DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1082767  autor: sate
 23 paź 2019, 17:43
Wyprowadzam się na dniach poza miasto. Internety są potrzebne dwóm osobom do pracy zdalnej. Miejsce: Olszewnica Stara, Brzozowe Wzgórza
No i teraz pytanie - Netbox od Play z modemem zewnętrznym (i montażem w pakiecie) się sprawdzi, czy niekoniecznie?
Żadne z nas nie posiada nawet minimalnej wiedzy na temat modemów, ruterów, anten, innego niezbędnego osprzętu, czy też montażu. O ile się nie mylę kompletne "gotowce" z montażem ma tylko Play (i Viasat satelitarnie). Sąsiedzi posiadają Play, zapewne właśnie z powodu dostępności zestawów "wash&go" na rynku. Z racji tego, że sąsiedzi posiadają właśnie te konkretne zestawy Play boimy się o zakłocenia, bo jakby nie patrzeć ma to być do pracy.
Kolejny problem polega na tym, że klucze dostaniemy w dniu przeprowadzki i w zasadzie tego samego dnia musi być montaż internetu (praca), więc nawet nie bardzo jest jak sprawdzić, co chodzi najlepiej. Nasze telefony nie łapią zasięgu Orange pod domem mimo obecności 4 BTSów w kółko. A play zastrzega sobie 5 dni roboczych na dostarczenie sprzętu, a potem trzeba jeszcze omówić montera. Wprowadzamy się z początkiem miesiąca, więc sprawa jest na już. Wybrany był Play, no ale nas straszą, że trzeba specjalne anteny, specjalne modemy i Netbox się nie sprawdzi. Dodatkowo jest problem dotyczący właśnie montażu, którego nawet nie wiem gdzie szukać i ile kosztuje.
Alternatywnie - czy znalazłby się w okolicach Wawy ktoś, kto podjąłby się pomocy w doborze sprzętu i poratował montażem?
 #1082774  autor: babciagienia1p
 23 paź 2019, 19:02
Ja bym tak nie panikowała.
Kup i zarejestruj 3 startery - skoro Orange nie ma zasięgu - Play, T-Mobile i Plus. Najlepiej w jakimś centrum handlowym. Tam masz wszystkie punkty obok siebie. Sprawdź jak działa internet, w każdej z tych sieci po podaniu z telefonu na komputer (laptop) nawet na ulicy lub pod domem. Jak patrzę na mapki zasięgu, to najlepiej, w tej okolicy, chwali się T-Mobile i Plus. Z drugiej strony, skoro wszyscy mają Playa, to może coś w tym jest. Popytaj dzieci, a pewnie na Brzozowych Wzgórzach się kręcą, która sieć ma najszybszy internet. W pierwszej fazie możesz podawać internet z telefonu lub modemu USB. Decyzję o wyborze dostawcy internetu mobilnego podejmiesz po sprawdzeniu.

Edit:
Startery możesz też kupić i zarejestrować w Inmedio, Relay, 1 Minute. Będzie szybciej niż w centrum handlowym i za jednym zamachem.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2019, 19:44 przez babciagienia1p, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1082775  autor: iphoneski
 23 paź 2019, 19:13
Z racji tego, że sąsiedzi posiadają właśnie te konkretne zestawy Play boimy się o zakłocenia, bo jakby nie patrzeć ma to być do pracy.


A co zestaw sąsiadów ma wspólnego z zakłóceniami? Ewentualnie istnieje ryzyko, że im więcej klientów tym wolniejszy net ale takie ryzyko istnieje w każdej sieci.
Play nie jest jedyny z takim zestawem, Plus też takie oferuje.
Najprościej kupić karty operatorów, których kart nie posiadasz, włożyć do telefonu i sprawdzić zasięg i dostępne pasma LTE w okolicy. Trzy karty kosztują 15 zł, chyba warto wydać zamiast męczyć się przez 2 lata z brakiem zasięgu.
 #1082779  autor: matek451
 23 paź 2019, 19:58
Proponuję zaoszczędzić 5 zł czyli nie bawić się w zakup karty Plusa do testów tego operatora. Powód prosty tam Plus nie ma zasięgu a BTS-y sa tak daleko i na takich kierunkach , przez lasy że zabawa w Plusa nie ma sensu, co najwyżej jakiś słaby zasięg z pseudo LTE900 na 5MHz pasma.Lokalizacja nie jest łatwa, na poczatek testy Play. Kupujesz starter internetowy https://www.play.pl/system-res/images/o ... er-2gb.png rejestrujesz. Wkładasz do telefonu Android LTE z aplikacjami https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl lub https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i robisz test przed domem. Pokazujesz screeny z nich oraz wynik speedtestu DL/UL. Play posiada w pobliżu dwie stacje bazowe z kompletem 4 pasm LTE i ich agregacją czyli LTE2600, LTE2100 , LTE1800 i LTE800. To ostatnie cię nie interesuje bo to taka sama wydmuszka LTE na 5MHz jak LTE900 Plusa. Kluczowe jest pasmo LTE2600 jako z założenia najszybsze, do niego LTE1800 i LTE2100 w agregacji. BTS-y Olszewica Nowa-Warszawska i Chotomów-Partyzantów 33. BTS w Olszewicy problematyczny bo zasilany radiolinią 242Mb/s z węzła na Wyszyńskiego w N.Dworze. Stawiałbym na zasięg z Chotomowa, około 2-2,5km po drodze kawałek lasu. Po testach wybór oferty , sprzętu i anteny. WF830 ma zewnętrzną antenę o zysku około 7-9dBi i sprawdza się nawet przy takich odległościach od BTS-a. Agreguje 2 pasma LTE w tym LTE2600+1800, LTE2600+2100 i LTE2100+1800. Zarządzanie pasmami oraz diagnostyka sygnału i BTS-a za pomocą WebUI i konta smartadmin./ ale trzeba to ogarniać samemu bo ci ludzie z Play to tego nie ogarniają, to monterzy a nie fachowcy. Ale lepiej chyba brać B715 z agregacją 3 CC CA LTE2600+2100+1800 i do niego antena kierunkowa 1800-2600MHz. Dobór po ww testach . Oferta 200GB do uzyskania za 50 zł zamiast 70 zł( od doradców Play, namiary na Forum Play). Koszt B715 w abonamencie 200GB to 249 zł. Dodatkowo około 200 zł za antenę. Do tych 200GB można dokupić dodatkowe 100GB za 20 zł. czyli w sumie za 70 zł dostaniesz 300GB i B715 za 249 zł na własność.
Testy Orange( skoro masz karty w telefonie) robisz tak jak Play i pokazujesz wyniki. Tak samo w przypadku t-Mobile, tu kupujesz starter za 5 zł z 7GB http://www.t-mobile.pl/r/repo1/projekty ... rter_b.jpg . Zasięg tych operatorów z BTS-ów NetWorks Olszewica Nowa z 4 pasmami LTE dla kazdego i agregacją LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800, dosył radiolinią 2x2500Mb/s. Taki sam w Chotomowie na OSP. Oferta Orange dla indywidualnych to 250GB+ noce poza limitem 0-9 za 59,99. sprzęt drogo i nie powala. B535 z 2 CC CA za 408 zł w ratach. T-Mobile 300GB za 79 zł z B525 w abonamencie( router z 2 CC CA). Lokalizacja BTS-ów podobna do Play czyli bez anteny zew. się nie obędzie. Dobór tez po testach.
 #1083119  autor: Pawrzes
 02 lis 2019, 23:43
matek451 pisze:Plus nie ma zasięgu a BTS-y sa tak daleko
Potwierdzam - tam nie ma sensu testować.
matek451 pisze:To ostatnie cię nie interesuje bo to taka sama wydmuszka LTE na 5MHz jak LTE900 Plusa.

Wydmuszka która szybsza niż 10 MHz konkurencji na tym obszarze? (Plusa lepiej nie porównywać w tych okolicach...)
matek451 pisze:BTS-y Olszewica Nowa-Warszawska i Chotomów-Partyzantów 33.

Nowodworska a nie Warszawska ;) a docelowo zmiana na Krubin i własną 60m wieżę. W tej okolicy często najsilniejszy jest sygnał z Kałuszyna, również Skierdy sięgają - zależy od której strony lasy przysłaniają stacje bazowe.
matek451 pisze:BTS w Olszewicy problematyczny bo zasilany radiolinią 242Mb/s z węzła na Wyszyńskiego w N.Dworze.

Tam jest podwójny link - 2 x 242 Mb/s. Ponad 200 Mb/s w godzinach szczytu to jakiś problem? :wink:
matek451 pisze:Zasięg tych operatorów z BTS-ów NetWorks Olszewica Nowa z 4 pasmami LTE dla kazdego i agregacją LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800
Tak jest dopiero od sierpnia, wcześniej nienadające się do użytku L800 only - trochę ludzi uciekło w między czasie do Play, T-Mobile od wielu miesięcy również nie sprzedawał nielimitowanego Internetu Domowego w tej i sąsiednich miejscowościach z powodu wysyconej sieci i jak wiemy wycofał całkowicie ofertę z tego powodu...
matek451 pisze:Taki sam w Chotomowie na OSP.
Upload wyższy niż download już przed południem...

Pozdrawiam
 #1083121  autor: iphoneski
 03 lis 2019, 00:13
Pawrzes pisze:
02 lis 2019, 23:43
matek451 pisze:To ostatnie cię nie interesuje bo to taka sama wydmuszka LTE na 5MHz jak LTE900 Plusa.

Wydmuszka która szybsza niż 10 MHz konkurencji na tym obszarze? (Plusa lepiej nie porównywać w tych okolicach...)
Raczej chodziło o ogólną przydatność tego pasma. Np ja przy Rycerskiej w Bydgoszczy wykręciłem coś ok 30 mega na 800 Play ale to był wyjątek, generalnie to pasmo bez innych w agregacji nadaje się jedynie do pokazywania kresek zasięgu.
 #1083126  autor: Kryniczanin
 03 lis 2019, 09:20
Raczej chodziło o ogólną przydatność tego pasma. Np ja przy Rycerskiej w Bydgoszczy wykręciłem coś ok 30 mega na 800 Play ale to był wyjątek, generalnie to pasmo bez innych w agregacji nadaje się jedynie do pokazywania kresek zasięgu.
To jest norma na 5mhz Play można osiągnąć dużo wyższe prędkości niż na 10mhz T-Mobile.

Ja mam w szczycie na Play (19-20) około 16mb/s dl a T-mobile 5mb/s ...Obie sieci gołe LTE 800. W Play jak dasz sprzęt z agregacją robi się 46mb/s/

Internet domowy i stacje only 800mhz zatkały T-Mobile do końca.
 #1083127  autor: piotrzet
 03 lis 2019, 09:24
No logiczne, że można, bo w Play nie masz stacji L800 only. I nawet jak jest 800 to jest więcej niż 2 pasma. Szkoda tylko, że Play do tej pory nie jest wstanie zapewnić sensownego zasięgu w przeciwieństwie do innych.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1083187  autor: spotify
 03 lis 2019, 23:13
iphoneski pisze:
03 lis 2019, 00:13
Np ja przy Rycerskiej w Bydgoszczy wykręciłem coś ok 30 mega na 800 Play ale to był wyjątek, generalnie to pasmo bez innych w agregacji nadaje się jedynie do pokazywania kresek zasięgu.
W końcu dotarło a się tak upierałeś ;)
Kryniczanin pisze:
03 lis 2019, 09:20
To jest norma na 5mhz Play można osiągnąć dużo wyższe prędkości niż na 10mhz T-Mobile.
Bzdura a nie norma. Racja, że znajdą się takie miejsca o których piszesz ale to norma jest w Play przy 5Mhz L800 (gdy reszta pasm sygnałem nie dociera), że nie da się korzystać.
Jak zwykle wypisujesz herezje i swoją małą wiochę oceniasz przez pryzmat całego kraju.
 #1083207  autor: matek451
 04 lis 2019, 13:06
Ale o czym w ogóle mowa? Stacja NetWorks z gołym LTE800 nie pozostawia uzytkownikom Orange i T-mobile żadnego wyboru, korzystają z pasma ci co mieszkają pod BTS-em i ci z dalszych lokalizacji. Takich stacji nie brakuje,są obszary obsługiwane tylko przez nie. W Play przeciętna wiejska stacja to LTE1800/LTE2100 i LTE800 i ruch rozkłada się na trzy pasma, z zasięgowego na 5MHz korzystają tylko ci oddaleni od BTS-a. Te 5MHz w Play to wiadomo jeden z wyników gry Zygmunta w licytacji, te 5MHz to póki co konieczność a 5GHz lezy odłogiem. Nie rozumiem jak można usprawiedliwiać i porównywać poronioną od początku koncepcję NetWorks na stacje only 800/900MHz z Play. Operatorzy N! posiadają zasoby radiowe ale ich nie uruchomili skazując wielu użytkowników na pseudo LTE na poziomie 1-2Mb/s. Rozumiem że klienci z tego obszaru http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 52&zoom=11 to właśnie taka mała wiocha przez pryzmat całego kraju? A takich rejonów jest jeszcze wiele. Jak zawsze ważne aby dokopać Play zamiast rzeczowo podejść do dyskusji. W Play tam gdzie nie docierają pojemnościowe pasma LTE jest kiepsko a w N! gdzie jest tylko LTE800 na 10MHz nie lepiej. Tylko to jest ewidentna wina operatorów N!, od początku nie było żadnych przesłanek aby tak budować sieć.
 #1083208  autor: iphoneski
 04 lis 2019, 13:19
spotify pisze:
03 lis 2019, 23:13
iphoneski pisze:
03 lis 2019, 00:13
Np ja przy Rycerskiej w Bydgoszczy wykręciłem coś ok 30 mega na 800 Play ale to był wyjątek, generalnie to pasmo bez innych w agregacji nadaje się jedynie do pokazywania kresek zasięgu.
W końcu dotarło a się tak upierałeś ;)
Kiedy niby upierałem się przy przydatnych prędkościach na 800 w Play? Bo jakoś sobie przypomnieć nie mogę. Matematyki nie oszukasz, przy takiej szerokości pasma nie może to przyzwoicie działać przy większym obciążeniu. Narzekałem na to gdy 2100 miało tylko 5 mhz i nie podoba mi się to dalej przy 800.
A przy okazji to nie jest miejsce do tego typu dyskusji.
 #1083391  autor: spotify
 07 lis 2019, 23:56
@iphoneski
To był żart 🙂
Ale jak zwykle sobie nie przypominasz jak pisałeś o tym ze nawet na zasięgu szczatkowym nie narzekałes i mogłeś nawet muzyki posłuchać 😜

@matek451
Zmień już płytę
Ile razy można czytać o tym samym co piszesz?
Wszyscy wiemy jakieś sieci jesteś fanbojem i w stosunku do której zawsze będzie ich bronił
Wystarczą wypowiedzi tu i na głównej po newsami jedynej słusznej sieci

Mnie się nie chce wchodzi w jakieś „głupie” przepychanki i znowu się rozwijać bo i tak wiesz lepiej

Akurat ja mam wielkie szczęście ze nawet wieczorami na wiochach na zapchanym jak to piszesz only LTE800 w N! nigdy nie miałem problem z FHD na Yt czy przeglądaniem neta czy tez jakimś streamingiem
W przeciwieństwie właśnie do only L800 Play gdzie praktycznie z reguły (ale nie zawsze) nic nie działa....
 #1083423  autor: matek451
 08 lis 2019, 10:04
Moje odpowiedzi to skutek głupot które wypisujesz na temat BTS-ów Networks z only 800/900MHz. Na siłę próbujesz udowadniać ze jest cacy a sieć oparta na takich stacjach jest OK. Ty się nie możesz mylić, setki użytkowników takich BTS-ów tak. LTE800 Play dla mnie to tak jak LTE900aero2 wydmuszka. Ale póki co Play nie posiada innych zasobów na 800MHz, no i raczej nie zbudował tysiąca stacji only LTE800 jak Networks, .
A tak przy okazji to twój T-mobile chwali się agregacjami, modernizacjami do MIMO4x4 na LTE1800/2100, QAM256 na lata 2020/2021 a na temat tej nędzy na 800/900MHz ani słowa. No i wbrew temu co ty wypisujesz Pan Prezes przyznał ze największym problemem w takich sprawach są niestety przepisy i pozwolenia więc może podpowiesz mu jak ma szybko zmodernizować te nieszczęsne stacje na wsiach .
To jest konkretny temat, padły konkretne propozycje testów więc pytanie co z tym mają wspólnego twoje wpisy w nim?