że nic się nie zmieni, a na pewno nie gwałtownie.

Kilku krzykaczy (bez obrazy oczywiście) z tego forum zmieni Play na coś innego ale ogólnie będzie ok.

Rozmawiałem z kilkoma zwykłymi użytkownikami Playa, nie zauważyli żadnych zmian.
 #930565  autor: Ruben
 10 cze 2017, 14:13
Mixiorek,
Większość abonentów nie będzie wiedziała, że takie ograniczenie jest nałożone tylko pomyślą, że ten T-M czy Plus jest taki słaby. Ja otrzymałem w odp. na reklamację, że niska prędkość wynika z przeciążonych nadajników konkurencji i żebym przełączył się na zasięg Play.
Owszem z Play będą odejścia ale raczej na poziomie podobnym do obecnego czyli całkiem sporym. Play broni się jednak dużą ilością przyjęć a ta wynika z reklamy i jeszcze krążącej opinii taniego operatora (nieaktualnej już dawno). Takie zmiany wymagają czasu ale Play na stałe zajął sobie miejsce na polskim rynku.
Najszybciej odejdą osoby zorientowane, tak jak najszybciej kiedyś do Play przyszli. Reszta to można powiedzieć masa bezwładna, która na zmianę wymaga czasu. Kiedyś Play wybuduje infrastrukturę i problem będzie dotyczył coraz mniej abonentów.

Zastanawiające jest, że podobno w roamingu idzie tylko 10% ruchu data więc czy to jest aż tak dużym kosztem żeby aż tak drastycznie przyciąć do 1,5Mb?
 #930567  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 14:24
Patryk7588 pisze:Oczywiście że nic się nie zmieni, a na pewno nie gwałtownie.

Kilku krzykaczy (bez obrazy oczywiście) z tego forum zmieni Play na coś innego ale ogólnie będzie ok.

Rozmawiałem z kilkoma zwykłymi użytkownikami Playa, nie zauważyli żadnych zmian.
Gdyby chodziło o kilku krzykaczy, Play nie robiłby tak drastycznych posunięć, które obliczone są na oszczędności. W samym I kwartale 2017 roku wydali na roaming krajowy, aż 45 milionów złotych, czyli trochę osób jednak z niego korzysta, zwłaszcza poza większymi miejscowościami.
 #930571  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 14:42
Piszesz dla samego pisania?

Nikt przy zdrowych zmysłach (pomijam ekstremalnych minimalistów i tych na abonamencie, którzy nie mają wyboru) nie będzie się katował Internetem 1,5 Mb/s i innymi ograniczeniami w roamingu. Niezadowoleni przeniosą się do innej sieci.
 #930572  autor: habish
 10 cze 2017, 14:46
Dorotea pisze:Piszesz dla samego pisania?
Ja? To ty prowadzisz krucjatę anty Play już od miesięcy, ograniczenia, cenzura itp...

Co do reszty to poczekajmy na jakieś wyniki Play bo na razie to wróżenie z fusów.
 #930573  autor: Dorotea
 10 cze 2017, 14:54
Patryk7588 pisze:To ty prowadzisz krucjatę anty Play już od miesięcy, ograniczenia, cenzura itp...
O żadnej krucjacie nie ma mowy, a faktem jest, że na ich forum jest cenzura, aż furczy.


Nieładne zagrania w rodzaju grzebania przy bonusach, ograniczenia w roamingu to też fakt i pisze o tym wiele osób. Na tym polega forum - wymiana informacji, opinii z uzasadnieniem.
 #930580  autor: viggen
 10 cze 2017, 15:07
Dorotea pisze: O żadnej krucjacie nie ma mowy, a faktem jest, że na ich forum jest cenzura, aż furczy.
.
Zawsze była tam cenzura. Jak się spojrzy z boku, to na każdym portalu ZAWSZE Play był najlepszy.
Obecnie wystarczy poczytać różne wiadomości odnośnie obecnego limitu prędkości i jak klienci od razu "jadą" po Play. Z dnia na dzień zrobiła się najgorsza sieć, cenowo, prędkościowo, jakościowo itd. A gdzie Oni wszyscy byli wcześniej? Pewnie póki płacili małą kasę (jeszcze stare abonamenty) lub tak sobie zakodowali bo szwagier, ciocia, wujek tak powiedzieli to siedzieli w Play i nadal siedzą.
Najszybciej odejdą osoby zorientowane, tak jak najszybciej kiedyś do Play przyszli. Reszta to można powiedzieć masa bezwładna, która na zmianę wymaga czasu.
Dla mnie zawsze P4 była siecią dla tych co nie liczyła się jakość tylko cena. Wśród znajomych widać tą tendencję. P4 im długi czas wychodził najtaniej więc tam przeszli, za innymi.
Oni nawet nie widzą różnicy obecnie gdy net został przycięty. Obecnie nawet nie chcą przechodzić do innych sieci za przysłowiowe 5zł (jeśli do nich argument dotrze, że są inne tańsze sieci) bo po co. Tu im dobrze a P4 dało im dużo zaoszczędzić kilka lat temu. Ale zazwyczaj to ludzie, którzy mieszkają w większych aglomeracjach, gdzie P4 zazwyczaj jest i rzadko wpadają w roaming.
Nie uważam, że zorientowane osoby przechodziły do Play. Wsród znajomych co mają pojęcie o sieciach ani jedna osoba nie siedzi w P4. Zazwyczaj to Orange lub TMobile.\

Roaming w P4 zawsze był kulą u nogi. To było wyjście z sytuacji. Ale na tyle mądrych ludzi zatrudnili w P4 w dziale marketingu, że zakodowało się ludziom, iż roaming to tylko zaleta. Niestety nigdy nie była i nie będzie.

Dla mnie - trochę czasu potrwa zanim ludzie się zorientują, że P4 zaczyna lecieć w kulki. Ale....z drugiej strony, jeśli ktoś patrzy na portfel to będzie w niej siedział, ważne że stronę internetową otworzy, zadzwoni i wyśle smsa. Pamiętajmy, że przy przedłużaniu Play potrafi ściągnąć gacie aby klient nie odszedł.
 #930591  autor: viggen
 10 cze 2017, 15:24
as1as pisze:
...
Problem w tym, że wyłączają bez ostrzeżenia i za każdym razem trzeba zgłaszać do BOK.
Rzeczywiście przed chwilą sprawdziłem i Orange wyłączony, włączyłem w zeszłym roku we wrześniu chyba. Mają rozmach s...syny.
Mają mają :)
Przed chwilą wysłałem info do kilku znajomych co mają P4. Co dostałem za odpowiedź?
"W dupie to mam - działa to działa :) Mnie tam nie obchodzi, czy wpadam w Plusa, TMobile czy Orange"
Lub
"No tak, zauważyłam. W salonie mi powiedzieli, że to wina Plusa/TMobile/Orange bo mają przeciążone nadajniki i że mam lepiej ustawić na sztywno Play to będę mieć lepiej"
Mistrzostwo :D

W każdym razie są trzy ważne punkty
1) Ludzie nie zauważą (zwykły Kowalski) różnicy i nadal będą siedzieć w P4
2) Operatorzy którzy dają roaming, odetchną i będą mieli jeszcze lepszą wydajność swojej sieci nie obciążonej przez małoletnich ssaczy z P4
3) O zgrozo - Ci najwięksi ssacze będą przechodzić do nju, a2mobile itd lub Plusa TM i Orange i..... głównie Plus i Orange dostanie dodatkowe obciążenie. TMobile co najwyżej jeśli ludzie poprzechodzą na abo ze słuchawką, bo dzisiaj mają naprawdę świetną ofertę dla przenoszących (obecnych jak zwykle bieda), gdzie abo i raty za telefon to tylko 18 miesięcy!
Ostatnio zmieniony 10 cze 2017, 15:44 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 29 z 33
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 33
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 33