DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 15 z 209
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 209
 #1092938  autor: piotrzet
 06 kwie 2020, 16:20
Dokładnie jak się jedzie "7" do Krakowa albo z to pięknie je widać. Szczególnie jak jedzie się od Kielc w stronę Krakowa. Ale jak już zbliżysz się do tego miejsca przynajmniej wiesz, że zostało niedaleko do stolicy małopolski "lol"

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1092939  autor: Pawrzes
 06 kwie 2020, 17:06
Było trzeba zrobić ponad 20 lat temu Narodowego Operatora Wieżowego S.A. :wink:
Po prawej Polkomtel + Plus GSM - w środku PTK Centertel + Idea - po lewej PTC + Era GSM (od czasu konsolidacji N! własność P4)
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2020, 17:25 przez Pawrzes, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiam
 #1092940  autor: kozien70
 06 kwie 2020, 17:11
Jeżdżę często do Holandii, tam nie ma narodowego operatora wieżowego, jest za to site sharing, ma się dobrze i nie ma takich widoków-potworków jak np. koło Miechowa. Kwestia odpowiednich uregulowań prawnych ;)
Nie zawsze "najtaniej/najwygodniej dla operatora" jest najlepszym rozwiązaniem dla ogółu.
 #1092942  autor: Benjamin Linus
 06 kwie 2020, 18:06
kozien70 pisze:
06 kwie 2020, 16:11
Zdjęcie dotyczy W4 i nie wiedziałem, do którego działu je wrzucić. Wygrało N! ;-)
Wzgórze koło Miechowa w woj. małopolskim, konkretnie Strzeżów. Moja "ulubiona" sceneria pt. "trzy wieże". Jedna Tm, druga Plus, trzecia Play. Polski absurd w pigułce. Ogromne stalowe kratownice, każda zbudowana z fury mięsa, spokojnie wszyscy operatorzy zmieściliby się na jednej z tych wież. Ale nie, lepiej niech każdy buduje swoje, a że zeszpecimy krajobraz? Kogo to obchodzi :?
To tylko jeden z przykładów. Jestem w stanie wskazać ileś takich miejsc w kraju.
Obrazek
Nie pamiętam lokalizacji ale gdzieś w warm-mazur, jest na uboczy miejsce z 3 masztami które są od siebie bardzo bardzo blisko w szczerym polu
 #1092944  autor: habish
 06 kwie 2020, 18:40
To są wieże backbone, kiedyś wisiały na nich ogromne radiolinie NERA, o średnicy ponad 3m, anteny te tworzyły ogromny żagiel, bardzo mało prawdopodobne aby nośność nawet takiego kolosa, pozwoliła ulokować sprzęt wszystkich operatorów na jednej wieży.

Własna wieża to niesamowita przewaga, bycie gościem na wieży konkurenta, wiąże się z wieloma ograniczeniami.

Nadchodzi 5G, antena MassiveMIMO waży ok 70kg, jedna sztuka, dla jednego pasma, do tego trzeba doliczyć okablowanie + ewentualne inne elementy, np. anteny GPS dla synchronizacji.

Większość wież operatorów ma ok 20 lat, nie były projektowane do przenoszenia takiej wagi.
Wieżę kratową można wzmacniać, ale co ze strunobetonem?

Niedawno widziałem proces wzmocnienia.
Wieża Plusa, brak innych operatorów.
Stan obecny: 6x GUL900, 3x L800, 6x L1800, 3x U2100 na fiderach
Stan projektowany: 6x GUL900, 6x L1800, 6x L2600, 3x U2100 na RRU
Aby dokonać rozbudowy należało:
- skrócić wieżę o niecałe 3m
- na fundamenty wylać 40cm płytę balastową
- wzmocnić wieżę na co składało się: demontaż 300kg stali, relokacja 400kg stali, montaż 1600kg stali.
Po wykonaniu powyższych prac wzmacniających, a następnie zainstalowaniu projektowanej ilości elektroniki, nośność wieży została ponownie wyczerpana!
 #1092945  autor: kozien70
 06 kwie 2020, 18:52
@habish - mówimy o wieżach kratownicowych, nie o strunobetonach.
Jak sam wskazałeś, wieże można wzmacniać. To jedno.
Po drugie: zamiast montażu 2-3 anten na sektor można montować w sektorze jedną antenę wieloportową. Spora oszczędność na ciężarze. Dlaczego u nas w sektorach tak często wiesza się "kaloryfery" iluś anten zamiast jednej wieloportowej? Nie zastanawiało Was to? Skoro w innych krajach się da, czemu u nas jak zwykle nie? Odpowiedź: przez durne metody pomiarów PEM.
Kolejna sprawa: sprzęt aktywny typu RRU można umieścić niżej, przy podstawie i nie obciążać wieży. Z powodzeniem stosuje to np. N! na stacjach umieszczonych na "słupach" wysokiego/średniego napięcia i jakoś działa.
Wszystko się da.
Powtarzam: nie zawsze wygoda techników i koszty operatora powinny być najważniejsze.
Wiem, że nudzę z tą Holandią, ale poza PL site sharing działa, nie ma takich potworków typu kilka wież obok siebie, a na stacjach bardzo często widać po jednej antenie multiband na sektor. I jakość sieci mobilnych jest tam bez zarzutu.
A u nas - wiadomo, "niedasie". I prawda jest taka: operatorzy mają w głębokiej d... estetykę. Robią coś w tym kierunku tylko wtedy, gdy są przyparci do muru. Do tego kiepskie prawo i mamy to co mamy.
 #1092949  autor: tomi81
 06 kwie 2020, 20:28
Praktycznie zgodnie z planem (przełom marca i kwietnia) N! rozpoczęło uruchamianie L2100 w klastrze na wschód od Białegostoku. Pierwsza zauważona stacja to Zaścianki (strunbeton TMobile) - ID 196013. Dalsza weryfikacja w terenie jak będzie można bezpiecznie wyjechać ;-)
 #1092959  autor: 3G
 06 kwie 2020, 23:15
To ja dorzucę Lipce Reymontowskie w pow. skierniewickim, woj. łódzkie.
A na te wieże k. Miechowa zawsze jakoś zwracałem uwagę gdy jechałem na południe :)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1092961  autor: Kryniczanin
 07 kwie 2020, 06:12
Kolejny przykład Nawojowa koło Nowego Sącza - @Kryniczanin potwierdzi.
Oj potwierdzi potwierdzi. Paskudnie to wygląda.

Łabowa ciut lepiej, ale i tak ten Plus z Playem w odległości około 100 metrów wygląda paskudnie.

Zostaje jeszcze Mochnaczka Wyżna gdzie Play będzie się budował obok masztu T-Mobile na sąsiedniej działce. W tej chwili jest na maszcie Orange, ale chcą swój i koniec.
 #1092972  autor: Mixiorek
 07 kwie 2020, 12:32
Widzę las..... las krzyży/ wież... Tak mi się skojarzyło :mrgreen:
Miechów to klasyka gatunku ze względu na ukształtowanie terenu rzuca się to strasznie w oczy ;-) ostatnio wyjazd z Karkowa DK7 na północ jest przytkany i skierowało mnie na zwiedzanie Małopolski dookoła Krakowa (Racławice i inne takie). Jak zobaczyłem wieże już wiedziałem, że jestem w domu :lol:

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1092978  autor: kozien70
 07 kwie 2020, 13:57
I dlatego u nas każda stacja bazowa jest estetycznym potworem, niezależnie czy są to góry czy płaskie jak stół Mazowsze? I dlatego każdy operator prze do posiadania własnej wieży i mamy sytuacje jak wyżej opisane? Nie, mój drogi.
Dlatego, że prawo u nas nie wymusza estetyki instalacji takich instalacji. Zjeździłem całą Skandynawię i większość Europy Zachodniej, mam trochę porównania. Nasze instalacje należą do najpaskudniejszych. Nic się u nas nie maskuje. Projektujący i budujący stacje bazowe mają gdzieś jak to wygląda, czy pasuje do otoczenia czy nie. Ma działać i tyle, dlatego idą po linii najmniejszego oporu. Największy wysiłek to jakaś tandetna maskownica na pojedynczych stacjach miejskich. Były kiedyś próby wprowadzenia ustawy krajobrazowej, wiemy jak to się skończyło.
Wiem, że ciężko nam będzie dojść do porozumienia. Ty jako technik montujący takie stacje masz diametralnie inne priorytety, niż ja jako klient końcowy :-)
Jestem fanem sieci mobilnych, popieram budowę stacji bazowych gdzie tylko się da. Ale nie w sposób szpetny, paskudzący otoczenie. Niestety u nas wiadomo, "niedasie". I dotyczy to generalnie różnych budów, instalacji, nie tylko stacji bazowych.
 #1092979  autor: iphoneski
 07 kwie 2020, 16:55
I to też jest pewnie przyczyna wielu protestów - ludzie nie chcą widzieć z okien swoich domów (kupionych za franki do spłaty na 100 lat) 60 metrowego brzydactwa, które szpeci okolicę swoim istnieniem. Z drugiej strony trudno wymagać od operatorów kosztownego maskowania instalacji skoro ceny usług w Polsce są o wiele niższe niż w krajach zachodnich.
 #1092981  autor: kozien70
 07 kwie 2020, 17:17
Ten argument pt. "u nas musi być dziadosko, bo jest taniej niż na zachodzie", ten swoisty szantaż ze strony wielu przedsiębiorców trochę mnie już irytuje. To ile drożej miałoby być, żeby było porządniej, estetyczniej, lepiej? Nikt tego nie wie, bo wszyscy ulegli szantażowi "i koniec tematu". Nikt nie sprawdza, czy to faktycznie wina niskich cen czy może jednak rozbuchanego drenażu zysków przez korporacje, niezmuszane przepisami do takich czy innych reguł gry.
I czy naprawdę za 5-10 zł mniej na miesięcznym abonamencie jest warte zaśmiecania na lata naszego otoczenia? Takie podejście to najlepsza droga do tego, byśmy na zawsze pozostali z brzydotą, wiecznie paskudzili nasz kraj i zazdrościli, jak to gdzieś tam jest ładnie, tylko nie u nas.
Dobra, robi się offtop, wystarczy ;-)
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2020, 17:27 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1092982  autor: JFK2016
 07 kwie 2020, 17:26
kozien70 pisze:
07 kwie 2020, 13:57
Dlatego, że prawo u nas nie wymusza estetyki instalacji takich instalacji.
Niestety, pośrednim efektem ubocznym są protesty mieszkańców którzy nie chcą takiego sąsiedztwa.
iphoneski pisze:
07 kwie 2020, 16:55
Z drugiej strony trudno wymagać od operatorów kosztownego maskowania instalacji skoro ceny usług w Polsce są o wiele niższe niż w krajach zachodnich.
Nie przesadzaj z tymi cenami, fakt one są niskie ale biorąc pod uwagę średnią siłę nabywczą pracującego nie są jakieś absurdalne, a zważywszy na pewną szczególną specyfikę naszego rynku "mobilnego" (rynek data- operatorzy 3-4G to ISP nr 1 w PL, a za abonamenty data płaci się do kilku razy więcej niż za voice), dwa większość tych obiektów została wybudowana w czasach gdy ceny za 1 minutę połączenia w naliczaniu minutowym płaciło się między 1-2zł (wojna cenowa rozpoczęła się dopiero po wprowadzeniu do gry Play).
 #1093000  autor: sindikat
 08 kwie 2020, 08:43
tomi81 pisze:
06 kwie 2020, 20:28
Praktycznie zgodnie z planem (przełom marca i kwietnia) N! rozpoczęło uruchamianie L2100 w klastrze na wschód od Białegostoku. Pierwsza zauważona stacja to Zaścianki (strunbeton TMobile) - ID 196013. Dalsza weryfikacja w terenie jak będzie można bezpiecznie wyjechać ;-)
Dzisiaj w Żedni około godziny 6 stały dwa busy. Jeden na zewnątrz ogrodzenia stacji. Drugi wewnątrz. Chyba spali, bo nic się nie działo. Może uda się w ciągu dnia przejechać ponownie to zobaczę czy coś robią czy to auta budowlańców obiektów Lasów Państwowych - aktualnie coś powstaje w sąsiedztwie stacji
 #1093012  autor: spotify
 08 kwie 2020, 13:59
TMobile w pomorskim trochę się rozpędził.
Dowiesza graty na Osowej do stacji Play, która była stawiana w zeszłym roku (tylko czekać na sygnał również Orange)
Dowiesza graty w okolicach Miszewka (stacja Play), gdzie brakowało tam mocno N!. Obok też jest stacja Plusa. Orange pewnie z czasem się pojawi
Tu jest szansa, że poprawi się zasięg w Baninie i na trasie Chwaszczyno Żukowo.
I stawia stację w leśniczówce Gołębiewo między Osową a Karwinami przy Obwodnicy Trójmiasta. Orange pewnie z czasem się pojawi
  • Strona 15 z 209
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 209
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 209