DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1086552  autor: elrond
 28 gru 2019, 15:43
Cześć :smt006 Zwracam się do osób mających podobne doświadczenia lub mających wgląd w techniczne kwestie roamingu (lub politykę operatorów w tym temacie :wink: ).

Sieć: Orange (nju abo).
Orange ma umowy z 3 islandzkimi operatorami:
Siminn i NOVA - LTE
Vodafone - tylko 3G.

Od 8 miesięcy mieszkam za granicą, korzystam z roamingu UE. Numer w sieci roamingowej działał poprawnie, LTE zwykle dostępne. Po jakichś 5 miesiącach dopadło mnie FUP, czego byłem w pełni świadomy, jednak po tym pojawiły się problemy. Telefon, który nigdy do tej pory nie łączył się z Vodafone, nagle nie pozwalał na połączenie z inną siecią zostawiając mnie bez dostępu do LTE. Ręczny wybór nie pozwalał na połączenie z Siminn lub NOVA. Orange wykręcał się, że to nie jest zależne od niego. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale fakt przebywania w roamingu nie powoduje, że Orange traci kontrolę nad kartą SIM i sieciami przez nią preferowanymi.

Po krótkiej wizycie w Polsce problem ustąpił - połączenie ręczne z siecią oferującą LTE jest możliwe, ale nie wiem na jak długo. LTE konieczne mi jest nie do przesyłania dużej ilości danych, a do przesyłania ich w ogóle - 3G tutaj co najwyżej zaktualizuje pogodę.

Czy ktoś się spotkał z takimi problemami? Czy da się temu jakoś zaradzić?
 #1086646  autor: elrond
 29 gru 2019, 12:13
Jeśli się nie mylę to nju wycofało voWifi.

Przez większość czasu mam wifi, więc i tak korzystam z rozmów przez messengera i whatsappa. Chodzi o te momenty, gdy jestem poza domem/pracą. LTE to wtedy jedyna opcja do prowadzenia rozmowy lub video rozmowy przez zewnętrzne apki.
 #1086647  autor: kozien70
 29 gru 2019, 12:34
Mylisz się, nikt nie wycofywał VoWiFi. Cały czas usługa działa na wspieranych telefonach. Być może pomyliło Ci się z usunięciem przez Orange aplikacji WiFi calling dla telefonów, które nie mają obsługi natywnej.
 #1086648  autor: piotrzet
 29 gru 2019, 12:39
W jednej konkurencyjnej sieci jak korzystasz większość czasu z rozmów po VoWiFi nie ważne ile siedzisz za granicą FUP cię nie łapie. Ważne tylko aby w miesięcznym rozliczeniu większość połączeń SMS i MMS była w VoWiFi. Trzeba spróbować w Orange być może jest tak samo.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1086651  autor: Remington
 29 gru 2019, 12:48
Nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Wydaje mi się, że zaszła jedna z możliwości:

1. Umyślne ograniczenie przez Orange. Operatorzy od czasu zmian w roamingu starają się ograniczać koszty, np. Play nie podaje już listy sieci roamingowych, a jedynie kraje gdzie roaming ma dostępny. Sieci roamingowe nigdy nie były częścią oferty, więc operatorzy mogą sobie pozwalać na ograniczanie ich. Nic na to nie jest się w stanie poradzić. Dlatego też każdemu przebywającemu dłużej za granicą zawsze sugeruje się mieć kartę lokalną, a polską co najwyżej w drugim slocie lub telefonie.

2. Błąd techniczny. Lista wspieranych sieci roamingowych siedzi na karcie SIM. Nie zawsze jest wykorzystywana, ale tak mogłoby być w tym przypadku. Powinna aktualizować się zdalnie, ale różnie z tym bywa. Dlatego zapewne gdy przyjechałeś do kraju i połączyłeś z siecią macierzystą lista sieci poprawnie została zaktualizowana. Pozostaje mieć nadzieję, że tak właśnie było.
 #1086684  autor: elrond
 29 gru 2019, 16:07
kozien70 pisze:
29 gru 2019, 12:34
Mylisz się, nikt nie wycofywał VoWiFi. Cały czas usługa działa na wspieranych telefonach. Być może pomyliło Ci się z usunięciem przez Orange aplikacji WiFi calling dla telefonów, które nie mają obsługi natywnej.
Ok. Doczytałem. Masz rację.
piotrzet pisze:
29 gru 2019, 12:39
W jednej konkurencyjnej sieci jak korzystasz większość czasu z rozmów po VoWiFi nie ważne ile siedzisz za granicą FUP cię nie łapie. Ważne tylko aby w miesięcznym rozliczeniu większość połączeń SMS i MMS była w VoWiFi. Trzeba spróbować w Orange być może jest tak samo.
Nie patrzyłem na to w ten sposób… Raz włączyłem VoWiFi dawno temu i zraziłem się przez duże opóźnienia. Spróbuję. Dzięki za podpowiedź.
Remington pisze:
29 gru 2019, 12:48
Nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Wydaje mi się, że zaszła jedna z możliwości:

1. Umyślne ograniczenie przez Orange. Operatorzy od czasu zmian w roamingu starają się ograniczać koszty, np. Play nie podaje już listy sieci roamingowych, a jedynie kraje gdzie roaming ma dostępny. Sieci roamingowe nigdy nie były częścią oferty, więc operatorzy mogą sobie pozwalać na ograniczanie ich. Nic na to nie jest się w stanie poradzić. Dlatego też każdemu przebywającemu dłużej za granicą zawsze sugeruje się mieć kartę lokalną, a polską co najwyżej w drugim slocie lub telefonie.

2. Błąd techniczny. Lista wspieranych sieci roamingowych siedzi na karcie SIM. Nie zawsze jest wykorzystywana, ale tak mogłoby być w tym przypadku. Powinna aktualizować się zdalnie, ale różnie z tym bywa. Dlatego zapewne gdy przyjechałeś do kraju i połączyłeś z siecią macierzystą lista sieci poprawnie została zaktualizowana. Pozostaje mieć nadzieję, że tak właśnie było.
Coś mam wrażenie, że tu może być pies pogrzebany. Biznesowo pierwszy punkt jest zrozumiały. Problem rozwiązał się po zalogowaniu do sieci macierzystej, więc albo zaktualizowała się karta sim, albo po 7 miesiącach w roamingu wyzerował mi się jakiś licznik pt. „ten lubi przeginać” :wink:
Dodam, że lokalną kartę na razie wykluczyłem, bo raz - nie mam dual sima, a dwa - cenowo wychodziło to trochę drożej niż korzystanie z polskiego nr + FUP.

Dzięki za odpowiedzi. Trzyma się to kupy. Zobaczymy jak będzie dalej. Na razie daję drugą szansę VoWifi.
 #1086748  autor: marcinek243
 30 gru 2019, 14:16
Remington pisze:
29 gru 2019, 12:48
1. Umyślne ograniczenie przez Orange. Operatorzy od czasu zmian w roamingu starają się ograniczać koszty, np. Play nie podaje już listy sieci roamingowych.
Niegdyś przed RLAH Play w Niemczech miał dostęp do Vodafone teraz pozostało tylko nędzne i najtańsze na lokalnym rynku O2 przez co o LTE poza miastami można pomarzyć. W większy krajów z tego co się dowiedziałem jest podobnie jak i sam regulamin gwarantuje jedynie dostęp do co najmniej jednego operatora
 #1086759  autor: fwitkowski17
 30 gru 2019, 18:40
Orange też nie lepszy. Podczas powrotu do Polski z tegorocznych wakacji w Holandii na karcie Orange pomimo że w arkuszu kalkulacyjnym jest zapewniony dostęp do T-Mobile NL (po LTE) to telefon nie mógł wogóle uruchomić transmisji danych. Do tego Orange (prawdopodobnie) posiada lejek w roamingu dla prepaidów - 15 Mbps (nie mogłem więcej uzyskać, pomimo że w Playu na tym samym partnerze miałem 30 Mbps). 3 lata temu jak Play jeszcze podawał listę partnerów roamingowych mimo że Vodafone DE był, to i tak nie mogłem się do niej podłączyć (Sieć zakazana).
 #1086767  autor: bxx1
 30 gru 2019, 20:03
Niewiem jak jest teraz,ale może po wprowadzeniach tych ograniczeń są takie cyrki.Na karcie w nju na abonament LTE w Niemczech na T-Mobile śmigało.Było wymuszone LTE na karcie nju internet dodatkowy.No ale rok temu byłem przejazdem to i fup się nie włączył.3 lata temu też problemu nie było.
 #1086891  autor: muddy
 01 sty 2020, 20:58
Dość często bywam w Niemczech, rzeczywiście Orange domyślnie wybiera O2 ale nie mam nigdy problemu by zalogować się do T-Mobile DE. Może ze dwa razy zdarzyło się że był "błąd logowania do sieci" ale po drugiej próbie się udawało. Orange abo indywidualny.

MM
 #1086895  autor: kozien70
 01 sty 2020, 22:23
Ja natomiast co roku bywam w Holandii, ostatnio dwa tygodnie w czerwcu 2019, karta Orange abonament domyślnie siedziała w roamingu LTE KPN, prędkości w speedtest rzędu 100Mbps, wszystko działało bezproblemowo.
 #1086972  autor: lord_kr
 03 sty 2020, 02:38
Zauważyłem podobne efekty w UK. w "Plusie na Kartę" gdy aktywny jest jakikolwiek pakiet internetowy karta SIM za preferowaną sieć przyjmuje Three. W przeciwnym wypadku jest to EE lub O2. Co ciekawe jeszcze kilka lat temu preferowana siecią był Vodafone, teraz ciężko się zalogować a szkoda bo ta sieć oferuje najlepszą jakość połączeń.
 #1088702  autor: elrond
 24 sty 2020, 18:07
elrond pisze:
29 gru 2019, 16:07
(...)Problem rozwiązał się po zalogowaniu do sieci macierzystej, więc albo zaktualizowała się karta sim, albo po 7 miesiącach w roamingu wyzerował mi się jakiś licznik (...)

Mała aktualizacja tematu.
Po ok 3 tygodniach po powrocie z PL ponownie został mi zablokowany w roamingu dostęp do LTE. Telefon działa na sieci, z którą Orange ma umowę na LTE (Nova IS), ale dostępne jest tylko 3G.

Za 2 tygodnie będę znowu w Polsce, zobaczymy jak sprawa będzie wyglądać po powrocie. Na tę chwilę przychodzi mi do głowy tylko jeden wniosek - prędkości internetu dla abonentów, którzy mają dopłaty FUP są celowo obniżane po stronie operatora.
 #1093513  autor: klaudia123
 19 kwie 2020, 21:58
Fup w Nju Ci Orange nie załączy, jeśli lecisz permanentnie na VoWiFi. Często bywam w okolicach Kaliningradu, dostaję SMS z cenami :-( Jednak już w biurze, PL numer tryb samolotowy i VoWiFi. Najdłużej był tam numer 5mc, kilka razy w roamingu dla odbioru SMS i nic nie informowali o dopłatach/doliczyli.

Twój przypadek to permanentny FUP, kup iPhone lub coś z taniego Samsunga. W zależności czy zależy Ci na sms/mms po VoWiFi ( o ile super technologicznie oszczędzająca Orange się tego dorobi). Fajnie mieć PL numer za granicą, ale nie dziw się iż obcinają Ci możliwości, bo oni nie gwarantują roamingu :D
Z punktu widzenia operatora, VoWifi się opłaca, "odpadasz" z ponoszonych kosztów na część radiową sieci..