DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 2 z 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
 #1094458  autor: piotrzet
 05 maja 2020, 12:56
Korzystać można było już wcześniej. On się po prostu pojawił teraz u ciebie.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1094459  autor: Remington
 05 maja 2020, 12:57
Pobiera net z pakietu?

W roamingu (krajowym lub zagranicznym) komuś działa? Czytałem, że dla RCS musi być dedykowane połączenie między operatorami, aby roaming to wspierał.

Działa po WiFi (samym)?
 #1094486  autor: mirekm35
 05 maja 2020, 17:22
Nie wiem jak działa w roamingu ani jak wpływa na pakiet, ale na samym wi-fi (z włączony trybem samolotowym) działa.
 #1094496  autor: marcin19883
 05 maja 2020, 18:48
Koledzy uruchomiło mi sie na Nju na karte i Play na karte. Szału nie robi, bo opcja czatu przez wifi/dane mobilne jest dostepna od kilku lat w telefonach Xiaomi z Miui (Wiadomości w chmurze)
 #1094520  autor: Pabloz
 06 maja 2020, 08:44
Wszędzie była dostępna analogiczna usługa - to nie oto chodzi że jest to coś nowego tylko że teraz każdy miał to out-of-the box, bez instalacji dodatkowych aplikacji i na każdym telefonie (z Androidem).

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
 #1094678  autor: kozien70
 07 maja 2020, 11:20
Można się spodziewać pojawienia RCS we wbudowanej samsungowej aplikacji Wiadomości.
Wsparcie dla RCS Samsung ogłosił już dwa lata temu, ale do tej pory uaktywniało się ono w aplikacji Wiadomości tylko jeśli operator, którego karta była w telefonie wspierał RCS.
Od teraz Google wraz z Samsungiem postanowiło olać operatorów i uruchamiać RCS niezależnie od tego czy op wspiera czy nie. Wykorzystywane będą serwery Google a nie operatora.
Oczywiście pozostaje kwestia aktualizacji oprogramowania w telefonie no i tego, czy lobbing operatora w lokalnym oddziale Samsunga nie będzie na tyle silny, by producent jednak odstąpił od aktywacji RCS w danej wersji softu...
https://www.sammobile.com/news/samsung- ... xy-phones/
 #1094759  autor: Fate
 08 maja 2020, 14:25
Czyli zewnętrzne aplikacje typu Textra nie będą obsługiwały RCS?
 #1094779  autor: Benjamin Linus
 08 maja 2020, 18:21
Pewnie z czasem będą miały rcs.
Ja też do tej pory miałem textre. Zdecydowanie lepsza niż wbudowane
 #1094943  autor: fwitkowski17
 10 maja 2020, 22:05
Na Motoroli Moto G5 Plus z kartą Plusa (Plush na kartę) właśnie wskoczył RCS. Przetestowałem sobie RCSa między Orange a Play i działa jak narazie fajnie.
Co narazie dla mnie dziwne, druga kartą Orange na kartę dalej nie ma RCS - gdy włączam transmisję danych na niej to w opcjach pokazuje, że moje urządzenie nie jest obsługiwane. Gdy z powrotem przełączę na plusa, RCS pojawia się ponownie
 #1095045  autor: marcin19883
 12 maja 2020, 07:18
W Play jednak na moim numerze nie działa. Mam rom Pixel Experience(aplikacje od Google) i nadal pisze, że funkcja niedostępna.
 #1095216  autor: a-go
 13 maja 2020, 22:41
Remington pisze:
29 kwie 2020, 16:58
To gdzie ta zaleta? Wystarczy, że Messenger czy WhatsApp zaczną obsługiwać skrzynkę sms urządzenia i będą mieć to samo.

RCS powstały gdy komunikatory nie były jeszcze tak popularne. Teraz odbicie im rynku będzie bardzo trudne.
To chyba nie tylko kwestia samej obsługi SMS, ale raczej współpracy usług. Jeśli do kogoś wyślesz wiadomość, to odbiorca powinien ją otrzymać bez względu na to, czy korzysta z RCS czy SMS. WhatsApp może wiedzieć, że ktoś nie jest jego użytkownikiem, ale jeśli odbiorca korzysta np. z Wiadomości Google , to tego nie wie. Cała idea polega na tym by korzystając z różnych apek wiadomość do odbiorcy dotarła w technologii, z której może skorzystać. Dlatego wymagana jest współpraca z operatorem sieci.
 #1095218  autor: Remington
 13 maja 2020, 22:44
a-go pisze:
13 maja 2020, 22:41
To właśnie o tym mówię. W Androidzie dowolna aplikacja może stać się providerem SMS-ów. Czyli dajmy na to WhatsApp zaczyna obsługę SMS-ów - wtedy osobom korzystającym z WA wyśle wiadomość internetem, a niekorzystającym (o czym wie) wyśle SMS, tak to właśnie sobie wyobrażam. Identycznie chyba działają Wiadomości Google.
 #1095221  autor: a-go
 13 maja 2020, 22:53
Remington pisze:
13 maja 2020, 22:44
@a-go
To właśnie o tym mówię. W Androidzie dowolna aplikacja może stać się providerem SMS-ów. Czyli dajmy na to WhatsApp zaczyna obsługę SMS-ów - wtedy osobom korzystającym z WA wyśle wiadomość internetem, a niekorzystającym (o czym wie) wyśle SMS, tak to właśnie sobie wyobrażam. Identycznie chyba działają Wiadomości Google.
Chyba nie do końca tak. WhatsApp wyśle wiadomość RCS na jakiś nr. Operator tego numeru wie, czy dany nr obsługuje RCS (dokładnie tak samo jak wie, czy odbierze MMS-a, czy ma wysłać SMS-em link). Jeśli tak, to wyśle wiadomość na terminal odbiorcy, który odbierze za pomocą domyślnej apki, np. Wiadomosci Google, WhatsApp RCS, Viber RCS itp. Nie musi to być ta sama apka, co u nadawcy. Na tym właśnie polega idea/różnica.
Nie wiem, co będzie, jeśli odbiorca nie będzie korzystał z RCS, a wiadomość będzie długa lub multimedialna.
 #1095223  autor: a-go
 13 maja 2020, 22:58
Pozostaje jeszcze kwestia naliczeń. Jeśli wyślę komuś długą wiadomość tekstową, a on nie korzysta z RCS (czego nie wiem) i ona dotrze do niego w 20 SMS-ach, to kto i ile za to zapłaci? Podobnie z MMS-ami

Korzystam z Wiadomości Google w Play. Po bardzo długiej i wielokrotnej weryfikacji mam komunikat, że czat jest niedostępny na tym urządzeniu, a operator nie obsługuje tej funkcji.

Nie odpowiadaj sam sobie tylko edytuj. Rem
Ostatnio zmieniony 13 maja 2020, 23:07 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: połączenie wpisów
 #1095253  autor: Vieslav
 14 maja 2020, 11:17
a-go pisze:
13 maja 2020, 22:58
Pozostaje jeszcze kwestia naliczeń. Jeśli wyślę komuś długą wiadomość tekstową, a on nie korzysta z RCS (czego nie wiem) i ona dotrze do niego w 20 SMS-ach, to kto i ile za to zapłaci?
Ty za to zapłacisz jak za 20 SMSów.

Motorola G5, jedna karta w Orange, druga karta w Fakt Mobile. Wyświetlił się komunikat, czy chcę włączyć RCS. Na razie nie włączałem, ponieważ osoby, z którymi komunikuję się przez SMS nie mają telefonów obsługujących taką funkcję.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem poprzednie posty:
- jeśli mam włączone RCS i druga osoba, do której chcę wysłać wiadomość ma włączone RCS to zobaczę inną ikonkę i wiadomość pójdzie jako RCS.
- Jeśli mam włączone RCS a osoba, do której chcę wysłać wiadomość nie ma RCS to pójdzie automatycznie jako zwykły SMS?
Dobrze to rozumiem?
Zastanawia mnie jeszcze kwestia jak to wygląda w przypadku dual sima?
 #1095262  autor: bxx1
 14 maja 2020, 12:55
Tak jesli druga osoba ma rcs,przed wpisaniem tekstu jest komunikat wiadomość na czacie.Jeśli niema pisze sms.Także od razu wiadomo,czy to czat,czy sms.
 #1095274  autor: mp107
 14 maja 2020, 18:01
Moim zdaniem sporą wadą RCS w obecnej implementacji jest jej zależność od posiadania zainstalowanych aplikacji Google'a, a dokładniej - Usług Google'a, bo obsługa tego typu wiadomości nie wchodzi bezpośrednio w skład otwartej i dostępnej dla wszystkich wersji systemu Android - AOSP (Android Open Source Project) i z tego względu "śmierdzi" to zamykaniem w ekosystemie Google'a. Dopiero najnowsze wersje Androida (bodajże Q) mają mieć obsługę "bezpośrednio w systemie" (nie wiem niestety w jakim sensie tych słów, bo nie mam możliwości zweryfikowania, jak rzeczywiście to tam działa od strony użytkownika i systemu).
Na marginesie, Google już wiele razy próbował "wybić się" na rynku komunikatorów, ale jak do tej pory mu się to nie udało, więc moim zdaniem niewykluczone, że to dlatego zdecydował się na opracowanie standardu, działającego na nieco innej zasadzie niż jeszcze bardziej "zamknięte" (można powiedzieć - ograniczone do jednej aplikacji jednej firmy) komunikatory w rodzaju np. WhatsApp.

Jestem ciekaw jeszcze jednej kwestii - czy na urządzeniach Huawei bez usług Google'a RCS (gdziekolwiek na świecie) działa?
Albo na urządzeniach z innymi systemami operacyjnymi, np. KaiOS, w którego rozwój Google jakiś czas temu inwestował.
O ile się nie mylę, to z wymienionych wcześniej powodów - nie. Ale nie pytam tylko o Polskę, ale też o te implementacje RCS-a, które powstają we współpracy z operatorami sieci komórkowych. Niestety aktualnie wyszukiwarka Google nic na ten temat nie znajduje.

A bez otwarcia się na inne systemy operacyjne moim zdaniem o żadnym następcy SMS-ów ani MMS-ów ciężko mówić. Może jedynie o Google'owej (albo raczej - Androidowej) konkurencji dla iMessage.
 #1095375  autor: Vieslav
 16 maja 2020, 12:41
No więc włączyłem RCS na starej Motoroli G5 z Androidem 8.1 (SIM1 - Orange, SIM2 - Fakt Mobile). Nic się nie aktualizowało, wyskoczył komunikat, żeby potwierdzić numer telefonu dla SIM1 (ta karta jest u mnie kartą domyślną dla wiadomości). Wyskoczył również komunikat, że Google może co jakiś czas weryfikować numer telefonu i mogą być za to naliczane opłaty (co jest dla mnie istotne, ponieważ nie posiadam nielimitowanych SMSów). Zobaczymy jak często i w jaki sposób będzie to następować. Póki co jestem na TAK.
 #1095521  autor: polskiejablka
 18 maja 2020, 14:39
Czyli obecnie operator nie ma znaczenia, bo i tak działa to w oparciu o serwery googla. To trochę śmiesznie wyglądają informacje portali technologicznych donoszących o tym, że "użytkownikom operatora xx działa, niektórym u uperatora yy też itd.". Ciekawe co na to pracownicy operatorów - śmieją się czy pukają w czoło?
 #1095545  autor: piotrzet
 18 maja 2020, 19:09
Oni nawet pewnie nie wiedzą co to w ogóle ten RCS

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
  • Strona 2 z 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12