DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Bada OS
Wszystko, co związane z Bada OS

Moderator: Moderatorzy

 #514778  autor: luko
 11 lis 2011, 12:28
Witam,

właśnie stałem się posiadaczem Wave'a S8500. Pojawiło się oczywiście kilka pytań..
a). Ustawiłem sobie dwa widgety - nie wiem jak je usunąć. :? [edit: nieaktualne - problem rozwiązany..wystarczyło nieco dłużej przytrzymać widget]
b). Co jakiś czas pojawia się ikonka '3G' - cóż to jest i czy wiążą się z tym jakieś dodatkowe koszty (czy telefon w tym momencie łączy się z siecią?)
c). Mam w domu bezprzewodowy router NETGEAR WGR614v6 - czy mogę wykorzystywać ten router do korzystania z Internetu w S8500, tak aby nie "uciekały" minuty (MB) z pakietu minut abonamentowych?

Póki co, tyle... ;)

Łukasz

 #514866  autor: kondziu
 11 lis 2011, 15:38
instrukcja się kłania ale ok ;)

b) 3G niebieskie znaczy tylko tyle, że jesteś w zasięgu 3G. Jeśli miga na czerwono to dopiero wtedy następuje wymiana danych.

c) tak, wystarczy włączyć WIFI i jeśi na belce na górze jest ikonka WIFI to automatycznie telefon przełącza się na net z WIFI i nie ciągnie nic od operatora.

 #514933  autor: luko
 11 lis 2011, 19:22
Wiem, wiem..instrukcję już znalazłem (w pełnej wersji) ;)
Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedzi.
Łukasz

[ Dodano: 2011-11-12, 09:14 ]
Witam,

mam problem z połączeniem przez Wi-Fi. Na routerze mam ustawioną blokadę WEP, a przy próbie połączenia, telefon pyta mnie o podanie hasła. Nie bardzo wiem co wpisać... ustawiając niegdyś to szyfrowanie WEP, wpisywałem słowo klucz i na jego podstawie, został wygenerowany bodajże 10-znakowy kod. Niemniej jednak gdy ten kod wpisuję w telefon, to i tak go nie akceptuje... nie wiem za bardzo co wpisać w telefonie, abym mógł połączyć się z netem przez mój router.

Łukasz

 #524285  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 15:28
Sorki za odkopywanie tematu (ponad miesiąc) ale jeśli sobie nie poradziłeś to:

Weź się zaloguj na router i sprawdź tam powinno być jawnie hasło.
Jak zrobić (zakładam, że jest możliwość administrowania po http):
Na komputerze podpiętym do routera (najlepiej skrętką bo po wifi możesz mieć wył), uruchom wiersz poleceń cmd (lub dla lin konsolę i wejdź na su) i wpisz ipconfig (linux ifconfig) i sprawdź ardresy dla karty. Brama będzie prawdopodobnie adresem routera zazwyczaj jest to adres 192.168.1.1, 192.168.0.1, 10.0.0.1 i inny podobny z puli prywatnych.
Spróbuj wejść na router zazwyczaj login admin hasło admin jak nie wejdzie sprawdzić w manualu, jak nie wejdzie znaczy że jest zmienione, jeśli nie pamiętasz to pewnie reset routera by był potrzebny.
Wejdź w wlan (bezprzewodowe) i sprawdź hasło a potem wpisz na komórce.

Ustaw sobie szyfrowanie wpa2 na routerze jest bezpieczniejsze.

PS WEP da się złamać

 #524287  autor: luko
 27 gru 2011, 15:39
Witam i dzięki za odzew.

Powiem Ci, że poradziłem sobie z tym pozostając przy WEP. Niemniej jednak od jakiegoś czasu, znowu nie mogę połączyć się przez router przy czym nic w nim nie zmieniałem. Nie wiem czy sam router nie jest jakiś wadliwy, ponieważ po podłączeniu go do prądu (po dłuższym odłączeniu) wydaje z siebie dość intensywny, wysokiej częstotliwości pisk, który po jakimś czasie nieco słabnie. Ponadto, zawsze po uruchomieniu komputera nie mogę od razu połączyć się z siecią (po odpaleniu przeglądarki), tylko kilka minut muszę odczekać.
Co do szyfrowania, oprócz WEP, mam możliwość tylko WPA-PSK (nie mam WPA2).

Łukasz

 #524293  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 15:46
To ustaw wpa
co do szybkości podłączenia jeśli łączy się on bezprzewodowo jeśli tak to potrzebuje on chwilę po włączeniu by wyszukać sieć bezprzewodową. Jeśli po kablu to również pobranie adresu z dhcp chwilkę trwa.
Ten pisk jak to określiłeś może być związany owszem z uszkodzeniem np. kondensatorów.

 #524297  autor: luko
 27 gru 2011, 15:57
Tak, ale WPA (przynajmniej u mnie) jest jakoś ograniczone czasowo - trzeba, bodajże, co kilkadziesiąt godzin (czy minut, nie pamiętam) zmieniać hasło, co w mojej sytuacji nie wchodzi w grę, bo bezprzewodowo korzysta żona na laptopie, a ona raczej nie będzie się w to wgryzać :)
Co do opóźnienia połączenia - może jest i tak jak piszesz (u mnie dotyczy to i kompa stacjonarnego, który połączony jest przez router po kablu, jak i laptopa), niemniej jednak dawniej nie miałem tego problemu.

No dobrze... ale skoro - jak napisałem - udało mi się odpalić net w fonie przez router przy szyfrowaniu WEP, to dlaczego nagle nie jest to możliwe? Tzn. może uściślę... są momenty, kiedy po długim oczekiwaniu w końcu jakaś strona uruchomi się, ale zazwyczaj jest to jedyna strona i kolejne się nie otwierają...

 #524329  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 19:21
ciężko powiedzieć a na laptopie/komputerze działa ok?
Laptop/komputer podpięty kablem czy bezprzewodowo?
A strony Ci pinguje? Adresy przydziela prawidłowo z dhcp?
Spróbuj pierwsze spingować na np. www.wp.pl a potem 212.77.100.101
jak na pierwsze nie będzie a na drugie ok to dns, jak wogóle to pinguj na router
tj. np. 192.168.1.1
Czasem może się router resetuje np. bo dziwne to co piszesz że co godzinę trzeba wpisywać,
A zapisujesz zmiany na routerze?

 #524334  autor: luko
 27 gru 2011, 19:48
Łoo kolego, nie zrozumiałem 3/4 Twojej wiadomości :)
Może zacznę od "gniazdka" ;).. kabel leci do modemu (jest w takiej lokalnej kablówce) z modemu do routera, z routera kablem do stacjonarnego PC i bezprzewodowo z laptopem żony. I tak - na kompie i routerze działa Internet, ale tak jak pisałem - po odpaleniu po raz pierwszy przeglądarki, jakakolwiek strona otwiera się z kilkuminutowym opóźnieniem.

Co do WPA: jak wejdę w ustawienia routera poprzez przeglądarkę, gdy ustawiam w opcjach Security: WPA, to muszę też ustawić jakąś wartość w polu Key Lifetime (rozumiem, że to ważność klucza) - w minutach.

WEP - po prostu wpisuję słowo klucz, na podstawie którego generuje się jakiś kod. Kod ten wpisałem w ustawieniach karty sieciowej laptopa. Ten sam kod wpisałem w telefonie (gdy poprosił o hasło przy próbie łączenia z netem) .. no i poszło. Tyle, że po jakimś czasie przestało działać (tylko w telefonie) i nie wiem co jest przyczyną. Podejrzewałem, że coś może uszkodziło się w fonie, bo raz mi spadł (co prawda na dość miękką powierzchnię, ale zawsze to upadek). Mam jednak w swoim mieście darmowy "miejski Internet" w niektórych lokalizacjach i tu mi Internet przez Wi-Fi działa, więc raczej uszkodzenie telefonu odpada.

I jeszcze jedno... na routerze mam również opcję Setup Acces List, na której mam wpisane adresy MAC urządzeń obsługiwanych przez router - oczywiście mam tam dwa adresy - laptopa i fonu.

W kwestii pingowania, itd. Ci nie odpowiem, bo zwyczajnie nie wiem o czym do mnie rozmawiasz ;)

 #524368  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 22:26
a może właśnie Cię blokuje na tych Mac-ach może źle wpisałeś pomyliłeś np.

Pingowanie to jest tzw. echo request to jest po to by zbadać czy dane urządzenie odpowiada.
Wysyła się taki pakiet jakby jeśli widać odpowiedź to jest ok.

Normalnie np. w windows otwiera się cmd (wiersz poleceń) czyli ctr+r i wpisać cmd, linux np. ubuntu Alt+F2 i wpisać xterm i przejść sudo su + hasło.
wpisujemy w wierszu np:
ping www.wp.pl - jeśli otrzymasz odpowiedź tj. jakieś ttl i time tzn. że strona odpowiada (działa przynajmniej protokół ICMP, o ile jakieś np. jakieś proxy nie blokuje powinno raczej iść), jeśli nie to wpisujesz to samo do wp ale nie przez www.wp.pl ale adresami, jeśli tu pójdzie to znaczy że problem z dns-em translacja dns to takie tłumaczenie nazw, nie musisz wpisywać wszystkiego w postaci xxx.yyy.zzz.aaa tylko możesz poprzez nazwę domeny.

Co Ci się może dziać to ja zgaduję ;) bo ciężko tak określić tym bardziej że routera nie znam. Sprawdź czy możesz wyłączyć na chwilę to filtrowanie w Setup Access List, bo jeśli tak to wyłącz i sprawdź czy wtedy Ci się połączy.

PS Key Lifetime pozostaw puste

 #524371  autor: luko
 27 gru 2011, 22:47
W MAC nie ma błędów - sprawdziłem. Ponadto z wyłączoną Acces List jest to samo. Dziwne to wszystko, bo np. pierwsza strona (Google) odpaliła się dość szybko, a kolejne, już w ogóle.. tzn. wytrzymuję 1,5-2 min. czekania, może jak bym wytrzymał z 10 min. to by poszło, ale przecież nie w tym rzecz.

Ok, ale jak ma się ta cała filozofia z pingami do telefonu? Jak mogę to sprawdzić w moim Wave'ie?

Ps. Key Lifetime nie może być puste (taki mam komunikat)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 22:52 przez luko, łącznie zmieniany 1 raz.

 #524373  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 22:51
trzeba by pewnie jakiś program - sorki zazwyczaj mam z komputerami do czynienia
Chodziło mi głównie jak ten internet Ci się zachowuje na urządzeniach podpiętych (bo wnioskowałem że może po prostu jest uszkodzony router).
Mam pytanie takie jeszcze czy Key Lifetime masz tylko przy wpa czy przy wep również?
Bo jeśli masz na wep i możesz mieć kilka kluczy to może on Ci zmienia te klucze po tym interwale czasowym?

 #524374  autor: luko
 27 gru 2011, 22:53
Tylko przy WPA, ale niestety nie mogę zostawić pustego tego pola.

 #524378  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 23:07
Może masz ustawione w rozgłaszaniu adresów małą pulę i jak np. laptop dostanie adres to dla drugiego brakuje. Czy jak laptop jest wyłączony to również zrywa?
Sprawdź jeszcze np. na tym wpa-psk ustawić jakieś hasło i czas życia np. 60 zobacz jaki efekt będzie czy będzie zrywać.

PS na routerze nie pokazuje Ci jakie urządzenia są podpięta akurat (i ich adresy ip)

 #524386  autor: luko
 27 gru 2011, 23:28
Nawet jeśli wszystkie kompy są wyłaczone (PC i laptop) to i tak problemy na telefonie występują.
Domyślam się, że masz na myśli zakładkę Attached Devices w opcjach routera: otóż mam tylko mój PC z adresem 192.168.1.2 oraz laptop 192.168.1.3 (aktualnie obydwa są włączone). Odpaliłem też przed chwilą w telefonie WiFi, wykrył sieć, ale po aktualizacji listy Attached Dev. niestety nic nowego się nie pojawia.

 #524389  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 23:36
Można by w logach routera popatrzeć czy nie odrzuca połączenia (nie wiem czy ma logi pewnie powinien mieć).
Rozumiem że ustawione masz dynamiczne dhcp (na komputerze nie wpisywałeś ręcznie adresów?)
Sprawdź jakie masz początek i koniec dla dhcp wpisany (o ile masz taką opcję) czy czasem nie jest to np. 2 adresy).
Próbowałeś przełączyć na to wpa ?

Nie masz czasem zakresu dhcp ustawionego od 192.168.1.2 do 192.168.1.3
Zazwyczaj to jest pod podstawowy siec dhcp

 #524390  autor: luko
 27 gru 2011, 23:42
Chyba jest krok do przodu.
Zmieniłem na WPA i działa net w telefonie. Przy czym na zakładce Attached Devices zniknął laptop (bo faktycznie jeszcze nie zdążyłem ustawić na jego karcie sieciowej zabezpieczenia WPA) a pojawił się telefon. I net w telefonie teraz śmiga.

Ręcznie adresów na kompie nie wpisywałem. Ale masz na myśli w opcjach routera czy gdzieś w Windowsie na stacjonarnym w opcjach sieciowych?

"Sprawdź jakie masz początek i koniec dla dhcp wpisany (o ile masz taką opcję) czy czasem nie jest to np. 2 adresy)." - tego to nie wiem jak zrobić.

Ps. Wygląda chyba na to, że mam jednak jakoś ograniczoną ilość połączeń przez ten router do dwóch, przy czym mimo wyłączenia tych urzadzeń (np. wyłaczony laptop) nie powoduje zwolnienia miejsca. Problem w tym, że nie wiem jak zwiększyć tę liczbę..

 #524393  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 23:51
Opcja ta powinna być na routerze - właściwie na każdym powinna raczej być tylko czasami może być w różnym miejscu.

Teraz kwestia co pomogło czy odłączenie drugiego sprzętu czy przejście na wpa

Co do pierwszego to działa to tak, że ustalasz od jakiego adresu do jakiego mają dostęp urządzenia.
Serwer dhcp przydziela adresy i jeśli np. masz tylko 2 to przydzieli komputerowi + temu który pierwszy będzie włączony, jeśli włączasz drugie urządzenie to może się bić o przydzielenie i może szalec tak raz przydziela raz nie.

A może być kwestia i tego kodowania.

Szukaj zakładki z napisem dhcp
Patrz jakie adresy są ustawione i jeśli masz ustawione np. adres ostatni 102 to ustaw więcej.

Generalnie w sieci zazwyczaj te 8 bitów masz zawsze do manewru.
Adresy dzielone są na klasy. Nieistotne ale zazwyczaj (zależy to od maski) przydziela się w prywatnych sieciach min. 8 bit czyli cyfry mogą być na ostatnim miejscu od 1-255

czyli np. początkowy 192.168.1.2 ostatni 192.168.1.255 (192.168.1.1 zarezerwowany na bramę routera)

Jeśli masz tam wpisaną maskę (gateway) to ją podaj może być wpisana np. w postaci /24 lub 255.255.255.0 (to oczywiście przykład)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 23:56 przez szarygumis, łącznie zmieniany 1 raz.

 #524395  autor: luko
 27 gru 2011, 23:54
Mam zakładkę na routerze LAN IP Setup gdzie mam zaznaczoną opcję "Use router as DHCP server" gdzie Starting IP adress jest 192.168.1.2 a Ending adres IP .1.4
Jest poniżej jeszcze tabelka Adress Reservation, ale jest pusta.
To tak informacyjnie

 #524399  autor: szarygumis
 27 gru 2011, 23:59
Adress Reservation pewnie można przydzielić konkretny adres jaki ma przydzielić do konkretnego mac-a
Zmień na jakiś wyższy np. na 1.10

PS pamiętaj by dać zapisz zmiany jak coś zmieniasz na routerze :)
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 00:03 przez szarygumis, łącznie zmieniany 1 raz.