DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

 #1143765  autor: Remington
 15 lut 2023, 22:37
Bo spadająca inflacja to wciąż inflacja, a nie deflacja. Wydzielam poniższą wypowiedź dla wszystkich tych, którzy słysząc w mediach o spadku inflacji liczą na spadek cen lub powrót cen sprzed podwyżek. Tanio już było.
maniek357 pisze:
15 lut 2023, 21:05
To, że uspokoi się inflacja będzie oznaczało tyle, że ceny przestaną rosnąć. Pole do obniżek ? Nie sądzę. Energia może trochę potanieje, ale np pensje pracowników (podniesione teraz z powodu inflacji) nie będą przecież później obniżane.

Jeśli większość społeczeństwa interpretuje to podobnie, to woła o pomstę do nieba.

„Uspokojenie się” inflacji to jej spadek z obecnych nominalnych 17% (realnie ponad 20%) do ok. 3% czyli wzrost cen nadal wtedy będzie - tylko wolniejszy.

Nie będzie obniżania pensji, bo ceny nadal będą rosnąć. Rosnąć będą też koszty, więc reasumując - na żadne obniżki szans nie ma.

I dopowiem tylko, że powrót inflacji do celu ok. 3% potrwa długo. Nie wierzcie w brednie prezesa NBP, że już w grudniu będzie 6%, bo dziś ogłoszono 17,2% i w 9 miesięcy spadku o 11 punktów nie ma szans być i to w roku wyborczym gdy kasa będzie dosypywana na rynek.

Jeśli nawet zdarzy się cud i za rok inflacja wyniesie tylko 10%, to wszystkie obecne ceny będą warte o około tyle mniej niż dziś. Podwyżki stają się koniecznością i telekomy to wiedzą.

Inflacja za ostatnie 3 lata wyniosła oficjalnie ok. 30%. Czyli no limity, za które płaciliśmy kiedyś 25 zł dziś są warte 32,50 zł lub więcej. Taką bazę trzeba przyjąć przy porównaniach.
 #1144621  autor: Vieslav
 01 mar 2023, 21:55
Niestety, ale ludzie oczekują, że jak inflacja zacznie spadać to ceny też zaczną spadać i będziemy płacić w sklepach tyle, co trzy lata temu.
Czy kiedykolwiek coś taniało?
Ale nie o tym chciałem.
Nie znam się na ekonomii, a na rynku telekomunikacyjnym znam się tyle, co tutaj przeczytam.
Czy jednak jest szansa, że limitowane plany powrócą na rynek co pozwali obniżyć abonament? Wszytko obecnie opiera się na bezlimitach. A pamiętam jeszcze lata 2010-2013, kiedy to miałem jakiś plan z wliczoną niewielką liczbą minut, płaciłem dużo mniej niż kosztuje dzisiaj wiele najtańszych planów bez limitu, a dzięki usługom dodatkowym realnie wydzwaniałem więcej minut niż teraz. A wtedy wartość pieniądza była zupełnie inna. Od czego to zależy? Czy po prostu ludzie przyzwyczaili się, że mają dostać wszystko i nie potrafią określić swoich potrzeb? A pytam, bo po swoim billingu widzę, że te miliony minut nie są mi potrzebne. Cała komunikacja leci przez komunikatory. Oferty na rynku dla mnie brak. Bo wszędzie muszę płacić za bez limitu.
Czytają post @Remington nasuwa mi się wniosek, że mimo nieporównywalnie większej dostępności usług mobilnych niż kiedyś, może być po prostu drogo. Jako wyjadacz wisienek zacząłem również odczuwać skutki wzrostu cen i chyba muszę wyłożyć te >10zł miesięcznie na komórkę :lol:
A może po prostu wejdziemy w pętlę i historia się powtórzy? Wrócą limitowane plany abonamentowe, cena minuty skoczy do 1,50zł, będzie rozróżnienie na połączenia w sieci i poza sieć, po czym znowu będzie "rewolucja" na rynku, bardzo tanie bezlimitowe abonamenty i mnogość promocji?
 #1144651  autor: TomLee
 02 mar 2023, 11:23
Ja się z tym nie zgodzę. Można obecnie mieć no limit w cenie 20 zł i jest to znacznie mniej niż 10 lat temu, kiedy oferty no limit zaczęły pokazywać się na rynku w cenie 29 zł. Heyah 01, Vectra, Fakt Mobile + mały pakiet internetu. Zmieścisz się w 20 złotych, a nawet mniej. Córka ma Fakt Mobile na rozmowy i smsy , internet z OFnK. Za FM płaci max 3 zł miesięcznie bo mało dzwoni, internetu też nie za dużo bo ma w domu wifi. Nadal można mieć tanio!
 #1144654  autor: Remington
 02 mar 2023, 11:34
Można mieć - jeszcze. Zwróć uwagę, że tak tanie oferty jak te po 20 zł lub mniej giną. Nic dziwnego, skoro 20 zł sprzed 3 lat gdy one wchodziły jest dziś warte jakieś 26 zł. To trend nie do zatrzymania.

Co do porównań to oczywiście są i takie lecz nieliczne kwiatki: dzisiaj za pełny internetowy pakiet wszystkich kanałów Canal+ i biblioteki VOD płaci się jakieś 45-50 zł, bez promocji, bo w promocjach to nawet i 20 zł przez rok. Kto pamięta ile kosztował dostęp do tylko jednego Canal+ w latach 90.? Te same 45 zł, a mamy przeszło ćwierć wieku inflacji, czyli na dzisiejsze to byłoby jakieś 120 zł - za jeden kanał.
 #1144656  autor: maniek357
 02 mar 2023, 11:43
Vieslav pisze:
01 mar 2023, 21:55
A pamiętam jeszcze lata 2010-2013, kiedy to miałem jakiś plan z wliczoną niewielką liczbą minut, płaciłem dużo mniej niż kosztuje dzisiaj wiele najtańszych planów bez limitu, a dzięki usługom dodatkowym realnie wydzwaniałem więcej minut niż teraz.
To znaczy ile płaciłeś wtedy, a ile płacisz teraz ? Suche porównanie cen jest bez sensu. W międzyczasie wszystko poszło do góry (m.in. przez wspominaną tutaj inflację). W 2012 roku przeciętne wynagrodzenie wg ZUS wynosiło ~ 3500 zł. W 2022 ~ 6350 zł. Mam wrażenie, że akurat usługi telekomów przez ten czas nie zdrożały aż tak bardzo, za to technologia w tym czasie poszła mocno do przodu. Dopiero teraz przy większej inflacji widać wyraźne wzrosty cen usług (poprzez likwidację najtańszych planów itp).

Powrotu do ofert z limitowanymi minutami moim zdaniem nie ma - no-limity to już standard. Poza tym operatorzy nie pozwolą sobie na obniżanie wpływów, gdy mają w perspektywie bardzo kosztowne modernizacje sieci pod docelowe 5G.
 #1144663  autor: TomLee
 02 mar 2023, 13:35
Na rynku widać spore "widełki". Orange dąży do sytuacji, żeby za najmniejszy no limit płacić 30-35 zł. W ofertach na kartę operatorów z W4 można dostać powyżej 1000 GB w ciągu roku, ale za cenę 35 zł. Można jednak znaleźć oferty od 15-25 zł z no-limitem, które w 100% zaspokajają potrzeby klienta i ceny te niekoniecznie muszą pójść do góry.
 #1144665  autor: iphoneski
 02 mar 2023, 13:55
Tylko, że większość tych obecnie tanich ofert to dno technologiczne oferowane przez wirtualnych. Albo brakuje tak dziś podstawowych usług jak VoLTE, albo wiecznie coś nie działa i bujaj się pół miesiąca ze wsparciem. Jak ktoś chce mieć działające usługi i przy okazji święty spokój, to kupuje No limit w W4, płaci te 30 zł i tyle. Sam nie lubię wyrzucać pieniędzy garściami pod tramwaj i staram się jakoś koszty optymalizować, ale trzeba zachowywać rozsądek. Wczoraj jakiś "królowy życia" chwalił się na forum, że reklamację mu uznali i 1,5 zł zwrotu dostał. No serio?
 #1144671  autor: TomLee
 02 mar 2023, 15:10
iphoneski pisze:
02 mar 2023, 13:55
Tylko, że większość tych obecnie tanich ofert to dno technologiczne oferowane przez wirtualnych. Albo brakuje tak dziś podstawowych usług jak VoLTE, albo wiecznie coś nie działa i bujaj się pół miesiąca ze wsparciem. Jak ktoś chce mieć działające usługi i przy okazji święty spokój, to kupuje No limit w W4, płaci te 30 zł i tyle. Sam nie lubię wyrzucać pieniędzy garściami pod tramwaj i staram się jakoś koszty optymalizować, ale trzeba zachowywać rozsądek. Wczoraj jakiś "królowy życia" chwalił się na forum, że reklamację mu uznali i 1,5 zł zwrotu dostał. No serio?
Nie zawsze jest to dno technologiczne. W Heyah01 i Vectrze jest Volte, Vowifi i niezła paczka GB w roamingu UE za 19,99.
 #1144672  autor: Karlos20
 02 mar 2023, 15:13
TomLee: planu w H01 za 19,99 nie ma już od lutego.
Vectra się ostała ze swoją ofertą komórkową, która może zdrożeć. Już od 1go marca sprzedają drożej internet stacjonarny, a co za tym idzie inne usługi też będą droższe.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1144674  autor: TomLee
 02 mar 2023, 15:35
Karlos20: Nie wiedziałem, że Tmobile wycięło z oferty wersję H01 z no limitem i 20 GB za 19,99. Dotychczasowi użytkownicy pewnie dalej płacą jak do tej pory.
 #1144675  autor: Karlos20
 02 mar 2023, 15:39
TomLee: zgadza się.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1144676  autor: iphoneski
 02 mar 2023, 16:09
@TomLee
Vectra to ludziom przez ruski rok nie potrafiła numerów przenosić i nie było wiadomo kiedy się odetka i dlaczego się zatkało. Z kolei 01 to słaba aplikacja, która nic nie potrafi poza możliwością zlecenia zawieszenia usług, a i to jak akurat ma ochotę.
 #1144677  autor: kondziel
 02 mar 2023, 16:10
Karlos20 pisze:
02 mar 2023, 15:13
TomLee: planu w H01 za 19,99 nie ma już od lutego.
Od listopada nie ma tej oferty. Na Black Friday reklamowali, żeby się śpieszyć, po czym zdjęli pakiet za 19,99 zł.
 #1144684  autor: TomLee
 02 mar 2023, 18:56
iphoneski pisze:
02 mar 2023, 16:09
@TomLee
Vectra to ludziom przez ruski rok nie potrafiła numerów przenosić i nie było wiadomo kiedy się odetka i dlaczego się zatkało.
Fakt, że przez internetowy formularz przeniesienie się ciągnęło, ale w punkcie stacjonarnym 2-3 dni i już dawali kartę sim.
 #1144686  autor: iphoneski
 02 mar 2023, 19:32
2 3 dni w punkcie stacjonarnym nazywasz "już"? W W4 zajmuje to maksymalnie 10 minut. Ostatnio zamawiałem satelitę na stronie Canal+ i od złożenia zamówienia do odbioru paczki nie minęły 24 godziny, a w salonie zestaw miałbym w pół godziny. I to się nazywa "już" a nie czekanie kilka dni na przeniesienie głównego numeru, bez którego ciężko funkcjonować.
 #1145104  autor: Remington
 08 mar 2023, 22:32
Miesiąc temu stand-up'er Glapiński zapowiadał inflację na koniec roku na poziomie 6%. Dzisiaj już NBP zapowiada, że spadek do 10% będzie w 2024 r. A mamy dopiero luty...

Możemy więc spokojnie zakładać, że za rok obecne ceny będą o co najmniej tyle za niskie. Zapisy inflacyjne chyba staną się powszechne.

P.S. Gdzieś widziałem plotki, że Solorz chce sprzedać Plusa państwu. Kto wie, może Glapiński powróci tam na fotel prezesa 🤣
 #1145115  autor: babciagienia1p
 09 mar 2023, 00:24
@Remington
Widziałeś, na portalu Telepolis, powielenie fake newsa rozpowszechnianego przez Jana Pińskiego i portal Wieści24. Redaktor oraz portal W24 są, od dawna, jednoznacznie kojarzeni z rosyjskimi służbami oraz zoologiczną nienawiścią do Ukrainy i Ukraińców. Jan Piński ostatnio "pracuje" w, nomen omen, "stajni" Romana Giertycha.
Redakcja Telepolis nie wzięła powyższych okoliczności pod uwagę i skopiowała fake'a wraz z fiimikiem. Ważne, że można było wpisać się w główny nurt i dowalić jednej stronie sceny.
Po kilkunastu godzinach fake news, wraz z niewybrednymi komentarzami "gości", został zdjęty z Telepolis. Niewykluczone, że Plus dał delikatnie do zrozumienia o możliwości przykręcenia kurka z kasą na reklamy i sponsoring, a jest zacnym płatnikiem. Po zdjęciu fake'a sypnęło pozytywnymi newsami o Plusie, jego ofertach i działaniach.

Co do prezesów banków centralnych. We wtorek i środę prezes FED-u (amerykański bank centralny) Jerome Powell, podczas wystąpienia w Senacie i Izbie Reprezentantów, zmienił o 180 stopni swoje stanowisko, sprzed miesiąca, w sprawie "dezinflacji" i zaczął straszyć radykalnymi podwyżkami stóp procentowych FED-u, a to m. in. FED (wraz z EBC, BoE i BoJ) polityką drukowania pustego pieniądza spowodowały inflację po covidzie. Szalona drukarnia, panicznie i nieudolnie teraz powstrzymywana, jest głównym źródłem ogólnoświatowej inflacji.
Najnowszy raport NBP wpisuje się w tę, gwałtownie zmienioną, narrację, że już nie ma "dezinflacji", tylko wraca zagrożenie inflacją.

-----------------Edycja----------------------
https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/ ... c-2023.pdf
Przeczytałam komunikat po posiedzeniu RPP, o którym piszesz w poście wyżej. Nie wynika z niego jasno czy chodzi o inflację rdr w grudniu 2023 czy o inflację średnioroczną (rdr w kolejnych miesiącach 2023 /dzielona przez 12). Adam Glapiński mówił o rdr w grudniu 2023. I tak to tylko prognozy ("na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma").
 #1145129  autor: Remington
 09 mar 2023, 09:26
Tak, amerykańska wolta namieszała, dolar mocno poszedł w górę. Na a nasi nie mogli ogłosić końca podwyżek stóp, bo byłoby jeszcze gorzej. Skoro inflacja średnioroczna ma wynieść u nas w przyszłym roku 5,7%, to za Chiny ludowe nie będzie to 6% już w grudniu tego roku.

A trzeba pamiętać, że te liczby to tylko statystyka. Towary i usługi potrafią drożeć dużo bardziej, co sami odczuwamy i potencjalny wzrost cen usług telco może być dużo większy ze względu na:
- rosnące płace,
- niepewne ceny energii
- koszty inwestycji w rozbudowę 5G, płaconych przecież w obcych walutach, które tanieć też nie zamierzają.

Co do Plusa to oby faktycznie był to fake news, ale o kupowaniu gazet przez Orlen też bym kiedyś pomyślał, że to fake. Obawiam się, że to plotka z gatunku tych, w których jest jakieś ziarno prawdy. Nie życzyłbym Plusowi ani powrotu tego pana, ani centralnego sterowania.
 #1145172  autor: babciagienia1p
 09 mar 2023, 14:44
@Remington
Stand-up, dzisiaj, o 15:00. Polecam obejrzeć CAŁY stand-up na nbp.pl, onet.pl lub tms.pl. W ten sposób można wyrobić sobie niezależną opinię. Na tych stronach chodzi bez buforowania i zrywek.
Według mnie Adam Glapiński lepiej czuje rynek niż stand-up'er z FED-u, stand-up'erka z EBC i, żegnający się jutro z publicznością, stand-up'er z BoJ. Może doświadczenie profesorskie z SGH ma znaczenie?
 #1145186  autor: Remington
 09 mar 2023, 15:42
Dziękuję, nie skorzystam. Zetknąłem się z tym panem jako młodziak dwukrotnie w latach 90., potem (już nieosobiście) gdy rządził Plusem, obejrzałem też kilka jego stand-up'ów w zeszłym roku i powiem: nigdy więcej. Jestem tylko skromnym magistrem, ale mam poważne wątpliwości co do kompetencji i prawdomówności pana profesora. Nie będę wchodził w szczegóły, bo to nie miejsce na to. On nie czuł inflacji od początku i wątpię by już ją poczuł.

Wracając do clue - inflacja jest i zostanie z nami na dłużej. Ceny będą rosnąć, a o ich spadku nawet nie ma co marzyć.