DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki BlackBerry oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki BlackBerry oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #587528  autor: N1uteK
 10 paź 2012, 01:35
Witam,
Interesuję się obydwoma modelami, niestety każdy ma swoje słabe i mocne strony. Ogólnie piszę setki smsów dziennie i szukam telefonu, na którym będzie to wygodne. Z tego co czytałem klawiatury BB są wręcz legendarne pod tym względem;). Teraz mam SGS+, ale denerwuje mnie fakt, że nie mogę nic napisać bez patrzenia np. idąc czy jadąc autem.

Do rzeczy, bliżej mi do 9790, bo jest mniejszy przez co mam wrażenie, że będzie łatwiej go obsługiwać jedną ręką. Ma też AF w aparacie, który jednak czasem się przydaje. Minusem z tego co wyczytałem jest ekran pokryty plastikiem i ogólnie wykonanie jest gorsze.

BB 9900 ma lepszy procek, choć podobno to się nie rzuca w oczy przy użytkowaniu względem 9790. Lepsze wykonanie, szkło na wyświetlaczu, szczotkowane aluminium. Ekran jest większy, więc trochę lepszy do neta. Ale z kolei brak AF i krócej trzymająca bateria no i trochę droższy ;)

Na koniec dodam, że telefon będzie używany głownie do pisania smsów, dzwonienia, maili, internetu, sporadycznie muzyka i zdjęcia.

Czy ktoś miał kontakt z którymś z telefonów albo najlepiej z obydwoma i może coś podpowiedzieć? :D. Bo znajomi już nie chcą ze mną rozmawiać o telefonach :cry:

 #587536  autor: tolor
 10 paź 2012, 09:19
Miałem 9900, obecnie mam 9790, choć właśnie chcę go wymienić. Dość dobrze wymieniłeś wady i zalety, po stronie 9900 dodałbym, że ma lepszą klawiaturkę (większe przyciski lepiej się obsługuje), natomiast wadą jest większy ciężar i trochę trudniej było mi go używać jedną ręką.
9790 jest za to lżejszy i mniejszy, spokojnie w kieszeni na piersi go trzymam i nie czuję żadnego ciężaru. Za to jest bardziej plastikowy, jednak po naklejeniu folii na ekran i zakupie futerału nic się z nim nie dzieje. Bateria trochę lepiej w 9790 się spisuje, jednakże nie są to duże różnice, ogólnie przy dość małym użytkowaniu i ciągle włączonym Bisie 9900 wytrzymywał mi około 24 h, 9790 do 36 h.
Ja wybrałem 9790 głównie ze względu na autofocus, moje doświadczenie pokazało, że to bardzo przydatna funkcja i nigdy nie zrozumiem, jak BB i Nokie (E6), mogły wymyślić, żeby do biznesowego telefonu nie dać AF.

 #587552  autor: code
 10 paź 2012, 11:41
więcej internetu => 9900
mniej internetu => 9790

nic nie zastąpi większego ekranu przy przeglądaniu internetu.

polecam jeszcze przejrzeć http://www.bbnews.pl/2012/04/recenzja-b ... 9790-bold/

 #587564  autor: N1uteK
 10 paź 2012, 12:40
tolor pisze:Ja wybrałem 9790 głównie ze względu na autofocus, moje doświadczenie pokazało, że to bardzo przydatna funkcja i nigdy nie zrozumiem, jak BB i Nokie (E6), mogły wymyślić, żeby do biznesowego telefonu nie dać AF.
Zgadzam się, choćby dzisiaj go użyłem i zaoszczędziłem dzięki temu ze 2 tyg. pracy. A to tłumaczenie, że nie wstawili AF do 9900, bo jest za cienki i się nie zmieścił jest co najmniej śmieszne ;)
tolor pisze:9790 jest za to lżejszy i mniejszy, spokojnie w kieszeni na piersi go trzymam i nie czuję żadnego ciężaru. Za to jest bardziej plastikowy, jednak po naklejeniu folii na ekran i zakupie futerału nic się z nim nie dzieje.
Czyli jedną z większych wad można wyeliminować.
tolor pisze:obecnie mam 9790, choć właśnie chcę go wymienić
A można wiedzieć czemu? Czy może się po prostu nim znudziłeś? :D
code pisze:więcej internetu => 9900
mniej internetu => 9790
Przeglądanie internetu ogranicza się raczej do sprawdzenia programu, pogody, jakichś wiadomości czy wikipedii. YT nie oglądam, ani niczego w tym stylu, więc chyba się będę skłaniał ku 9790. Wcześniej rozważałem też 9810, którego widzę też posiadasz, ale z tego co wyczytałem klawiatura nie jest zbyt wygodna no i przez jego wymiary i wagę ciężko chyba obsługiwać go jedną ręką
code pisze:polecam jeszcze przejrzeć http://www.bbnews.pl/2012...erry-9790-bold/
Czytałem, ale wiadomo, ze na papierze 9900 jest lepszy. Dodatkowo autor sam ma 9900 i jest to flagowy model, więc myślę, ze jest troszkę stronniczy :D

Dziękuję Panowie za pomoc, bo dzisiaj próbowałem zobaczyć te telefony w jednym komisie, media markt, euro rtv agd, komputroniku i w play, ale nigdzie nie było...

 #587566  autor: tolor
 10 paź 2012, 12:53
N1uteK

często zmieniam telefony, BB jest świetny ale już mnie korci jakiś minimum 4 calowiec, szczególnie że aktualnie potrzebuję telefonu częściowo zastępującego tablet.

 #587568  autor: N1uteK
 10 paź 2012, 13:02
To mnie trochę uspokoiłeś, w takim razie będę celował w 9790, mam nadzieję, że będzie się pisało dużo wygodniej niż na e63. Ja jestem na odwyku i staram się telefon zmieniać nie częściej niż raz na rok, bo mój budżety tego nie wytrzymywał :D.
Aktualnie mam te 4 cale w SGS+ i wydawał mi się dość duży, ale jak sobie dzisiaj porównałem do S3 to przepaść, S3 jest ogromne, ale nie wiem komu się to w kieszeni zmieści ;)

 #587569  autor: code
 10 paź 2012, 13:06
N1uteK pisze:Wcześniej rozważałem też 9810, którego widzę też posiadasz, ale z tego co wyczytałem klawiatura nie jest zbyt wygodna no i przez jego wymiary i wagę ciężko chyba obsługiwać go jedną ręką
bardzo lubię 9810, nawet bardziej niż 9900, ale dokładnie jak piszesz - klawiatura twardsza niz w Curve, dodatkowo prawie bez odstępów między klawiszami. oczywiście sa profilowane, ale przez brak odstepu mało precyzyjne. i tak stoją wyżej, niż qwerty innych producentów, ale jak na RIM, słabo.

wymiary są ok - jedną ręką obsługuję. 9810 jest porównywalne z szerokością z iPhone, tylko grubszy. Waży jednak swoje i tak jak piszesz, jest po prostu ciężki. zwłaszcza w pokrowcu. jak wspomniałem, obsługuje go jedną ręką - jest bardzo dobrze wyważony, czuć go w spodniach, ale nie w ręku.
N1uteK pisze:dzisiaj próbowałem zobaczyć te telefony w jednym komisie, media markt, euro rtv agd, komputroniku i w play, ale nigdzie nie było...
kiedy chcesz kupić?

 #587572  autor: N1uteK
 10 paź 2012, 13:14
code pisze:bardzo lubię 9810, nawet bardziej niż 9900, ale dokładnie jak piszesz - klawiatura twardsza niz w Curve, dodatkowo prawie bez odstępów między klawiszami. oczywiście sa profilowane, ale przez brak odstepu mało precyzyjne. i tak stoją wyżej, niż qwerty innych producentów, ale jak na RIM, słabo.
I właśnie dlatego go odrzuciłem, bo jednak sporo pisze, więc jak się da to niech ten komfort będzie jak największy :)
code pisze:kiedy chcesz kupić?
Pewnie za jakieś 2-3 tygodnie bo mam na sprzedaż dwa SGS+. Ale chyba nie będę kupował nowego tylko spróbuję znaleźć jakąś ładną używkę z gwarancją producenta. Chociaż z tego co słyszałem i tak nie ma serwisów BB w Polsce tylko przez operatora jakoś trzeba oddawać, ogólnie chyba jakieś zamieszanie jest z tym...

 #587575  autor: tolor
 10 paź 2012, 13:35
Z gwarancją jest problem, teoretycznie jest ona udzielana tylko pierwszemu użytkowanikowi. Ja swój mam z dużego komisu, aby uniknąć później kłopotów, to serwis daje mi gwarancję i to ich sprawa jak załatwią naprawę. Dodatkowo gwarancja będzie pewnie na 12 miesięcy, bowiem wszystkie telefony na firmę mają tylko na taki czas gwarancje.