DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1079963  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 09:19
Cześć, rozważam zakup do mieszkania taty niezbyt drogiego internetu mobilnego, zamiast korzystania z oferty Play 100GB/49zł w PINK. Zainteresował mnie wstępnie Plus i jego oferta na 24 miesiące w abonamencie 40zł/45GB (30zł/msc przy posiadaniu jakieś usługi od nich, a tak się składa, że mam najmniejszy pakiet TV za 20zł).

Tu moje pytanie do korzystających z tej usługi abonamentu od Plusa na internet mobilny, czy faktycznie po przekroczeniu tych 45 czy więcej w zależności od oferty posiadanej, GB transferu, ten internet "LTE bez końca" działa poprawnie, tj. daje transfery w okolicy ~10-15Mbps aby korzystać z YT, Netflixa, obejrzeć mecz na Player czy NCplusgo, czy innego streamowania obrazu/muzyki/gry online stabilnej etc? Pani w salonie Plusa zgrabnie starała się nawinąć mi w rozmowie makaron na uszy, żeby skorzystać z droższej oferty z większym transferem, np 100GB za 80zł miesięcznie przy rabacie za SmartDom, ale wg mnie to jest bez sensu, skoro transfer i tak w usłudze "LTE bez końca" w granicach 10-15Mbps powinien pozwolić w dalszym etapie cyklu rozliczeniowego na swobodne korzystanie z internetu z niższą prędkością ok 10-15Mbps , po wykorzystaniu pakietu niższego np 45GB z abonamentu na pełnej prędkości, a kasa zostaje w portfelu, nie idzie wtedy na większa ponad 2x fakturę za większy podstawowy pakiet z pełną prędkością (30zł/45GB vs 80zł/100GB)

Tata mieszka w dużym mieście w centrum, zasięg LTE od Plusa jak najbardziej jest, dodatkowo wyczytałem i dowiedziałem się w salonie, że można u nich przetestować usługę na 15 dni i wtedy ewentualnie się zdecydować czy kontynuować, czy też zrezygnować. Myślałem, aby wziąć tę najmniejszą paczkę w abo za 30zł/45GB, tata by szybko ten transfer w kilka dni zużył na YT czy inne streamy pobierające dużo transferu (może brat by pomógł odpalając jakiś mecz online, który w Playerze potrafi 2-3GB danych pobrać w ciągu 90min w dobrej jakości oglądaniu), ale nie wiem czy na podpuchę by nie dali zwiększonej prędkości w tej usłudze LTE bez końca, aby nieco zafałszować późniejsze wartości transferów, już po wykorzystaniu podstawowych 45GB z abonamentu. Minusem jest też umowa na 24msce, ale pierwszy okres jest gratisowy, wiec cała "zabawa" kosztowałaby mnie przez czas trwania umowy 23x30= 690PLN + 9zł aktywacja (przy założeniu, że mam już modem Huawei E3372 i router Dovado swój, którego to zestawu w domu używają od dawna przy pakiecie DIL przez kilka lat, a potem od kilku miesięcy PINK w Play).

Dodam na koniec, że rozważam zmianę tylko ze względu na duży lejek w Play po 100GB, co ostatnio skutecznie zablokowało korzystanie z YT czy innych mocno obciążających łącze witrynach i serwisach (nie pobiera się u mnie w domu danych takich jak filmy czy muzyka, raczej tylko streaming, gry online, aktualizacje oprogramowania urządzeń oraz zwykłe przeglądanie neta, czasem synchronizacja do chmury danych).

Z góry dzięki za rzetelne opinie, gdyż tymi w necie losowymi aż tak nie mogę się przejmować, wiedząc jak w tych czasach konkurencja potrafi usilnie minusować czy negatywne opinie w szemranym marketingu tworzyć niekoniecznie prawdziwe ;D

Pozdrawiam
 #1079965  autor: Wulo
 07 wrz 2019, 10:37
Korzystam z oferty Internetu domowego od Plusa od 3 lat (konkretnie Cyfrowy Polsat, ale to żadna różnica). Mam właśnie ofertę za 40 zł z pakietem LTE bez końca, w modemie mam wymuszone tylko LTE, kiedy pakiet tych 40GB zejdzie to przychodzi tylko SMS z informacją o wykorzystanym pakiecie i nic się nie dzieje. Internet działa dalej z normalną prędkością, czasami przy wykorzystaniu pakietu na chwilę "przymuli" prędkość, ale ponowne uruchomienie routera/modemu i wszystko wraca do normy. Nie zdarzyło mi się ani razu, żeby operator narzucił mi jakiś lejek, tak więc sam osobiście polecam, jeśli jest się w zasięgu LTE.
 #1079967  autor: matek451
 07 wrz 2019, 12:37
To pochwal się jak to wygląda gdy wykorzystasz kolejne 100GB na LTE ponad limit, pokaż zużycie i speedtest. Ja mam limit 100GB i od razu po nim dostaje pierwszy lejek w ramach FUP, potem kolejne i po około 200GB DL schodzi do 0,5Mb/s. Tak działa normalny mechanizm w ramach FUP. W Plusie po wykorzystaniu limitu podstawowego nie ma żadnej gwarancji ze w ramach LTE bez końca operator nie przytnie prędkości w ramach FUP, przy czym nie ma żadnych zasad którymi się kieruje. Wiecej na ten temat https://plusforum.pl/viewtopic.php?f=10 ... tart=10200
 #1079975  autor: piotrzet
 07 wrz 2019, 15:06
Dokładnie. W Plusie pełnej prędkości możesz być tylko w czasie gdy masz pakiet. Później szybkość internetu nie jest u nikogo pewna. Jednym obcinają od razu innym po jakiejś ilości GB.
Chcesz mieć pewne to wybierz jakąś ofertę, która ma stały limit danych. A nie w Plusie gdzie za 90zł jest pewne tylko śmieszne 100GB

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1079983  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 16:01
Ok, czyli jest 2-2 w Waszych opiniach, w kwestii zmniejszania znacznego transferu po przekroczeniu limitu danych dostępnego w abonamencie w Plusie. Muszę to przemyśleć i jednak przetestować osobiście usługę, jeśli zdecydowałbym się na związanie z nimi.

Co do tego, czy zależy mi na pełnej prędkości transferu po wykorzystaniu limitu przydzielonego - ja nie mam parcia na to, żeby internet mobilny działał ciągle z przepustowością rzędu 60Mpbs/sekundę w domu taty, bo od tego by wymagać, mam połączenie po kablu koncentrycznym z Vectry u siebie i bezprzewodowo "pewne"150Mbps (i faktycznie tyle jest na speedtestach jak sprawdzam czasem), wtedy wiem za co płacę złotówki ;).
Obecnie w Play widzę, że ten pakiet IbL za 49zl/100GB już nie wyrabia, tata często zawraca mi gitarę, że mu wstrzymuje buforowanie na YT (i się nie dziwię, jak tam przy obciążeniu potrafi internet pokazywać 6-7Mbps transfer na speedteście, jak teraz o godz 16 w sobotę - https://www.speedtest.net/result/8569955607
Z tego co widziałem to dopiero ma ok 40GB z pakietu 100GB wykorzystane w IbL w PINK i to jest bardzo słaby wynik przepustowości łącza dla mnie jak za te pieniądze (50PLN miesięcznie, mniej niż połowa pakietu wykorzystana aktualnie).

Jeśli macie jakieś ciekawe alternatywy, które wypadają lepiej pod względem prędkości transferu po wykorzystaniu pakietu podstawowego niż Lejek 1-2Mbps, to podajcie śmiało propozycje, każdą przeanalizuję i postaram się też coś przetestować, zanim tacie wybiorę zastępstwo dla oferty play, która wyraźnie zaczyna dawać ciała i szkoda mi co miesiąc by tata wydawał 50zł na tak słaby internet, który nie pozwala na płynne korzystanie ze streamingu video w normalnej jakości, żadne 4k czy inne wymagające dobrego łącza formaty. Oczywiście dla mnie istotny też jest aspekt finansowy, gdyż nie chcę obciążać budżetu rodzica większą kasą niż te 50zł, które aktualnie kosztuje pakiet Internet bez limitu w PINK.

Pozdrawiam :)
 #1079985  autor: matek451
 07 wrz 2019, 16:20
Plus przed wykorzystaniem 100GB https://www.speedtest.net/result/8529686679 i po włączeniu LTE bez końca https://www.speedtest.net/result/8569537223 a co do Plusa to ich forum jest najlepszym źródłem do oceny FUP.
A co do Play to tato najpierw niech zapewni sobie jakiś przyzwoity sprzęt z LTE-A , wymusi najszybsze pasma LTE i zapewni na nich optymalny sygnał jak chce miec normalne prędkości. Ja w 3 CC CA B7+B3+B1 osiagam http://www.speedtest.pl/wynik/218288001
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2019, 16:36 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1079986  autor: pakierhakierxd
 07 wrz 2019, 16:31
ja na telefonie P20 Pro na Play osiagam 145 mb nawet kiedy na e3372 + dwr 116 max prawie 20 widzialem ;p ,tak samo router mobilny e5... z lte tez max 30 ;)
wiec troche lte + ma wplyw :P ,na b525 mialem max 50 .

Pozdrawiam :)
 #1079987  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 16:35
@matek451 dzięki za odpowiedź. Dobrze widzę, że przed wykorzystaniem pakietu 100GB w Plusie, masz wolniejszy net mobilny niż po uruchomieniu u nich LTE bez końca ;)? Ciekawa sytuacja trzeba przyznać.

Co do sprzętu, to fakt, leciwy model Huawei E3372 + router Dovado Tiny to nie jest sprzęt, który w obecnych czasach pozwala na optymalne korzystanie z Internetu mobilnego z SIM. Pytanie, polecasz jakiś sprzęt, który warto by było nabyć tacie, by internet działał stabilnie, na tyle ile przepustowości LTE Advance pozwalają? Raczej wolałbym mu kupić osobiście odpowiedni router na OLX czy allegro, który będzie pozwałał na lepsze prędkości, niż podpisywać umowę z operatorem i płacić ratę za sprzęt, by nie widział on jakie to są dodatkowe koszty i by się tym nie przejmował ;).

Dzięki za pomoc.
 #1079989  autor: TomLee
 07 wrz 2019, 16:40
To screen z internetu w Orange zamiast w plusie. Pomyłka. Jeżeli w CP masz abo 20 zł to raczej nie ma szans na internet że zniżką 50%. Im lepszy sprzęt tym szybciej będą schodziły GB, w przypadku korzystania z internetu z limitem ma to znaczenie.
 #1079990  autor: matek451
 07 wrz 2019, 17:06
Pomyłka, dałem linka do wyniku Orange, teraz poprawiłem. W przypadku Plusa, pewny jest limit podstawowy, po nim to loteria. Ja mam ten 100GB ale za 30 zł/m-c więc póki co korzystam. Play używam do pobierania TB danych w ramach usługi Noce bez Limitu( 0-9) na karcie InK50, koszt około 8 zł/m-c.
W przypadku Play i wyników to najpierw trzeba sprawdzić jak działają poszczególne pasma LTE z Play, jesli E3372 w wersji Hilink to można sprawdzić czy współpracuje z LTEWatchH i po kolei wymusić LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i sprawdzić parametry sygnału na nich, CID BTS-a i prędkości. Pokazałeś speedtest z niskim UL co świadczy o problemie z sygnałem. Jaka to lokalizacja ?
 #1079993  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 18:02
Ok, ten poprawiony screen z wynikiem ok 3Mbps już ostudził mój optymizm ;), chociaż jak widać to nie jest regułą skoro niektórzy użytkownicy nie mają aż tak widocznych zjazdów prędkości.
Co do wyniku testu Play na E3372 i niskiego uploadu - lokalizacja to centrum Radomia, na mapie zaznaczylem mniej więcej to czerwonym x - https://i.imgur.com/aeOKtjx.png
Dwa najbliższe BTSy mniej więcej w tej samej odległości oddalone, co widać na mapie (filtr LTE 2600, 2100, 1800). Siła sygnału może być mała, ale do niedawna była ok i przez 4 lata ten zestaw E3372+Dovado Tiny routerek dawały radę. Obecnie jest klapa co potwierdzają tylko zrzuty ekranu speedtestu ;)

Opcje do sprawdzenia, o których piszesz chyba wykraczają poza moja wiedzę konfiguracji urządzenia;), wiem że w routerze wymuszona jest LTE obsługa, bo było to potrzebne do DIL jak jeszcze działał.
 #1079995  autor: piotrzet
 07 wrz 2019, 18:09
Bo to zależy od obciążenia nadajnika też. Jeśli ty masz 10-15 Mb/s to wiele GB nie pobierzesz bez lejka.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1079999  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 20:13
To znaczy chodziło chyba o to, że wiele nie wyciągnie net już po przekroczeniu abonamentowych 45GB np z Plusa?
Jeśli chodzi o sprzęt, to warto wymienić modem E3372 na nowszy router z modemem od razu? Osiągi powinny się poprawić poprzez zastosowanie sprzętu obsługującego LTE Advance?
 #1080000  autor: piotrzet
 07 wrz 2019, 20:25
Im nadajnik jest zapchany tym Plus może go bardziej "ratować" dając szybciej FUP tym co przekroczyli pakiet. Jak wiadomo im się nie śpieszy modernizować sieć.
Spytaj na forum Plusa czy planują dodać do tego nadajnika w najbliższym czasie kolejne częstotliwości.
Jak tak to jakie?

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1080002  autor: matek451
 07 wrz 2019, 20:29
W tej lokalizacji zamiana Play na Plusa to kiepski żart, zrób testy na karcie Plusa wieczorem to szybko się przekonasz w co pakujesz ojca. Do Plusa to nawet sprzętu nie ma co zmieniać, bo E3372 wystarczy do LTE1800aero2. sprzęt do agregacji zbędny bo LTE900 na 5MHz to i tak wydmuszka a nie LTE. No i czemu nie bierzesz pod uwagę operatorów N! jak Play ci nie odpowiada?
 #1080003  autor: piotrzet
 07 wrz 2019, 20:32
Dokładnie. Sprawdź Orange albo T-M jak działa. Tam przynajmniej jak weźmiesz pakiet czy to 250 GB czy 300GB to masz pewne, a nie jak w Plusie. Tam możesz być pewny tylko pakietu danych. Dalej to jedna wielka nie wiadoma. Na forach też się nie dowiesz co i jak, bo Plus różnie stosuje FUP-a.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1080006  autor: Majek7
 07 wrz 2019, 20:52
Ok, temat FUP i ogólnie forum plusa w tym aspekcie trochę otworzyły mi oczy. Nie wiem czy ojciec byłby szczęśliwy, jakbym mu z deszczu pod rynnę załatwił internet, ze 100GB z Play + lejek potem na 45GB + lejek gorszy z FUP z Plusa hmm. Muszę chyba poszukać alternatyw lub na początek wymienić modem Huawei + wysłużony router na coś nowszego, obsługującego LTE A i wtedy sprawdzic sygnał i prędkości w Play
 #1080007  autor: piotrzet
 07 wrz 2019, 20:56
Oczywiście, że tak.
W Play jak nie masz agregacji to różnica może być znacząca w prędkościach.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1080008  autor: matek451
 07 wrz 2019, 21:05
Prędkości w Play sprawdzisz na E3372, szczególnie jeśli to Hilink, wymuszajac pasma LTE po kolei, Na BTS-ie Wernera 10 sa 4 pasma LTE, Play ma na nim do dyspozycji 45-50MHz pasma, w pobliżu jeszcze 3 takie i dwa z LTE1800, LTE2100. Plus z dwoma na LTE1800aero29 20MHz0 a na trzecim jeszcze do tego LTE900aero2.W N! nie za bogato, na tym na Rwańskiej 3 pasma LTE2600, LTE800 obydwu partnerów i LTE1800NW. Do tego gołe LTE1800NW na galerii Słonecznej a na Mokrej 2 LTE2600 obydwu i wspólne LTE1800. Play w Radomiu od dawna rządzi.