DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1072549  autor: Zeref
 25 maja 2019, 18:17
Cześć,

Zastanawia mnie odwieczna wojna między ofertą na kartę, a ofertą abonamentów.
Załóżmy że jestem zwyczajnym Kowalskim, który chce mieć i telefon, i usługi w dobrej cenie.

Nie będę reklamował żadnego operatora, ani żadnej oferty, ale raczej wiadomym jest to, że w obecnej chwili nie ma żadnego problemu z tym, żeby w cenie 25 zł / miesięcznie, znaleźć ofertę na kartę która zaoferuje połączenia/smsy bez limitu, oraz dajmy na to 10 GB internetu, lub nawet więcej. Jeżeli będziemy dodatkowo odkładali każdego miesiąca przykładowo 25 zł na nowy telefon, to miesięcznie nasze łączne wydatki będą wynosić 50 zł. Za dwa lata, łącznie wydamy 600 zł za posiadanie aktywnej usługi na kartę, a w kieszeni zostanie nam 600 zł które mamy uzbierane na nowy telefon. Może nie jest to jakaś duża suma, ale sprawnie działający smartfon da się w tej cenie wyrwać.
Jeżeli byśmy wydawali miesięcznie więcej, czyli np 75 zł, zakładając że 25 zł przeznaczamy na opłacenie karty, a resztę czyli 50 zł odkładamy na nowy telefon, to po dwóch latach się okaże, że na nowy telefon uzbierane mamy już 1200 zł, i to już się zaczyna robić naprawdę spoko kasa żeby kupić fajne urządzenie.

Sęk w tym, że ceny abonamentów są bardzo wysokie. Nie wiem czy jakiś operator oferuje za 50 miesięcznie to co byśmy mieli w opcji prepaid, czyli no-limit + telefon o wartości 600 zł co dwa lata.
Dodatkowo posiadając abonament, jesteśmy zobowiązani kilkuletnią umową, są sytuacje że można sobie nabić wysoki rachunek, a w ofercie prepaid jesteśmy zupełnie wolni, w tym sensie że płacimy kiedy chcemy, nic nie musimy, a ofertę możemy zmienić w każdej chwili. Zastanawia mnie więc dlaczego tyle ludzi podpisuje jednak tą umowę i bierze abonament. Co się tutaj tak naprawdę dzieje, i o co tutaj chodzi?

Zapraszam do dyskusji :)

Wybierz model komórki i porównaj wykonane za jej pomocą zdjęcie do innych modeli które zrobiły to samo zdjęcie !

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idT ... era3=30001
 #1072552  autor: Remington
 25 maja 2019, 18:45
Rozważania warto zacząć od artykułu https://www.telepolis.pl/artykuly/dysku ... -potrzebna , który przedstawia dokładnie odwrotny punkt widzenia.

Abonament biorą moim zdaniem osoby chcące kupić telefon tak jak kupowały od lat czyli od operatora, większość z nich to osoby niezorientowane w ofertach i rynku odwiedzają salon raz na dwa lata i to wszystko. Abo biorą też ci spośród świadomych, którzy za priorytet stawiają wygodę braku doładowań i pilnowania stanu konta.

Jednak to co operatorzy oferują w abonamencie tylko częściowo pokrywa się z tym co jest w prepaidach. Niektóre oferty są dostępne tylko w abonamencie (jak np. oferty łączone w Plusie i Orange, nr dodatkowy czy dodatkowy internet w nju, brak dopłat w roamingu).
 #1072553  autor: Kryniczanin
 25 maja 2019, 18:51
Proste pytanie który op w ofercie na kartę da mi takie warunki

Sam mam główny numer w Lajt Mobile tam mam za 21,99 pełny NO LIMIT krajowy +30GB do tego w ofercie bezterminowej.
 #1072559  autor: TomLee
 25 maja 2019, 20:22
Większość ludzi nie interesuje się tym zagadnieniem. Po prostu idą co 2 lata do salonu. Nie wiedzą, że na kartę może być korzystniej bo w salonie tego nie usłyszą.
 #1072561  autor: Azarius
 25 maja 2019, 20:59
Coraz więcej osób wybiera usługi łączone i to jest powód dlaczego coraz więcej osób decyduje się na abonament, widzą że w pakiecie z tv i internetem mają np. Telefon za 15 zł to biorą a cały abonament 140 zł ;-)
 #1072924  autor: Remington
 31 maja 2019, 09:05
Dość ciekawy artykuł:
http://rpkom.pl//artykul/1401102.html?print=tak&p=0

Poniższy fragment wiele tłumaczy:

Jak mówi nam Grzegorz Bernatek, główny analityk Audytela, badanie przeprowadzane przez tę firmę dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej wykazało bowiem, że konsumenci nie są wrażliwi na niewielkie zmiany cen. Po pierwsze dlatego, że ceny są relatywnie niskie, po drugie – że bez usług telefonii mobilnej nie można się obejść, po trzecie – że usługi wydają się jeszcze tańsze w zetknięciu z opłatami za zakup smartfona, a po czwarte – część z nas traci orientację, ile faktycznie kosztuje go korzystanie z usług operatora.
 #1072939  autor: iphoneski
 31 maja 2019, 11:34
Odpowiedź jest banalnie prosta - po prostu ludzie mają ciekawsze rzeczy do roboty niż siedzieć godzinami w necie i sprawdzać jaka to teraz sieci ma najlepszą opcję na kartę, najwięcej Internetu i przy okazji jest 2 zł tańsza. I niestety mało ludzi potrafi odkładać pieniądze, większość jak ma to wydaje a potem nie ma a w abonamencie dostanie telefon za złotówkę a potem będzie go spłacać, no bo jak przyjdzie rachunek to już nie ma wyjścia i zapłacić trzeba. Są też ludzie, którzy świadomie wybierają abonament bo takie są ich potrzeby. Np ja wybrałem abo bo dostałem darmowy tidal na cały okres trwania umowy i pakiet telewizji, dodatkowo wszystko bez limitu i 10 GB a potem Lejek do 1 Mb/s, całość kosztuje 30 zł miesięcznie. Jakiś Serwis muzyczny i tak musiałbym kupić, więc te 20 zł poszłoby tylko na to, a żadnej oferty na kartę za 10 zł nie dostanę a z pewnością nie z taką ilością internetu i resztą no limit. Teraz nie dają już Tidala także po zakończeniu umowy możliwe że wybiorę kartę skoro w abo nie ma już gratisów.
No i my sobie możemy tak dywagować, ponieważ rozmawiamy na Forum telekomunikacyjnym. A czy wszyscy tu zgromadzeni wiecie jaki ubezpieczyciel oferuje najtańszą opcję na wszystkie ubezpieczane dobra? Albo jaki bank ma najlepsze konto, najlepsze oprocentowanie lokat, najmniejsze odsetki przy kredytach itd.? Albo jaka korporacja taksówek jest najtańsza w każdym z miast Polski? Ludzie, którzy interesują się tymi zagadnieniami też pewnie mają jakieś swoje fora i zastanawiają się dlaczego inni wybierają droższe opcję skoro mogą te tańsze.
 #1073263  autor: martin87
 05 cze 2019, 12:26
iphoneski pisze:
31 maja 2019, 11:34
Odpowiedź jest banalnie prosta - po prostu ludzie mają ciekawsze rzeczy do roboty niż siedzieć godzinami w necie i sprawdzać jaka to teraz sieci ma najlepszą opcję na kartę, najwięcej Internetu i przy okazji jest 2 zł tańsza. I niestety mało ludzi potrafi odkładać pieniądze, większość jak ma to wydaje a potem nie ma a w abonamencie dostanie telefon za złotówkę a potem będzie go spłacać, no bo jak przyjdzie rachunek to już nie ma wyjścia i zapłacić trzeba. Są też ludzie, którzy świadomie wybierają abonament bo takie są ich potrzeby. Np ja wybrałem abo bo dostałem darmowy tidal na cały okres trwania umowy i pakiet telewizji, dodatkowo wszystko bez limitu i 10 GB a potem Lejek do 1 Mb/s, całość kosztuje 30 zł miesięcznie. Jakiś Serwis muzyczny i tak musiałbym kupić, więc te 20 zł poszłoby tylko na to, a żadnej oferty na kartę za 10 zł nie dostanę a z pewnością nie z taką ilością internetu i resztą no limit. Teraz nie dają już Tidala także po zakończeniu umowy możliwe że wybiorę kartę skoro w abo nie ma już gratisów.
No i my sobie możemy tak dywagować, ponieważ rozmawiamy na Forum telekomunikacyjnym. A czy wszyscy tu zgromadzeni wiecie jaki ubezpieczyciel oferuje najtańszą opcję na wszystkie ubezpieczane dobra? Albo jaki bank ma najlepsze konto, najlepsze oprocentowanie lokat, najmniejsze odsetki przy kredytach itd.? Albo jaka korporacja taksówek jest najtańsza w każdym z miast Polski? Ludzie, którzy interesują się tymi zagadnieniami też pewnie mają jakieś swoje fora i zastanawiają się dlaczego inni wybierają droższe opcję skoro mogą te tańsze.
Nie muszą co chwilę zmieniać sieci, mogą się trzymać jednej sieci. Ja sieć zmieniam jak jest za drogo, czegoś brakuje lub sieć robi jakieś problemy. W abo nie chciałbym się bawić, nie to że drożej to gorzej.
 #1073347  autor: SACZI
 06 cze 2019, 08:29
Okres rozliczeniowy przypada zawsze na ten sam dzień miesiąca.
No i mam 4 nr na jednej fakturze, która opłacam 1 przelewem.
Oferta taka sama jak prepaid, bo pisze o plushu.
 #1073351  autor: Remington
 06 cze 2019, 09:08
martin87 pisze:
06 cze 2019, 08:47
Doładowanie prepaid tez możesz cyklicznie sobie ustawić w banku, także to żaden argument.

Żaden argument? W wątku o cyklicznych doładowaniach udało się znaleźć raptem 2-3 banki, które je oferują. Nikt przecież nie będzie wybierał banku pod kątem swojej oferty telefonicznej.
 #1073415  autor: martin87
 07 cze 2019, 07:26
Żaden argument? W wątku o cyklicznych doładowaniach udało się znaleźć raptem 2-3 banki, które je oferują. Nikt przecież nie będzie wybierał banku pod kątem swojej oferty telefonicznej.
Mam mniej znany bank, który to obsługuje bez problemów, to brałem to za standard. Można doładować ręcznie nawet bez wchodzenia na stronę operatora lub ustawić cykliczną operację. Dziwne że inne popularniejsze zajebiste banki tego nie wspierają.
 #1073455  autor: iphoneski
 07 cze 2019, 18:24
No właśnie, choćby przez takie akcje przelewy cykliczne z banku to nie jest pewna opcja w 100%. Np jak się spóźnimy z doładowaniem w Orange to wszystkie uzbierane gigabajty idą się cyckać bo nie przedłużyliśmy pakietu w terminie. Jedyna dobra opcja to cykliczna karta ale nie wiem czy poza Play i Mobile Vikings ktoś to oferuje.
 #1073868  autor: tom5690
 11 cze 2019, 20:58
No ale w czym macie problem? Kiedyś podjąłem gdzieś temat po grzyba ktoś tak skacze po tych prapaid. Dałem przykład, że za łączenie usług wychodzi mi 15 zł za numer gdzie miałem no limit na komórki, stacjonarki, mms, sms, 15 gb neta i 100 międzynarodowych. Na drugiej komórce płaciłem 75 zł, ale dostałem słuchawki, telefon wg faktury 1000 zł taniej niż jakbym kupił gdzieś indziej i spotify 2 lata (który obecnie mam już ponad 2 lata i dalej za niego nie płace). Oszczędziłem rzeczywiście na telefonie tysiąc złotych, słuchawki opchnąłem za 230 zł. Owszem co zaoszczędziłem oddałem co miesiąc w abonamencie. Ale i tak wyszło mi na plus. Nie powiecie chyba, że ok. 3 lata temu były prepaidy za 25 zł z 15gb neta, 100 międzynarodowych, no limit sms, mms, komórki i stacjonarne? Ja do takich nie dotarłem. Zakładam więc, że dokładka do abo to było 40 zł na miesiąc - można powiedzieć ukryte raty za telefon, ale był spotify jednak. Generalnie w dyskusji o moim pierwszym numerze było, że kto używa mms (no ja np.), na co komu stacjonarne, a międzynarodowe to nieważne i rzucano mi wirtualnymi za 10 zł (czy 9,99) bo tam neta z kumulacją co miesiąc dawali. Jak napisałem, że mam przez rok neta i kablówkę po 69,99 i bon 30 litrów na paliwo to były teksty na co komu internet stacjonarny. Nic, że pisałem, że zużywam po 300 gb danych i inni domownicy swoje też. Pisano mi, że jest lejek i nielimitowane dane gdzieś tam... i do tego sprowadza się zawsze dyskusja. Moje musi być na wierzchu. Dlatego sobie dałem spokój. Do ludzi nie dociera, że nie każdy się trzęsie nad 5 czy 10 zł abonamentu, no nie dociera choćby nie wiem co. Nie dociera, że ktoś od 20 lat używa i używał zawsze internetu stacjonarnego z routerem z którego korzysta masa innych osób, nie dociera że ktoś może mieć kablówkę itd. Teraz płacę za wszystko 120 zł. Mam pakiet 160+ kanałów (wynegocjowany), zostało 100 międzynarodowych, internet stacjonarny, telefon stacjonarny ("zapychacz w ofercie") z którego dzwonie do rodziny na stacjonarne po europie, do Kanady i USA. 20% na drugi abo i 20 zł za łączenie usług. Przechodni pakiet 10GB na oba numery... Gdybym tylko ja z tego korzystał to jeszcze może bym strasznie przeżywał, że ktoś ma to samo jeszcze 20 zł taniej. Ale tak jak mówiłem, korzysta u mnie z tego wszystkiego więcej osób i nie trzęsę się na 10 czy 20 złotymi.
 #1073871  autor: iphoneski
 11 cze 2019, 21:58
Hods pisze:
11 cze 2019, 21:29
Ja jeszcze zauważyłem też inne ciekawe "myślenie" wśród klientów abonamentów. Mianowicie: wiele osób bierze abonament z telefonem, po czym telefon sprzedaje w komisie i twierdzi, że jest na + :shock: :lol:
Bo kiedyś tak było, np ja jakieś 10 lat temu kupiłem telefon w Mix za złotówkę a w komisie poszedł za 300 i 10 doładowań się spłaciło z tej kasy. Teraz to już tak nie działa, no i wtedy taki Mix bardziej się opłacał niż karta bo pakiety można było lepsze zgarnąć.
@tom5690
Dobrze gadasz, ja też jak wybierałem abo to opłacało się bardziej niż karta. Neta 10 giga i lejek gdzie wtedy operatorzy w kartach dawali po 2, Tidal na 2 lata, jakiś pakiet tv mobilnej a potem doszedł Showmax na rok, także się opłacało i to bardzo. A dodatkowo miałem pakiet bez limitu w roamingu a wtedy się za to płaciło i to sporo, do tego MMS i stacjonarne no limit a to w karcie nie było standardem. Teraz siedzę na abo bo dostałem dobre warunki na przedłużenie, zobaczymy co będzie na koniec umowy. No a jak masz dzieciaki, żonę, kablówkę, net domowy do opłacenia to te 20 zł nie robi żadnej różnicy a przynajmniej płacisz jeden rachunek za wszystko i spokój. Wśród ludzi, których znam posiadających rodziny z dziećmi nikt chyba nie ma oferty na kartę tylko wszyscy abonamenty rodzinne, ewentualnie jak dziecko jest młodsze takie w wieku wczesnoszkolnym to tylko te dzieci mają karty a potem są do łączony do rodziny.