DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 4 z 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308
 #891324  autor: WellDone
 13 paź 2016, 16:08
Wstępny termin na iPhony to koniec stycznia.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #891330  autor: xander21
 13 paź 2016, 16:31
kozien70 pisze:No to masz telefon bez HD voice. Albo żaden z Twych rozmówców nie ma telefonu z HD voice, co jest nieprawdopodobne.
HD voice działa we wszystkich polskich sieciach przynajmniej od kilku lat.
Lumia 520, lumia 735, xiaomi redmi2 pro. Każdy ma hd voice.
Mixiorek pisze:
xander21 pisze:Póki mam telefony z hdvoice od lat i różne sieci, nigdy nie doświadczyłem hdvoice
Nie chcę być złośliwy ale czy to były same Xiaomi? :) najpierw brak HD Voice, teraz brak LTE 800. To takie mało dokuczliwe niedogodności...
HD Voice jest w Orange od lipca 2014. Od pewnego czasu trwają intensywne prace nad między operatorskim HD Voice. Ostatni raz rozmowę Orange-Orange, w której nie było HD Voice miałem kiedy spadłem do 2G :mrgreen: co nie oznacza, że Orange nie ma HD Voice w 2G. Oznacza to tyle, że iPhony nie mają HD Voice w 2G. 99% połączeń wewnątrz Orange leci u mnie po HD Voice.
Napisałem wyżej jakie mam telefony. Łączyłem się pomiędzy nimi z nadajnika networks z włączonym 3G.

Ok no może raz w życiu miałem hd voice na lumii 520, kiedy rozmawiałem z kurierem, to było z 3 lata temu :D Ale naprawdę nie pamiętam więcej takich rozmów. A testowałem nawet w mieście.

Ja tylko z Playa korzystam. To może przez to? No ale ludzie piszą, że nawet w playu łączy hdvoice pomiędzy różnymi prefixami. Jak to w końcu jest?
 #891331  autor: kozien70
 13 paź 2016, 16:37
Nie nadajnik a sieć jest istotna. W Play HD Voice działa tylko w zasięgu sieci macierzystej. Obydwa telefony muszą być w zasięgu macierzystym Play. W roamingu krajowym brak HD Voice. No i nie wiem, czy u wszystkich operatorów wirtualnych korzystających z sieci Play działa HD Voice.

Prefixy w przypadku HD Voice w obrębie jednej sieci nie mają znaczenia. HD Voice między sieciami jest dopiero w fazie testów, czasem działa czasem nie. Tu mają znaczenie prefixy i lokalizacja.
To tak w skrócie.
 #891332  autor: xander21
 13 paź 2016, 16:45
kozien70 pisze:W Play HD Voice działa tylko w zasięgu sieci macierzystej. Obydwa telefony muszą być w zasięgu macierzystym Play.
Jak bywałem w mieście to oba telefony (lumia 520 i 735) miały zasięg playa. :) dziwna sprawa.
 #891334  autor: p2225
 13 paź 2016, 16:56
Chciałbym zauważyć fragment http://gsmonline.pl/newsy/volte-orange-lista-telefonow
"W najbliższych tygodniach jest szansa na komercyjne wprowadzenie VoLTE w T-Mobile i w PLAY, także we współpracy z Samsungiem." Pytałem LG na chacie o VoLTE w moim telefonie czy wspiera sprzętowo i czy są jakieś plany, a LG mi odpisało, że Orange ma VoLTE tylko z dwoma modelami Samsungów i nie mają podanych żadnych planów co do VoLTE, ale testowali VoLTE na LG G4 w sieci Play. Play póki co nie chwalił się wdrażaniem tej usługi, a chwalił się najwięcej WiFi Calling.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #891337  autor: p2225
 13 paź 2016, 17:01
Tak jak z HD Voice i LTE-A. :lol:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #891339  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 17:10
Lyder ma już dawno, od ponad dwóch lat w laboratorium. Rynek nie dojrzał do tej usługi. A jak wprowadzą to nie natywnie tylko przez aplikacje co ma same zalety o czym przekona nas lyder! Zresztą to tak jak TMobile, ze wszystkim są pierwsi, tylko nie komercyjnie. A to rynek nie dojrzał, a to brak wspierających terminali. Play tłumaczy z kolei, że woli wprowadzić usługi kompletne i do końca przetestowane.
Z takim podejściem jak powyżej, żadna nowa usługa i technologia nie byłaby wprowadzona. Nie są pierwsi bo nie zrobili wielu rzeczy na czas i w takim tempie jak konkurent. Tyle, że tego żadna marketingowa głowa nigdy nie powie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891344  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 17:22
A dlaczego miało by być inaczej? FaceTime, whatsapp tak maja. To też pójdzie w całości po IP tak jak VoLTE więc żaden problem.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891347  autor: myk6414
 13 paź 2016, 17:31
Włącznie usługi tylko dla dwóch modeli telefonów to nie jest komercyjne wdrożenie tylko co najwyżej beta testy publiczne...
O włączeniu komercyjnym możemy mówić jak każdy tel. z odpowiednimi ustawieniami będzie to wspierał.....

A tak z ciekawości - działa to tylko na dwóch wybranych samsungach... czy operator ma możliwość udostępniania VoLTE po IMEI telefonu?
Co jak ktoś ma np zrootowany tel i sobie będzie w stanie dodać ustawienia VOLTE do konfiguracji telefonu - zadziała mu?
 #891348  autor: xander21
 13 paź 2016, 17:33
Mixiorek pisze:A dlaczego miało by być inaczej? FaceTime, whatsapp tak maja. To też pójdzie w całości po IP tak jak VoLTE więc żaden problem.
Co prawda nie korzystam z tych appek, ale napewno HD jakość rozmów? ludzie na forach piszą, że np. w a2mobile wificalling jest w kiepskiej jakości..
myk6414 pisze: Co jak ktoś ma np zrootowany tel i sobie będzie w stanie dodać ustawienia VOLTE do konfiguracji telefonu - zadziała mu?
U mnie na xiaomi redmi 2, działa na cm13 podobno. Ja nie mam jak sprawdzić jeszcze, ale wystarczą configi i voLTE powinno działać.
 #891359  autor: habish
 13 paź 2016, 18:22
kozien70 pisze:A gdzie lyder? :lol:
Usługa ciekawostka, dla promila klientów.
Lepiej by zrobili HD Voice między wszystkimi operatorami.
 #891365  autor: kozien70
 13 paź 2016, 18:42
Patryk, to samo mówiono o LTE, gdy startowało u ZSZ.
W Orange HD voice działa już testowo z Plusem i Playem. Komercyjnie tzn. w pełni ma być do końca roku.
 #891367  autor: habish
 13 paź 2016, 18:53
Kozien70, jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB, czyli 2-3 sekundy szybsze połączenie, jakości to nie poprawi. Jestem za VoLTE i dobrze że już działa komercyjne ale w tej chwili to tylko ciekawostka dla garstki abonentów. HD Voice między operatorami odczują wszyscy, WiFiCalling przyda się w miejscach bez zasięgu, nawet przez aplikację w starszych smartfonach.
 #891368  autor: f0ku5
 13 paź 2016, 18:59
Patryk7588 pisze:Kozien70, jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB
Że co? Jakości to może drastycznie faktycznie nie poprawi, ale przede wszystkim rozmowy będą zjadały mniej z baterii...
 #891373  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 19:22
myk6414 pisze:Włącznie usługi tylko dla dwóch modeli telefonów to nie jest komercyjne wdrożenie tylko co najwyżej beta testy publiczne...
O włączeniu komercyjnym możemy mówić jak każdy tel. z odpowiednimi ustawieniami będzie to wspierał.....
Ale tak nie będzie bo VoLTE nie wspiera na dziś każdy telefon. Flagowce tak, średnia półka? Nie wiem. Nie mówiąc o słuchawkach low cost. Z Samsunga mamy S7 i S7 EDGE. Moim zdaniem szanse mają jeszcze S6, S6 EDGE i S6 EDGE Plus. Iphony wspierają chyba od 6 w górę. Nie wiem jak inne marki.
Tak było kiedyś z wieloma usługami, potem weszły do wszystkich urządzeń.
xander21 pisze:Co prawda nie korzystam z tych appek, ale napewno HD jakość rozmów? ludzie na forach piszą, że np. w a2mobile wificalling jest w kiepskiej jakości..
a2mobile korzysta z aplikacji Plusa. Jak dla mnie jest to nieporozumienie. Tylko natywna obsługa tych funkcji, żadne apki.
Zainstaluj whatsapp a poczujesz różnicę. Na moje ucho jakość jest lepsza niż np: HD Voice w Orange-Orange.
Ludzie na forach piszą różne rzeczy. Ja mogę odnieść się do tego co znam i z czego korzystam.
Patryk7588 pisze:Usługa ciekawostka, dla promila klientów.
O każdej usłudze tak się mówi na początku. Szczególnie mówią Ci, którzy tego nie wprowadzają... Czysta retoryka i nic więcej.
Pamiętam jak wprowadzali WAP, pierwszy był właśnie Plus GSM. Wtedy to była jeszcze sieć pełną gębą. Miałem u nich pierwszą swoją aktywację GSM ;) w tamtych czasach mieli coś z lidera i może nim byli. Pierwsi GPRS, HSCSD (mieli jedyni), WAP. Na Nokii 7110 wyglądało to czadowo, miała jak na tamte czasy wieeelki wyświetlacz.
Patryk7588 pisze:jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB, czyli 2-3 sekundy szybsze połączenie, jakości to nie poprawi. Jestem za VoLTE i dobrze że już działa komercyjne ale w tej chwili to tylko ciekawostka dla garstki abonentów. HD Voice między operatorami odczują wszyscy, WiFiCalling przyda się w miejscach bez zasięgu, nawet przez aplikację w starszych smartfonach.
Zapominasz o odciążeniu 3G i kilku innych ważnych kwestiach. Ruch zawędruje do 4G, które jest dla operatorów czystym dobrodziejstwem w zarządzaniu zasobami, IP itp. Połączenie w ciągu 1-2 sekund zamiast np: 7 to jest przepaść i duży skok. Klikasz i masz połączenie, tak jak teraz w Whatsapp i FaceTime.
Jakość HD Voice nie zawsze jest taka sama. W Przypadku Orange-Orange jest bardzo ok, natomiast z Orange-Plus jest jakaś metaliczno/ plastikowa.

Liczę, że ten ruch Orange spowoduje, że inni też szybko wprowadzą VoLTE. W zasadzie konkurować mogą już tylko ilością terminali, która to obsługuje więc liczę na pozytywną lawinę :) Orange ma na dziś 2. Za tydzień odpala to TMobile i by się wyróżnić i "być lepszym" będzie mieć 10, a potem inni.
Wprowadzenie tej usługi pokazuje kolejny raz różnicę IOS vs. Android. Owszem IOS będzie wspierać później ale każde urządzenie u oficjalnego partnera Apple będzie wspierać a nie tylko te z brandem na danego opa.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891375  autor: habish
 13 paź 2016, 19:25
Energooszczędność także się drastycznie nie zmieni.

3G nie jest przeciążone odkąd ruch data przeszedł do LTE. Serio w Orange się czeka 7 sekund na sygnał od chwili wciśnięcia zielonej słuchawki?
  • Strona 4 z 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308