DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 478 z 533
  • 1
  • 476
  • 477
  • 478
  • 479
  • 480
  • 533
 #1073629  autor: 3G
 10 cze 2019, 09:54
Albo Nokia na Symbianie + FieldTest :) Można też na LG z androidem, tylko ciut dziwnie pokazuje (kanały G900 z opisem G1800) i nie jestem pewny czy dotyczy to również najnowszych modeli.
Zobaczymy jak u nas "zniknie" DCS. No chyba, że naprawdę zniknie.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1073664  autor: Mixiorek
 10 cze 2019, 14:01
Pawrzes pisze:
10 cze 2019, 01:05
Zgadza się, w przejściowym etapie było odpalone 800 i 900 a od jakiegoś czasu zamienna stacja ma wszystkie pasma. Zgodnie z tradycją P4 jak już trzeba zrobić zamiennik to jest on w czymś lepszy niż likwidowana stacja i np. tutaj ma ona o 2 sektory więcej :-) http://btsearch.pl/szukaj.php?search=Ze ... 4&mode=adv

Wiesz może jak to tam rozwiązali? Dual-beam czy oddzielne anteny na sektory?
5 sektorów z każdym pasmem LTE. A N! na jednej stacji L800. Zagadką jest co jest na drugiej ale jest chociaż U2100 więc w perspektywie jest szansa na L1800+L2100. Natomiast to i tak blado przy tej "sile rażenia" Play.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1073688  autor: Athantor
 10 cze 2019, 17:06
Pawrzes pisze:
10 cze 2019, 00:45
Athantor, no i kolejna wieża gotowa :-) Nie widzę eNB lub ECI Nowaki...
Świetnie. Dziękuję ślicznie! :smt006

Nowaki zgaduję z Timing Advance, bo tylko z tego odległość się zgadza: Grajewo mocno za blisko, Prostki również, a wg UKE nic bliżej nie ma, a te Nowaki się zgadzają co do metra :?
Pawrzes pisze:
10 cze 2019, 00:45
Natomiast Wiśniewo Ełckie jest od dawna w bazie. Wygląda na to, że zagranica w rekonfiguracji ;) To samo będzie u Was :-) Stacja się w sumie zgadza, to jest dodany 4 sektor.
Czad, znów będzie trzeba wszystko objechać :lol:

A nie wiesz coś o tym niezidentyfikowanym z Białegostoku? Jana Pawała, czy jakaś nowość może?

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

:-)
 #1073710  autor: spotify
 10 cze 2019, 20:49
Play buduje na wypasie stacje i nie ma co ukrywać pokazuje jak się powinno to robić (nawet na wioskach)
Tylko jeden zasadniczy wniosek.
Jedna stacja Play daje od 25Mhz (L2100+L1800+L800) do 45 Mhz (z L2600).
A dlaczego nikt nie zwraca uwagi, że N! może daje tylko 10Mhz na stacji na wiochach (no pod większymi miastami jeszcze L1800 czy L1800+L2100) ale stacje ma gęściej (niestety słabsza moc) i po dwie lub 3 kontra 1 Play?
Właśnie mój kolega jest wściekły, bo nie ma poprawy zasięgu u niego na działce. Obecnie ma O ale w okolicy jego działki (powiat Wejherowski) są 3 stacje. Zasięg jest wszędzie ale prędkości neta nie powalają. Postawili nową stacje Play na 3 sektory i niestety na żaden sektor się nie załapał.....i dalej na swojej działce jest zmuszony do RK. Albo coś dostawią albo po wyłączeniu RK będzie musiał zrezygnować z Play (obecnie w pozwoleniach nie widać, żeby Play nawet coś planował)
Więc jakby nie patrzeć....każda sieć w swojej budowie ma ułomności.
HotSpot Play (duża pojemność jako zaleta), pokrycie N! (zasięg jako zaleta). Oczywiście pojemność sieci przy takich rozmachu Play a oszczędności N! jest na podobnym poziomie jeśli patrzymy trzy stacje N! do jednej Play.
Jasne, że nie wszędzie tak jest i nie wszędzie są takie dysproporcje. Ale chciałem zwrócić uwagę, że nie zawsze ten jeden full wypas jest lepszą opcją bo liczy się również pokrycie.

PS Taki przypadek też z trafieniem sektorów mam w Gdyni. Na Obłużu obok siebie jest Kaufland i Biedra. Biedra łapie się w sektor Play i masz w nim zasięg, a obok w Kauflandzie only RK. Chociaż tam niedaleko mają stacje postawić Play i jeśli jakiś sektor z tej stacji złapie Kaufland , to w końcu będzie miał zasięg.
Podobnie jest na Działkach Leśnych w Gdyni czy na Grabówku itd.

@Kryniczanin
Nie chce mi się. Pomyśl chociaż raz. N! ma więcej stacji tylko w tych największych miastach typu Trójmiasto, Poznań, Warszawa, Wrocław itd. W mniejszych miejscowościach ilość stacji jest bardzo podobna do Play (pisałem o przykładzie Bydgoszczy, Torunia itd) Play w końcu zaczął się budować, więc się dystans zmniejsza.
Więc nie ma aż takiej różnicy jak sądzisz.
 #1073724  autor: Yey
 10 cze 2019, 22:20
3G pisze:
07 cze 2019, 23:29
Tutaj też niezła "dziura" z L2600 (z góry przepraszam mieszkańców): http://btsearch.pl/szukaj.php?search=ko ... 1&mode=std
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 03&zoom=22 :)
Na razie dziura, ale jeszcze w tym roku tuż obok (we Wręczy) ma zostać otwarty największy [podobno] aquapark w Europie.
Swoją droą ciekawe, że basen w budowie ma już średnią ocenę 4,5 w opiniach Googla :mrgreen:
 #1073730  autor: 3G
 10 cze 2019, 23:10
Wiem, wiem :) A z drugiej strony to wcale nie tak blisko.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1073737  autor: Kryniczanin
 11 cze 2019, 05:17
Jedna stacja Play daje od 25Mhz (L2100+L1800+L800) do 45 Mhz (z L2600).
Nie ma to jak zaniżać pojemność Play

30mhz do 50mhz. W 1800 masz 15 mhz w związku z dynamicznym zarządzaniem. Łatwiej wygrać w totka niż spotkać kogoś z telefonem tylko 2G w Play.
 #1073743  autor: kozien70
 11 cze 2019, 07:17
@Kryniczanin - sam kiedyś pisałeś, że wspólne 15MHz 1800kiw N! powinno się traktować jak 7.5 MHz na operatora, więc bądź sprawiedliwy i tą samą miarą traktuj Play.
Dynamiczne zarządzanie 1800ką w Play nie oznacza, że dostępne dla LTE jest całe 15 MHz. Tak naprawdę może być ciut więcej, niż 10 MHz, ale wciąż mniej niż 15MHz. Kiedyś opisywałem jak to działa. Z tych 5 MHz część jest na stałe na kanały DCS, niezależnie od obciążenia 2G, zaś część jest dynamicznie współdzielona między LTE a DCS już zależnie od obciążenia. Do telefonu sieć raportuje blok LTE 15 MHz, ale to takie drobne oszustwo, by terminale nie głupiały. Realnie dostępne mają cały czas mniej.
Jedynie na stacjach bez DCS-a jest faktycznie całe 15 MHz na L1800.
 #1073745  autor: Kryniczanin
 11 cze 2019, 08:03
kozien70

Ok, przyjmuję do wiadomości i posypuję głowę popiołem, ale Play z tego co widzę zaczął wyłączać DCS wraz z rozwojem stacji 5GR - w niedzielę zrobiłem sobie kółko Krynica - Nowy Sącz - Piwniczna - Wierchomla - Muszyna - Krynica w kieszeni 10 słuchawek i testowałem :-)
Łabowa 5GR nie ma DCS a Nawojowa 5GR ma tylko EGSM.
 #1073763  autor: kozien70
 11 cze 2019, 10:34
I takie postawienie sprawy przez Ciebie doceniam ;-)
Play faktycznie idzie mocno w EGSM. Pisałem jakiś czas temu: pojawiły się techniki pozwalające w temacie 2G wycisnąć sporo więcej z 5MHz pasma 900, niż kiedyś. I to ze współdzieleniem z U900. Myślę, że wraz ze spadającym ruchem 2G pozwoli to w perspektywie dwóch lat wyłączyć DCS w całym kraju.
A jeśli w tej perspektywie zakupią również blok 800ki po Plusie (w czym im kibicuję), to biorąc pod uwagę standard Play pt. budowa stacji na full wypasie oraz najlepszą konfigurację transmisji danych (Load Balancing etc) - będzie to zasłużenie najlepsza polska sieć mobilna. W przebudzenie i rewolucję opasłego misia pt. N! nie za bardzo wierzę. W Plusie tym bardziej .
 #1073776  autor: spotify
 11 cze 2019, 11:18
@Kryniczanin
To było celowe bo nie wiadomo jak to liczyć w przypadku G/L1800.
Ale @kozien70 już Ci wyjaśnił
kozien70 pisze:
11 cze 2019, 10:34
A jeśli w tej perspektywie zakupią również blok 800ki po Plusie (w czym im kibicuję), to biorąc pod uwagę standard Play pt. budowa stacji na full wypasie oraz najlepszą konfigurację transmisji danych (Load Balancing etc) - będzie to zasłużenie najlepsza polska sieć mobilna. W przebudzenie i rewolucję opasłego misia pt. N! nie za bardzo wierzę. W Plusie tym bardziej .
Jestem własnie ciekaw co z L800 i czy Play się na to rzuci. Im brakuje tego pasma bardzo. I w sumie również w tym im kibicuje bo wątpie aby N! się na to rzuciło.
Chociaż z drugiej strony to oni mają najwięcej siana.
Dobrze napisane - opasły miś. Jeśli nie zaczną czegoś robić to przegrają z kretesem głównie marketingowo.
Play z 9,5k stacji jest w stanie pokryć Polskę. Nie wątpię w to. Widać to na bieżąco dzisiaj jak im się wyraźnie zasięg poprawia.
Osobiście jeszcze czekam na kilkanaście stacji w Trójmieście, bo Play nie ma pojemności oraz pokrycia i to jest największy ból. I to jest główny powód dla którego nie biorę jeszcze pod uwagę P4, bo tutaj mieszkam i tutaj spędzam najwięcej czasu.
RK mnie nie jara i nie kręci.
Jedno co można przyznać (co już wiele razy pisałem ale mogę powtórzyć i pewnie będę to robił często), że P4 w porównaniu do opasłego misia czy też skansenu wyciąga wszystko ze swojej sieci czyli tyle ile mają i na ile im pozwala technika to wyciągają potencjału. Pozostali powinni się uczyć albo przynajmniej brać przykład.

Patrząc na wpisy @Mixiorek gdzie w jego okolicy (Kontancin i okolice) po wielu latach posuchy i problemów ze stawianiem stacji, nagle Play mocno wystartował to jest jakieś światełko w tunelu dla Play w Trójmieście
W końcu na ten moment 4 nowe stacje w pozwoleniach w samej Gdyni a budowa się jeszcze nie skończyła. W Bojanie jak postawią nową stacje (dalej nic jeszcze nie ruszyli) to tam resztę pozamiatają. Plus z N! z niskiego Kościoła nie będą mieli startu do masztu Play i pewnie do tego na full wypasie (chyba, że przewieszą anteny na P4)
Widziałem również że Play walczy w Łężycach i tam pewnie tez postawi wieżowiec.
Itd.
Czekam zatem na kolejne stacje w Polsce a przede wszystkim w moim mieście i okolicy (Trójmiasto i okolice, półwysep itd)

PS Z grubsza zerknąłem to jeszcze Play chce nową stację w Wierzchucinie oraz Dębogórze w okolicach Kosakowa (koło Gdyni). Ale to tylko z grubsza. Na półwyspie kilka stacji Play by się jeszcze przydało, głównie na pokrycie i pojemność.

PS2 Co do techniki Play to jeszcze jedno zauważyłem. Podczas jazdy autem potrafi mnie logować w tej sieci do najbliższej stacji (nawet do takiej co z auta mogłbym ją cegłą rzucić) czego w N! nie doświadczyłem. N! raczej łączy do stacji bardziej oddalonych.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019, 16:48 przez spotify, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1073784  autor: Mixiorek
 11 cze 2019, 11:38
spotify pisze:
11 cze 2019, 11:18
Ale patrząc na wpisy @Mixiorek gdzie w jego okolicy (Kontancin i okolice) po wielu latach posuchy i problemów ze stawianiem stacji, nagle Play mocno wystartował

Bez przesady z tym mocno. Raczej idzie jak po grudzie. Ludzie nie chcą dzierżawić działek a jak chcą to zaczynają się inne problemy. W porównaniu do innych regionów kraju jest raczej słabo lub bardzo słabo. TMobile stara się o stację na ul. Od Lasu chyba od 3-4 lat? I póki co znowu procedura od początku czyli przy bardzo korzystnych wiatrach może za 2 lata coś stanie (???) Jedyne 5-6 lat starań o stacje na granicy strefy A i B przy parku krajobrazowym (?). Szanse na powstanie tej stacji oceniam subiektywnie tak na około 30%.
Mają łącznie 5 stacji w tym żadnej w strefie A... Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna postawili jedną stację własną (gdzie w okolicy nie ma nikt inny, czekam na wejście N! bo to głupota gdyby nie próbowali wejść), jedną reanimowali a w przypadku trzeciej i czwartej weszli na obiekty Orange i TMobile (Wierzbnowska to zagadka bo zasięg tej stacji jest bardzo ograniczony, wręcz słaby). No i są od początku na maszcie Netii.
Do strefy A obecnie nie wejdą. Chyba, że zmienią się przepisy. A bez obiektów w strefie A nie ma szans na pokrycie. Na zewnątrz będą może jakieś szczątki sygnału z oddalonych stacji. Po wejściu do budynku brak zasięgu.
Plus - 13 stacji (6 w strefie A). N! - 14 (6 w strefie A).

Także tak. W innych regionach wygląda to momentami imponująco. Np: zagłębie sadownicze Grójec-Nowe Miasto n/Pilicą-Biała Rawska. Jak zbudują wszystko co mają w planach będzie bardzo fajna siatka stacji. Już nie wspomnę o pojemności gdzie na start dają min. 3 pasma LTE.

Budowa własnej sieci przez Play przypomina rozwój bazy klienckiej tej firmy. Konkurencja na początku zupełnie lekceważyła Play, blokowała umowami (RK, budowa stacji), potem były śmieszki, potem próba współzawodnictwa, potem niedowierzanie, a teraz Play ma najwięcej klientów i solidne fundamenty. Buduje własną sieć w tempie jakiego nie widział żaden inny operator w tym kraju. Konkurencja robi dobrą minę do złej gry i robi z siebie żenujące #1 w jakiś wydumanych, korporacyjnych kategoriach, w których notabene zaraz Play ich załatwi bo są lepsi w "marketingi".
Zamiast zabrać się za pracę u podstaw (mocna rozbudowa stacji, sieci, szybka integracja nowych usług, dobra obsługa klienta itp.) to muszą zajmować się np: m.in. pożarem na Annopolu albo informują, że ich zespół projektowy nie może zajmować się wszystkim i priorytety są inne. Firmy mające miliardy przychodów.... mało elastyczne kolosy. Wprowadzanie zmian trwa wieki.

Play jest też silny słabością i błędami konkurentów. W biznesie to normalne bo są różne uwarunkowania, priorytety, modele biznesowe itp. Sztuką jest to wykorzystywać. Co skutecznie robią.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019, 11:58 przez Mixiorek, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1073785  autor: spotify
 11 cze 2019, 11:45
Mixiorek pisze:
11 cze 2019, 11:38
Bez przesady z tym mocno. Raczej idzie jak po grudzie.
No ale coś robią i się starają. Może nie do końca w strefie A jak piszesz ale coś się ruszyło ;)
Plus - 13 stacji (6 w strefie A). N! - 14 (6 w strefie A).
To jak Plus i N! mają tyle stacji w strefie A a Play ani jednej sztuki? Coś się zmieniło odnośnie przepisów przez te lata?
Play nie może dowiesić się do tych stacji w strefie A czy też to jest problem - czytaj przepisy?
 #1073822  autor: Yey
 11 cze 2019, 15:17
spotify pisze:
11 cze 2019, 11:45
To jak Plus i N! mają tyle stacji w strefie A a Play ani jednej sztuki? Coś się zmieniło odnośnie przepisów przez te lata?
Play nie może dowiesić się do tych stacji w strefie A czy też to jest problem - czytaj przepisy?
Zmieniło się od dnia 20 lipca 2005 roku, wraz z wejściem ustawy "uzdrowiskowej", która zakazała lokalizowania nowych stacji bazowych w strefie A.
Pierwszą koncesję (na pasmo 2100MHz) poprzednik Play, czyli Netia Mobile dostał w sierpniu 2005.
 #1073828  autor: spotify
 11 cze 2019, 16:20
Yey pisze:
11 cze 2019, 15:17
Zmieniło się od dnia 20 lipca 2005 roku, wraz z wejściem ustawy "uzdrowiskowej", która zakazała lokalizowania nowych stacji bazowych w strefie A.
Nie czytałem tej ustawy ale to Play nie może dowiesić anten do innych?
Czy tu chodzi o to, że Play nie chce i dalej walczy czy po prostu W3 nie chce na ten temat w ogóle rozmawiać?

Kolejny maszcik Play z pozwoleniem od niedawna
Miejscowość Stężyca/Dubowo
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 49f58612a/
Gdańsk - walka o kolejne miejsce
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 7632bd1c9/

Dębogórze
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... acdc305f8/
Wierzchucino
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 0172dfd52/
Sasino
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 66c0193b0/
Częstkowo
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... bbeefc10f/


To tak z grubsza jeśli chodzi o jakieś nowinki w moich okolicach
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019, 16:53 przez spotify, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1073835  autor: Mixiorek
 11 cze 2019, 16:56
O strefie A można póki co zapomnieć. Chociaż jakimś cudem Plus i Orange zmodernizowały swoje stacje na nieczynnym kominie STOCERu. Była wymiana anten. Na reszcie obiektów nie zauważyłem zmian w antenach. Co nie znaczy, że ich nie było.
Gorzej, że w strefie B i C też idzie jak po grudzie. Kłopot z wynajęciem terenu (brak chętnych) lub późniejsze procedury. Starostwo czy gmina na dzień dobry chcą wszystkie ustalenia z sanepidem, PGW czy RDOŚ. Nawet gdy według przepisów nie trzeba tego robić dla pewnej kategorii obiektów. Potem zaczynają się całe administracyjne ceregiele. A jak obiekt ma stanąć tuż obok rezerwatu przyrody czy rezerwatu krajobrazowego to od razu ciach odmowa. Zostaje odwołanie i cała procedura administracyjna.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1073840  autor: WellDone
 11 cze 2019, 17:12
Mixiorek pisze:
11 cze 2019, 11:38


Budowa własnej sieci przez Play przypomina rozwój bazy klienckiej tej firmy. Konkurencja na początku zupełnie lekceważyła Play, blokowała umowami (RK, budowa stacji), potem były śmieszki, potem próba współzawodnictwa, potem niedowierzanie, a teraz Play ma najwięcej klientów i solidne fundamenty. Buduje własną sieć w tempie jakiego nie widział żaden inny operator w tym kraju. Konkurencja robi dobrą minę do złej gry i robi z siebie żenujące #1 w jakiś wydumanych, korporacyjnych kategoriach, w których notabene zaraz Play ich załatwi bo są lepsi w "marketingi".
Zamiast zabrać się za pracę u podstaw (mocna rozbudowa stacji, sieci, szybka integracja nowych usług, dobra obsługa klienta itp.) to muszą zajmować się np: m.in. pożarem na Annopolu albo informują, że ich zespół projektowy nie może zajmować się wszystkim i priorytety są inne. Firmy mające miliardy przychodów.... mało elastyczne kolosy. Wprowadzanie zmian trwa wieki.

Play jest też silny słabością i błędami konkurentów. W biznesie to normalne bo są różne uwarunkowania, priorytety, modele biznesowe itp. Sztuką jest to wykorzystywać. Co skutecznie robią.
Sorry stary, ale nie masz pojęcia jak różnie MUSZĄ działać korporacje typy O/T a jak taki o to PLAY.
Przepracowałem 12 lat dla polskich telekomów. Sam byłem świadkiem zjeby jednego z członków zarządu przez byle dyrektorka z hiszpańskiego oddziału tej samej korporacji. Miliardy mają trafiać do spółek w Paryżu/Bonn, a nie być wydawane, żeby na forach telco ich wychwalali za najlepsze poczynania sieci.
Dla właścicieli liczy się tylko i wyłącznie przyniesiona kasa i estymacja zarządu budżetu na kolejne 2 lata.
Wystarczy spojżeć na Plusa który wydaje najmniej na inwestycje, a wciąż ma bardzo dobre wyniki finansowe. To jest biznes, nie sport.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
  • Strona 478 z 533
  • 1
  • 476
  • 477
  • 478
  • 479
  • 480
  • 533
  • 1
  • 476
  • 477
  • 478
  • 479
  • 480
  • 533