DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 118 z 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179
 #1076607  autor: piotrzet
 20 lip 2019, 20:38
A faktycznie nie zauważyłem tego postu w wątku. Kolejny raz kłamię? To jak nazwać twoje 75% pokrycia kraju L800 w N!? Obłuda? Czy jak? Zacznij od siebie, a później czepiaj się innych.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076707  autor: jarekt
 22 lip 2019, 12:01
Bo wyniki RFB nie są tak miarodajne jak wyniki ST - RFB nie podaje dla wszystkich opów (podaje tylko dla Orange, Plus i T-Mobile) szybkości na własnej infrastrukturze. ST podaje dla wszystkich 4 opów szybkość sieci własnej.

Z sieć własnej Play korzysta minimum 90-95% klientów i raczej nie obchodzą ich wyniki wraz z roamingiem krajowym, w którym internet jest ograniczony do 3Mbit/s. Gdyby pozostali też mieli RK i ograniczenie do 3Mbit/s, to porównanie na RFB było by OK, a tak to wyniki są nieporównywalne.

Inaczej jest na ST gdzie można porównać szybkość sieci na własnej infrastrukturze i w takim zestawieniu Play wygrywa zarówno w LTE jak i 3G, czy bez podziału na technologie.
 #1076709  autor: piotrzet
 22 lip 2019, 12:14
Z tego co widzę to w Play wygrywa tylko w rankingu mobilnym bez RK, reszta T-Mobile i ranking LTE bez RK mamy dwa pierwsze miejsca T-M i Play.
Co do metodologi testów. Skoro Play korzysta z RK to należy takie testy brać pod uwagę. Nikt nie będzie się zastanawiał ile % korzysta z RK ile nie. Jeśli Play twierdzi, że ma taką super sieć w końcu to robi gdy tylko zwycięża w ST to niech wyłączą RK. Zobaczymy jak to wtedy będzie wyglądało.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076711  autor: jarekt
 22 lip 2019, 12:24
Jak ktoś jest na pierwszym miejscu to znaczy że wygrywa.
Wg ST, Play wygrywa w LTE i w 3G/LTE.
W 3G/LTE wygrywa samodzielnie, a w LTE wygrywa wspólnie w T-Mobile.

Wyniki bez RK masz podane dla Play i dla reszty opów więc już wiesz jaka jest kolejność i jaka będzie kolejność gdyby RK nie było w ogóle: Play pierwszy.

Testów na sieci własnej Play (3G+LTE) było prawie 47 000, a w RK niecałe 6 000.
Te 6000 testów z limitem 3Mbit/s zmniejszyło średni wynik 24,18Mbit/s do poziomu 21,82Mbit/s, czyli spadek prędkości o 9.76%.


---edit---
Tyle jeśli chodzi o średnią szybkość sieci własnej i ewentualnie z uwzględnieniem spowalniacza w postaci RK i 3Mbit/s.

Ale o tym która sieć (który operator) jest najlepszy (tytuł wątku) nie decyduje tylko prędkość czy zasięg. Ważna jest np. oferta i masa innych rzeczy.
Dlatego obecnie wg mnie, uwzględniając dużo różnych czynników, mniej lub bardziej ważnych dla każdego klienta, obecnie najlepszy operator to Orange, a za nim Plus i Play przy czym Play ostatnio mocno spada z różnych powodów i "dogonił" Plusa - już nie lideruje razem z Orange w tytułowym rankingu.

A daleko, daleko za nimi jest dopiero T-Mobile. Ze względu na masę fatalnych i złych rzeczy w tej sieci.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2019, 12:31 przez jarekt, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1076712  autor: piotrzet
 22 lip 2019, 12:28
"Jak ktoś jest na pierwszym miejscu to znaczy że wygrywa."
Oczywiście tylko, że nie w przypadku tych testów.
Niestety ale nie każdego stać na flagowca pokroju S10 , który wspiera 4CA, MIMO 4x4 i 256QAM jednocześnie. Skoro mamy wybrać najlepszą sieć to muszą to być testy wykonane na urządzeniu, który nie ogranicza możliwości sieci. Po za tym nie wiesz jaki jest % w każdej sieci wykonanych testów właśnie na najdroższych urządzeniach.
Więc jak ten test może być w ogóle wiarygodny?
Po za tym z tego co liczył kiedyś RFBenchmark liczba testów na 3G w sieci Play jest dużo mniej niż konkurencji. A przyczyn wiadomo może być kilka zaczynając od urządzeń kończąc na nadajnikach, które mają samo 3G.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076715  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 13:06
Zostawiając kwestię wiarygodności tych testów wynika z nich to, że Play jest najszybszy (w tych testach) i tego nie da się obalić, bo wynika to z zaprezentowanej tabeli. Sam pisałem wiele razy o wątpliwej wiarygodności takich uśrednionych pomiarów. Ale nawet biorąc testy na zlecenie T Play wypadł tam Nie znacznie gorzej od zlecającego testy a Orange i Plusa już wyprzedzili. Także niezależnie od tego jak niektórzy będą się starali temu zaprzeczać inwestycje w Play są widoczne bez znaczenia kto przeprowadza pomiary i jak to robi. Wczoraj Wracałem z Zakopanego i przez około 90% trasy mogłem bez problemu korzystać z zasięgu własnego Play. Całkowity brak zasięgu wystąpił może kilka razy, częściej były szczątki Nieużywalnego zasięgu. I nawet biorąc taką trasę widać, że RK jest coraz mniej potrzebny i (prawdopodobnie) po zakończeniu 2019 konieczność korzystania z niego będzie incydentalna
 #1076717  autor: piotrzet
 22 lip 2019, 13:14
Ja to widzę, że T-M najszybszy wygrał w 3 testach w tym jedno ex aequo z Play. Także ja nie wiem gdzie ty widzisz tam wygraną Play ;)
Pisz dokładnie jeśli już coś opisujesz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076719  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 13:24
Chodziło mi o wygraną w Speedtest i o nieznaczne różnice w pozostałych. Ale głównie miałem na myśli to, że po starcie inwestycji w Play widać postęp niezależnie od metody pomiarów i zlecającego test a po zakończeniu roku powinno być to jeszcze bardziej widoczne.
 #1076720  autor: piotrzet
 22 lip 2019, 13:27
Ale ja nie twierdzę, że postępów nie ma tylko coś innego. ;)
Swoją drogą czekam aż wyłączą RK zobaczymy jak to będzie wtedy, bo jak na razie to widać, że tylko skopali idealnie działające usługi VoLTE i VoWiFi.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076723  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 13:52
Pytanie czy skopali czy po prostu teraz więcej ludzi na forum korzysta z usług Play i zauważają te problemy. Ja też kilka razy musiałem wyłączać i włączać wifi calling bo nie chciało ruszyć, nawet chyba kiedyś pisałem o tym na forum.
 #1076724  autor: piotrzet
 22 lip 2019, 13:57
A jakie to ma znaczenie czy korzysta więcej czy nie? To tak jakbyś napisał, że zbliżeniowa karta nie działa ci poprawnie, bo więcej ludzi z niej korzysta. To nie jest żadne usprawiedliwienie, że więcej korzysta. Skoro więcej korzysta i pojawiają się problemy to znaczy również, że jest coś nie tak.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076725  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 14:03
Nie chodzi o to, że dlatego się psuje bo więcej korzysta tylko o to, że wcześniej nie było komu o tych błędach informować, bo nie było użytkowników Play na forum. Dopiero od niedawna użytkownicy, którzy się udzielają kupili karty w Play i testują.
 #1076726  autor: spotify
 22 lip 2019, 14:04
jarekt pisze:
22 lip 2019, 12:01
Z sieć własnej Play korzysta minimum 90-95% klientów i raczej nie obchodzą ich wyniki wraz z roamingiem krajowym, w którym internet jest ograniczony do 3Mbit/s.
Wróżbita Maciej znowu w natarciu. Skąd Ty masz takie dane?
Play od lat podaje takie bzdury. Nawet jak własnej sieci nie mieli, to podawali około 90% po ich sieci macierzystej.
Dwa. Kowalski używa sieci z RK. 90% społeczeństwa dostaje kartę Play i nawet nie zwraca uwagi, czy jest w Play czy w Play(....).
Testy powinny być robione tylko i wyłącznie z RK.
Oczywiście fajnie jest zobaczyć jak sieć działa tylko na macierzystym i mieć jakiś odnośnik
Trzy. Obecnie Play stawia stacje głównie tam, gdzie ich w ogóle nie było. Zatem ruch do tej pory zbierało W3 ze swoim stacjami.
Nowa stacja P4 z reguły ma oddech i dzięki temu głównie P4 skoczył w statystykach. Przez najbliższe lata wszystko się wyrówna między operatorami, ponieważ ludzie z często "zapchanych" stacji W3 przerzucą się na P4. I "zapchane" trochę się odetkają a Playowe dostaną obciążenie.
I tak trochę czasu minie, zanim do miejscowych dotrze, że po wielu latach w końcu P4 u nich stację postawił ;)
jarekt pisze:
22 lip 2019, 12:24
Ale o tym która sieć (który operator) jest najlepszy (tytuł wątku) nie decyduje tylko prędkość czy zasięg. Ważna jest np. oferta i masa innych rzeczy.
Dlatego obecnie wg mnie, uwzględniając dużo różnych czynników, mniej lub bardziej ważnych dla każdego klienta, obecnie najlepszy operator to Orange
Tu się wyjątkowo zgadzam :-) Jako całość owszem Orange.
Ale gdy weźmiemy tylko parametry sieci to nadal różowi są z przodu.
iphoneski pisze:
22 lip 2019, 13:06
Ale nawet biorąc testy na zlecenie T Play wypadł tam Nie znacznie gorzej od zlecającego testy a Orange i Plusa już wyprzedzili. Także niezależnie od tego jak niektórzy będą się starali temu zaprzeczać inwestycje w Play są widoczne bez znaczenia kto przeprowadza pomiary i jak to robi.
Już pisałem o tym kilka razy. Testy na zlecenie TM były wykonane na sieci macierzystej Play bez uwzględnienia RK. Co świadczy, że sieć P4 ma potencjał.
Ale jak wyżej napisałem znowu po raz któryś - poza miastami mało kto jest w sieci P4, bo wcześniej miał tylko RK. Ruch zbierało całe W3. To daje jeszcze duży oddech na stacjach co widać w testach prędkości.
W tych testach na zlecenie TM Play wygrał o zaledwie 5pkt (albo 6..) z Orange.
Gdyby testy uwzględniały RK, z którego przeciętny Kowalski korzysta to Play by się bił o nie bycie ostatnim z Plusem.
Play się poprawia bo buduje własną sieć i jest coraz lepszy. Tutaj nie ma co zakrzywiać rzeczywistości. Podobnie jak podbijanie średnich prędkości przez nowe stacje, gdzie w wielu jeszcze miejscach przez obciążenie sieci W3 lata na stacjach P4 wiatr.
No i jedna uwaga - im więcej stacji ma Play, im więcej własnej sieci, tym więcej problemów. No ale zobaczymy za dwa lata, bo N! też nie śpi i inwestycje trwają.

Wg mnie najlepiej te testy świadczą o sieci Orange (zarówno speedtesty jak i test TM), ponieważ ma największe obciążenie sieci (nie wierzę w te bajki P4 że mają najwięcej kart, skoro sami podają ok 3mln nieaktywnych) przez największą ilość userów.

Już wiele razy pisałem, że dla mnie te testy prędkości są g. warte. Każdy region w Polsce czy miejscowość lub miejsce rządzi się własnymi prawami.

PS Pierwszy raz widzę w speeteście aż tyle wykonanych testów w TM :mrgreen: Chyba rekord :D
 #1076737  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 15:28
Właśnie wiem że o tym pisałeś dlatego pytam o źródło tych informacji. T-M podawał że są to zwykłe karty, których nikt specjalnie do testu nie przygotowuje żeby był wiarygodny.
 #1076771  autor: JFK2016
 22 lip 2019, 22:05
spotify pisze:
20 lip 2019, 17:18
Zbudowali ogólnopolskie LTE na L800 bo na prowincjach nie ma stacji obok stacji.
N! oszczędza, tania sieć, bieda itd.
Po raz kolejny podczepiasz się pod nie istniejący byt- nie ma wspólnej sieci N w LTE800, jest Orange i T-mobile, tak w miastach, jak i na prowincji są to sieci dysponujące różnymi zasobami w realu (to że systemy są zainstalowane na wspólnie zarządzanych masztach, ma się nijak do kopii zasobów).
spotify pisze:
20 lip 2019, 17:18
Zapominacie, że to właśnie N! dzisiaj zapewnia największe pokrycie LTE w Polsce i jak na razie żadna inna sieć nie ma startu.
I znowu masło, maślane :!: , tak Orange jak i T-mobile żeby dorównać Plusowi na prowincji na nadajniku musi mieć uruchomione co najmniej 2-pasma LTE (Plus ma uruchomione L1800 z 20MHz pasma na około 6,5 tys. stacji bazowych).
piotrzet pisze:
20 lip 2019, 17:21
Dyskusja nie ma z tobą sensu skoro twierdzisz, że Plus ma taką super sieć. Co prawdą oczywiście nie jest.
Na prowincji ma najlepszą, goni go Play, pewnie niedługo się zrówna. T-Mobile to zdecydowanie nr 4 na prowincji. Ty nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji, skoro wypisujesz takie "farmazony"... (mimo że sprzedają swój nielimitowany internet przez 2 lata, to w ogóle nie zagrozili Plusowi, gdyż nie dysponują infrastrukturą i ludzie tego nie kupią :lol: ).
  • Strona 118 z 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179