DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1018085  autor: ja.michal
 19 wrz 2018, 22:28
kemsinenu pisze:Można zapisać wiele kart w telefonie i przełączać w dowolnym momencie.
Dla podróżujących po prostu fenomenalne rozwiązanie. Wiele osób może przejść czy wrócić do iPhonów właśnie przez taką możliwość.
 #1020372  autor: lord_kr
 27 wrz 2018, 19:38
A ja nadal krytycznie podchodze do eSim. Uwazam ze to kolejny sposob kontroli czy tez ograniczania urzytkownikow. Co jak co ale fizyczna karta SIM wraz z kodem PIN to najpewniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dziala z kazdym nawet 20 letnim aparatem, mozna ja po prostu wyjac i zabrac ze soba, klonowanie jest praktycznie niemożliwe.
 #1059578  autor: dionizosp
 16 gru 2018, 12:08
Odpaliłem usługę na prepaid Orange.
Szczerze mówiąc to na razie chyba jest to wersja BETA usługi. Samo uruchomienie to ciężka sprawa. Nie odbyło się bez 2 telefonów do BOK Orange.

Aby dodać profil e-sim potrzebujemy drugiego telefonu - niestety plastik na początku należy aktywować w standardowym telefonie (choćby po to aby otrzymać SMSy weryfikacyjne) później założyć konto na orange.pl oraz czekać aż karta załapie wszystko co powinna załapać. Potem tylko pare godzin czekania aż w orangeonline karta będzie widoczna i będzie można coś z nią zrobić.
Jak już kartę złapał orangeonline to nie można nic zrobić :) Musiałem dzwonić na BOK aby został mi wygenerowany link do nowego konta z opcją i możliwością zmiany na esim.

Brakuje opcji - kupna taryfy bez plastiku, sam wydruk kodu QR esima. Bo na dziś to tak lekko ułomnie to zrealizowali.
 #1059580  autor: f0ku5
 16 gru 2018, 12:29
Uruchomienie to w żadnym wypadku nie jest ciężka sprawa i bynajmniej nie wymaga to drugiego telefonu.
Fakt faktem, że trzeba najpierw aktywować zwykłą kartę SIM, ale tak jest chyba wszędzie.
Z "Mój Orange" jest taki problem, że faktycznie założenie konta ma miejsce w starym systemie, który nie jest już aktualizowany i do niczego się nie nadaje. Dopiero migracja do nowego systemu daje możliwość wymiany SIM'a na eSIM. W teorii powinno się to stać po paru dniach od założenia konta, u mnie po tygodniu cały czas był brak możliwości migracji. W dniu wdrożenia eSIM'a myślałem, że będę musial pojechać do salonu, ale na Twitterze znalazłem post Wojtka Jabczyńskiego, w którym podaje on linka do przeprowadzenia manualnej migracji do nowego systemu. Po tym wymieniłem kartę bez problemu :)
 #1069250  autor: mp107
 08 kwie 2019, 11:06
Tymczasem w Rosji…
Operatorzy telekomunikacyjni i FSB przeciwko wdrożeniu eSIM
„Wielka Trójka” operatorów i FSB wypowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu technologii eSim, która umożliwia połączenie z siecią komórkową bez karty SIM. Technologia może prowadzić do wojen cenowych i nie obsługuje rosyjskiej kryptografii.
https://tvnews.by/tech/14134-operatory- ... -esim.html
https://www.iguides.ru/main/other/esim_ ... khnologii/


A coś więcej na temat "rosyjskiej kryptografii" w kontekście kart SIM i ogólnie infrastruktury operatorów sieci komórkowej oraz związanej z tym planowanej konieczności wymiany kart SIM w Rosji:
Operatorzy będą musieli certyfikować w FSB elementy swojej infrastruktury jako środek kryptograficznej ochrony informacji lub zainstalować zewnętrzny sprzętowy moduł bezpieczeństwa.
https://www.iguides.ru/main/other/chere ... sim_karty/
 #1080210  autor: iphoneski
 11 wrz 2019, 14:30
Po ostatnich zmianach w strukturach Play wiadomo będzie dopiero jak będzie wprowadzone i wyjdzie oficjalny komunikat. To już nie te czasy gdy rzecznik robił streamy z ludźmi od sieci. No chyba, że ktoś pracujący w Play będzie chciał się anonimowo takimi info podzielić ale w to raczej wątpię.
 #1080599  autor: CharliXCX
 19 wrz 2019, 10:00
Jeśli telefony z Androidem używają eSIM, dlaczego nie jest to dual-sim (lub triple, quad-sim itp.)
Telefony z dwiema kartami SIM są bardzo przydatne. Byłoby miło, gdyby oni również obsługiwali tę funkcję, szczególnie jeśli używają wszystkich „cyfrowych” kart SIM. Obecnie używam 2 telefonów - jeden do kontaktów, drugi do rozrywki, takiej jak film lub gry na [wymoderowano].
Mam nadzieję, że odpowiedź jest lepsza niż „po prostu nie chcieli zdenerwować przewoźników”.
 #1080623  autor: p2225
 19 wrz 2019, 13:51
Esim to nic innego jak chip umieszczony na płytce drukowanej telefonu. Być może obsługa większej ilości numerów wymaga zawarcia kolejnych chipów.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1081253  autor: Wosiu96
 30 wrz 2019, 22:09
bart09390 pisze:
22 wrz 2019, 21:29
Czy ma kto może informacje jak wyglada postęp prac na usługa ekstra esim m.inn. Na Apple Watch w Orange flex?
Nikt na razie nie ma informacji oprócz ludzi w Orange albo ich znajomych ;)

Flex jest przez Orange z tego co widzę traktowany poważnie/priorytetowo także myślę, iż w tym roku ujrzymy tą usługę ;)
 #1084657  autor: mp107
 28 lis 2019, 15:48
Ciąg dalszy "kombinowania" (głównie amerykańskich) operatorów, jak by tu zamknąć użytkownika we własnym ekosystemie w dobie (z ich punktu widzenia - zagrożenia, w postaci) nadchodzącej popularyzacji standardu eSIM…
DOJ mostly gives up on stopping mobile carriers from ruining eSIM
The Department of Justice has decided not to do anything about wireless carriers’ attempts to turn eSIMs into a way to keep customers locked to their network. It doesn’t entirely rule out taking action against anticompetitive behavior in the future. But for now, the DOJ says it’s going to let the issue go because the industry group behind eSIM is going to — not actually fix the problem — change its decision-making process to be less slanted toward carriers.

But while eSIMs have slowly been making their way into phones, basically none of that has happened. That’s because carriers — through their industry body, the GSM Association (GSMA) — have been making rules around eSIMs that allow them to lock down phones and prevent users from switching networks.

The DOJ identified a number of rules that were added to lock a phone into one network, “without being necessary” to solve interoperability problems. North American carriers then wanted an even stronger lock-in rule so badly that, when they initially lost a vote to make it happen, they split off and voted again to pass the rule just within their own region, according to the Justice Department. Other rules prevent automatic switching between networks, preventing “new innovative service” offerings from being offered, and even stop a phone from connecting to two networks at once, as many phones already do today using two physical SIM card slots.
Departament Sprawiedliwości USA wstrzymał się z powstrzymywaniem [amerykańskich - przyp. tłum.] sieci komórkowych przed "podkopywaniem" standardu eSIM
Departament Sprawiedliwości USA zdecydował nie podejmować kroków w sprawie prób zamknięcia użytkowników we własnej sieci przez amerykańskich operatorów sieci komórkowych. Nie wykluczył jednak całkowicie możliwości podjęcia działań antykonkurencyjnych w przyszłości. Ale na razie DŚ USA stwierdził, że nie będzie ingerował, bo grupa eSIM zamierza nie załatać problem, ale zmodyfikować proces decyzyjny tak, aby był skierowany mniej wbrew interesom sieci.
Tłumaczenie własne. Pogrubienia zrobione we własnym zakresie.
Źródło: https://www.theverge.com/2019/11/27/209 ... -no-action