DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1120 z 1158
  • 1
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1122
  • 1158
 #1075784  autor: WellDone
 09 lip 2019, 21:32
A nie pamiętam skąd dolatywał sygnał i faktem jest, że nie sprawdzałem jakości sieci. Na wakacjach z dzieciakami staram się nie "bawić" za dużo telefonem :) Ciekawy jestem jak działa tam Play, wtedy nie miałem ze sobą, a nie widzę jakoś pozwoleń w bliskiej okolicy.

Wracając do tematu wątku. Dzisiaj wracałem z Myślenic do Krakowa Zakopianką i miałem odpalony Netmonster na służbowym Orange i prywatnym T-Mobile (abo mobilny net). Faktem, że na różnych telefonach, ale myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia. Orange siedział w L800, L1800 i przy dobrym sygnale L2100. T-Mobile na L2600 i L2100 czasami tak trzymał do -130 i od razu L800.

Nie wiem dlaczego oceniacie konfiguracje Orange negatywnie. Osobiście wolę jak siedzi niżej i agreguje w górę. Można spokojnie prowadzić rozmowę, a na T-Mobile jak dochodzi do takich skrajnych -130 i zrzuca na L800 albo nawet U900 to zawsze jest chwila ciszy. Oczywiście prędkości będą niższe, ale po co mi w trasie więcej niż te 10 mbps? Tak samo działał mi Timo wcześniej na taryfie głosowej. Dokuczliwe zwłaszcza na trasie A4 Kraków - Rzeszów która jeżdzę raz na tydzień. W Play-u nie ma takich niedogodności.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075789  autor: spotify
 09 lip 2019, 22:01
WellDone pisze:
09 lip 2019, 21:32
Nie wiem dlaczego oceniacie konfiguracje Orange negatywnie.
Sam ostatnio jechałeś po Orange i twierdziłeś, że do TM nie ma startu :P
Konfiguracje sieci są całkowicie inne w wielu miastach. U mnie też jak napisałeś działa LTE, gdzie Orange siedzi na wyższych pasmach.
Natomiast voice jest lepiej dopracowany w TM. Logujesz się do bliższych stacji, bardziej połączenia stabilne.
Nie wiem czy to przejściowe, czy tak zostanie czy też coś jeszcze się zmieni na korzyść w TM czy w O.
Na A1 (Gdańsk Toruń) zarówno TM i O siedzą w L800. Przy aktywnym streamingu niestety cholery zdarzają się przechodzić przez 3G.
Inaczej w Play na A1, który L800 tylko wtedy gdy tylko to pasmo dociera. A gdzie może to nawet L2600 łapie. W przeciwieństwie do N! dwa czy 3 razy wpadasz w 3G nawet w spoczynku.
Oczywiście mówię o A1 w czasie jazdy autem.
Na innych trasach to Orange dłużej trzyma Volte bez dwóch zdań a TMobile określmy to że nie lubi Volte i rozmowa w 3G (bardzo szybki zrzut)
W Play-u nie ma takich niedogodności.
W Playu nie ma zasięgu, dlatego :mrgreen:
 #1075792  autor: WellDone
 09 lip 2019, 22:32
W Orange jest zdecydowanie gorsza jakość rozmów w 2G/3G i wielokrotnie pomimo dobrego zasięgu net nie działa. Tzw. efekt zamrożenia sesji. Zdecydowanie wolę niedogodności timo które pojawiają się jednak bardzo rzadko niż Orange na którym nie można polegać, bo wiecznie "coś".
Moja wypowiedź tyczyła się stricte konfiguracji, a nie która sieć lepsza, bo to raczej bezdyskusyjne :)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075796  autor: spotify
 09 lip 2019, 22:58
WellDone pisze:
09 lip 2019, 22:32
W Orange jest zdecydowanie gorsza jakość rozmów w 2G/3G
Tu się zgadzam ale w połowie. Na 3G nie widać różnicy. Nigdy z 3G nie miałem problemów w O. W 2G - owszem. Chyba dlatego,że Timo ma więcej kanałów. Poza tym na pewno w Iphone na 2G jest HDVoice w sieci TM więc nie widać różnicy podczas rozmowy.
I racja - w tzw dziurach zasięgowych, gdzie zasięg tylko 2G to w Timo na pewno się dodzwonisz. W Orange takiej gwarancji nie masz. A jak się uda to jakość jak w Play w RK.
Druga różnica - TMobile z reguły ma szybszego neta (w miastach na pewno). Na co dzień zazwyczaj tego nie czujesz w czasie używania telefonu czy telefonu jako modem. Widać dopiero na speedtestach. Choć czasami Orange potrafi pokazać pazur i być wyraźnie szybszy.
Tak ma mój przyjaciel, który mieszka pod Kaliszem. Prywatny w O, służbowy w TM.
Net w Orange bez problemów, stabilny i szybki. TM niestabilny, zrywa sesje. Natomiast połączenia na odwrót. W kuchni z sieci Orange nie pogada a w TM może swobodnie po całej swojej "willi" rozmawiać.
Oraz trzecia. 1/3 mniej ludzi w TM robi swoje i z reguły nie klęka w zbiorowisku ludzi typu koncert itd. (mnie się przynajmniej nie zdarzyło)
Druga i trzecia - głównie z powodu mniejszej ilości ludzi w niemieckiej sieci , więc mniejszego obciążenia. Fizyki nie oszukasz. Jak dzielili L1800 to niestety obydwie siadały.

Poza tym różnic większych w działaniu nie ma i to 3 podstawowe punkty dlaczego TM jest dzisiaj lepszy jeśli chodzi o jakość sieci. W Orange na pewno są mniejszy pingi i ma mniej problemów z uploadem (z tym mam wiecznie problem, gdzie w DL TM na speedteście czasami jest dwa razy szybszy ale w UL to zazwyczaj O jest lepszy i czasami nawet dwukrotnie)

Co do mrożenia sesji. Nie wiem, ale ja takiego czegoś nie zauważyłem w Orange. Ba, nawet sobie nie przypominam. Gdyby nie to forum, to nawet bym o tym wiedział, że coś takiego istnieje. Może mam szczęście. Podobnie jak miałem, gdy Orange przez WifiCalling miał ciągle awarię i mnie nigdy to nie dopadło.
To chyba też zależy od lokalizacji, ponieważ o mrożeniu sesji czytałem również na necie w sieci Play. O Plusie i TM tego nigdzie nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2019, 00:47 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1075799  autor: WellDone
 09 lip 2019, 23:18
Podstawowa różnica jest taka, że O często każe długo czekać na odpalenie nowej stacji/pasm gdzie w T dawno już działa. Druga sprawa to znacznie większa ilość kart w O powoduje miejscami odczuwalnie słabszy zasięg w UMTS za sprawą zjawiska "cell breathing".
No i trudno złapać "zawrotne prędkości" rzędu 300 mbps ;)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075800  autor: klaudia123
 09 lip 2019, 23:26
Tak czytam... używam służbowo Orange, naprawdę nawet 1Mb/s daje radę... czasami UMTS.
Jakoś nie słyszę/widzę różnicy między T a O, nie patrzę na HD 3D itd., patrze aby był zasięg lub stabilne Wifi do WIFiCalling. Mogę zrozumieć rozmówcę, nawet w archaicznym 2G EFR, bazę mam lokalnie w komputerze, on-line pobieram tylko bieżące zmiany. Nie przewalam TB danych video, nie aktualizacje w biegu 100GB filmu o Janosiku itd.
Szanuje i rozumiem Państwa hobby, ale do jasnej ciasnej. Wmówiono ludziom iż 5-6" to ich cały świat, a pobieranie danych na żywo/ na życzenie to styl życia.
Proszę spróbować synchronizować się po szybkim Wi-Fi lokalnie, mobilnie używać map GPS z pamięci urządzenia z bieżącymi danymi on-line. Media muzyczne czy wideo też można mieć lokalnie.
Wtedy okazuje się iż nasze O i T nie są takie złe. Chłopaki zrobili kawał dobrej roboty, nie musimy się wstydzić sieci komórkowych.
Ale ja dziwna jestem, wszystko mi działa, muszę niestety mieć dane w chmurze, ale kopie lokalne/dostęp off-line są super, choć szyfrowanie upierdliwe . Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy chcą mieć wszystko na żądanie on-line.
 #1075803  autor: WellDone
 09 lip 2019, 23:56
No, a moja teściowa zawsze się dziwi po co kupujemy w sklepach grzybki w occie jak można pójść do lasu i zapchać piwnicę słoikami :D
Zejdź na ziemię - Twoje potrzeby nie są wyznacznikiem ogółu.
Ceny usług telko są tak śmiesznie niskie, że każdy pracujący człowiek może sobie pozwolić na posiadanie nawet wszystkich operatorów i korzystać z nich bez jakichkolwiek ograniczeń. Internet to nie tylko śmieszne kotki na Jutubie, ale głównie usprawnienie w biznesie tudzież w wielu aspektach życia codziennego.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075805  autor: spotify
 10 lip 2019, 00:16
klaudia123 pisze:
09 lip 2019, 23:26
Jakoś nie słyszę/widzę różnicy między T a O, nie patrzę na HD 3D itd., patrze aby był zasięg lub stabilne Wifi do WIFiCalling.
Bez urazy ale 90% Kowalskich też nie widzi różnicy. Ludzie tylko widzą jak coś działa lub nie działa i ile za to płacą.
Tutaj na forum każda sieć jest rozkładana na czynniki pierwsze i my się skupiamy na pierdołach czyli tzw niuansach.
Ja właśnie dlatego odszedłem z O bo w domu miałem duże problemy z połączeniami a wtedy jeszcze WifiCalling działał w kratkę. I problemy są nadal z połączeniami ale przynajmniej WoWifi działa jak powinno (poprawili działanie połączeń z czasem i było idealnie ale po refarmingu L2100 znowu spierniczyli jakość połączeń)
Obecnie czekam na uruchomienie nadajnika, gdzie jest szansa na poprawę O. Lub na poprawę ofert ze strony TM, bo co obecnie dają, to śmiech na sali (drogie, małe pakiety, brak umów bezterminowych)
Jestem ciekaw kto odrobi lepiej zadanie domowe :-)
WellDone pisze:
09 lip 2019, 23:18
Podstawowa różnica jest taka, że O często każe długo czekać na odpalenie nowej stacji/pasm gdzie w T dawno już działa.
Masz rację. TMobile działa szybciej z rozbudową czy modernizacją. Bardzo szybko dowiesza się do stacji Play, szybko działa również ze swoimi stacjami. Orange natomiast musi mieć więcej czasu na działanie. Ważne, że nie mają marazmu w Orange i z opóźnieniem ale również robią.
Ale to też nie reguła.
Ostatnio pytałem się o nadajnik TMobile w Gdyni na Unruga. I nadal nadajnik nie działa. Minęło chyba z 4 miesiące. Ale jest sukces - bo w końcu jest okablowanie.
BOK TM nie wie kiedy nadajnik zostanie uruchomiony (na początku mimo fizycznej obecności nawet się wypierali, że to nie ich). Jak chcesz coś więcej musisz zadzwonić do technicznego działu i płacić za minutę jak za zboże.
A zdarzają się też stacje czy lokalizacje, gdzie O bardzo szybko wszystko załatwia od pozwolenia przez postawienie do uruchomienia.
Druga sprawa to znacznie większa ilość kart w O powoduje miejscami odczuwalnie słabszy zasięg w UMTS za sprawą zjawiska "cell breathing".
Ok 10mln SiM w TMobile. Ok 15mln w Orange. To jest różnica 30%. Nie ma co się dziwić przy takiej różnicy kart SIM, ze występuje cell breathing. I tak przy takiej różnicy, Orange działa niewiele gorzej. Jestem ciekaw jak TM by działał z takim obciążeniem? Z tego co można tutaj wyczytać, to tylko O ma na ten moment load balancing, gdzie w TM pewnie długo nie będzie (30% mniej ludzi, mniej przepychanych danych itd). Stąd pewnie widzisz różnice w działaniu LTE między O a TM. Stąd również często zapchany nadajnik w Orange np w lato w jakimś miejscu turystycznym obleganym przez wczasowiczów (pomijam zapchane nadajniki TM only L800 przez ich net domowy nielimitowany)
Oczywiście skupiamy się na niuansach w działaniu wyłącznie sieci.
Ale wystarczy porównać O i TM jako całość, ponieważ nie kupujemy tylko usługi data i voice, to: oferty w Orange lepsze (Flex 55zł bez umowy terminowej 50GB z music pass i social media, gdzie w TM umowa 2 lata z 15GB za 55zł i za nawet głupi odpowiednik music pass dodatkowe 10zł. Już nie wspomnę o nju), platforma Orange gdzie możesz przeanalizować szczegółowo cały swój rachunek (w TMobile zapomnij), aplikacja na telefonie TM która jest do niczego i ciągle się wysypuje. To samo konto/platforma w TM na www- raz działa, raz nie działa. I wiele wiele innych rzeczy. A nie wspominam o prepaid, gdzie to już w ogóle niebo a ziemia na korzyść Orange. To jest wstyd :evil: jaki przestarzały system posiada TMobile. I nic z tym nie robią od lat (taki Orange dla Flexa potrafi kupić nową platformę a Niemcy dalej na Tigerze z II wojny światowej) Zwykły Kowalski nie zobaczy różnicy w działaniu sieci na co dzień a widzi tylko głównie ile płaci. Ale widzi za to te wartości dodane, które tworzą kompletną ofertę operatora.
Oczywiście w reklamach mamy jakość magentowej sieci ale kto dopłaci do tego aż tyle, skoro może mieć innego opa na lepszych warunkach i w zdecydowanie lepszej cenie?
Myślę, że maks 10zł na miesiąc jest tego warte. Niestety różnica w TM na rzecz Plusha, Nju czy RBM jest o wieleeee większa - dochodząca nawet do różnicy dwukrotnej.
Dopłacać tyle za te kilka niuansów typu maksymalne prędkości czy trochę lepszej jakości połączenia w 2G w porównaniu do Orange (z reguły w jakiś dziurach w lesie)? Nawet przeboleje te padnięcia sieci na masowych imprezach, ponieważ one nie są codziennie przez 365 dni w roku :wink: itp
Niech na to sam już każdy indywidualnie sobie odpowie ale różnica w ilości SIM między O a TM nie wzięła się znikąd.
Niech mi tylko poprawi O jakość połączeń w domu, to inne "gorsze" parametry od TM w jakości sieci są do zaakceptowania z przyczyn w/w i wracam do pomarańczy.
No i trudno złapać "zawrotne prędkości" rzędu 300 mbps ;)
Zwykłego Kowalskiego to nie interesuje. Kowalski chce mieć stabilny net, który działa.
Mnie też to nie jara. Jak byłem "gówniarzem" z mlekiem pod nosem to mnie takie coś jarało. Podobnie jak prędkości autem powyżej 200km/h. Teraz chodzi mi o stabilność. Kablówki też nie mam maksimum ile sieć daje, bo i po co?
Ceny usług telko są tak śmiesznie niskie, że każdy pracujący człowiek może sobie pozwolić na posiadanie nawet wszystkich operatorów
A po co to komu @WellDone :-)? Polskie społeczeństwo nie jest specjalistą od sieci komórkowej, nie udziela się na telepolis i taki Kowalski chce jedną kartę SIM, która działa oraz nie musi mieć najlepszych parametrów technicznych na rynku. Drugą co najwyżej polski szarak dostaje w postaci telefonu służbowego, w którym na wybór operatora nie ma wpływu.
Po co komu SIM każdego operatora ?

Zgadzam się natomiast, że TM jest lepszą siecią na ten moment od Orange ale tylko w działaniu i z wiadomych przyczyn :wink: (wymienione przez nas, które głównie wynikają z ilości ludzi w tych sieciach)
Tu nie ma co się spierać :-)

Koniec OT :-) (zaraz się nam znowu oberwie :P )
 #1075810  autor: Mixiorek
 10 lip 2019, 07:57
Warszawa
ul. Zabraniecka 4
T-Mobile ID: 26812
Stacja odpalona przez T-Mobile na przełomie lipca/ sierpnia 2018. Nadal nie ma na niej Orange.

Jako, że mamy rocznicę to przypominam. Stacja nadal bez Orange.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1075819  autor: kozien70
 10 lip 2019, 10:08
No i nadeszła ta chwila. Najsłynniejsza z racji protestów krakowska stacja T-mobile/N! przy Krowoderskich Zuchów 7, po setkach wyroków, odwołań itp została zdemontowana. Ale jednak nie :lol:
Już dwa lata temu miała prawomocny nakaz rozbiórki. Tu moje wcześniejsze zdjęcia "przed":
viewtopic.php?f=24&t=58796&p=921256#p921256

Teraz zniknęły dualbandy Kathrein, dwie na sektor i... zastąpiły je stare, używane singlebandy Kathrein, z których leci tylko L1800/U2100/L2100. Jak widać ze zdjęć zamontowane "na sztukę", koszulki nie zgrzane. Moc stacji symboliczna, za rogiem budynku już jej prawie nie ma... O co w tym chodzi? :-)
Czyżby jakaś sztuczka T-mobile, mająca na celu ponowne uruchomienie stacji w tym samym miejscu, ale "na nowych, poprawnych papierach"? Czy może "TEMP" do momentu uruchomienia czegoś nowego w okolicy? Ciekawe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
 #1075867  autor: Spacedust
 10 lip 2019, 18:50
Pewnie takie anteny miały być w projekcie. To jest lokalizacja T prawdopodobnie z czasów UMTS2100 only Ery i teraz wstawili w końcu te anteny na jakie mają zezwolenie. Cała reszta wisiała i była użytkowana nielegalnie.

Dla przykładu stacja Ery U2100 only z Poznania z 2007 roku miała właśnie takie same anteny: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... Ostrowek-R, potem doszły takie krótkie, a teraz wymienili obie na zupełnie nowe Huawei.

Ciekawe co by się działo gdyby zamiast zdjąć dołożyli jeszcze po 3 anteny Huawei pod L800/L2600 albo rozpoczęli testy 5G w tej lokalizacji.

Dzisiaj był materiał o tej stacji: https://tv-trwam.pl/epg/audycja/prg.185 ... U.facebook
 #1075878  autor: p2225
 10 lip 2019, 20:48
Od jakiegoś tygodnia zauważam, że Orange ostatnio chętniej trzyma się nośnej 10589 w U2100. Wcześniej w zdecydowanej większości przypadków widziałem 10614. Dziwna sytuacja w kontekście wyłączenia drugiej nośnej w ciągu najbliższego miesiąca.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1075894  autor: spotify
 11 lip 2019, 00:28
Wybaczcie ale nie mogę poprawić ostatniego postu.
Muszę zrobić sprostowanie bo wprowadziłem w błąd
Napisałem ostatnio tak
(...)w TM umowa 2 lata z 15GB za 55zł i za nawet głupi odpowiednik music pass dodatkowe 10zł (...)
Spojrzałem na regulaminy i te wsiuny z TMobile wyłączyli w obecnych taryfach social media bez limitu i muzykę bez limitu. :twisted: Po prostu tych opcji już nie ma, nawet za dopłatą
Obecnie jest tylko TIDAL za 19,99zł bez limitu danych i video bez limitu (wersja za 5zł lub 15zł)
PKP :evil: Play darmowe dane w roamingach wyłącza, TM udogodnienia......
 #1075923  autor: 3G
 11 lip 2019, 14:18
Anteny do 5G? Coś takiego zamontowano obok dwóch tribandów Huawei'a na stacji Orange w Warszawie przy ul. Grójeckiej 105:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1075927  autor: lordbyd
 11 lip 2019, 14:51
Tak, to antena od 5G m-mimo.
Podobna wisi na stacji orange na Krupówkach w Zakopanem.
Miałem okazje jechać pociągiem Witkacy relacji Gdynia - Zakopane skład produkcji Stadlera. W pociagu zasięg N na stacjach przyzwoity podczas podróży były miejsca że brakowało nawet GSM. W większości telefon był w LTE, jednak teansmisja danych nie zawsze była możliwa. Sąsiedzi mieli ruter iPlusa i u nich było podobnie co wyjątkowo martwilo ich dzieci z tabletami:) Karta Play podczas podróży w wiekszosci w roamingu.
Stacja w dolinie chocholowskiej działa super, zasięg na calej trasie do schroniska. Działa nawet Skype:)
 #1075931  autor: piotrzet
 11 lip 2019, 15:18
Jednak na trasie Kraków-Warszawa EIP nie ma problemu z zasięgiem. Dosłownie na jeden moment zanika zasięg chwilę po wyjeździe z Krakowa później cały czas i to min 3G, a jak ktoś chce gadać cały czas polecam VoWiFi tutaj przez całą trasę można korzystać spokojnie ;)

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1075936  autor: kozien70
 11 lip 2019, 16:50
3G pisze:
11 lip 2019, 14:18
Anteny do 5G? Coś takiego zamontowano obok dwóch tribandów Huawei'a na stacji Orange w Warszawie przy ul. Grójeckiej 105:
Tak. Na takich w centrum T-mobile testuje 5G . Tu moje zdjęcie z grudnia zeszłego roku:
viewtopic.php?f=24&t=58796&p=1060141#p1060141
  • Strona 1120 z 1158
  • 1
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1122
  • 1158
  • 1
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1122
  • 1158