DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #661754  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 11:43
Zrezygnowałem z Neostrady ze względu na wysoki abonament, prędkość tylko 1Mb/s, a jakość połączenia nie była rewelacyjna.
Planuję podpisać umowę na abonament na internet mobilny, cenowo najkorzystniej wypada Orange Free - ~30 zł/6 GB na rok, ewent. zaryzykować na 2 lata 25 zł/10 GB. Jak jest z jakością połączeń w Orange, czy rzeczywiście warto za tę cenę czy lepiej poszukać w innych sieciach? Opłaca się brać w ciemno na 2 lata? Wg mapy Btsearch w promieniu 500 m mam 2 BTS-y Orange UMTS, do 2 km kolejne 5.

Jaki modem USB do 100-150 zł byłby dobry? Huawei E3131 czy jest w podobnej cenie coś lepszego? Chciałbym, żeby działał na Windows 7 i Viście, najlepiej też na Windows 8 (tak na przyszłość). Powinien też nie najgorzej trzymać zasięg, jakbym chciał skorzystać z internetu w miejscu bardziej odległym od przekaźników BTS.

 #661760  autor: Maniek99
 14 wrz 2013, 11:57
Neo jest drogie, ale nie masz tam limitów.
A te 6GB możesz wypstrykać przy prędkości 1Mb/s w pół dnia.
Więc radzę zmierzyć ile zużywasz na tydzień zanim wpakujesz się w mobilny.

Dwuletnie umowy się nie opłacają (wysoka rata za sprzęt).
Lepiej kupić modem oddzielnie (E3131 jest ok) i wziąć albo gołe abo na rok, ewentualnie w T mobile masz 6GB/30zł bez żadnej umowy (zamiennie z Orange Free z allegro) - o ile limitu starczy.


Skoro 1Mb/s Ci wystarczyło zacząłbym od AERO2, tam niema limitów ilościowych, ale też dzieżko ściągnąć cokolwiek większego ze względu na przerwy co 60min i prędkość 0,5Mb/s. Jednak przynajmniej zorientujesz się co to net mobilny.

 #661764  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 12:14
Próbowałem mierzyć, ale nie znalazłem do tego dobrego programu. Albo wcale nie działały, albo działały źle. Down2Home wskazywał ok. 2 razy zawyżone wyniki i wychodziło tam na miesiąc 6-10 GB, więc w rzeczywistości powinno być chyba 3-5. 1 Mb/s od biedy starczało, bo nie opłacało się przechodzić na jeszcze droższy abonament. Przydałoby się więcej, przynajmniej ze 2 Mb/s. Aero2 ma chyba 512 kb/s, trochę za mało.

Tego 6 GB za 30 zł w T-Mobile nie mogę znaleźć. Rozumiem, że bez umowy, czyli na kartę - ale tam wychodzi ok. 30 zł/3 GB, chyba że są jakieś promocje, o których nie piszą wprost.

 #661765  autor: Sig
 14 wrz 2013, 12:19
podchodzisz do sprawy od konca. Najpierw nalezy okreslic jaki limit sie potrzebuje, potem sprawdzic jaka technologie oferuja operatorzy w danym miejscu i na podstawie tego wybrac. Jakas wskazowka sa mapy zasiegu, czy tez mapa pozweolen.

ja zaczalbym od Plusa, potem Orange. Nie musisz wiazac sie od razu umowa, bez pewnosci jak to u ciebie bedzie dzialac. Mozesz kupic jakis starter i sprawdzic, albo (lepiej) np. Na allegro karte iplusinternet na karte za ok. 35 zl z transferem 12GB na 4 miesiace, lub Orange Free na Karte 6GB wazne rok za podobna kwote. Bedziesz zadowolony z operatora, mozesz podpisac umowe (lub kupowac kolejne tak przygotowane karty).
Plus wskazuje jako pierwszy, bo jest szansa po obecnych modernizacjach na niezla technologie nawet w miejscu gdzoe jest neo 1 mbps max., co jak zgaduje oznacza jakies odludne miejsce.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #661766  autor: Maniek99
 14 wrz 2013, 12:22
Skąd wiesz że wyniki są zawyżone?
To że ściągnąłeś np. 2GB plik, nie znaczy że przez sieć nie przeleciało znacznie więcej danych, tym bardzie że w limicie mobilnym liczy się suma UP+Down.

Ja mierze netmeter 1.1.4 beta, ale pewnie wynik będzie podobny jak w tym twoim.

Tak jest nowa promocja z pakietami 6GB/30zł.

 #661775  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 12:49
Nie odludzie, mieszkam 3 km od centrum Lublina. Dałoby się 10 Mb/s, ale trzymałem 1 Mb/s, bo nie chciałem brać jeszcze wyższego abonamentu. 45 zł to i tak dużo.
Nadajników wszystkich 4 sieci mam dookoła sporo.

Down2Home pokazywał mocno zawyżone średnie prędkości pobierania danych. Te 2 razy zmierzyłem, ściągając np. zdjęcie i porównując wskazanie Down2Home z faktyczną wielkością pliku. Oczywiście w tym samym czasie nie miałem otwartych innych stron, nie było aktualizacji programów itp. Down2Home ma taki wykres z chwilową prędkością przesyłu, przed rozpoczęciem i po zakończeniu pobierania było 0. Liczyłem sumę, ale wysyłanych danych (upload) było mało, kilka procent.

Na razie nie muszę się spieszyć, Neo będzie działać jeszcze ponad miesiąc, ale warto byłoby na początku kupić modem - skoro E3131 może być, to pewnie się zdecyduję. Działa na Windows 8?

Jeśli nie będzie nic lepszego, to spróbuję T-Mobile na kartę. Mam nadzieję, że żadnych dodatkowych kosztów nie będzie, tylko 30 zł/miesiąc.

 #661789  autor: Maniek99
 14 wrz 2013, 13:45
10Mb kosztuje raptem 4zł drożej, więc nie wiem czy jest sens zmieniać na jakąś protezę internetu, skoro i tak płacisz za stacjonarny.


Wszelkie programy mierzą dokładną ilość danych, które przechodzą przez dany interface (karta sieciowa, modem itp.) i ten pomiar jest dokładny. Różnice mogą wynikać z zaokrągleń sesji, ewentualnie różnić w jednostkach ( podział na 1000 lub 1024), ale ten wynik będzie na pewno bliższy temu na ile skasuje Cię operator, niż według metodologii którą opisujesz.

Tu masz ten pakiet:
http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specja ... te#slide-3

 #661833  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 17:12
Prawdopodobnie będę rezygnował też z telefonu stacjonarnego (tutaj to w ogóle ceny z kosmosu), więc doszłaby jeszcze opłata za utrzymanie łącza. A żeby było 49 zł, trzeba się wiązać na 2 lata, na rok jest 59 zł.

W ogóle dlaczego proteza internetu? W czym taki internet jest gorszy od Neostrady?

Co do pomiaru danych - zrobiłem to jeszcze raz, pobierając zdjęcie 10,4 MB. Licznik wyzerowałem tuż przed kliknięciem rozpoczynającym pobieranie.
http://www.tinypic.pl/mzazpbn3tc62 - to w trakcie pobierania, widać zawyżoną prędkość (przeglądarki pokazują max. 130 kB/s).
http://www.tinypic.pl/255x45bfjhfm - tuż po zakończonym pobieraniu zamiast ok. 10,5-11 jest 21,44 MB
http://www.tinypic.pl/kopnkxta05kp - wykres średnich prędkości - w rzeczywistości nie może być powyżej 128 kB/s.
Lepszego darmowego programu nie znalazłem, Netmeter u mnie nie wykrywa połączenia, pokazuje 0. Zresztą nie mam już czasu na testowanie innych programów, na to trzeba kilku miesięcy.

 #661852  autor: Maniek99
 14 wrz 2013, 19:21
Neo ma lepsze pingi co przydaje się przy niektórych usługach, przy w WWW też widac różnice.
A brak limitów ilościowych powoduje, że bez stresowo można korzystać z wielu serwisów (radio, streamy, duże pliki itp.).
6GB na dzień dzisiejszy to jest nic jak dla stacjonarnego kompa ogólnego przeznaczenia, jako dodatek do łącza stacjonarnego może być, ale wtedy wystarczy nawet Aero2.

Faktycznie jakiś lewy ten Twój program.
Net meter ściągnij w wersji którą podałem.
Networx też u mnie dobrze mierzy.

 #661868  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 20:30
Dla mnie chyba nie ma to większego znaczenia. Z radia internetowego nie korzystam wcale, nie gram, pliki powyżej 100 MB ściągam może raz na miesiąc. Czasami jakiś filmik z YT, ortofotomapy, ale bez przesady. Uzależniony nie jestem. Płacąc mniej liczę się z tym, że będzie limit, no ale nie jestem uwiązany kablem.

Zakładając 2-krotne przekłamanie Down2Home, 6 GB przekroczyłem tylko raz w lipcu (wskazanie programu niecałe 14 GB), ale to był taki wyjątek, który nie powinien się powtórzyć. Od października do czerwca zużywam średnio 2,8-3,8 GB miesięcznie, dość ciężkie studia nie pozwalają na marnowanie czasu.

Zresztą tak jak napisałem - po rezygnacji z telefonu stacjonarnego nie będzie wyjścia.
Jeśli nawet 6 GB nie wystarczy, to można przejść na jakiś abonament 10 GB na rok (w Play i Orange i tak taniej niż Neostrada) albo częściej wykupywać pakiety w T-Mobile.

Na testy innym programem nie mam już czasu - za nieco ponad miesiąc wygasa umowa i z tak krótkiego okresu wynik nie będzie miarodajny. A chciałbym przetestować jakiś mobilny internet jeszcze we wrześniu. Pewnie spróbuję T-Mobile, żeby na początku nie wiązać się żadnymi umowami.

 #661876  autor: Maniek99
 14 wrz 2013, 20:43
No to, jeżeli rzeczywiście masz tak małe wymagania, to można spróbować, no i startery z dłuższą ważnością (OF/Plus z allegro, Play ze sklepu) mają wtedy sens.

Aż z ciekawości sprawdziłem ten soft i u mnie na 50MB pliku pokazał ponad 150MB, ale znalazłem przyczynę.
Do prawidłowego pomiaru trzeba wybrać konkretne interfejsy, które chce się mierzyć, wtedy jest w miarę ok.

 #661919  autor: flerovium
 14 wrz 2013, 22:54
OK, to spróbuję T-Mobile na kartę, na początek dla mnie chyba najlepsza opcja. Dziękuję za pomoc.

 #661959  autor: Kaczy
 15 wrz 2013, 10:10
flerovium pisze:Down2Home pokazywał mocno zawyżone średnie prędkości pobierania danych. Te 2 razy zmierzyłem, ściągając np. zdjęcie i porównując wskazanie Down2Home z faktyczną wielkością pliku.
Tak tylko w ramach uzupełnienia tematu i pomiarów wykorzystania łącza.
Wielkość pliku to jedno, drugie to ilość danych potrzebnych do przesłania tego pliku. I nie jest to samo.
Poczytaj sobie o TCP/IP. Okaże się, że przesyłając plik przesyłane jest dużo więcej danych (preambuły, adresy MAC, IP, sumy kontrolne itp. Stąd wychodziły Ci takie wyniki.

...::: Made for loneliness :::...

 #661962  autor: Maniek99
 15 wrz 2013, 10:49
@Kaczy
W przypadku tego programu, to nie była kwestia narzutu protokołów, tylko tego że domyślnie program mierzy sumę wszystkich dostępnych interfejsów. Czyli np. jedna sieciówka była widziana jako kilka urządzeń.

 #662106  autor: flerovium
 16 wrz 2013, 10:24
Mam jeszcze pytanie odnośnie wykupywania tych pakietów na dane - wg strony T-Mobile są 2 metody: SMS lub kod ekspresowy. Czy trzeba za każdym razem przekładać kartę do telefonu, czy można to jakoś zrobić przez komputer i modem? W jaki sposób doładować konto zdrapką lub sprawdzić stan konta - wpisuje się kod w programie od modemu?

 #662127  autor: Maniek99
 16 wrz 2013, 13:06
Modemem możesz wysyłać krótkie kody, SMSy, a nawet dzwonić (o ile nie jest ta opcja akurat zablokowana). Stan konta sprawdzasz przez iBOA, lub kodem (chyba płatnym).
Ściągnij sobie program mobile partner to zobaczysz jak to wygada.

Taniej jest doładowywać przez net, bo dostajesz jeszcze 10% bonusu.
No i doładowując za 50zł masz 100dni ważności konta (nie pakietu): http://www.telepolis.pl/wiadomosci/nowa ... 28892.html

 #662151  autor: flerovium
 16 wrz 2013, 15:24
Kupiłem modem ze starterem Play 1 GB (wyszło taniej niż bez) i najpierw wykorzystam to, a potem przejdę do T-Mobile. Podłączyłem i działa, chociaż pokazuje tylko do 24% zasięgu. Ale mimo to działa sprawnie, przy 16% jest 1 Mb/s, maksimum w Play na kartę.

Ten program Play Online dołączony do modemu zużywa troszkę RAM-u i procesora (50 MB i do 25%), jest jakiś mniej obciążający zamiennik? To jest chyba playowska modyfikacja tego Mobile Partnera. Nie ma tragedii, ale laptop na chwilę zawiesza się przy starcie, jak się ten program włącza razem z antywirusem.

W T-Mobile konto jest teraz ważne rok po każdym połączeniu niezależnie od kwoty doładowania, przynajmniej tak piszą na swojej stronie.

 #662153  autor: Maniek99
 16 wrz 2013, 15:36
Można wyłączyć całkiem mobile partner i łaczyć się przez połączenie systemowe (jak było za czasów modów analogowych), jest też ciekawy polski program Top Net Info, ale trzeba się nauczyć go obsługiwać.

Konto ważne zawsze jest promocja (płatną 3zł/m-c) i trzeba ją samemu aktywować, poza tym nie wiem czy nie gryzie się ona z tymi pakietami netowymi.

 #662160  autor: Maniek99
 16 wrz 2013, 15:50
To dotyczy starej taryfy bleconnect, a w.w. pakiety są w taryfie Frii.