DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1115 z 1158
  • 1
  • 1113
  • 1114
  • 1115
  • 1116
  • 1117
  • 1158
 #1074617  autor: Spacedust
 22 cze 2019, 16:52
kozien70 pisze:
22 cze 2019, 13:48
Tak, oczywiście masz rację, to dualband.
Powerwave -ów jest nadal masa w Małopolsce, np. Kraków. Tam zazwyczaj nie wymieniano anten, tylko dokładano trzecią Huawei na L800/L2600. W przeciwieństwie do np. Warszawy.
Chyba, że jest triband Powerwave, wtedy dokładana jest druga Huawei lub wymieniają obie na Huawei w przypadku Orange czasami takie same, a czasami jedna jest nieco krótsza. Moja ma właśnie takie tribandy Powerwave, po jednym na sektor i nic nie zostało tutaj tknięte od 2013 roku.

Dlaczego czasami po wymianie anten są zmieniane azymuty? Często anteny celują potem w zupełnie inne miejsca niż przed modernizacją.
 #1074623  autor: kozien70
 22 cze 2019, 17:52
Spacedust pisze:
22 cze 2019, 16:52


Dlaczego czasami po wymianie anten są zmieniane azymuty? Często anteny celują potem w zupełnie inne miejsca niż przed modernizacją.
Przyczyną (oprócz optymalizacji zasięgu) może być wzrost promieniowania po uruchomieniu nowych pasm i konieczność spełnienia norm PEM. Inny azymut dołożonej anteny pozwala np. na uniknięcie nakładania się wiązek.
 #1074624  autor: piotrzet
 22 cze 2019, 17:53
Refarming ma niby zakończyć się w tym roku. Ciekawe co teraz wymyślą. Może w końcu w lepsze "uzbrajanie" stacji L800 only? Czy ktoś ma jakieś pomysły?

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1074635  autor: Rezen
 22 cze 2019, 21:26
Ta stacja z Hornowka to jakiś dziwny wynalazek, bo gro starych projektów budowanych teraz ma już przeprojektowane sektorowki. Te powerwavy nie pociągną L800 i L2600.

A przy okazji na stacji radiolinia 80 GHz. Dziwny twór :-D

Co do rozbudowy stacji L800/G900 only. Przy Hua jest łatwiej. Więcej roboty moim zdaniem przy nokii.
 #1074640  autor: Pawrzes
 22 cze 2019, 22:46
Ciekawa stacja z odzysku ;) Projekt jest nowy, rozumiem brak 2600 ale 800 to mogli dać od razu ale wiemy jak bardzo niechętnie to pasmo N! uruchamia, nawet są maszty wiejskie gdzie gdzie dodali 2600 a 800 brak... :roll:

Load balancing? Tiaaaa... Jeden z wielu przykładów z tych samych stacji:

L2600
Obrazek

L2100
Obrazek

Carrier błędy z powodu SIM w drugim slocie.

No i nieszczęsna stacja 800/900 only w formie:

L800
Obrazek

Obrazek

U900
Obrazek

Obrazek

Olszewnica Nowa, gm. Wieliszew :|
Okolica po podziale L1800 i dodaniu L2100...

Pozdrawiam
 #1074666  autor: spotify
 23 cze 2019, 14:10
Wczoraj miejska plaża w Gdyni podczas koncertów Cudawianki. Orange co chwile siadało jesli chodzi o dane. Raz działało, raz nie działało. Czasami nawet wywalało z sieci.
TMobile i Plus bez problemów, nawet podczas oglądania YT w FHD
Play nie wiem bo nikt ze znajomych w tej sieci nie był.
Pawrzes pisze:
22 cze 2019, 22:46
Ciekawa stacja z odzysku ;)
Chyba nie pierwszy raz, gdy Orange jakieś trupy wyciąga z szafy. Już podczas tworzenia N! nie raz czytaliśmy, że Orange potrafił wykorzystywać stare anteny i sprzęt.
Ale nie od dzisiaj ta sieć mocno oszczędza i jakby nie patrzeć - to Orange ma najczęsciej awarie. Skądś się to bierze
Load balancing? Tiaaaa...
Może u nich jak z 5GR w Play. Jest ale nie na każdej stacji :-)
Ogólnie wstyd!
 #1074670  autor: kozien70
 23 cze 2019, 14:36
spotify pisze:
23 cze 2019, 14:10

Chyba nie pierwszy raz, gdy Orange jakieś trupy wyciąga z szafy. Już podczas tworzenia N! nie raz czytaliśmy, że Orange potrafił wykorzystywać stare anteny i sprzęt.
A konkretne przykłady? Twoje mocno subiektywne opinie i preferencje sieci znamy od dawna, postaraj się podawać konkretne, najlepiej swoje przykłady. Będzie bardziej wartościowo :-)
spotify pisze:
23 cze 2019, 14:10
Ale nie od dzisiaj ta sieć mocno oszczędza i jakby nie patrzeć - to Orange ma najczęsciej awarie. Skądś się to bierze
I dlatego z tej oszczędności wybudowali jedno z najważniejszych DataCenter w magazynie z tektury na Annopolu, który spłonął w kilka chwil. A potem iluś kluczowych klientów nie miało usług przez ponad tydzień....

Delikatnie mówiąc nieprawdę piszesz w temacie rzekomego mocnego oszczędzania pomarańczy, znowu subiektywna opinia nie poparta konkretami. Ale jeśli uważasz, że nie mam racji, to możesz zrobić rekonesans finansowych raportów rocznych i udowodnić mi, że się mylę. Orange jako spółka giełdowa szczegółowo raportuje wydatki na sieć mobilną i stacjonarną.
 #1074678  autor: Kryniczanin
 23 cze 2019, 17:27
I dlatego z tej oszczędności wybudowali jedno z najważniejszych DataCenter w magazynie z tektury na Annopolu, który spłonął w kilka chwil. A potem iluś kluczowych klientów nie miało usług przez ponad tydzień...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Stalingrad wiecznie żywy :-)
 #1074680  autor: spotify
 23 cze 2019, 17:37
Tu jest prawie 1500 stron w temacie więc nie chce mi się szukać.
Chłopaki, którzy się tutaj udzielali jako pracownicy w N! o tym pisali. Pisali również jak pracuje się w O a jak w TM i która sieć zawsze trzy razy 5zł ogląda zanim ją wyda.
Orange więcej oszczędzał w ramach N! niz TM czy na sprzęcie czy na antenach. Nie przypominam sobie jakieś stacji TM, gdzie wyciągnęli z magazynu stare anteny....
Co też widać, kto więcej używa czerwony długopis mając więcej klientów.
No i awarie to nie mój wymysł. Nikt nie zaprzeczy, że w ostatnich latach najwięcej awarii miało i nadal ma O.
Plus może nie modernizuje sieci i nie inwestuje tak mocno jak inni, ale oni przynajmniej nie budują sieci na chińszczyźnie.
Play nie buduje sieci na raty, tylko od razu stacja na wypasie. I pewnie z czasem się okaże, że będzie siecią nr1 w ogóle - ilością SIM, jakością sieci itd.

Racja to moja subiektywna ocena ale nie poparta argumentami z nieba. Orange jest najbardziej oszczędzającą siecią ze wszystkich. Każda sieć musi i oszczędza. Plus (mało inwestuje), Play głównie wszystko na Huawei (chociaż coraz częściej Erik) i stacje chce sprzedać firmie zewnętrznej a w ramach N! - zarówno TM jak i O oszczędzają dzieląc wydatki na utrzymanie sieci na dwóch, gdzie O z tej spółki więcej januszy.
I podobnie jak piszę o przeciążeniu sieci w skupiskach. Wczoraj sytuacja w O wcale nie jest dla mnie zaskoczeniem. Play też czasami "zdycha" bo ludzi ma wiele ale nie tak często jak O. @Remington też już o tym pisał, gdzie zdarzało mu się w większych skupiskach ludzi stracić Orange. Co jest dla mnie mega dziwne (to że pada to nie ale z jakiego powodu), ponieważ zazwyczaj Play w Wawie czy w Trójmieście ma mniej stacji czyli - mniejszą pojemność. A mimo to, to O częściej klęka niż P4. Pomijam TM ponieważ ma mniej ludzi więc mniej obciążenia a Plus to nie sieć miastowych. Plus i TM rzadko kiedy zdarza się klękanie sieci. Ba, nawet nie znam takiego przypadku.
W mieście raczej różnicy nie ma o ilość systemów na stacjach między N! a Play więc nie w tym przyczyna. N! w w/w miastach ma więcej stacji.
Tu pewnie chodzi o to, że Play mimo mniejszej ilości stacji posiada load balancing, dlatego Orange przy podobnej ilości użytkowników po prostu siada. Tak mnie się po prostu wydaje.

Co do Annapolu to raczej głupota niż oszczędności. Sprzęt nie mieli w środku z papieru. Podobnie np. IBM ma swoje data center w takiej podobnej lokalizacji. Kiedyś jak widać to była jakaś głupia moda na takie obiekty.
Chociaż to mnie śmieszy ostatnio, bo to najczęściej teraz używany argument żeby wbić szpilę w niemiecką sieć :) Słusznie, powinni dostać za to baty i już dostali. A teraz każdy będzie z szafy co chwile wyciągał Annopol
Ale założę się, że każda sieć ma taki Annopol czyli coś, gdzie zaoszczędzili w swojej sieci.
W sumie podsumował to dobrze @Kryniczanin :-)
Kryniczanin pisze:
23 cze 2019, 17:27
Stalingrad wiecznie żywy :-)
 #1074688  autor: Rezen
 23 cze 2019, 21:17
A co do Annopolu ma Orange? :>

Poza tym jak chcą mieć słupki w korpo i stacje odpalona w terminie, a na przykład nie doszła jeszcze dostawą że sprzętem pod dana lokalizację to jakos trzeba sobie radzić. Dla was wszystko jest takie proste do ogarnięcia z perspektywy użytkownika końcowego :-)

I nie mówcie, że olej nie oszczędza, bo ich stacje są najbardziej robione na odwal się...
 #1074691  autor: tomi81
 23 cze 2019, 21:37
Stacja Bondary (Garbary) doczekała się wymiany anten, jednak jeszcze bez uruchomienia nowych pasm. Modernizacja stacji bardzo potrzebna, gdyż cały czas serwuje tylko G/U 900/2100, zaś w paśmie LTE turystów zaopatruje Tarnopol (po drugiej stronie zbiornika).
 #1074708  autor: Kryniczanin
 24 cze 2019, 05:18
I nie mówcie, że olej nie oszczędza, bo ich stacje są najbardziej robione na odwal się..
.

To widać jak oszczędza - najczęściej 25mhz dość często 45mhz a N 10mhz.
 #1074715  autor: kozien70
 24 cze 2019, 09:17
spotify pisze:
23 cze 2019, 17:37
Tu jest prawie 1500 stron w temacie więc nie chce mi się szukać.
Chłopaki, którzy się tutaj udzielali jako pracownicy w N! o tym pisali.
No właśnie. Szkoda, że nie potrafisz podać żadnego konkretnego przykładu a tylko "chłopaki pisali", "kolega mówił", "szwagier narzekał".
spotify pisze:
23 cze 2019, 17:37
Racja to moja subiektywna ocena ale nie poparta argumentami z nieba.
Bardzo subiektywna, nie poparta dowodami - jesteś bardzo dobrym retorykiem, świetnie opanowałeś metodę przekonywania za pomocą manipulowania socjosztuczkami ("oczywistym jest", "każdy kto czyta forum to wie", "chyba nikt nie zaprzeczy", "nikt z moich znajomych nie używa tej sieci" itd) jednak nigdy nie przytaczasz żadnych własnych dowodów na poparcie głoszonych tez. W zamian za to zalewasz rozmówcę potokiem słów "w koło Macieju". Może ktoś świeży, kto wejdzie na forum to łyknie. Ja tego nie kupuję :-)
Konkrety waść, tylko konkrety mnie kręcą :-)
PS. Staraj się proszę pisać wywody porównawcze w dedykowanym wątku "Która sieć jest najlepsza"
Koniec OT.
spotify pisze:
23 cze 2019, 17:37
Co do Annapolu to raczej głupota niż oszczędności.
:mrgreen: :mrgreen:
Ależ oczywiście - wszyscy inni to janusze, dusigrosze, a w T-mobile to tylko głupia pomyłka. Nie jestem zaskoczony :-)
Rezen pisze:A co do Annopolu ma Orange? :>
To żarcik był a propos bycia dusigroszem ;-)
Rezen pisze: Poza tym jak chcą mieć słupki w korpo i stacje odpalona w terminie, a na przykład nie doszła jeszcze dostawą że sprzętem pod dana lokalizację to jakos trzeba sobie radzić. Dla was wszystko jest takie proste do ogarnięcia z perspektywy użytkownika końcowego :-)
Otóż to. Np. w Play również zdarzają się stacje z antenami z odzysku, by jak najszybciej uruchomić daną lokalizację - przykładem niech będzie "czarna Mamba" z Konstancina czy pruszkowska stacja przy Promyka. W niczym to nie dyskwalifikuje takiej stacji.
Obiecane zdjęcia nowej stacji Orange/N! na warszawskim Ursynowie, ul. Polaka.
https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... a#p1069776
Byłem w weekend na bazarku :mrgreen: Stacja już świeci kompletem G/U/L800/L1800/L2100/L2600 dla obydwu partnerów N!
 #1074717  autor: Mixiorek
 24 cze 2019, 09:55
Miło, po ile ogórki? :lol: powinni przy okazji przenosin ucywilizować ten "Bangladesz".

Niemożliwe, że dla obydwu i niemożliwe, że wszystkie pasma bo przecież "Orange oszczędza i napisali o tym na forum. Poza tym szwagier i znajomi tak mówią a oni się nigdy nie mylą, nigdy.".

#teamAnnopol

:P

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1074758  autor: RobsonRZN
 24 cze 2019, 19:36
Chciałbym dołożyć trzy grosze do rozmowy o sieci Orange i jej klękaniu.
Nie pierwszy raz czytam o całkowitym wyssaniu Orange przy większych skupiskach ludzi, sam też to opisywałem rok temu na przykładzie Jastrzębiej Góry, gdzie N! chwaliło się przygotowaniem na sezon, a sieć była nieużywalna.
W tym roku padło na Ruciane-Nida, szybki wypad pod namiot - Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK Ruciane Nida.
Niestety i tym razem to co można napisać to DRAMAT, sieć w tym regionie jest już po podziale L1800 i dodaniu L2100.
Reszta czyli Play i Plus nie jakoś wybitnie szybko, ale przynajmniej działają.

Orange
Obrazek
Obrazek

Plus
Obrazek
Obrazek

Play
Obrazek
Obrazek
 #1074761  autor: spotify
 24 cze 2019, 20:17
kozien70 pisze:
24 cze 2019, 09:17
No właśnie. Szkoda, że nie potrafisz podać żadnego konkretnego przykładu a tylko "chłopaki pisali", "kolega mówił", "szwagier narzekał".
Za dużo postów w tym temacie i prawie 1500 stron. Naprawdę podałbym dowody, ponieważ było w tym temacie o tym nie raz ale wybacz - ile czasu musiałbym teraz poświęcić, żeby to znaleźć.
Bardzo subiektywna, nie poparta dowodami - jesteś bardzo dobrym retorykiem, świetnie opanowałeś metodę przekonywania za pomocą manipulowania socjosztuczkami
Proszę Cie, daruj sobie takie zdania.
Nic nie manipuluje i daleko mi od tego.
Konkrety waść, tylko konkrety mnie kręcą :-)
Nie wnikam co Cię kręci :mrgreen: Każdy ma jakieś fanaberie :mrgreen:

Ależ oczywiście - wszyscy inni to janusze, dusigrosze, a w T-mobile to tylko głupia pomyłka. Nie jestem zaskoczony :-)
Głównie głupota niż oszczędność. Do tego zmierzałem. Każda sieć oszczędza i każdy z nas o tym wie. Jedna mniej druga więcej. I taką głupotę nie tylko TMobile popełniło.
Ważne, że wyciągnęli wnioski.
Otóż to. Np. w Play również zdarzają się stacje z antenami z odzysku, by jak najszybciej uruchomić daną lokalizację - przykładem niech będzie "czarna Mamba" z Konstancina czy pruszkowska stacja przy Promyka. W niczym to nie dyskwalifikuje takiej stacji.

Mogę się założyć, że Orange będzie długo zwlekał w wymianą anten, nawet jak dojadą nowe.
RobsonRZN pisze:
24 cze 2019, 19:36
Chciałbym dołożyć trzy grosze do rozmowy o sieci Orange i jej klękaniu.
Nie pierwszy raz czytam o całkowitym wyssaniu Orange przy większych skupiskach ludzi, sam też to opisywałem rok temu na przykładzie Jastrzębiej Góry, gdzie N! chwaliło się przygotowaniem na sezon, a sieć była nieużywalna.
To jest nagminne i już też kilku o tym pisało.
Mnie tylko zastanawia, jak to jest, że Play daje radę (też nie zawsze ale rzadziej od Orange klęka) a Orange nie. Wg mnie ten load balancing w Orange to albo ściema albo nie działa to tak dobrze jak w Play.
Tmobile pomijam, bo mają obecnie swoje pasma i o wiele mniej ludzi. A Plusa nie biorę pod uwagę w takich skupiskach, bo w miastach to ich mało a jak zlot ludzi w terenie w sezonie to też głównie miastowi. Zresztą jak pisałem wyżej nie spotkałem się aby Tmobile czy Plus gdzieś zdechło od nadmiaru ludzi. Przynajmniej mnie i moim znajomym się to nigdy w tych sieciach nie zdarzyło.
 #1074764  autor: kozien70
 24 cze 2019, 20:24
spotify pisze:
24 cze 2019, 20:17
Wg mnie ten load balancing w Orange to albo ściema albo nie działa to tak dobrze jak w Play.
W jaki sposób load balancing miałby pomóc w przypadku Robsona? Słucham Twojego wyjaśnienia.
 #1074768  autor: Kryniczanin
 24 cze 2019, 20:29
I taką głupotę nie tylko TMobile popełniło.
Przykłady poproszę, sieć, adres, jaki problem itd.
Proszę Cie, daruj sobie takie zdania.
Nic nie manipuluje i daleko mi od tego.
To się nazywa odlot :-D :-D :-D
Ostatnio zmieniony 24 cze 2019, 20:31 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1074769  autor: Rezen
 24 cze 2019, 20:30
Kryniczanin pisze:
24 cze 2019, 05:18
I nie mówcie, że olej nie oszczędza, bo ich stacje są najbardziej robione na odwal się..
.

To widać jak oszczędza - najczęściej 25mhz dość często 45mhz a N 10mhz.
Chodziło mi o play.
Pojedźcie sobie obejrzyjcie jakaś stacje Play z bliska, a nie tylko z fotek na zoomie :-) to, że dają więcej MHz to jedno, a wiecie jakich bebechów używają? :>
  • Strona 1115 z 1158
  • 1
  • 1113
  • 1114
  • 1115
  • 1116
  • 1117
  • 1158
  • 1
  • 1113
  • 1114
  • 1115
  • 1116
  • 1117
  • 1158