DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1075525  autor: marson
 06 lip 2019, 13:42
Witam

Mam kilka pytań z czystej ciekawości. Ponieważ mam nadzieję, że megaustawa przejdzie i normy PEM zostaną podniesione to jestem ciekaw jak to będzie wyglądać w praktyce, czy operatorzy będą mogli podkręcić wszystkie swoje nadajniki kilkoma kliknięciami z poziomu jakiegoś swojego DC czy wiąże się to z fizycznymi wizytami przy nadajnikach i np. wymianą anten na mocniejsze?

Jeśli mówimy o opcji centralnego zarządzania mocą nadajników to po pierwsze - jak myślicie, faktycznie to wpłynie na poprawę jakości netu mobilnego czy raczej jak zwykle tylko operatorowi będzie dobrze?

No i jeśli sterowanie centralne to jak długo może potrwać cały proces? Jak on wygląda technicznie? Chętnie poczytam coś bardziej technicznego niż gówno burzę, jakie to 5G złe i, że zaraz będziemy świecić na zielono.
 #1075532  autor: kozien70
 06 lip 2019, 16:30
Trochę na wyrost napisałeś. Od nowelizacji megaustawy, która nota bene wymaga jeszcze akceptacji senatu i prezydenta, do zmiany norm PEM droga daleka. Musi być jeszcze wydane rozporządzenie przez ministra, musi być uruchomiony system monitoringu PEM, który planowany jest dopiero na połowę przyszłego roku, musi być w związku z tym jeszcze kolejna nowelizacja, tak że spokojnie... w ciągu najbliższego roku nic się nie zmieni. Megaustawa to tylko początek, jeden klocek w całej układance. Zalecam wstrzemięźliwość :-)
 #1075533  autor: Mixiorek
 06 lip 2019, 16:44
A to nie będzie tak, że de facto dla każdej stacji będą musieli zrobić nowe pomiary, akceptacja itp.? Tam będzie jeszcze rozporządzenie, które ma to regulować?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1075535  autor: marson
 06 lip 2019, 17:29
kozien70 pisze:
06 lip 2019, 16:30
Trochę na wyrost napisałeś. Od nowelizacji megaustawy, która nota bene wymaga jeszcze akceptacji senatu i prezydenta, do zmiany norm PEM droga daleka.
Ja wiem, że to nie jest kwestia kilku dni / tygodni, nie napisałem tego posta w kontekście taak dawać już ;). Bardziej ciekawi mnie techniczny aspekt całego przedsięwzięcia, czy zmiana parametrów stacji wiąże się z fizycznymi zmianami na BTSie (anteny, nowe radiolinie itd.) czy to jest zmiana czysto software'owa po stronie serwerowni od operatora. Czy są jakieś dodatkowe procedury typu pomiary, dodatkowe zezwolenia itd. ciekaw jestem takich kwestii.
 #1075536  autor: dagonPL
 06 lip 2019, 17:58
Tu bardziej chodzi o zagęszczenie siatki nadajników, niż o zwiększenie mocy obecnych.

Twitter @FonRuchalFest
 #1075538  autor: lordbyd
 06 lip 2019, 18:27
Tak jak pisze poprzednik - zwiększenie norm PEM pozwoli na budowę nowych stacji oraz rozbudowę istniejących instalacji bez zmiany (zmniejszenia) mocy nadawczych dotychczasowych systemów obecnych w danej lokalizacji (2G, 3G, 4G).
Moce nadajników (np. radiowych FM) czy częstotliwości można obecnie zmieniać przez przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca (można sprawdzić też inne parametry pracy jak SWR, dewiację, temperatury, alarmy, aktualne źródło modulacji czy tekst w koderze RDS - jeśli jest wbudowany). W dawnych czasach, w nadajnikach ZARAT czy WAREL nie było to do pomyślenia :)
Zysk całego systemu antenowego zależy nie tylko od mocy nadajnika ale i zysku anteny czy strat na feederze oraz dzielniku mocy.
Aby uzyskać moc nadawczą np. ERP 400 [W] wystarczy nadajnik 200 [W] i system antenowy o odpowiednio obliczonym zysku (szczególnie antena).
Anteny do 5G będą nowe - typu M-MIMO, radiolinie trzeba będzie pewnie zamienić na nowe wydajniejsze lub zastosować dodatkowe.
Obecne anteny raczej pozostaną bez zmian (chyba, że proces korozji "zakończy ich żywot" - szczególnie tych na kominach ciepłowni).
Przed budową nowej instalacji oprócz pozwolenia na budowę/ zgłoszenia trzeba uzyskać pozwolenie radiowe od UKE na emisję a następnie po wybudowaniu stacji nadawczej przejść odbiory nadzoru budowlanego i UKE oraz wykonać pomiary emisji.
 #1075629  autor: spotify
 07 lip 2019, 23:19
lordbyd pisze:
06 lip 2019, 18:27
Tak jak pisze poprzednik - zwiększenie norm PEM pozwoli na budowę nowych stacji oraz rozbudowę istniejących instalacji bez zmiany (zmniejszenia) mocy nadawczych dotychczasowych systemów obecnych w danej lokalizacji (2G, 3G, 4G).
Trochę nie nadążam.
Skoro będzie można używać większej mocy na nadajnikach przez złagodzenie norm to dlaczego zagęszczenie i budowa nowych stacji?
Mnie sie własnie wydawało, ze w Polsce dlatego tych stacji jest od groma w porównaniu do zachodu Europy bo normy mamy jakie mamy i na zachodzie nie trzeba co kawałek stacji aby mieć ciągłość sygnału.
Nie wyobrażam sobie teraz na mieście praktycznie na każdym dachu anteny....
Poza miastami też bedą mieli chyba operatorzy łatwiej bo można mocniej siać więc braki sygnału mozna mocno zniwelować.

Oczywiście, 5G i wysokie częstotliwości potrzebują dużego zagęszczenia ale chyba własnie po to te normy łagodzą.
Choć i tak trochę sceptycznie do tego całego 5G podchodzę.....
 #1075649  autor: zwariowany.kurczak
 08 lip 2019, 10:30
1. mamy bardzo niskie normy - sprzęt jest gotowy do tych które ma reszta świata... aż tak bardzo opy nie przyoszczędziły na gratach. Moc sobie zdalnie "podkręcisz".
2. to całe "podkręcanie", to nie chodzi o grzanie przez całe miasto z jednej anteny, a możliwość instalacji większej liczby systemów na obecnej/większej ilości stacji w miejście.

Np. miałeś osiedle 50tys. osób i dwa nadajniki, czyli lipa i zapchana sieć... Po zmianach PEM, będziesz mógł legalnie na każdym z nich, nadawać komplet pasm/technologii LTE/UMTS/2G a i jeszcze wybudujesz dwie kolejne stacje. Zyskasz pojemność/stabilność/jakość sieci, a norm PEM nie przekroczysz.

Co ciekawe, w PL wywalono tyle kasy na sieci radiowe, a obecnie FTTH, iż to podnoszenie PEM trochę jest na wyrost... 5-6-9G nic nie zastąpi światłowodu który możesz mieć w domu, wtedy w telefonie 2G+Wi-Fi działa cuda... :smt005

I taka ciekawostka, 5G idzie w wysokie pasma 3600Mhz, coś jak LTE 2600Mhz... Możesz spodziewać się wysokiego "transwera" do Ciebie, ale w górę będzie bardzo słaby, twój router "nie przebije" się przez szum w eterze. Więc wszystko ma + i -.

Tymczasem, życze światłowodu w każdym domu :-)
Ostatnio zmieniony 08 lip 2019, 10:41 przez zwariowany.kurczak, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1075651  autor: dagonPL
 08 lip 2019, 10:34
Jest też trochę błędne przeświadczenie że stacje przez normy PEM nadają z połową mocy itp. itd. W większości przypadków nadają z mocą nominalną. Są oczywiście miejsca gdzie moc jest przykręcona, ale nie maksymalnie i nie na wszystkich pasmach i technologiach.

Twitter @FonRuchalFest
 #1075652  autor: spotify
 08 lip 2019, 10:41
dagonPL pisze:
08 lip 2019, 10:34
Jest też trochę błędne przeświadczenie że stacje przez normy PEM nadają z połową mocy itp. itd. W większości przypadków nadają z mocą nominalną. Są oczywiście miejsca gdzie moc jest przykręcona, ale nie maksymalnie i nie na wszystkich pasmach i technologiach.
Ok. Rozumiem miasta, gdzie gęsta siatka nadajników.
Ale poza miastami takie N! nadaje znacznie słabiej jak Plus czy Play
zwariowany.kurczak pisze:
08 lip 2019, 10:30
Np. miałeś osiedle 50tys. osób i dwa nadajniki, czyli lipa i zapchana sieć... Po zmianach PEM, będziesz mógł legalnie na każdym z nich, nadawać komplet pasm/technologii LTE/UMTS/2G a i jeszcze wybudujesz dwie kolejne stacje. Zyskasz pojemność/stabilność/jakość sieci, a norm PEM nie przekroczysz.
To trochę wyjaśnia sposób budowy w miastach sieci przez N! i Play. Dwie całkowicie inne drogi.
 #1075706  autor: lordbyd
 08 lip 2019, 21:48
Jest też trochę błędne przeświadczenie że stacje przez normy PEM nadają z połową mocy itp. itd. W większości przypadków nadają z mocą nominalną
Właśnie, wystarczy spojrzeć w ocenach oddziaływania na środowisko, które dostępne są w Biuletynach Informacji Publicznej.
Są tam zwykle rozpisane straty i zyski systemów antenowych w odniesieniu do mocy EIRP. Jest też moc nadajników wyrażona w [dBm], co przeliczyć można na [W]. Zwykle moce to operowały w okolicach 60-80 [W] dla każdego z sektora danego systemu.
Obliczenia robione są więc dla warunków maksymalnych.
Zwiększenie norm PEM pozwoli dodać do tych lokalizacji nowe systemy - co spowoduje zwiększenie mocy EIRP dla każdego sektora - i nieprzekroczenie nowo obowiązujących norm, szczególnie w miastach.
 #1075886  autor: marson
 10 lip 2019, 22:47
zwariowany.kurczak pisze:
08 lip 2019, 10:30
I taka ciekawostka, 5G idzie w wysokie pasma 3600Mhz, coś jak LTE 2600Mhz... Możesz spodziewać się wysokiego "transwera" do Ciebie, ale w górę będzie bardzo słaby, twój router "nie przebije" się przez szum w eterze. Więc wszystko ma + i -.

Tymczasem, życze światłowodu w każdym domu :-)
To ja tylko dodam w kwestii światłowodu, bardzo chętnie go przygarnę jak mi ktoś go podłączy... w blokowiskach nie ma problemu ale dom jednorodzinny to już dramat - 100m ode mnie jest blok i orange ma światłowód - ta sama ulica, z okna widzę multimedia polska, główną na miasto a nie salon i co i, brak możliwości technicznych. Prowadzę firmę, potrzebuję dużego uploadu bo wysyłam po kilka GB plików dziennie i nic z tego, mam VDSLa 40 download i 4 upload i nic więcej... Napisałem do lokalnego ISP co ma światłowód, też na ulicy gdzie mieszkam, że zapłacę ekstra, 2, 4 10 tys. za podłączenie.... tylko mnie podłączcie.... nie ma możliwości... także ręce opadają i to by było na tyle o cudownym światłowodzie.