DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 75 z 141
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 141
 #1070623  autor: lord_kr
 29 kwie 2019, 18:30
piotrzet pisze:
09 mar 2019, 21:48
Jeszcze długo nie będzie roamingu w VoLTE po pierwsze jest VoWiFi, które działa praktycznie na tych samych modelach co VoLTE i jest do tego bezpłatne to i druga opcja nie każdy telefon, który wychodzi ma VoLTE dla każdego operatora w standardzie jeszcze.
Swoją drogą szkoda, ze operatorzy nie chwalą się ile % idzie po VoWiFi za granicą.
uważam że w ogóle cała koncepcja VoLTE jest skopana z technicznego punktu widzenia i niestety nic nie wskazuje żeby miało się to zmienić. Nawet najnowocześniejsze smartfony (bawiłem się Galaxy Fold) "jadą" po CSFB bo akurat sieć nie wspiera... Oby Vo5G było bardziej przemyślane i co ważne uniwersalne.
Spacedust pisze:Vodafone dokona całkowitego refarmingu U2100 do L2100, ale 3G pozostanie jako U900:

https://www.gizmodo.com.au/2019/03/rip- ... -spectrum/
w południowej Anglii w dużej mierze ten pro ces jest juz zakończony. w Londynie znam dwa miejsca z zasięgiem U2100, reszta to U900 a w LTE 2100 to pasmo podstawowe.
Barciur pisze:
W USA od prawie dwóch lat AT&T oferuje roaming VoLTE w Japonii, Hong Kongu oraz Korei Południowej
A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
Czyli tak trochę kiepsko, bo cała sprawa z voLTE zaczyna trochę przypominać sytuację z USA jak było CDMA - telefony tylko aktywowane przez operatora, kontrolowane na tym poziomie. Opcja GSM zawsze dawała wolność posiadania jakiegokolwiek telefonu - byleby zakresy się zgadzały. Teraz wszystko będzie działać opróćż rozmów...
I coż w tym dziwnego ? w UK jest to samo ŻADEN operator oficjalnie nie wpuszcza do VoLTE telefonów bez brandu. Chwalebny wyjątek to Samsungi z Androidem 8 lub nowszym, OnePlus oraz Iphone'y
 #1070636  autor: mp107
 29 kwie 2019, 20:49
lord_kr pisze:
29 kwie 2019, 18:30
piotrzet pisze:
09 mar 2019, 21:48
Jeszcze długo nie będzie roamingu w VoLTE po pierwsze jest VoWiFi, które działa praktycznie na tych samych modelach co VoLTE i jest do tego bezpłatne to i druga opcja nie każdy telefon, który wychodzi ma VoLTE dla każdego operatora w standardzie jeszcze.
Swoją drogą szkoda, ze operatorzy nie chwalą się ile % idzie po VoWiFi za granicą.
uważam że w ogóle cała koncepcja VoLTE jest skopana z technicznego punktu widzenia i niestety nic nie wskazuje żeby miało się to zmienić. Nawet najnowocześniejsze smartfony (bawiłem się Galaxy Fold) "jadą" po CSFB bo akurat sieć nie wspiera... Oby Vo5G było bardziej przemyślane i co ważne uniwersalne.
Zgadzam się w pełni z tymi słowami.
Jakby spojrzeć na problem nieco z boku, to zwykły użytkownik mając telefon z LTE ma prawo domniemywać, że wzmianka o obsłudze LTE dotyczy też czegoś tak podstawowego jak obsługa połączeń głosowych. Szkoda, że tak nie jest. Wielki błąd, żeby nie powiedzieć… bubel.
Barciur pisze:
W USA od prawie dwóch lat AT&T oferuje roaming VoLTE w Japonii, Hong Kongu oraz Korei Południowej
A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
Czyli tak trochę kiepsko, bo cała sprawa z voLTE zaczyna trochę przypominać sytuację z USA jak było CDMA - telefony tylko aktywowane przez operatora, kontrolowane na tym poziomie. Opcja GSM zawsze dawała wolność posiadania jakiegokolwiek telefonu - byleby zakresy się zgadzały. Teraz wszystko będzie działać opróćż rozmów...
SIMlock to przy tym "pikuś". I pomyśleć, że bardziej obawiałem się dodania jakichś "blokujących" funkcjonalności do eSIM…
 #1071993  autor: Kryniczanin
 17 maja 2019, 17:53
Poczta Polska jedzie na 4G. To nie żart. Tam podpisuje się na telach i tabletach. Op to Plus bądź T-Mobile.
 #1071999  autor: Spacedust
 17 maja 2019, 19:51
Kryniczanin pisze:
17 maja 2019, 17:53
Poczta Polska jedzie na 4G. To nie żart. Tam podpisuje się na telach i tabletach. Op to Plus bądź T-Mobile.
Potwierdzam. Osobiście widziałem LTE u mojego kuriera Pocztex.

Sprawdzę jeszcze innych przy okazji. Ktoś może wie co ma Fedex, GLS albo UPS?
 #1072002  autor: piotrzet
 17 maja 2019, 20:30
Według tego co jest na stronie T-M dużych średnich firm to mają DHL i nic innego. Ale pewnie lista niepełna

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1072194  autor: lord_kr
 20 maja 2019, 17:59
mp107 pisze:
29 kwie 2019, 20:49
lord_kr pisze:
29 kwie 2019, 18:30
piotrzet pisze:
09 mar 2019, 21:48
Jeszcze długo nie będzie roamingu w VoLTE po pierwsze jest VoWiFi, które działa praktycznie na tych samych modelach co VoLTE i jest do tego bezpłatne to i druga opcja nie każdy telefon, który wychodzi ma VoLTE dla każdego operatora w standardzie jeszcze.
Swoją drogą szkoda, ze operatorzy nie chwalą się ile % idzie po VoWiFi za granicą.
uważam że w ogóle cała koncepcja VoLTE jest skopana z technicznego punktu widzenia i niestety nic nie wskazuje żeby miało się to zmienić. Nawet najnowocześniejsze smartfony (bawiłem się Galaxy Fold) "jadą" po CSFB bo akurat sieć nie wspiera... Oby Vo5G było bardziej przemyślane i co ważne uniwersalne.
Zgadzam się w pełni z tymi słowami.
Jakby spojrzeć na problem nieco z boku, to zwykły użytkownik mając telefon z LTE ma prawo domniemywać, że wzmianka o obsłudze LTE dotyczy też czegoś tak podstawowego jak obsługa połączeń głosowych. Szkoda, że tak nie jest. Wielki błąd, żeby nie powiedzieć… bubel.
Barciur pisze:
W USA od prawie dwóch lat AT&T oferuje roaming VoLTE w Japonii, Hong Kongu oraz Korei Południowej
A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
Czyli tak trochę kiepsko, bo cała sprawa z voLTE zaczyna trochę przypominać sytuację z USA jak było CDMA - telefony tylko aktywowane przez operatora, kontrolowane na tym poziomie. Opcja GSM zawsze dawała wolność posiadania jakiegokolwiek telefonu - byleby zakresy się zgadzały. Teraz wszystko będzie działać opróćż rozmów...
SIMlock to przy tym "pikuś". I pomyśleć, że bardziej obawiałem się dodania jakichś "blokujących" funkcjonalności do eSIM…
Niestety wygląda na to że Vo5g lub jak kto woli VoNR będzie tak samo skopane jak obecne VoLTE na którym ma bazować:

https://www.lightreading.com/partner-pe ... -id/750161

Tymczasem brytyjski EE przy stawianiu nowych BTSów w Szkocji całkowicie rezygnuje z 3g, instalując jedynie 2g oraz 4g:

https://www.youtube.com/watch?v=RsQi_xYE5cI

Czyli już niebawem może sie okazać że supernowoczesny telefon 5g będzie uciekał do 2g żeby przeprowadzić rozmowę głosową bo akurat Vo5g ani VoLTE nie będzie obsługiwane a 3g nie będzie w ogole :-D
 #1072211  autor: WellDone
 20 maja 2019, 21:02
Przepraszam, ale w czym jest VoLTE skopane? Kilka lat na iPhonach, teraz na Samsungach w polskich sieciach (tylko w Orange zdarzają się z tym problemy) i Verizon US przejechałem kraj w każdą stronę i nie wiem na co można narzekać? Na błyskawicznie zestawiane połączenia? Lepiej działającą baterie? Czy na lepszej jakości połączenia? A może większy zasięg z racji możliwości komunikowania się w każdej z technologii? Dlaczego wszystkie duże sieci na świecie inwestują w tę technologie?

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1072216  autor: mp107
 20 maja 2019, 21:41
WellDone pisze:
20 maja 2019, 21:02
Przepraszam, ale w czym jest VoLTE skopane?
Na braku wystarczającego ustandaryzowania VoLTE prowadzącego do tego, że obsługujący LTE telefon może nie wspierać tak podstawowej funkcji jak połączeń głosowych z wykorzystaniem LTE lub do konieczności użycia określonej wersji oprogramowania w przypadku używania określonej sieci komórkowej, aby "łaskawie" to VoLTE zadziało.
 #1072222  autor: WellDone
 20 maja 2019, 23:41
To wina użytkowników kupujących chłam bez wsparcia. Dla mnie telefon/operator nie wspierający tej funkcji jest dla numeru głównego bez szans. Nie po to wymyślono kolejny level możliwości komunikowania, żeby z niego teraz nie korzystać. Jakoś w innych rozwiniętych krajach nikt na to nie narzeka, bo większość jak nie wszystkie telefony wspierają te funkcje. Tylko u nas ludzie kombinują kupując parę złotych tańszą markę, bo przecież aktualizacje i wsparcie software-owe jest nie ważne. A prawda jest taka, że w każdym przedziale cenowym można kupić dobry telefon. Tylko po co Janusz będzie kupował Nokię za 1000zł czy poprzedniego flagowca jak może w tej cenie mieć najnowszy model CINCIANG X z lepszym procesorem i pięcioma aparatami...

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1072224  autor: lord_kr
 21 maja 2019, 02:06
WellDone pisze:
20 maja 2019, 23:41
To wina użytkowników kupujących chłam bez wsparcia. Dla mnie telefon/operator nie wspierający tej funkcji jest dla numeru głównego bez szans. Nie po to wymyślono kolejny level możliwości komunikowania, żeby z niego teraz nie korzystać. Jakoś w innych rozwiniętych krajach nikt na to nie narzeka, bo większość jak nie wszystkie telefony wspierają te funkcje. Tylko u nas ludzie kombinują kupując parę złotych tańszą markę, bo przecież aktualizacje i wsparcie software-owe jest nie ważne. A prawda jest taka, że w każdym przedziale cenowym można kupić dobry telefon. Tylko po co Janusz będzie kupował Nokię za 1000zł czy poprzedniego flagowca jak może w tej cenie mieć najnowszy model CINCIANG X z lepszym procesorem i pięcioma aparatami...
Przepraszam ale o jakich rozwiniętych krajach mówisz ? Widać że w ogóle nie jesteś w temacie tylko powtarzasz to co wydaje Ci się słuszne. Na zachodzie jest znacznie gorzej. Przytoczę tu przykład UK:

- oprócz Three i Id Mobile żadna sieć nie udostępnia VoLTE i VoWiFi w prepaidach
- oprócz BT Mobile i Id Mobile żaden MVNO nie udostępnia VoWiFi ani VoLTE
- Nie wszystkie taryfy abonamentowe dają dostęp do tych usług. Cześć nie ma bo nie i już
- Listy obsługiwanych telefonów są żałośnie krótkie. Np w O2 brak jakichkolwiek Nokii, Huawei, itp. Efekt ? Ludzie z flagowcami typu P30 polegają na CSFB
- VoLTE nie działa wszędzie - np w przypadku O2 są to tylko większe miasta.
- EE i Three mimo że są sieciami LTE 800/1800/2100 nie wpuszczają telefonów bez obsługi VoLTE do pasma 800 Mhz. Efekt to fatalny zasięg wewnątrz budynków mimo że siec jest dostępna.

Czy nadal uważasz że VoLTE jest takie wspaniałe ? Osobiście posiadam Samsunga A3 w O2 - i tu VoLTE działa, przynajmniej w Londynie. Drugi telefon to Nokia 2.1 w Lebara czyli MVNO Vodafone - i tu niestety muszę polega na 3g pomimo że słuchawka wspiera VoLTE . Szczytem był brak wspierania VoLTe przez Samsunga Fold którym bawiłem się przez jeden dzień.

Podoba mi się za to podejście do tematu w krajach słabiej rozwiniętych np Indie - tam promowane są proste i tanie telefony z obsługą VoLTE wspierane przez operatorów. a w Europie np taka Nokia 8110 mimo że mogła by świetnie zastąpić prostsze słuchawki 2g to nie ma szans bo to nie flagowiec...
 #1072230  autor: kozien70
 21 maja 2019, 08:25
WellDone pisze:
20 maja 2019, 21:02
teraz na Samsungach w polskich sieciach (tylko w Orange zdarzają się z tym problemy)
Akurat mam dobre rozeznanie w tym temacie. Jaki Samsung ma wg Ciebie problemy z VoLTE w Orange?
lord_kr pisze:
21 maja 2019, 02:06
a w Europie np taka Nokia 8110 mimo że mogła by świetnie zastąpić prostsze słuchawki 2g to nie ma szans bo to nie flagowiec...
Nie, nie mogłaby i nie dlatego, że to nie flagowiec. Miałem ją i szybko się pozbyłem. Jeden z najgorszych telefonów, jakie mi przyszło użytkować spośród klawiszowców.
Wybitnie niewygodny, kompletny brak ergonomii do jakiej przywykłem używając klasyczny telefon z klawiaturą.
Są lepsze przykłady klawiszowców z VoLTE, np. MaxCom który opisywałem w odpowiednim wątku o VoLTE.
 #1072231  autor: Pabloz
 21 maja 2019, 09:08
WellDone pisze:
20 maja 2019, 23:41
To wina użytkowników kupujących chłam bez wsparcia.
Użytkownicy kupują telefony. Urządzenia do przeprowadzania rozmów na odległość. Wkładasz kartę i działa, tak było zawsze i tak powinno być nadal. Serio kupując sprzęt powinienem być zmuszony do zwracania uwagi na to u jakich opów ma wsparcie? Przecież to jest potężny krok w tył w porównaniu do 2G i 3G. Jak kupujesz samochód to też możesz go potem tankować tylko na Orlenie a na Lotosie już nie? Masz w domu osobne telewizory do oglądania Polsatu i TV Trwam? Miałem nadzieję że cała ta sytuacja z ustawieniami VoLTE/VoWiFi jakoś się rozmyje po kilku latach ale wcale na to nie wygląda. Ta technologia pod względem dostępności jest totalnie skopana.

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
  • Strona 75 z 141
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 141
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 141