DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1130577  autor: bobix
 23 kwie 2022, 07:54
Sprawdziłem na stronie iMapCloud Application i widzę że mój dom letniskowy znajduje się w zasięgu jednej inwestycji z programu POPC3. I tu mam kilka pytań:
1. Na ile ta mapa jest wiarygodna? Czy jak widzę że do 30092022 jest planowane zakończenie inwestycji (które już raz było przekładane o 9mcy) to jest pewność że dom będzie rzeczywiście w zasięgu? Nie pytam o termin a raczej w ogóle o możliwość podłączenia.

Budynek stoi przy drodze gruntowej. Brak na niej jakichkolwiek studzienek telekomunikacyjnych czy słupów energetycznych. Najbliższy słup 100m od domu w drugiej linii zabudowy od niego.
2. W jaki sposób w takich sytuacjach rozwiązuje się kwestie podłączenia budynku do sieci? Stawia się specjalnie słup czy prowadzi linię napowietrznie przez inne posesje?

Ostatnia kwestia. Załóżmy że jest słup przy działce ze światłowodem.
3. Jak on idzie najczęściej do domu? Górą czy gruntem? Czy da się wykorzystać do tego pędzel położony 25 lat temu dla linii telefonicznej TP?
 #1130588  autor: Vieslav
 23 kwie 2022, 12:18
Jestem świeżo po instalacji światłowodu w ramach POPC więc trochę ci opowiem jak to wygląda.
U mnie termin przesuwali co najmniej o rok (a może i więcej?), więc ja się nie sugerowałem tym, co podają, tylko patrzyłem na stan zaawansowania prac. Oczywiście po położeniu światłowodu musieli jeszcze puścić sygnał, więc minęło kolejne kilka miesięcy.
Najlepiej nie patrz na mapę tylko na adres. Jeśli adres jest ujęty w planach to podłączą. U mnie projekt realizowała jedna ze spółek Inei. Była dedykowana strona internetowa do sprawdzenia, czy adres jest ujęty w planach.
Jeśli chodzi o samo podłączenie do budynku to zależy od możliwości. We wsi, gdzie znajduje się moja posiadłość, połowa ludzi ma kable na słupach, a połowa ma doziemnie. Tam, gdzie sie dało, to wieszają kable na słupach i wtedy przyłączenie budynku to prosty temat bo tylko ciągną światełko ze słupa. Do mojego domu musieli się przekopać jakieś 100m i mam podłączenie doziemne. Ale ja tylko zamówiłem usługę, nic mnie więcej nie obchodziło. Adres jest w planach i mieli podłączyć. Podłączenie robi wykonawca, u mnie trwało to wiele godzin z uwagi na konieczność przekopania posesji. Tak naprawdę wykonawca ma sprzęt, dół na kabel nie jest jakiś duży i w żaden sposób nie szpeci posesji. Panowie ładnie po sobie posprzątali, wszystko uzgodniliśmy gdzie i jak mają kopać. Cała ta instalacja była łatwa, prosta i przyjemna, biorąc pod uwagę, że w 1994 roku sam musiałem sobie wykopać dół na kabel miedziany, żeby mieć telefon.
 #1130596  autor: bobix
 23 kwie 2022, 13:38
A jak sprawdzić czy dany adres mają w planach?
 #1130603  autor: Vieslav
 23 kwie 2022, 16:35
Jaka firma realizuje projekt?
 #1130647  autor: bobix
 25 kwie 2022, 13:05
Fibee iv
 #1130678  autor: bobix
 25 kwie 2022, 23:17
„Mamy dobrą wiadomość. Twój adres nie jest obecnie w zasięgu sieci światłowodowej, ale został ujęty w planach jej rozbudowy. Zanim to jednak nastąpi, musimy dokonać szczegółowej analizy inwestycyjnej. Prosimy o cierpliwość.”
 #1131626  autor: bobix
 26 maja 2022, 18:59
Czy dostęp do ofert internetowych jest od razu po podłączeniu danej miejscowości czy dopiero po oddaniu całego projektu?
 #1131748  autor: Vieslav
 30 maja 2022, 17:09
U mnie Fibee włączało miejscowości po kolei tam, gdzie infrastruktura była gotowa. Ale czy to jest jeden projekt czy kilka to niestety nie odpowiem. Wiem tylko, że leciało miejscowościami bądź jakimiś grupami miejscowości.