DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #220549  autor: krs
 12 wrz 2007, 12:18
Telefon dość kontrowersyjny, więc myślę że warto conieco o nim napisać. Możliwe, że wiele osób waha się z powodu ceny (szczerze powiedziawszy podejrzana na allegro).
Nie będę odbiegał od ustanowionego już standardu, do którego się wszyscy przyzwyczaili.

Słowem wstępu powiem, że w okolicach grudnia 2006 zobaczyłem po raz pierwszy zdjęcia tego telefonu oraz krótkie opisy i powiedziałem sobie, że będzie mój ale nie sprawdziłem wtedy ceny - w sklepach dostępnych kosztował ok. 1300-1500zł.
Design znany już z udanej serii V3 od producenta Motorola. Ten wygląd sprawdza się do dzisiaj i nadal przyciąga uwagę.

Obrazek

Zestaw składa się z:

- telefon Benq Siemens EF81
- bateria litowo jonowa o pojemności 950mAh
- kabel USB
- słuchawki stereo (oryginalne siemensa)
- ładowarka
- cd z programikami i sterownikami (ja akurat tego nie dostałem, a już sprzedawcy z allegro nie chciałem truć tyłka - wszystko jest na internecie dostępne).

Zestaw średni jak na tej klasy telefon (brak karty pamięci czy polskiej instrukcji) ale patrząc na cenę (ok. 375-400zł połowie 2007r) jest znośny.

Kilka słów wytłumaczenia co to się wogóle porobiło z tą marką i skąd taka cena na allegro zważywszy, że w salonie Era bądź co bądź abstrakcyjna cena ale jednak oscyluje w granicach 1699,00zł.
Otóż niemiecka fabryka, która produkowała te telefony po prostu zakończyła swoją działalności i pozbywali się zapasów jakie naprodukowali. Nie znam niuansów tego przedsięwzięcia ale z pewnością schodziły za grosze. Nie ma na nie gwarancji producenta, a jedyną o jaką się możemy postarać to gwarancja sprzedawcy allegro - podobno za 50zł mamy 2 letnią.

1. Pierwsze wrażenie, wykonanie i wygląd

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Pierwsze i trafiające w sedno określenie to - on jest piękny. Chyba z tym się zgodzicie no chyba, że ktoś nie lubi klapek. Obudowa jest ze stopów różnych metali (aluminium, magnez).
Góra w kolorze srebrnym z frezowanego metalu. Weń wtopiony ekran (o nim później). Pod ekranem 3 klawisze sterujące odtwarzaczem i aparatem foto. Tył z czarnego metalu ze srebrnym logo BENQ SIEMENS. I gdy tak jest złożony to znajdziemy tam jeszcze niczym nieosłonięte oczko aparatu 2MPX.

Waga telefonu wg. mnie nie powinna być za mała ani oczywiście za duża, a EF81 sprawia przez swój ciężar wrażenie dość solidnego telefonu.

Wbrew opinii sprzedających telefon jest jednak duży. Juz złożona klapka zwiastuje monstrum po jej otworzeniu. I tak faktycznie jest. Dla małych ludzi będzie to utrudnienie dla mnie to są same zalety (mam 193cm wzrostu i trzeba liczyć proporcje choćby odległości ucha od ust). W dalszej części postaram się usprawiedliwić te gabaryty.

Tak mniej więcej wygląda przy uchu.

Obrazek

Złożona klapka rusza się delikatnie na boki od nowości. Po 4 miesiącach luz się nie powiększa. Rozłożona już jednak jest stabilna i brak luzów. Klapkę rozłożyć można w dwóch pozycjach. Pierwsza jest przydatna do wideorozmów bo budowa tego telefonu wraz z umieszczonym na przegubie klapki aparatem foto ułatwia właśnie rozmawianie gdy telefon może swobodnie leżeć na biurku.
Myślę, że to zdjęcie umiejscowienia kamerki pozwoli sobie to wyobrazić.

Obrazek

Kilku osobom rysują się zawiasy i nieapetycznie to wygląda. Albo feler produkcyjny albo dostał się tam jakiś twardy okruszek.

Brak przycisków po boku. Szkoda bo ułatwiałoby to np. przyciszanie/pogłaśnianie rozmowy.

2. Technikalia - wyświetlacz, klawiatura, głośniczek

Tutaj znajdujemy esencję tego telefonu.

- zewnętrzny 120x160x256tyś kolorów
- wewnętrzny 240x320x256tyś kolorów

Już zewnętrzny ekran daje nam możliwości jakie ma sporo jeszcze starszych komórek. Jest oczywiście trochę mały ale wystarczy na sprawdzenie kto do nas dzwoni, jaki utwór jest teraz odtwarzany. Służy również jako wyświetlacz aparatu fotograficznego.

Wewnętrzny tłumaczy natomiast gabaryty telefonu. Jest po prostu wielki na 2.2 cale wyświetla taka ferię kolorów i ostrości tego co widzimy na nim, że po przesiadce z Siemensa S65 (w którym nawiasem mówiąc ekran był też dobrej jakości) dostałem szoku.

Jego wielkość to oczywiście niemal same plusy. Redagowanie oraz odczytywanie wiadomości od SMS, przez e-mail po MMS ze zdjęciami jest bardzo wygodne. Przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, surfowanie po stronach internetowych szczególnie w ostatnio testowanej przeze mnie Operze 4.0 beta to taki pomniejszony PC. Ten ekran do tego został stworzony.
Tak to wygląda - http://www.operamini.com/beta/demo/

Dźwięki już zostały okrzyknięte jako bezapelacyjna i niepodważalna zaleta tego telefonu. MP3 grają czysto, głośno i nie charczą, a korzystając z zestawu głośnomówiącego naszego rozmówcę słychać wyraźnie.

W słuchawce rozmówca słyszy nas wyraźnie i my jego również jednak na nadmiar nagłośnienia nie będziemy cierpieć.
Jak byłem na imprezie w plenerze to nie mogłem się dogadać z kolegą, a wcześniej na S65 spokojnie.
Tutaj muszę niemal zawsze mieć głośniczek w słuchawce na 100% podczas gdy w innych telefonach dawałem na 60-70%

Klawiatura to znany z V3 płaski kawał metalu z wyodrębnionymi klawiszami.
BQ do wyodrębnienia zastosował bardzo wygodne gumeczki (te świecące na niebiesko), które oddzielają i nadają kształt klawiszą. Do klawiszy przyporządkujemy funkcje jakie chcemy. Są one uruchamiane po dłuższym przytrzymaniu danego przycisku klawiatury.

Obrazek

3. Multimedia

Obrazek

Odtwarzacze.

1.MP3 - na standardowych słuchawkach jest powiedzmy to sobie szczerze średniej jakości. Do tego nie mamy żadnego korektora dźwięku. Rekompensuje nam to całkiem nieźle dopasowany pod względem niskich i wysokich tonów ten standardowy. Raczej nikt nie narzekał na niego, a jakość dzwięku jest lepsza od Creativ MuVo. Więc dla audiofili to nie jest dobry odtwarzacz ale jeżeli ktoś chce posłuchać muzyki w czasie jazdy autobusem to się nie zawiedzie. Uboga jest również lista jaką możemy tworzyć, a praktycznie jej brak.
Jedyne co możemy stworzyć to swoją listę robiąc to manualnie. Czyli danego katalog danego wykonawcy i do niego kopiujemy pliki (nawet gdy w "moich plikach" one już są skatalogowane).
Ułatwia nam to późniejsze odtwarzanie ale odtwarzacz powinien korzystać z listy "moje pliki" i nie trzebaby się bawić w tworzenie tej listy.

2. 3GP, MP4 (i inne zawsze wymieniane, a nie wykorzystywane formaty) dzięki wyświetlaczowi to taki pomniejszony ekran LCD. Jakość obrazu powala. Procesor pozwala na odtwarzanie plików płynnie nawet w rozdz. 240x320.
Obejrzałem kilka pełnometrażowych filmów o teledyskach czy zwiastunach gier nie wspominając i było naprawde ciekawie.
Wady to powolne przewijanie oraz niemożliwość powrotu do miejsca w którym się ostatnio skończyło film oglądać. W połączeniu np. z przypadkowym wyłączeniem filmu w 60 minucie oglądania człowieka może delikatnie mówiąc zniechęcić do dalszego oglądania tegoż filmu.



3. Zdjęcia - też różne formaty - jpeg, bmp, itd. Co tu pisać. Ooo, jest możliwość autoprezentacji (zdjęcia lecą bez naciskania klawiszy).

4. Zakładki - czyli linki do internetu z jakimś filmikiem, mp3 czy obrazkiem. Nie korzystałem i nie wiem jak działa.

Za pomocą bluetooth możemy wysyłać, odbierać oraz komunikować się z różnymi urządzeniami. Sprawdzone i działa wyśmienicie. Nawet gry działają przez BT. Możemy razem grać z kolegą np. w bombermana (standardowa gra w EF81).

USB w wersji 2.0 pobiera z komputera pliczki mp3, filmy z prędkością 10MB/min.

Brak iRDA - może to być dość spora wada gdy nasi koledzy mają telefony tylko z taką możliwością wymiany danych.

4. Organizer
Standardowy jak w Siemensach.
- kalendarz - ustawiamy sobie terminy na kiedy i na którą chcemy.
- dyktafon do 150 minut.
- strafy czasowe - pomaga gdy podróżujemy lub gdy leci jakiś mecz na satelitce i chcemy sobie przeliczyć, o której będzie leciał w polskiej telewizji czy relacja z F1 :)
- synchronizacja z kalendarzem oraz outlookiem

Brak notatnika razi. Ja sobie poradziłem wgrywając osobny jako aplikację JAVA.
A aplikacje JAVA to co sobie tylko zażyczymy to wgrywamy tym samym uzupełniając braki jakie nam zafundował producent.

5. Wiadomości

SMS - 755 znaków możemy zredagować co daje nam niecałe 5 SMS`ów. Jako ciekawostkę należy dodać, że gdy mijamy 160 znak telefon pyta nas czy nie chcemy skorzystać z MMS.
Oczywiście wysyłanie hurtowe również istnieje.
Mega wadą jest słownik T9 w polskiej wersji. Owszem jest ale brak słów jest po prostu rażący. Jest to spowodowane softem jaki jest wgrywany. Jest to ruski retail i tylko na nim telefon chodzi szybko. Czasami lepiej pisać SMS bez słownika T9.

MMS - standard. Wielkość pliku uzależniona od operatora.

e-mail - po skonfigurowaniu go napisanie i odbieranie maili jest proste jak na komputerze. Do tego synchronizacja z windosowskim outlookiem ułatwia nam np. utrzymywanie porządku wśród kontaktów.

6. Aparat foto i kamerka

2MPX pozwalają na zrobienie fotki 1600x1200. Jakość jest zadowalająca tylko i wyłącznie w dobrze naświetlonym pomieszczeniu bądź w słoneczny dzień.

Proszę kliknąć w link ponieważ są duże i nie chce aby się forum rozjechało
1. http://img267.imageshack.us/my.php?imag ... 081jn1.jpg
2. http://img505.imageshack.us/my.php?imag ... 083bk2.jpg
3. http://img239.imageshack.us/my.php?imag ... 061tb0.jpg

Tak jak wspominałem ekran zewn. służy do podpatrywania co uchwycimy po nacisnięciu migawki, której nawiasem mówiąc dzwięk jest drażniący i z poziomu menu go nie usuniemy :/

Brakuje również różncyh efektów. Tylko kolorowe zdjęcie i basta. Nie wiem kto korzysta z czarno białego lub sephi czy wypukłości no ale tutaj tego nie ma. Możemy jedynie ustawić rozdzielczości QVGA, VGA, 1.3MPX i 2MPX, miejsce zapisu karta lub telefon, balans bieli (wewn, zewn lub auto) i ustawienia migotania 50Hz i 60Hz albo wyłączone - to bardziej do filmów aby nie było pasków jak najedziemy kamerką na ekran TV lub monitora. Jest też samowyzwalacz.

Kamera to taki standard. Raczej do odtwarzania jedynie na komórce bo w komputerze to wygląda tragicznie bo maksymalna rozdzielczości to 176x144

W foto i kamerce są do ustawienia zoomy x7 ale w przypadku kamerki nie w czasie kręcenia.

Przy otwartej klapce rozmawiamy w wideorozmowie w sieci 3G tą samą kamerką, która w trakcie otwarcia klapki obraca się w naszym kierunku.

7. Ogólnie

Menu jest standardowe 3x4. Przemieszczanie po nim jest szybkie pod warunkiem, że nie zapchamy pamięci telefonu której jest 72MB, ale na starcie 40MB jest zapełnione przez system operacyjny oraz motywy, dzwięki i obrazki.

Obrazek

Motywów jest kilka. Zmieniają oczywiście wygląd menu, kolorystyke podmenu oraz dzwięki.
Są profile użytkownika ale brakuje samolotu. Myślałem, że to niedopatrzenie ze strony producenta ale jednak jest możliwość gdy w stanie gotowości (czyli po otwarciu klapki) chcemy wyłączyć telefon to jeszcze mamy do wyboru tryb bez sieci. Wtedy możemy korzystać z całego telefonu bez możliwości komunikowania się za pomocą sieci GSM i UMTS.

Taskhalder to taki fajny przycisk za pomocą którego możemy minimalizować różne zadania powieżone telefonowi gdy chcemy wykonać inna czynność. Przykład, słuchamy MP3 podczas przeglądania internetu, a właśnie nam się przypomniało, że musimy wysłać sms. Po jego napisaniu i wysłaniu sms wracamy do neta bez stracenia połączenia z netem, a w tle cały czas gra muzyczka.

O grach nie ma co pisać bo możemy sobie je wgrać tak jak programy o czym wspominałem w przypadku oprogramowania JAVA.

Książka telefoniczna jest taka jak w telefonach z górnej półki standardowa.
1000 pozycji, w każdej masę informacji o kontakcie. Przyporządkowanie zdjęcia do każdego z osobna bądź do grupy, osobno dzwięki oraz wywołanie głosem.

Zestaw słuchawkowy posiada tą wadę, że dzwonienie telefonu powinno być słyszalne tylko przez słuchawki, a nie normalnie z głośniczka. Oczywiście rozmowa jest już przeprowadzana tak jak ma być czyli tylko przez słuchawki.

Możliwość rozmawiania przez zestaw głośnomówiący, przeprowadzanie konferencji z kilkoma osobami równocześnie lub osobno. Wyłączenie mikrofonu również istnieje.

Denerwuje mnie, że gdy wykonuje połączenie nie mogę odrazu tego wykonać jako połączenia głośnomówiącego tylko mogę to zrobić dopiero w trakcie połączenia.

8. Największe wady - zauważone przez użytkowników

1. Są serwisy tych telefonów ale podobno działają bardzo opieszale. Do tego krótka gwarancja nieżadko miesięczna lub 3 miesięczna, a za dwuletnią trzeba dopłacać.

2. Dochodziły mnie słuchy, że sprzedają te telefony bez antenek GSM co powoduje nieprzydatność tego modelu do korzystania z tych sieci ale wtedy oddajemy go na gwarancji.

3. Wolo chodzące menu jak mamy zapchaną pamięć telefonu.

4. Częste problemy odczytywania plików które mają więcej niz 32 znaki w nazwie.

5. Drobne błędy z softem (zwieszanie sie telefonów, wolne działanie, zniknięcie historii połączeń).

Na każdy problem jest rozwiązanie ale już trzeba troszkę pokombinować z wgrywaniem albo programów albo reinstalacją softu co zwykłemu użytkownikowi się na pewno nie spodoba.

Bateria przy zabawie potrafi wysiąść po 1,5-2 dniach.
Ostatnio jednak zanotowałem rekord przy dość żadkim używaniu telefonu - 6 dób.


Dodane zdjęcia oraz poprawione większość błędów.


tekst: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone
zdjęcia telefonu: gsmonline.pl
zdjecia wykonane telefonem: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2007, 14:05 przez krs, łącznie zmieniany 4 razy.

 #220557  autor: basiulenkaa
 12 wrz 2007, 12:53
Test okej, tylko trochę mało fotek.
I nie wiem jak innych, ale rażą mnie błędy ortograficzne. :)

9/10.

...

 #220561  autor: Osk92
 12 wrz 2007, 13:24
Z przyjemnością przystąpiłem do przeczytania testu i co najważniejsze- nie zawiodlem się :) Recenzja jak i sam jej przedmiot zaprezentowaly się z jak najlepszej strony!
Razi kalendaż przez ż. Więcej błędów nie dostrzegłem.

Mamy rozumiec, że poddawany próbie egzemplarz należał do tych działających bez zarzutu? Poza tym jest parę niezgodnosci, ale nie chce mi się tego wywlekać. Plus, że dowiedziałem, sie paru ciekawostek.
Baaardzo miła niespodzianka ten test :)

 #220562  autor: krs
 12 wrz 2007, 13:29
Czasami word się nie sprawdza.
Kalendaża mi nie znalazł :/
Już poprawiam.
Zdjęcia dodane. Większość błędów poprawiona.
Proszę o uwagi jeżeli jakieś się znajdą.

Tak, słyszałem o wadliwości tych telefonów i wręcz na przekór zakupiłem ten telefon.
Raz mi się posypała historia połączeń. Poradziłem sobie z tym w 10 minut.
Proszę powiedz jakie są nieścisłości bo może jakiś błąd popełniłem lub coś niewyraźnie opisałem.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2007, 13:34 przez krs, łącznie zmieniany 1 raz.

 #220563  autor: Osk92
 12 wrz 2007, 13:33
O, jeszcze lepiej :)

 #220566  autor: Klusek
 12 wrz 2007, 13:54
Bardzo przyjemny test, pewnie się zaraz zdecyduje i przeniosę go do odpowiedniego działu.

Obrazek
Obrazek

 #220628  autor: Osk92
 12 wrz 2007, 20:40
Jak dla mnie to problemy z serwisem są mitem. Chyba, że Ty masz na myśli naprawianie poprzez komis w, którym się teleofn zakupiło. W ASO nie ma z tym problemu :)
Świetnie, że otrzymałeś nieuciążliwy model.
A reszta chyba nie pamiętam, bo to, że ktoś napisał test Siemensa to miód na moje serce i jestem w stanie przymknąć, lub zapomnieć o nieścislosicach, o których naprawde teraz sobie nie przypominam opórcz tego seriwsu,

 #220810  autor: przemek910
 13 wrz 2007, 19:37
wow, funckje sa naprawde ok i zaprzwoitą cenę! hmmm,może tak jednak zamienić d750i na ef81? :-D

czy ten telefon ma multikasting? jak to wygląda w praktyce?

Im więcej wykrzykników na końcu posta, tym głupsza osoba pisząca...

 #220919  autor: krs
 14 wrz 2007, 08:25
przemek910 pisze:wow, funckje sa naprawde ok i zaprzwoitą cenę! hmmm,może tak jednak zamienić d750i na ef81? :-D

czy ten telefon ma multikasting? jak to wygląda w praktyce?
Pewnie chodzi Ci o multitasking.
W teście jest o tym napisane na przykładzie.

Jak niemal w każdym telefonie bez symbiana multitasking ma swoje barykady nie do przejścia.
Odpalić dwóch gier nie można.
Gdy korzystamy z odtwarzacza to tylko jednego. Nie da się oglądać filmów i słuchać MP3 jednocześnie.

 #221186  autor: przemek910
 15 wrz 2007, 16:12
Chodzi mi główinie o to ile aplikacji można odpalić jednoczesnie (np. EraGG i Opera Mini, pójdą dwie jednoczeeśniie? )

Im więcej wykrzykników na końcu posta, tym głupsza osoba pisząca...

 #221213  autor: MADMAX
 15 wrz 2007, 18:47
Brawo :smt041
Pierwszorzędny, rzetelny, pełny test ciekawego telefonu wciąż kontrowersyjnej marki. Przy okazji i ja wiele interesującego dowiedziałem się o EF81 :notworthy:

Sądzę, że tekst może przekonać do ww. niezdecydowanych a przeciwnikom BenQ-Siemensa powinien dać do myślenia. Z pewnością jest też grupa, która zwyczajnie będzie się bała ryzyka zw. z zakupem tej komórki z powodu problemów z gwarancją, o której zresztą wspomniał autor.

Wracając do tekstu mam tylko jedno pytanie:
krs pisze:Tak jak wspominałem ekran zewn. służy do podpatrywania co uchwycimy po nacisnięciu migawki, której nawiasem mówiąc dzwięk jest drażniący i z poziomu menu go nie usuniemy :/
Nawet po zmianie trybu na "milczący"?

PS: Ponieważ autor tematu sam nie może sobie przyznać punktu pomógł postuluję o przyznanie mu go "z urzędu", gdyż jak sądzę tekst rozwiewa wiele wątpliwości a przede wszystkim po prostu sam w sobie jest bardzo dobry :thumbright:

Świetna robota, gratuluję.

Pozdrawiam

 #221477  autor: krs
 17 wrz 2007, 11:02
przemek910 pisze:Chodzi mi główinie o to ile aplikacji można odpalić jednoczesnie (np. EraGG i Opera Mini, pójdą dwie jednoczeeśniie? )
Niestety nie mam EryGG.
Jeżeli skorzystasz z wbudowanej przeglądarki to podejrzewam, że można wtedy skorzystać z EryGG ponieważ nie będą się kłucić aplikacje JAVA.
Jeżeli chciałbyś skorzystać z Operymini to niestety ale na 99% tak się zrobić nie da.
Poza symbianem nie wiem jak się to da zrobić.

I jeżeli chodzi o migawkę to tak jak mówiłem.
Nie można jej wyłączyć bez ingerencji w soft - nawet tryb milczący nic nie daje.
Nawet podłączając słuchawki dzwięk migawki nadal wydobywa się z głośniczka.

 #221528  autor: Marek
 17 wrz 2007, 16:50
można wyłączyć dzwięk aparatu.
Wystarczy wyczyszyć na gwiazdce i wycisz całkowicie odtwarzacz (nie wyłączaj! tylko zminimalizuj) , włącz aparat

 #221552  autor: krs
 17 wrz 2007, 18:20
No powiedzmy sobie szczerze, że to raczej błąd oprogramowania pozwala na takie zachowanie telefonu bo z góry nie przewidziano wyłączenia dzwięku migawki.
Ale faktycznie jak się ktoś uprze to rzeczywiście można wyłączyć takim sposobem pokrętnym ;)

 #221628  autor: MADMAX
 17 wrz 2007, 21:36
Swoją drogą trochę to dziwne bo z tego co pamiętam w takim S88, również autorstwa BenQ-Siemensa z wyłączeniem dzwięku migawki nie było problemu. Skąd więc takie niedopatrzenie (?) w EF81?

Pozdrawiam

 #221634  autor: Osk92
 17 wrz 2007, 21:48
MADMAX pisze:Swoją drogą trochę to dziwne bo z tego co pamiętam w takim S88, również autorstwa BenQ-Siemensa z wyłączeniem dzwięku migawki nie było problemu. Skąd więc takie niedopatrzenie (?) w EF81?
Z tymże EF81 bliżej do Siemensa, które tego nie mialy niż do BenQ.

 #315597  autor: krs
 05 lut 2009, 09:31
Muszę troszkę uzupełnić informacje.
Po tak długim użytkowaniu mogę wreszcie ocenić do końca ten telefon.
Jako jeden z nielicznych faktycznie nigdy nie miałem problemów z zasięgiem.
Ale niestety zawiódł mnie kilka razy w tej najważniejszej dla telefonu funkcji czyli rozmowa telefoniczna.
Tzn. może nie sama rozmowa ale np. gdy chciałem odebrać tel to zawiesił się i niestety lipa.
Zdarzyło się tak z 2-3x.
Normalne zawieszki także się zdarzały, a to podczas przeglądania zdjęć, a to oglądania jakiegoś klipu, itp.
Nie wiem czy są dzisiaj telefony, które są w stanie nigdy się nie zawiesić ale porównując to z moimi poprzednimi telefonami (bardzo rzadko zmieniam) to ten jest najmniej stabilny.
Czas zmienić.