DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 464 z 533
  • 1
  • 462
  • 463
  • 464
  • 465
  • 466
  • 533
 #1070044  autor: Spacedust
 23 kwie 2019, 21:24
Otóż okazuje się, że odpalenie nowej stacji na Psarskim w Poznaniu http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... =Slupska-R to jest katastrofa dla pobliskiego Kiekrza.

Telefon teraz olewa kompletnie kościół w Kiekrzu i łączy się akurat z tą stacją, a to jest różnica aż o 1,4 km więcej razem 2,4 km zamiast 1 km. Efekt jest taki:

LTE800:
Obrazek

UMTS900:
Obrazek

Roaming krajowy działa z maks. prędkością. Na tym obszarze działa także roaming Plusa.
 #1070048  autor: Monsoon
 23 kwie 2019, 22:26
Panowie możecie z identyfikować stację eNb 12578 we Wrocławiu, czy jest to WRO1230. Transfery przed galerią Wroclavia są tragiczne mimo, że wewnątrz jest też jest instalacja.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
 #1070052  autor: WellDone
 23 kwie 2019, 23:48
Powróciłem z testami Playa w Krakowie.
Można zauważyć, że prędkości znacznie wzrosły, chociaż nie mam w dzień żadnego speedteesta powyżej 200mpbs (w szczególności w miejscach 6G ready or not). W nocy w dwóch lokalizacjach udało się złapać około 250 mega. Ale nie o tym chciałem.
Ewidentnie sieć nie radzi sobie w miejscach o dużym natężeniu abonentów i miejscach z utrudnionym dostępem do sygnału.
Przykład 1. Obciążenie sieci.
Galeria Bonarka Kraków, Niedziela niehandlowa. Miliardy, jak nie biliony ludzi w galerii. Na ostatnim piętrze - parkingu na zewnątrz test Playa (nadajnik widziany na pobliskim kominie) 34 mbps.
Obrazek

W tym samym miejscu Timo 170Mpbs.

Obrazek

Przykład 2. "trudny teren"
Ta sama galeria na najniższym piętrze - Play zasięg l800/ l1800 - bardzo słaby, rozmowa przez whatsup tnie niemiłosiernie. Garaż podziemny - brak zasięgu. Timo w obu przypadkach pełen komfort i to bez śladu B20. Przeważnie L2100.

Kolejny przykład - stolica. Aleje Jerozolimskie. Szklane korpo obok dworca na zachodnim.
Obrazek
Play - potrafi coś tam coś tam. Rozmowa po volte idzie w miarę ok, zdarzają się zaniki głosu. Neta przeglądać się nie da.
Timo - te samo miejsce dzięki piko prawie pełen zasięg. Rozmowy bez żadnych przeszkód, net działa na akceptowalnym poziomie. (Pomimo wysokie DL przeglądanie stron jak przy pingu 100+)
Obrazek
To są oczywiście tylko przykłady, mam takich na dziesiątki stron. Wniosek jest jednak jeden. W przeważającej większości Play przy i tak dość fajnej siatce nadajnikow nie jest w stanie obsluzyc duzego ruchu. Obawiam się, że po wyłączeniu RK w dużych miastach może być lipa. Bo raczej nie planują wstawić Bóg wie ile stacji w Warszawie czy Krakowie jak mają tyle białych plam na mapie kraju.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1070063  autor: piotrzet
 24 kwie 2019, 08:46
Wszyscy tak się podniecają, że Play ma nową siatkę i jest niby bardziej wydajna. Właśnie widać. I to samo będzie na wsiach pod nadajnikiem może będzie 100 Mb/s tylko co z tego jak dalej nie będzie zasięgu bo jest mniej BTS. Nie liczy się to czy siatka jest nowa czy nie tylko dalej w tym wypadku ilość lokalizacji i to co jest na nich, a prawda jest taka, że Play w Krakowie, Warszawie ma dużo mniej lokalizacji nawet nie patrząc na piko i to widać w speedtestach. Ale i tak niektórzy będą twierdzić, że Play ma tylko problemy przy "patelni" a w całej Warszawie działa ok.
@WellDone
Bardzo fajne i przydatne porównania wielki plus za nie ;)

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1070077  autor: WellDone
 24 kwie 2019, 11:56
A ja uważam, że na temat. Jeśli rozmawiamy o konfiguracji Play to jak ją ocenić bez porównania do innych?

Wkurza mnie niektórych podejście na tym forum. Albo coś hejtują, albo wychwalają jakby mieli udziały w tych firmach... Nie można po prostu opisywać swoje opinie pozostawiając emocje z boku?

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1070078  autor: iphoneski
 24 kwie 2019, 12:08
Ok ale czy 34 mega w tej galerii nie pozwalało korzystać z neta? Fajnie, że T ma tam takie prędkości ale ile ludzi będzie to sprawdzać i jakiej części tych sprawdzających takie prędkości będą przeszkadzać? Nawet Netflix do 4K zaleca 25 mega, czyli gdybym czekał na kobietę w aucie (jak zwykle) mógłbym bez problemu film obejrzeć.
W Warszawie w T korzystanie z neta wyglądało jak na pingach >100 z tego co napisałeś czyli komfortowo też nie było mimo obecności piko. A w warszawie i okolicach ma być chyba jeszcze coś ok 200 stacji o ile dobrze pamiętam słowa Witka.
 #1070080  autor: WellDone
 24 kwie 2019, 12:38
Stary, Ty chyba nie rozumiesz co napisałem.

Oczywiście, że 34 mega jest wystarczjące, nie musisz mi tego tłumaczyć przykładami. Chodziło mi o to, że pod samym nadajnikiem, albo nawet lepiej co widać było po parametrach sieciowych, do tego na otwartej przestrzeni, bez żadnych przeszkód, transfer był porównując do innego opa sporo słabszy. Wewnątrz galerii nie dało się już korzystać z whatsupa! Chodziło tylko o pokazanie stanu faktycznego.
Piszesz, że ma być jeszcze 200 stacji w Warszawie. Ok jak już będą to przetestujemy i opiszemy swoje odczucia. Teraz rozmowa na ten temat jest trochę bezcelowa.
I tak, napisałem, że pomimo dobrego speedtesta w Timo net działał tak sobie. Bo taka była sytuacja. Mogłem napisać, że działał wyśmienicie tylko po co? To chyba forum techniczne, a nie pudelkowe gdzie przepychamy który ma większego (pinga oczywiście :D )

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1070081  autor: iphoneski
 24 kwie 2019, 12:48
@WellDone A ok, nie zrozumiałem do końca. Jeśli o to ci chodziło to się nie czepiam. Może T ma w tej galerii jakieś piko i dlatego transfery są tak dobre? Niestety to jest w mojej opinii spora wada Play że tak mało tych piko robią. W budynkach byłby dobry internet a do tego okoliczne nadajniki by odetchnęły.
Już kilka osób w różnych miejscach pisało że sytuacja Play w Krakowie uległa poprawie, także może coś się ruszyło wreszcie.
 #1070131  autor: spotify
 24 kwie 2019, 19:52
WellDone pisze:
24 kwie 2019, 11:56
Wkurza mnie niektórych podejście na tym forum. Albo coś hejtują, albo wychwalają jakby mieli udziały w tych firmach... Nie można po prostu opisywać swoje opinie pozostawiając emocje z boku?
Jeszcze tego nie zauważyłeś? Tu nie można wyrazić opinii. Bo jak wychwalasz coś innego jak Play to jesteś klakierem sieci TM (zwłaszcza tej) O czy Plusa. Wypisanie wady sieci Play to jak włożenie kija w mrowisko.

@matek451 - spokojnie. Sprzedaż usług Ci nie spadnie ;)
@iphoneski - nie broń na siłę, tylko weź to na klatę.

Ostatnio pisałem o nowych lokalizacjach Play w Gdyni i jak na razie nie ruszone. Jestem ciekaw kiedy Play ruszy z tymi czterema nowymi lokalizacjami bo potrzebne są jak tlen......
PS W Bojanie również nawet brak kamienia węgielnego w postawieniu masztu przy Kościele.
 #1070148  autor: Pawrzes
 24 kwie 2019, 22:01
Athantor, wielkie dzięki za kolejne fantastyczne i bardzo ciekawe oraz cenne fotorelacje i zbierane dane stacji :) Jak widzisz, niektóre stacje czekały na dodatkowe pasma na wymianę sprzętu. Swap na Ericsson wykonany został m.in. w Milejczycach, Czyżowie, Żabikowie Prywatnym, Radziłowie. W Bielsku Podlaskim odpalona została 3 stacja (wszystkie pasma) na Eryku więc pozostałe czeka zmiana sprzętu. Play wyprowadził się z masztów T-Mobile w Drogoszewie i Lachowie, do magazynu wrócił sprzęt Huawei a zamienne stacje na własnych wieżach działają na Ericssonie.

Mixiorek, również dzięki za fajne fotorelacje z Ziemi Radomskiej i nie tylko :-) Ciekawy ten Blue Tower :) Potworów z kolei 50m a więc i węższy niż pozostałe. Gratulacje z odpalenia Cieciszewa :-) To Brześć nie sięga? A ktoś tu twierdzi, że to parasole... :roll:

WellDone, Ameryki nie odkryłeś, wiadomo że jeśli jedna sieć ma instalację wewnętrzną a druga nie to lepiej będzie działać i przypominam, że klienci Play mogą z nich korzystać jeszcze 2,5 roku. Nieco dalej w Castoramie sytuacja jest zupełnie odwrotna w tych sieciach. Zresztą Wy w tym Krakowie nie chcecie nowych stacji Play tak samo jak w Trójmieście. Po drugie to porównywanie dwóch połączonych sieci z jedną niezależną w budowie. W biurowcach West Station będą pikokomórki Play.

spotify, przypominam że konstrukcje do 3m (czyli zdecydowana większość stacji w miastach) nie wymagają pozwolenia na budowę więc w GUNB takich danych nie będzie, są instalowane na podstawie zgłoszenia (jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu).
Kompromitacji z liczeniem samej ilości pinesek na mapie bez uwzględniania ilości sektorów, mocy, pasm, typu instalacji nie chce mi się drugi raz komentować...

piotrzet, Nadal piszesz bzdury - standard... Po pierwsze to 15 MHz jest prawie wszędzie a docelowo zostanie wykorzystane w całości dla ruchu LTE, po drugie gdzie nie ma zasięgu pomiędzy gotową i docelową siatką stacji Play?
Teraz pl. Defilad przesunąłeś na tzw. patelnię - żałosne... :lol: Szkoda że tak ochoczo nie piszesz jak działa różowa sieć np. w okolicy pl. Unii Lubelskiej... Oczywiście nie ważne jak działa Play na 90% powierzchni Warszawy, ważne że gorzej wypada w 10% miejsc od innych sieci innych :mrgreen: (a tymczasem każdego miesiąca odpalane są kolejne stacje i jako klient śpię spokojnie i ty mieszkając w Kielcach i będąc klientem T-Mobile masz z tym jakieś problemy... :P )

Pozdrawiam
 #1070151  autor: spotify
 24 kwie 2019, 22:59
Pawrzes pisze:
24 kwie 2019, 22:01


spotify, przypominam że konstrukcje do 3m (czyli zdecydowana większość stacji w miastach) nie wymagają pozwolenia na budowę więc w GUNB takich danych nie będzie, są instalowane na podstawie zgłoszenia (jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu).
Tylko, żeby Play chciał budować takie niskie obiekty w 3mieście nawet na dachach :roll:
Tak czy siak sytuacja została opanowana, bo wystarczyło spojrzeć w inną kategorię.
Kompromitacji z liczeniem samej ilości pinesek na mapie bez uwzględniania ilości sektorów, mocy, pasm, typu instalacji nie chce mi się drugi raz komentować...
To nie jest kompromitacja, tylko ocena "mniej więcej" ilości obiektów danej sieci. Wiadomo, że jeszcze liczą się technologie na stacjach danej sieci.
Inaczej każde miasto trzeba by było przejechać z telefonem i sprawdzić.
W ten sposób jest dużo wygodniej ocenić mniej więcej potencjał danego operatora, co nie świadczy, że realny obraz jest 1:1
A zresztą - sam kiedyś wklejałeś fragmenty map z pinezkami w Wawie aby pokazać, że Play w kilku "dzielnicach" nie odbiega od konkurencji :) Więc przygadał kocioł garnkowi :P
Zresztą Wy w tym Krakowie nie chcecie nowych stacji Play tak samo jak w Trójmieście.
Totalna bzdura. Jakoś Plus coś cwiczy w centrum, TMobile na w/w ulicy Unruga i niedawno maszt własny na Bosmańskiej (nie na dachu). I jeszcze o dwie kolejne TM walczy. Podobnie O postawił dwa maszty i o jeden walczy. I mówię o samej Gdyni i to blisko centrum.
Play tylko walczy z dwiema stacjami na obrzeżach. Czyli normalne w tej sieci - "okrążyć" miasto drapaczami chmur (stąd budowa nie w "centrum" a na obrzeżu) i siać najmocniej jak się da. Co zresztą coraz bardziej jest to widoczne w terenie Polski, gdzie najczęściej stacja Play nie jest w miejscowości ale "w okolicach"
Jakoś dziwnym trafem Play ma najwięcej do nadrobienia w największych miastach (poza Trójmiastem) - w Wawie, Poznaniu, Krakowie itd. I wg Ciebie to tylko problem z postawieniem stacji, bo mieszkańcy protestują?
Kompromitacją (używając Twoich słów) to było jak napisałeś, że konkurencja robi nagonkę, żeby P4 stacji nie stawiał :D
Po prostu - litości!
Play ma braki w największych miastach wyłącznie ze swojej winy i polityki budowania sieci własnej przez wiele lat w taki a nie inny sposób. Teraz musi to nadrobić a że ma pod górkę, to sam sobie winien.
Oczywiście, jak już postawią stację wykorzystują wszystko co mają (za co kolejne baty w stosunku do N! czy Plusa bo Play potrafi lepiej) za co im chwała. Ale mają jeszcze dużo do zrobienia, zasięg wyspowy nadal jest, jak i spuchnięte stacje w miastach, ponieważ brakuje im stacji w stosunku do konkurencji (tym bardziej, że Play przepycha tyle danych co całe N!)
Ale osobiście czekam na koniec budowy sieci P4 i z niecierpliwością czekam, czy przeniosę nr do fioletowych czy też - zostanę w znienawidzonej tutaj sieci magentowej ;), z której jestem bardzo zadowolony i w porównaniu do pozostałych w mojej ocenie - "miażdży" jeszcze resztę. Ale to nie znaczy, że P4 MOŻE ich nie zepchnąć z piedestału po skończonej budowie.

Pzdr

EDIT
@Kryniczanin , panie niereformowalny :-)
Wątek o jest o największych polskich miastach a nie łąkach i polach.... :roll: :roll:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2019, 09:44 przez spotify, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1070158  autor: Kryniczanin
 25 kwie 2019, 05:51
Kompromitacji z liczeniem samej ilości pinesek na mapie bez uwzględniania ilości sektorów, mocy, pasm, typu instalacji nie chce mi się drugi raz komentować...
Ten typ jest niereformowalny :mrgreen: Od prawie 4 lat to samo N ma tysiące więcej, więcej , więcej itd. To nic, że na stacjach N mamy goły EDGE, Tylko UMTS a wersji premium LTE 800.

Do niego nie dociera, że typowa wiejska stacja Play = 2,5 stacji N w porywach do 4,5 stacji N.
 #1070175  autor: bxx1
 25 kwie 2019, 10:05
Co do tych kratownic poza miasteczkami to macie rację.Jeden sektor skierowany na kilkutysięczną miejscowość.Wrzuciłem starą kartę playa,i porobiłem troche testów nowszą słuchawką.Lte 800 jest nieużywalne.Co do agregacji 2100+1800 jestem mile zaskoczony.Od 40/50 do ponad 90 mega wyciągnąłem.Zastanawiające jest to,jak to będzie wyglądać jak wyłączą roaming,i wszyscy będą siedzieć na tym jednym sektorze....no chyba ,że dorzucą 2600.
 #1070187  autor: iphoneski
 25 kwie 2019, 12:02
W dzisiejszych wykazach pojawiły się pozwolenia radiowe dla stacji Play przy UL. 11 Listopada w Bydgoszczy. Kolega mieszkający w okolicy mówił mi kiedyś, że bywają tam problemy z zasięgiem także stacja chyba potrzebna. Kolejne miejsca, które znalazłem to UL Wierchowa (Zakopane)(góry muszą robić jeśli chcą rezygnować z RK bo jest słabo), kilka miejsc z Warszawy i chyba jedno w Krakowie. Także nie są olewane większe miasta.
Edit: Jak tak sobie patrzę na te pozwolenia to się zastanawiam czy plan nie zostanie zwiększony do okolic 10000 stacji. Zostało jakoś 2300 do osiągnięcia 9500 a przecież zostały jeszcze dziury do pokrycia a oni chcą jeszcze w miastach stawiać. Były przecież plany że 7500 wystarczy, potem podnieśli do 9000 a teraz mamy 9500. Myśle że liczba 9800 jest realna.
 #1070212  autor: Athantor
 25 kwie 2019, 18:03
Pawrzes pisze:
24 kwie 2019, 22:01
Athantor, wielkie dzięki za kolejne fantastyczne i bardzo ciekawe oraz cenne fotorelacje i zbierane dane stacji :)
Ja również chciałbym Ci gorąco podziękować. Mam nadzieję że nie zamęczam Cię za mocno moimi ciągłymi prośbami o uzupełnienie bazy. :oops:

Dziękuję! :smt006
Pawrzes pisze:
24 kwie 2019, 22:01
Jak widzisz, niektóre stacje czekały na dodatkowe pasma na wymianę sprzętu. Swap na Ericsson wykonany został m.in. w Milejczycach, Czyżowie, Żabikowie Prywatnym, Radziłowie. W Bielsku Podlaskim odpalona została 3 stacja (wszystkie pasma) na Eryku więc pozostałe czeka zmiana sprzętu. Play wyprowadził się z masztów T-Mobile w Drogoszewie i Lachowie, do magazynu wrócił sprzęt Huawei a zamienne stacje na własnych wieżach działają na Ericssonie.
No elegancko że nie zostawiają gołego L800. Teraz czekać aż wszędzie dołożą L2600 :lol:
Ale że aż taką kosę mają teraz z Huawei, że mieniają na szwedów, no no...

Mam też nadzieję że po rozbudowie akalic, nie zapomną o też o Białymstoku, gdzie codziennie w godzinach szczytu jest taki kosmos (B3+B1+B20, 120m).

:-)
 #1070220  autor: Spacedust
 25 kwie 2019, 18:41
Stacja bazowa PLAY w Swarzędzu na ul. Bocznej 4, coś pozmieniali w kablach, ale po raz kolejny nie działa żadne pasmo LTE, tylko 2G i 3G

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zupełnie nowa stacja bazowa PLAY w Rabowicach na ul. Olszynowej 38 (betonowy słup PLAY), jeszcze nie uruchomiona

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa PLAY na ul. Rzemieślniczej 10 / Kirkora 2 w Swarzędzu (metalowy słup PLAY) po rozbudowie o GSM900/LTE2600 oraz UMTS2100/LTE1800/LTE2100 do 4-sektorów, jeszcze raz z innej perspektywy, bo układ antenowy jest co najmniej dziwny:
- dwie małe Huawei + jedna stara wąska Kathrein
- dwie małe Huawei
- jedna duża Huawei i jedna mała Huawei

Obrazek

Obrazek
 #1070317  autor: Kryniczanin
 26 kwie 2019, 17:46
Dzisiaj od znajomych z Play dostałem informację, że do salonów poszło info o stopniowym odłączaniu roamingu krajowego Plusa bez możliwości ponownej aktywacji.
 #1070320  autor: iphoneski
 26 kwie 2019, 18:14
Właśnie wczoraj czytałem na forum Play o przypadku wyłączenia w miejscu gdzie tylko Plus miał zasięg. Moim zdaniem zbyt szybko to jest, najpierw powinni odcinać obszary z własnym zasięgiem a nie wyłączamy i sobie teraz radźcie.
 #1070326  autor: habish
 26 kwie 2019, 18:56
Są różne scenariusze rozwiązania problemu, gdzie abonenci Play, mający dostęp tylko do sieci Plusa, zostaną bez zasięgu.
Jednym z nich będzie możliwość rozwiązania umowy bez konsekwencji.
Ale z tym na spokojnie, jest jeszcze czas przecież. :-)
  • Strona 464 z 533
  • 1
  • 462
  • 463
  • 464
  • 465
  • 466
  • 533
  • 1
  • 462
  • 463
  • 464
  • 465
  • 466
  • 533