DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 511 z 533
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 533
 #1078937  autor: kozien70
 21 sie 2019, 08:21
Witek już jakiś czas temu wspominał, że Play-owi prościej i taniej będzie zrezygnować z grupy klientów korzystających tylko z zasięgu Plusa, niż wybudować w każdym takim miejscu swoją stację.
Ciekawym, czy oświadczenie o którym wspominasz jest teraz wymagane od każdego klienta przedłużającego umowę, czy to system podpowiada, kto mieszka/przebywa większość czasu tylko w zasięgu Plusa i tylko od takich chcą oświadczenia.
 #1078941  autor: wiertolot
 21 sie 2019, 08:52
Ja bym korzystał z romaning Plus, ale nie mam jak, brak również zasięgu tego Plus, zero całkowite, tak porobione w tym Plus,
zresztą i tak go na koniec roku wyłączą całkowicie ten romanng Plus, mi na przykład nie będzie potrzebny, nie będę po tym płakał,
ale jest sporo miejsc, gdzie tylko sam Plus ma zasięg tylko i wyłącznie i tam będzie gorzej, ja bym obstawiał faktycznie, gdzieś pewnie,około z niecałe 20% powierzchni kraju,dodając do tego tereny bez całkowitego zasięgu oraz niepełnego i urywającego tego zasięgu wszystkich sieci na zewnątrz budynków mieszkalnych, ale na szczęście nie ma tego terenu już tak mocno dużo.
Bo licząc zasięg wewnątrz budynków mieszkalnych to ten procent wzrośnie jeszcze dwukrotnie do,aż około 40% powierzchni kraju bez zasięgu i praktycznie zrówna z całkowitym zasięgiem N! wewnątrz budynków mieszkalnych.
Pozostaje mi nadal romaning Orange w pierwszej kolejności z LTE, w drugiej kolejności romaning T-Mobile bez LTE.
Pozdrawiam
 #1078985  autor: iphoneski
 21 sie 2019, 23:19
Ciekawe co będzie jak komuś w styczniu zostanie np 8 miesięcy do końca umowy a ma tylko zasięg Plusa. Ma 8 miesięcy chodzić dzwonić na pocztę czy jak?
 #1078986  autor: Mixiorek
 21 sie 2019, 23:22
Krótki raport z trasy ~500km po kraju. Warszawa-Jurata przez A2-A1-S6-Kosakowo-Mrzezino-Żelistrzewo-Puck. Karta testowa z wyłączonym RK. Telefon w trybie czuwania. Dostępne wszystkie pasma.
- cały czas zasięg Play. 0 logów innych sieci. Co może oznaczać, że Play ma tak dobry zasięg lub w eterze nie było żadnej z 3 pozostałych sieci :-)
- po drodze 11 nowych stacji Play (takich, których brak w btsearch)
- na 314 logów do różnych stacji, czy sektorów tylko 5 logów to 3G, 0 logów 2G. Reszta to LTE! Te 5 logów w okolicy MOPu Strzelce
Dla porównania:
TMobile na tej trasie 14 logów 3G na łącznie 426
Plus na tej trasie 3 logi 2G i 148 logów 3G!!!! To wszystko na 394 logi. Ponad 38% logów Plusa to inna technologia niż LTE. Słabo :/ a w porównaniu z konkurencją mega słabo. Tym bardziej na tak ważnych drogach.

Dziś na końcu półwyspu za baterią Laskowskiego Play nie istniał. Tam to chyba tylko Plus jakoś zipie bo N! leży obok Play. Jak rozumiem to cały czas problemy z Rosją?

P.s.
Sekcja Pomorska i nie tylko mogłaby się zabrać za zbieranie danych do btsearch :P

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1078994  autor: bobix
 22 sie 2019, 09:47
iphoneski pisze:
21 sie 2019, 23:19
Ciekawe co będzie jak komuś w styczniu zostanie np 8 miesięcy do końca umowy a ma tylko zasięg Plusa. Ma 8 miesięcy chodzić dzwonić na pocztę czy jak?
Rozwiązanie umowy bez kary.
 #1078996  autor: iphoneski
 22 sie 2019, 11:39
Właśnie raczej nie ma opcji na rozwiązanie bez kary. Po pierwsze sieć mobilna to sieć mobilna i nikt nie gwarantuje zasięgu na 100% powierzchni a po drugie (ze strony Play)
Lista partnerów roamingu krajowego nie jest elementem umowy i może się zmieniać.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... przyszlosc
Ostatnio zmieniony 22 sie 2019, 12:23 przez iphoneski, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1078997  autor: lordbyd
 22 sie 2019, 11:46
Co do rozwiązania umowy bez kary to bym polemizował - jest to jednak sieć mobilna :)

Tutaj https://blogplay.pl/2019/08/play-z-nagr ... -w-polsce/ więcej o rozbudowie stacji - do pobrania jest prezentacja w Power Poincie oraz - do obejrzenia filmik z testów 5G w Toruniu.
Widać też stację z antenami 5G M-MIMO usytuowaną na balastowej konstrukcji dachu (jeszcze smołowanego :) ) hali magazynowej - prawdopodobnie w Toruniu.
 #1079003  autor: spotify
 22 sie 2019, 15:17
iphoneski pisze:
22 sie 2019, 11:39
Po pierwsze sieć mobilna to sieć mobilna i nikt nie gwarantuje zasięgu na 100% powierzchni a po drugie (ze strony Play)
Lista partnerów roamingu krajowego nie jest elementem umowy i może się zmieniać.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... przyszlosc
Przecież to napisałem kilka stron wcześniej. Co mnie później @Mixiorek posądził o manipulacje....
Mixiorek pisze:
21 sie 2019, 23:22
Krótki raport z trasy ~500km po kraju. Warszawa-Jurata przez A2-A1-S6-Kosakowo-Mrzezino-Żelistrzewo-Puck.
- po drodze 11 nowych stacji Play (takich, których brak w btsearch)
Bardzo ładny wynik. Tylko pytanie na ile sygnał przydatny mimo logów.
Na BTSearch może nie być ale zmieniając mapę wg UKE mogą już być zaznaczone.
W okolicach Kosakowa oraz Pucka (ogólnie gmina Puck) tam kilka ostatnio stacji postawili ;) Wcześniej była porażka.

Dla porównania:
TMobile na tej trasie 14 logów 3G na łącznie 426
Jak już pisałem a byłeś w strefie Nokii. N! ma tak skonfigurowaną sieć.
Kiedyś pisałem, że podczas rozmowy Volte miałem z Gdyni aż do Nowego Dworu Gdańskiego na Orange. A podczas spoczynku telefon potrafi się do 3G logować. Już nie wspomnę o aktywnym streamingu.
Logi do 3G nie oznaczają, że nie ma w eterze LTE

Dziś na końcu półwyspu za baterią Laskowskiego Play nie istniał. Tam to chyba tylko Plus jakoś zipie bo N! leży obok Play.

Tak zgadza się. Tam to tylko niestety Plus.
Ale tak to już jest, że nie w każdej sieci masz wszędzie zasięg.
A na morzu z zasięgiem nie może nikt się równać z Orange.
I tak źle i tak niedobrze.
 #1079026  autor: Mixiorek
 23 sie 2019, 09:10
Nikt nie twierdzi, że tam gdzie był log do 3G nie ma LTE. Terminal w trybie auto wybierał pasmo przy wsparciu sieci. Działał tak jak mu sieć i sygnał jakościowo pozwalał. Kto i jak konfiguruje sieć to sprawa opa.
Tak samo jak nikt nie twierdzi, że to LTE było jakościowo ok do użytkowania. W każdej sieci. Można odpalić dobry streaming typu >160-192kbps bez bufora i sprawdzać transmisje.
Jednak jakoś trzeba zbierać dane a opieranie się na „wydaje mi się”, „sądzę”, „tamci mają priorytet”, „ Play jeszcze brakuje pokrycia” itp. jest ułomne i są to czyste fusy. Opieranie się na logach coś jednak pokazuje bo jest to konkret a nie czyjeś „widzimisię” przed klawiaturą.
By zaglądać do btsearch ktoś tam najpierw musiał zebrać i wsadzić dane. Dobrze byłoby gdyby tych osób było jak najwięcej.

Moim zdaniem ciekawe dane:
https://www.telko.in/play-uruchomil-bli ... okalizacji

„Łącznie, w połowie bieżącego roku, liczba lokalizacji sieci radiowej Playa wyniosła 7 382, a do końca roku ma wynieść 7 800 (strategicznie do 2021 – 9 500). Operator otworzył już od strony formalnej procedurę inwestycyjną na wszystkie lokalizacje zaplanowane do 2021 r. (i później) – ok. 3 000. Dzisiaj dysponuje pozwoleniami na budowę ok. 900 lokalizacji.”

Plan nadal 7,8k. Plus lubi to.
Otworzyli wszystkie procedury w planie do 2021?!?! To znaczy, że w Konstancinie-Jeziorna zakładają już na dziś brak stacji własnej w strefie uzdrowiskowej A?!?! Ciekawe.
7,3k+900+3k daje 11,2k. Pytanie ile z tych wniosków o PnB zdobędą, ile sami wycofają a ile nie wykorzystają.

RK:
„Do tej pory Play wyłączył (częściowo lub całkowicie) usługi roamingu krajowego w sześciu ośrodkach: Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, aglomeracji katowickiej i Trójmieście. Niebawem planuje kolejne wyłączenia.”

„W czerwcu operator zakończył trwający 11 miesięcy wdrożenia tzw. synchronizacji fazy (precyzyjna synchronizacja parametrów pracy pomiędzy różnymi nadajnikami) w sieci mobilnej, co stanowi jeden z fundamentów komunikowania przez niego sieci „5G Ready”. Zestaw technik składające się na „5G Ready” Play wdrożył na 24 proc. wszystkich swoich stacji, obejmujących 14 proc. populacji kraju.”

Jak tam synchronizacja fazy w innych sieciach?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1079027  autor: bobix
 23 sie 2019, 09:47
Pytałem - Rzecznik Orange milczy, zaraz zapytam Konrada.
 #1079028  autor: Mixiorek
 23 sie 2019, 09:50
Kto to twierdził, że speedtest da się zawsze wykonać? Iphoneski?

Obrazek

Wyjście 49, Jastarnia, biegnąc po plaży. Może za szybko dla Play? :)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1079032  autor: spotify
 23 sie 2019, 11:17
Mixiorek pisze:
23 sie 2019, 09:10
Nikt nie twierdzi, że tam gdzie był log do 3G nie ma LTE. Terminal w trybie auto wybierał pasmo przy wsparciu sieci. Działał tak jak mu sieć i sygnał jakościowo pozwalał. Kto i jak konfiguruje sieć to sprawa opa.
Dlatego piszę, że konfiguracja N! to zmarnowany potencjał.
Ale przy okazji stwierdzenie przez niektórych, że przy VOLTE Orange i TM się klei do LTE jest też błędem. Może w miastach tak ale nie w terenie a tym bardziej podczas przemieszczania się.
Na pewno nie działa klejenie się na Iphonach z VOLTE w strefie Nokii w czasie przemieszczania się poza miastami
7,3k+900+3k daje 11,2k. Pytanie ile z tych wniosków o PnB zdobędą, ile sami wycofają a ile nie wykorzystają.
No ciekawe. Albo się pomylili marketingowcy albo czeka nas sytuacja, gdzie trochę tych stacji w Play postawionych "na pałę" pójdzie w zapomnienie.
kozien70 pisze:
23 sie 2019, 10:36
@Mixiorek - wrzuć to Witkowi na twiterze w temacie najszybszej sieci ;)
Dajcie spokój ;) Przecież to wiadome było, że zależy im na tym aby wykorzystać marketingowo
Wysyłanie smsów z zachętą testowania ich sieci nie jest bez powodu.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2019, 14:52 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1079033  autor: lordbyd
 23 sie 2019, 11:26
Od kilku dni obserwuje ciekawe zjawisko w centrum Bydgoszczy w E-GSM - telefony co pewien czas przelogowują się do T-M po czym powracają do sieci macierzystej. I tak przez większość dnia.
Być może jest to spowodowane obciążeniem U900 i zmniejszaniem pasma dla E-GSM?

Co do synchronizacji fazy - prawdopodobnie inni operatorzy nie widzą potrzeby wprowadzenia tej usługi na dzień dzisiejszy.
A Play w ten sposób redukuje obciążenie stacji - (agregacja pasm z innych stacji) - bo jest do tego zmuszony mając duże obciążenie sieci?
 #1079046  autor: sql
 23 sie 2019, 16:39
Mam info że "lokalna" stacja bazowa ma LTE MIMO2600. Czy w Play MIMO jest tylko na częstotliwości LTE2600 czy także na innych częstotliwościach jeśli jest taka potrzeba ?
 #1079049  autor: bed
 23 sie 2019, 16:55
MIMO4x4 może być uruchomione tylko na L2600.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1079055  autor: kozien70
 23 sie 2019, 17:39
Nieprawda, genrralnie 4x4 może być uruchomione na dowolnym paśmie LTE. A Play uruchamia je na L800 (głównie poza miastami) i na L2600.
 #1079085  autor: marcellove
 23 sie 2019, 19:27
lordbyd pisze:
23 sie 2019, 11:26
Od kilku dni obserwuje ciekawe zjawisko w centrum Bydgoszczy w E-GSM - telefony co pewien czas przelogowują się do T-M po czym powracają do sieci macierzystej. I tak przez większość dnia.
Być może jest to spowodowane obciążeniem U900 i zmniejszaniem pasma dla E-GSM?

Co do synchronizacji fazy - prawdopodobnie inni operatorzy nie widzą potrzeby wprowadzenia tej usługi na dzień dzisiejszy.
A Play w ten sposób redukuje obciążenie stacji - (agregacja pasm z innych stacji) - bo jest do tego zmuszony mając duże obciążenie sieci?
W Koszalinie zauważyłem to samo. To niemożliwe aby telefon w mojej sytuacji tracił zasięg sieci macierzystej(Play) gdyż mieszkam 300metrów od bts-a i w dodatku na 3 piętrze.

http://www.speedtest.net/result/7605798589.png
  • Strona 511 z 533
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 533
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 533