DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 26 z 28
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
 #1085721  autor: Kryniczanin
 17 gru 2019, 06:13
Startowały jednocześnie, ale Era ostatecznie ruszyła szybciej. Roaming krajowy jeśli był, to krótko, bo pamiętam polityków właśnie zakazujących go, aby Era i Plus nie podzieliły się budową sieci.
Czy za państwowego nic nigdy dobrego nie wyszło ? Przypominam, że jak powstawała pierwsza sieć GSM, czyli Plus to Vodofone miał tam 25% udziałów (dla know-how), a 75 % państwo i nie słyszałem aby odbyło się to jakkolwiek wolno albo niewłaściwie, po prostu jak wszędzie. Późnej w ramach roamingu krajowego z tych przekaźników chętnie skorzystała ERA..
Nie siejcie bredni bo ręce opadają.

Nie było żadnego roamingu krajowego. Koncesje na GSM z 1996 zabraniały udostępniania i korzystania z roamingu krajowego w 1998 taki sam zapis miała koncesja dla Idei.

Podczas walki o jak najwyższe wpływy z koncesji na UMTS rząd Buzka chciał zmusić operatorów do udostępniania roamingu krajowego wbrew zapisom w ich koncesjach(!) dla nowego podmiotu który jednak się nie pojawił. Operatorzy głośno protestowali przeciwko temu.

Zapisy o zakazie korzystania i udostępniania z roamingu krajowego zniknęły z koncesji jakoś w okolicach 2004 roku.
Roaming krajowy pojawił się dopiero w Play w 2007 a właściwie lato 2006 gdy rozpoczęły się testy P4. Pierwotnie Play miał korzystać z Ery, ale jednak ze względów biznesowych dogadał się z Plusem.

Zanim napiszecie jakieś kolejne dyrdymały Panowie Remingtom i TACS spytajcie się znających temat a nie zaśmiecajcie internetu.
 #1085737  autor: Pawrzes
 17 gru 2019, 18:04
:!: :!: :!: Nowe normy PEM stają się faktem! Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie!
Zmienione przepisy wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
:!: :!: :!:

Pozdrawiam
 #1085740  autor: grzego44
 17 gru 2019, 18:32
Czy wiecie może ile to zejdzie to zwiększanie mocy na nadajnikach,to będzie odrazu czy parę miesięcy
 #1085741  autor: kozien70
 17 gru 2019, 18:43
Pawrzes pisze:
17 gru 2019, 18:04
:!: :!: :!: Nowe normy PEM stają się faktem! Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie!
Zmienione przepisy wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
:!: :!: :!:
Poczekajmy jeszcze na nowe rozporządzenie o pomiarach PEM, bo póki co propozycja zmian ze strony Ministerstwa Klimatu niweczy podniesienie norm :?
Co prawda rzepa nieoficjalnie donosi, że się dogadali, ale... poczekajmy jeszcze z otwieraniem szampana ;)
https://cyfrowa.rp.pl/telekomunikacja/4 ... -podpisane

Do kompletu jeszcze zmiana durnego rozporządzenia o przedsięwzięciach mogących oddziaływać na środowisko (spieprzonego ostatnią nowelizacją) i może wreszcie zawita normalność :-)
 #1085744  autor: darekka
 17 gru 2019, 19:30
Ładny prezent na Wigilie-przeciwnicy zostaną zaatakowani 100krotnie większym natężeniem pola elektromagnetycznego przy wieczerzy wigilijnej/podczas oglądania "Kewina samego w domu"(w tym czasie będą pogrążeni w świątecznym nastroju i rozleniwieniu), a to jak wiemy w połączeniu z magią świąt pozwoli uniknąć rozruchów. :wink: Sprytne posunięcie.
Teraz czas na obserwacje parametrów jakościowych połączeń.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1085746  autor: kozien70
 17 gru 2019, 19:44
Nie oczekujmy, że zmiana norm PEM magicznie, z dnia na dzień spowoduje skok zasięgu i prędkości.
Ta zmiana przede wszystkim pozwoli na rozbudowę obecnych stacji o dodatkowe pasma LTE, modernizację anten na dual-beam itp tam gdzie do tej pory nie dało się ze względu na normy. Sam mam w okolicy stację, która ma L1800/L2100 i nic więcej, bo na dołożenie kolejnych pasm nie pozwalały dotychczasowe normy PEM.
Oprócz tego zmiana pozwoli na dołożenie anten 5G.
Nie róbcie sobie nadziei, że nagle po 26 czy tam którymś grudnia zasięg "skoczy" ;-)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2019, 19:45 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1085747  autor: Mixiorek
 17 gru 2019, 19:45
Dla przypomnienia. Odszukajcie wpis WitkaT, który tutaj wrzucałem. Podniesienie norm ma być głównie widoczne na wielopasmowych stacjach aglomeracyjnych (np: GSM x2+UMTS x2+4xLTE + 5G).
Odczytuje to tak, że stacje na peryferiach nagle nie zaczną grzać z taką mocą iż poprawi się zasięg o kilka km lub pojawi się sygnał indoor tam gdzie był z tym kłopot.
Zobaczymy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1085749  autor: kozien70
 17 gru 2019, 20:01
Ja liczę na to, że N! zacznie uzupełniać miejskie stacje L2600/L2100/L1800 o brakujące L800. Cały czas nie rozumiem do k.. nędzy tego kiszenia w miastach przez N! pasma zasięgowego, które kosztowało tyle mld i jedyne dla mnie racjonalne wytłumaczenie to właśnie dotychczasowe normy PEM.
 #1085751  autor: -TACS-
 17 gru 2019, 20:24
Kryniczanin pisze:
17 gru 2019, 06:13
Zanim napiszecie jakieś kolejne dyrdymały Panowie Remingtom i TACS spytajcie się znających temat a nie zaśmiecajcie internetu.
Chyba ktoś pomylił post internetowy z artykułem internetowym.
Post internetowy - służy wspólnemu ustalaniu faktów i wymiane poglądów w internecie, spotykamy na forum dyskusyjnym
Artykuł internetowy - służy przedstawianiu wyłącznie prawdy w internecie, spotykamy go na portalu informacyjnym.
 #1085753  autor: darekka
 17 gru 2019, 20:38
Wiadomo, że efektu nagłego skoku zasięgu nie będzie, bo stacje się będą wzajemnie zakłócać ale zniknie problem z rozbudową stacji stojących blisko zabudowań(ja mam na wsi stacje 200m od domu z pełną widocznością z only LTE800 i aby nie przekraczała norm anteny są jak na złość wycelowane tak, że dom jest pomiędzy ich głównymi wiązkami-ja mam 36Mb, a 4km dalej ale w świetle wiązki spokojnie 60Mb jest) więc wiele stacji tego typu wreszcie będzie mogła być zmodernizowana, bo i nie przekroczą nowych norm. Dodatkowo stacje dostaną 5G, które bez podniesienia norm nie byłoby możliwe do wdrożenia. Teraz czas na widoczne zmiany.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1085774  autor: Pawrzes
 18 gru 2019, 00:07
kozien70, to rozporządzenie obowiązuje i są zaprojektowane stacje z jego uwzględnieniem ale w zasadzie niczego ono nie zmieniło, teraz rozpatruje się wiązki główne dla pojedynczych anten i bez sumowania wszystkich na całej stacji - teraz przepisy wreszcie jednoznacznie to określają.

Nowe normy to przede wszystkim możliwość uruchomienia 5G w miastach gdzie stacje są zlokalizowane w gęstej zabudowie. Trudno ocenić jak operatorzy wykorzystają nowe normy bo przy zagęszczaniu sieci również celowo zmniejsza się moc sąsiednich stacji a inne gdzie nie ma planów nowych lokalizacji teraz pewnie da się zwiększyć moc do optymalnej wartości. Generalnie powinien się poprawić zasięg wewnątrz budynków tam gdzie na zewnątrz jest mocny a wewnątrz bardzo słaby. Na obszarach wiejskich gdzie najbliższa wieża jest daleko i jest szczątkowy sygnał też nie poprawi się znacznie bo moc maleje wraz z odległością od anteny...

Co do N! to tylko taka niezrozumiała polityka, to samo dotyczy też wysokich budynków, masztów czy kominów (gdzie na dodanie 5G pozwalają obecne normy) - również najpierw pojawia się 2600 a po wielu miesiącach podłączają 800 choć zawsze anteny na to pasmo są po ich wymianie tam gdzie jest pasmo 900, odwrotnie bywa na miej obciążonych stacjach miejskich gdzie najpierw odpalają 800 a później 2600 choć technicznie mogło by być od razu. Pomiary PEM robią i tak tylko z uwzględnieniem jednej sieci.

Pozdrawiam
 #1085778  autor: -TACS-
 18 gru 2019, 08:11
Ja z kole z rozlicznymi stacjami z mnogimi pasmami LTE w odległości od kilkuset metrów do kilometrów (najbliższą 3 pasma LTE), anteną zewnętrzną i z zasięgiem 5 kresek LTE+, mam 9mb/s i nie będzie szybciej. Ani wymuszenie 800 ani 2100, ani 2600 nic nie daje. Bez anteny przy 4 kreskach mam tak 7 mb/s. Albo spiskowo tyle jest ustawione na na stacjach, bo na tyle jest wykupione światłowodów, albo racjanolnie na pasmach wszystko się przeciążyło i koniec.
Tak mam w zaawansowanym technologicznie T-Mobile, jak przyjdzie ktoś z zacofanego i mającego mniej stacji Plusa to ma 20 mb/s.
Inna prawidłowość, że tam gdzie jest w ofercie światłowód jest 9 mb/s, a gdzie nie ma to jest lepiej, może przypadek.

I co tu myśleć? Chyba prawda jest taka, że internet to jest światłowód z routerem. 5G to kwestia lat, a pakiety danych LTE są coraz większe, żeby każdy oglądał telewizję w tramwaju i LTE zwolniło z 9 na 5.
Jak wejdzie 5G też będzie na chwilę i zwolnią do 9, LTE ma maksymalną szybkość 150 a zwolnili do 9, to 5G nie dadzą rady.
 #1085779  autor: matek451
 18 gru 2019, 09:18
Kreski to interesują panienki na testach ciążowych, na technicznym forum parametry sygnału podaje się w konkretnych jednostkach. O przeciążeniu pasma na BTS-ie świadczy stosunek DL/UL. Przy prawidłowym sygnale jesli DL<<<<<UL to pasmo jest przeciążone. Antena kierunkowa pozwala wymusić połaczenie z najmniej obciążonym BTS-em jeśli jest kilka w pobliżu i są na różnych kierunkach. No i nie zawsze Plus działa gorzej od T-Mobile, zależy od lokalizacji. niemiecki operator trochę przesadził z internetem bez limitu sprzedawanym za grosze przez dwa lata i bywa różnie, tam gdzie nie brakuje takich użytkowników nawet stacje z 4 pasmami LTE nie dają rady.
Ja nie narzekam na LTE, korzystam z 4 operatorów. Play to "stałe" łącze 200Mb/s , w nocy rośnie do 250-300Mb/s. BTS to często wyśmiewany 5g ready na światłowodzie z 4 CC CA ale bez MIMO4x4.Orange gorzej bo 100-150Mb/s a T-mobile 30-60Mb/s, z BTS-a NetWorks na wypasie czyli 4 CC CA, MIMO4x4 na światełku. Tylko Plus odstaje ze swoim 5-20Mb/s ale tylko LTE1800+900 na wolnej radiolinii.
Oczywiście te prędkości na konkretnym sprzęcie i idealnych parametrach sygnału u każdego. W mojej lokalizacji internet mobilny nie ma konkurencji jesli chodzi o prędkości już na LTE, nie muszę czekać na 5g ale z chęcią powitam gdy się pojawi.
 #1085780  autor: kozien70
 18 gru 2019, 10:35
Pawrzes pisze:
18 gru 2019, 00:07
Co do N! (...) Pomiary PEM robią i tak tylko z uwzględnieniem jednej sieci.
Bo nie ma sensu robić pomiarów obydwu sieci przy założeniu, że obydwie skonfigurowane są z taką samą mocą, a tak jest w N!
 #1085781  autor: -TACS-
 18 gru 2019, 10:49
Na poziomie zwykłego panelu mojego routera nie chciałem podawać, bo to niski opis, a po szczegółowy trzeba ściągnąć Huawei Menager ominąć antywirusy traktujące go jako malware... skoro pytasz:
Pasmo 10 MHZ, RSSI-73 dbm, RSRQ -10 db, RSCP -145, RSRP-98 dbm, SINR 0 db, PCI 40, ECIO -32
Upload jest rzeczywiście dwukrotnie wyższy downloadu. Szybkości download z reguły około 9 mb/s.
Przekaźniki są stawiane mniej więcej co około kilometr. Do jednego mam ok. 806 do drugiego ok. 832, oba z mnogimi pasmami LTE, loguje mnie do tego drugiego oddalonego o 832, ma 3 pasma LTE, stricte w linii prostej pomiędzy anteną a przekaźnikiem nie ma budynków tak wysokich jak piętro na którym mieszkam.

Nie wiem czy T-Mobile przesadziło z nolimitem, bo zachowują się przeciwnie, wszystko zwolniło a oni supernet video żeby oglądać bez limitu, coraz większe pakiety, teraz promocja nielimitowanego internetu dla każdego na 14 dni...

Twoich parametrów zazdroszczę.
 #1085798  autor: kozien70
 18 gru 2019, 16:34
Panowie, czy możecie zakończyć offtop i dyskusję o prędkościach i parametrach prowadzić w odpowiednim wątku?
 #1085803  autor: lord_kr
 18 gru 2019, 17:54
W O2 coś dziwnego stało się z 5G. Zasięg wyraźnie się zmniejszył a w niektórych miejscach całkiem zniknął. dotyczy to zarówno stanu faktycznego jak i mapki zasięgu na stronie operatora. Jednocześnie w statusie sieci jest sporo adnotacji o niedziałających stacjach w miejscach gdzie zasięg zupełnie zniknął

Zastanawiam się czy to kłopoty z konfiguracją sieci, konkretnym dostawcą (sieć w Londynie bazuje na sprzęcie Nokii lub Huawei w zależności od lokalizacji) a może po prostu zmiana sposobu obliczania propagacji fal radiowych.
 #1085833  autor: spotify
 18 gru 2019, 23:40
matek451 pisze:
18 gru 2019, 09:18
Ja nie narzekam na LTE, korzystam z 4 operatorów. Play to "stałe" łącze 200Mb/s , w nocy rośnie do 250-300Mb/s. Orange gorzej bo 100-150Mb/s a T-mobile 30-60Mb/s, z BTS-a NetWorks na wypasie czyli 4 CC CA, MIMO4x4 na światełku. Tylko Plus odstaje ze swoim 5-20Mb/s ale tylko LTE1800+900 na wolnej radiolinii.
Tak już wiemy, że Play najlepszy i najszybszy.....
Nie musisz tego pisać w każdym temacie ile osiągasz u siebie u każdego operatora

Natomiast jestem ciekaw jak zmiana norm PEM wpłynie na działanie stacji operatorów?
Głownie chodzi o N!, bo Play sieje i tak chyba na granicy (mało stacji i wielkie wieże)
 #1085854  autor: iphoneski
 19 gru 2019, 12:46
spotify pisze:
18 gru 2019, 23:40
Natomiast jestem ciekaw jak zmiana norm PEM wpłynie na działanie stacji operatorów?
Głownie chodzi o N!, bo Play sieje i tak chyba na granicy (mało stacji i wielkie wieże)
Tego nikt ci nie powie bo chyba jeszcze nikt tego nie wie. Z tego co wiem to nie będzie „cyk i jest”. Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi, ale wg mnie na obecną chwilę zwiększenie norm pozwoli jedynie dodać pasma, których wcześniej dodać nie można było bo operator przekroczyłby normy. A co oznacza dodatkowe pasmo na stacji tłumaczyć chyba nie muszę.
  • Strona 26 z 28
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28