DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 98 z 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179
 #1068300  autor: matek451
 24 mar 2019, 23:47
@piotrzet gdybyś miał pojęcie o modernizacji sieci N! na Pomorzu to wiedziałbyś że zostały tam zmodernizowane stacje na których było U2100, stacji gdzie są tylko anteny na 800-900MHz nie ruszono bo to nie jest prosta , szybka i tania sprawa. I nie jest przypadkiem że akurat tam zaczęto bo akurat na Pomorzu jest stosunkowo dużo stacji z LTE800 i UMTS2100 więc było to w miarę proste i szybko uzyskano dobry efekt marketingowy, którym pochwalił się Rzecznik Orange. Na terenach gdzie przeważają stacje z 800-900MHz i nie ma U2100 a tak jest w całej Polsce wschodniej już tak łatwo nie będzie. Tam kolego @spotify szybko nie doczekasz się L2100/L1800 i obyś nie musiał wyśmiewać N!. Zostaną obszary gdzie stacje only 800-900 MHz pozostaną w obecnym stanie i nikt tam szybko nie dołoży L2100 czy L1800, sam piszesz że ekonomia jest nieubłagana a w N! nikt nie będzie brał pod uwagę że wiejscy klienci Orange czy T-mobile mają LTE na poziomie U900 w HSPA+. To nie jest target tych operatorów. Jabczynski tak jak Gruszka odtrąbi sukces przemilczając kilka tysięcy stacji tylko 800-900Mhz.
 #1068305  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 05:32
na Pomorzu to wiedziałbyś że zostały tam zmodernizowane stacje na których było U2100, stacji gdzie są tylko anteny na 800-900MHz nie ruszono bo to nie jest prosta , szybka i tania sprawa. I nie jest przypadkiem że akurat tam zaczęto bo akurat na Pomorzu jest stosunkowo dużo stacji z LTE800 i UMTS2100 więc było to w miarę proste i szybko uzyskano dobry efekt marketingowy, którym pochwalił się Rzecznik Orange. Na terenach gdzie przeważają stacje z 800-900MHz i nie ma U2100 a tak jest w całej Polsce wschodniej już tak łatwo nie będzie
Czyli dokładnie tak jak podejrzewałem. Stacje G900/U900L800 nie będą ruszane. Czyli propagandę tutaj rozsiewana przez internetowe siły N - o tym jak będzie super można sobie między bajki włożyć.
 #1068312  autor: matek451
 25 mar 2019, 08:05
@ spotify ale w tym temacie oceniamy działania operatorów na dzień dzisiejszy a nie za 3 lata. Wielki optymizm i oczekiwania które tutaj wiążą z L2100 na N! na dzień dzisiejszy to pic. Jabczyński szybko pochwalił się tymi 7 tys z LTE-A. Wykonanie refarmingu to była bułka z masłem. Najpierw duże miasta i aglomeracje gdzie stacje bazowe były na to gotowe. Teraz te wiejskie na których wisi U2100 ale pozostanie ogromna liczba stacji z only 800/900Mhz. Tu prostym refarmingiem się sprawy nie załatwi, to zupełnie inna bajka. Modernizacja takich stacji wymaga czasu, projektów, pozwoleń i kasy a przede wszystkim uzgodnień w ramach samego N!. To nie jest tylko kwestia zmiany pozwolenia w UKE. Zachwycający się L2100 w N! jakoś nie zauważyli że Play taki refarming pasma 2100MHz dokonał błyskawicznie dużo wcześniej gdy zaczęło mu brakować pasma na L1800. Najpierw wykorzystał 5MHz pasma a potem poszerzył do 10MHz. W tym przypadku bezcenna była jednolita struktura radiowa na stacjach. W N! niestety tak już nie jest. doskonale można przekonać się o tym czytając posty kolegów śledzących rozwój sieci N! w innym temacie.
 #1068323  autor: spotify
 25 mar 2019, 10:25
matek451 pisze:
25 mar 2019, 08:05
@ spotify ale w tym temacie oceniamy działania operatorów na dzień dzisiejszy a nie za 3 lata.
To tym bardziej. N! jest zapchany na wioskach przez only L800 (chociaż ja na telefonie nie mam problemów z netem) a Play nadal nie ma zasięgu ogólnopolskiego.
Zachwycający się L2100 w N! jakoś nie zauważyli że Play taki refarming pasma 2100MHz dokonał błyskawicznie dużo wcześniej gdy zaczęło mu brakować pasma na L1800. Najpierw wykorzystał 5MHz pasma a potem poszerzył do 10MHz
.
Zachwycający się tym działaniem Play jakoś nie zauważyli, że musieli bo im hotspoty puchły. Już pisałem o tym. Refarming 2100 był koniecznością. Później jak kolejne obciązenie to zaczęli wprowadzać jako pierwsi CA. Itd. To nie jest działanie bez przypadku tylko z konieczności.
W tym przypadku bezcenna była jednolita struktura radiowa na stacjach. W N! niestety tak już nie jest. doskonale można przekonać się o tym czytając posty kolegów śledzących rozwój sieci N! w innym temacie.
W Play też już nie ma. Obecnie bardzo dużo stacji stawiają na Eriku.
bo akurat na Pomorzu jest stosunkowo dużo stacji z LTE800 i UMTS2100 więc było to w miarę proste i szybko uzyskano dobry efekt marketingowy,
Nie wiem co wszystkie stacje zmodernizowane miały za anteny. Albo masz rację albo się możesz mylić

Jak napisałem. Jeśli nie chcą aby ich Play wyprzedził, muszą to zmodernizować. Albo oleją i na własne życzenie N! spadnie za Play. Wóz albo przewóz.
 #1068333  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 11:42
spotify pisze:
25 mar 2019, 10:25
Zachwycający się L2100 w N! jakoś nie zauważyli że Play taki refarming pasma 2100MHz dokonał błyskawicznie dużo wcześniej gdy zaczęło mu brakować pasma na L1800. Najpierw wykorzystał 5MHz pasma a potem poszerzył do 10MHz
.
Zachwycający się tym działaniem Play jakoś nie zauważyli, że musieli bo im hotspoty puchły. Już pisałem o tym. Refarming 2100 był koniecznością. Później jak kolejne obciązenie to zaczęli wprowadzać jako pierwsi CA. Itd. To nie jest działanie bez przypadku tylko z konieczności.
No tak, Play zrobił bo musiał a N jest takie super że nic nie musi bo ma takie stacje że pomieszczą wszystko. Jak Play przeznaczał to pasmo na LTE to był hejt (jak zwykle), że muszą bo nie mają wyjścia itd. A teraz jak N to robi to nagle wszystko jest ok i upatrujecie w tym szansy na ulgę na zapchanych stacjach co nie nastąpi tak teraz zaraz już sądząc po liczbie pozwoleń na to pasmo. N ratuje tylko pokrycie i 10 mhz w L800, ale to się może zmienić - Play już wcześniej podawał, że byłby zainteresowany pasmem po Zygmuncie a teraz to pasmo jest wolne. Gdyby je kupili to mamy dodatkowe zasoby, z których znając Play wycisną wszystko, co się tylko da.
 #1068335  autor: spotify
 25 mar 2019, 12:41
Ludzie trzymajcie mnie bo zaraz mu krzywdę zrobię :mrgreen:

Ile razy mam pisać? Żaden operator nie jest wspaniałomyślny, dobry samarytanin czy instytucja charytatywna.
Jeśli w Play mając L1800 stacje im siadały, to musieli dołożyć L2100. Później CA. Później doszło L2600 (L800 pomijam z racji tylko 5Mhz). To nie daje rady, poszły w ruch technologie 5GReady.
To samo w N!. Jeśli na L1800 wspólnym (15Mhz) jakoś działo LTE nie robili nic. Teraz dochodzi podział (wiadomo spółki jaskółki) na 2x10Mhz i robią refarming 2100. Jeszcze jest l800 10Mhz. Tam gdzie stacja jest bardziej obciążona to jeszcze dokładają L2600. Większość stacji ma tylko dwa pasma w N! bo w mieście nie ma takiej konieczności. JESZCZE.
Z racji większej ilości stacji w miastach (np największe miasto w Polsce Wawa) nie są jeszcze spuchnięci i jeszcze dużo stacji nie ma w N! L800 czy L2600. Będzie potrzeba, będą dokładać. Nie ma stacji N!, która jest aż tak spuchnięta (mówię o mieście) żeby mieć prędkości rzędu 1-2Mb/s przy CA. Jeśli im zasobów zabraknie i stacja skiśnie - jedna, dwie ....kilkanaście wprowadzą technologie 5Gready.
N! ma mniejszy ruch i mniejsze obciążenie. I często też gęstszą siatkę nadajników.

U mnie w mieście brakuje co najmniej z 10 stacji aby zblizyć się pojemnością i zasięgiem ze strony Play do N!. W Trójmieście ok 30 -40 stacji łącznie.
Brakuje im zasięgu nawet na głównych trasach. Wejherowo - Słupsk - co najmniej 2-3 stacje bo wpadasz w RK. Gdańsk - Iława - co najmniej z 4-5 stacji bo wpadasz w RK
Itd. Jest wiele jeszcze takich dziur w Polsce na głównych trasach. Nie wspominając o tym pobocznych asfaltowanych.
Sam ich obserwuje ale im jeszcze brakuje. Sam czekam na pokrycie kraju przez Play zasiegiem macierzystym. Czekam również na odpowiedź konkurencji, bo mają czas do końca 2021. A później się zdecyduje gdzie co i jak. Dzisiaj prywatny ma w TMobile (jestem zadowolony bo ma mniej ułomności od Orange a o Play czy Plusie nie wspominając. Może tylko rachunki są wyższe w TM niż w Orange) Na koniec umowy zdecyduje - zostać w TM, wrócić do Orange (nju i lepsza oferta) czy może wybrać Play? A może Plus coś się ruszy i swoimi zasobami pozamiata?
Nie jestem fanem żadnej sieci i wybieram najlepsze co dla mnie - dobry zasięg wszędzie (voice i data), jakość połączeń (stąd Orange odpadł w stosunku do TM, bo na 2G nie szło gadać i o wiele częściej dropy) i dopiero cena (ale zdrowo rozsądkowa). Dzisiaj to co ja mam w TM kosztuje tylko SIM 70zł (wyjściowe jak wszędzie czyli w Play czy Orange ok 50zł plus w TM - social media dodatkowe 10zł, muzyka bez limitu dodatkowe 10zł) i to już przeginka, bo przy troche gorszej jakość połączeń w Orange (reszta prawie identyczna jak w TM bo w jednym miejscu szybszy Orange w innym TM i do tego mają teraz osobne jeszcze u900, jakość połączeń też się w O poprawia bo mam słuzbowy w tej sieci) mam nju za 29/39zł. Więc wybór pod koniec umowy prosty - TM 100% droższy od Orange więc bez zastanowienia w rachubę wchodzi nju (przy takiej różnicy w cenie można zaakceptować gorszą jakość połączeń, która na ten moment się mocno poprawia w stosunku do TM). Ale za dwa lata może Play będzie na tyle ogarnięty (głównie zasięgowo) że się wmiesza, bo gdzie dwóch się bije (TM/O) tam trzeci korzysta (Play). Zobaczymy. Tym bardziej że mają ofertę RBM.
Co do jakości połączeń jeszcze. Zaczynam mniej na to zwracać uwagę. Ludzie i tak kupują głównie oferty najtańsze i im nie zalezy na super jakości połączeń. Więc co z tego, że ja moge mieć najlepszą jakość, jak druga strona ma to w nosie. I tak mi zerwie połączenie lub będzie przerywać połączenie. Widzę to po znajomych czy na słuzbowym po klientach. Dlatego dla mnie jakość połączeń nie musi być najlepsza ale dobra. Ale nie taka jak w Play w RK z jakością wiadra na głowie czy w Plusie bez VoLTE.

Super - Play buduje sieć, wyciska ze swojej sieci najwięcej ale MUSI. On nie jest wspaniałomyślny i nie budują stacje żeby je mieć i żeby po nich wiatr latał.
Podobnie N! czy Plus. Jak im stacje zdechną lub zaczną zdychać będą kombinować i iść drogą Play bo bedą musieli. Taka będzie u nich konieczność a nie wspaniałomyślność
Play wprowadził 5Gready i :
1) Jedne mocno zapchane stacje nawet full wypas dostały drugie życie przed oficjalnym 5G
2) Stacje mocno obciązone lub mniej - dodatkowe turbo
3) Nowe stacje nieobciązone (z racji tego, że ich w terenie dotąd nie było, z racji tego, że w tym terenie ruch ogarniał N! i Plus, z racji tego, że ludzie nawet nie wiedzą że jest nowa stacja Play itd) osiągają "kosmiczne" prędkości a W3 od lat puchnie. Z racji z tego, że Play na L800 ma tylko 5Mhz, dokłada jeszcze inne pasma na prowincjach. Jeśli chce walczyć z Plusem w tym rejonie (a Plus ma 25Mhz LTE) to też Play ma 25Mhz. Jak na prowincji w Play stacje będa puchnąć, to dołożą L2600 albo dobudują nową stację.
To wszystko ma uzasadnienie związane z działaniem sieci jak i ekonomią oraz opłacalnością inwestycji.

Mnie tam hejt koło wiadomo czego lata. Przestańcie pisać jaki to Play jest super. Oni muszą to robić. N! robi refarming 2100 bo MUSI to robić. Plus też MUSI ale jak wiadomo.......szkoda klawiatury.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 13:17 przez spotify, łącznie zmieniany 3 razy.
 #1068338  autor: Młody..
 25 mar 2019, 13:07
spotify pisze:
25 mar 2019, 12:41
Super - Play buduje sieć, wyciska ze swojej sieci najwięcej ale MUSI. Oni nie jest wspaniałomyślni i budują stacje żeby je mieć i żeby po nich wiatr latał.
I ze stacjami bazowymi, też przyjdzie czas, że ich status będzie brzmiał "MUSI". Zasięg się znikąd nie weźmie. Albo stawiamy stacje, i mamy ciągłość zasięgu - albo stawiamy w 100% na zarobek i zasięg ogólnopolski można wsadzić między wiersze.
No niestety, współczynnik posiadanych stacji przez Play, nie jest proporcjonalny do przerzucanego przez nich ruchu na własnej sieci.
Rzucają wszystko co mają, bo ich siatka nie jest wystarczająco gęsta, a w wielu miastach nadal odstają wyraźnie, pod względem dzielnic. Jest jeszcze wiele miejsc, gdzie N! na danym obszarze ma o połowę, lub nawet ponad 70% więcej stacji, niż Play - i tego nie zniwelują full zestawy i dodatkowe bajery - a w miastach o zagęszczenie siatki co raz ciężej, bo ludzie psioczą i psioczą.
Sytuacja się zmieni, jak Playowi uda się zagęścić siatkę w miastach, bo z zasobami oni sobie dadzą radę - na "dobrym fundamencie", to i L800 na 5 MHz nie zdechnie, a póki co jest jak jest.
 #1068339  autor: spotify
 25 mar 2019, 13:13
Młody.. pisze:
25 mar 2019, 13:07
I ze stacjami bazowymi, też przyjdzie czas, że ich status będzie brzmiał "MUSI". Zasięg się znikąd nie weźmie. Albo stawiamy stacje, i mamy ciągłość zasięgu - albo stawiamy w 100% na zarobek i zasięg ogólnopolski można wsadzić między wiersze.
Dokładnie. Ale o tym też napisałem ;)
Wszyscy MUSZĄ. Jedni szybciej, inni później. Ruch data rośnie.
 #1068352  autor: matek451
 25 mar 2019, 16:16
Zmiana frontu, teraz i N! już musi ?. Tylko jest małe ale, kilka tysięcy stacji only 800/900MHz, tam już od dawna internet T-mobile i Orange stał się nieużywalny i to "musi " jest od wielu m-cy . Różnica między N! a Play jest reakcja na taką sytuację. Play od razu uruchomił L2100 na stacjach jak im siadło L1800 a N! z takimi stacjami gdzie ma tylko L800/U900 nie robi nic i długo nie zrobi bo sam wpadł w pułapkę którą na siebie zastawił stawiając takie "nędza" BTS-y. A co do Pomorza i refarmingu N! to Jabczyński sam się pochwalił mapką BTS-ów po refarmingu i nie trzeba być zbyt rozgarniętym ,wystarczy porównać z mapą BTS-ów na btsearch.pl. L2100 dostały stacje na których działało U2100 co jest logiczne. Tych z L800/U900 na mapce Orange nie uświadczysz bo skąd na nich ma być sprzęt na 2100MHz ? Klienci tych stacji N! jeszcze długo sobie poczekają na normalny internet w Orange i T-mobile. Są na końcu kolejki.
 #1068354  autor: spotify
 25 mar 2019, 17:16
Pewnie, musi kiedyś ale nie teraz. Data nadal rośnie. Wcześniej czy później będzie musiał coś dokładać, modernizować.

Czy w miastach musi wyciskać wszystkie soki ze swojej sieci? Nie musi. Nie ma takiego obciążenia jak Play.
To Play musi cały czas cerować swoje stacje bo przepycha znacznie więcej danych, jak i ma mniej stacji. Musi Play robić to i teraz. Stąd 5Gready.
Nie porównuj N! do Play, bo racja P4 wiesza nowe pasma i to robili zawsze ale gdzie? W miastach! A N! gdzie obecnie robi refarming ? Też w miastach. Gdzie N! modernizuje swoją sieć w pierwszej kolejności? W miastach. Z tą różnicą, że stacje z CA w N! nie klękały jeszcze.
Poza miastami nie musi bo nie ma zazwyczaj konkurencji. Plus często zapchany lub bez pokrycia. Playa z reguły nie ma.
@marcin z Kaszub już pisał o tym, ze jak tylko Play dostawił stację, zaraz N! się do nich dowiesza. Więc jak się Play pojawia, dopiero działają.
Oczywiście z jednej strony - biznesowo ok, bo dopiero wydają kasę jak ich konkurencja zmusi. Natomiast proklienckie to w ogóle nie jest, bo ludzie nie mając dużego wyboru muszą się kisić na zapchanym Plusie lub N!.
Co do mapki . 90% stacji wg mapki z UKE ma pozwolenie na L2600 i L800, a ile ich fizycznie jest? Niektóre stacje mają L1800, a wiem, że do dzisiaj tam się nie pojawiło. A wg btsearch jest mapa strasznie nie aktulna. Więc dlatego napisałem - nie wiem co tam było. Możesz mieć rację. Nie zaprzeczam. jak napisałem wcześniej.
Tych z L800/U900 na mapce Orange nie uświadczysz bo skąd na nich ma być sprzęt na 2100MHz ? Klienci tych stacji N! jeszcze długo sobie poczekają na normalny internet w Orange i T-mobile. Są na końcu kolejki.
Spokojnie, anteny zawsze można "dowiesić", jeśli oczywiście N! podejdzie do tego z głową, a nie będzie czekać aż im Play klientów zwinie.
Co nie mniej - Play nie ma jeszcze pokrycia, ma swoje ułomności (dość dużo nawet na własnej infrze) więc nadal N! rządzi (poza tymi spuchniętymi stacjami only L800 w całej Polsce, o których tylko od Ciebie słyszę) . W Play tylko LTE jest dopracowane ale bez pokrycia kraju.
Powtórzę po raz setny - poczekajmy do 2021. Play musi pokryć Polskę a N! musi się wziąć za stacje only L800. Zobaczymy kto odrobi najlepiej zadanie domowe.

By the way
Plus wprowadza to
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tel ... -evobox-ip

Pytania dwa:
1) Co na to Play i jak chce walczyć?
2) Jak sobie poradzi skansen Plus z TV po necie? Czyżby chcą zanim Play dojdzie na prowincje zabrać im potencjalnych klientów wiążąc na umowy wiążace?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:46 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068367  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 18:32
spotify pisze:
25 mar 2019, 12:41
Nie ma stacji N!, która jest aż tak spuchnięta (mówię o mieście) żeby mieć prędkości rzędu 1-2Mb/s przy CA.
O to ciekawe. Rozumiem, że sprawdziłeś wszystkie stacje w Polsce z kompletami i na tej podstawie stworzyłeś ten pogląd? Bo jeśli nie to nie mamy o czym rozmawiać. Osobiście nie znalazłem jeszcze stacji N z prędkościami 1 mega ale takie z 20:30 na kompletach już tak, podczas gdy w tym samym miejscu Play (na 3CA a nie 4) okolice 70:90. To który szybciej się zapcha? Stacji Play z zatkanym kompletem też nie znalazłem, minimum te 10 mega przy CA jest. N testuję krócej i jakoś nie widzę tej przewagi chociaż się staram. I na pewno są zatkane stacje Play pod korek, ale z pewnością są też takie w N i nic już się tam nie dołoży bo zwyczajnie nie ma co. Nawet kiedyś @Piotrzet podrzucił mi miejsce w Katowicach gdzie miałem test zrobić bo niby zatkane. Zrobiłem w tamtej okolicy tezt w Play i O i wyszły w okolicach 20 mega dla jednego i drugiego, więc ponownie N nie ukazało swojej przewagi. To gdzie ona jest się pytam? I pytam poważnie.
 #1068370  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 19:14
iphoneski
Podjedź na Plac Defilad nawet za dnia i pochwal się wynikami Play. Zobaczymy czy będzie poniżej 10 Mb/s czy nie. Co do Katowic w takim razie uruchomili nową stację w okolicy. Chyba, że tylko tak piszesz, bo speedtestu to ja nie widziałem.

Uprzejmie proszę użytkowników, by pohamowali temperament. Ja wiem, że temat dosyć kontrowersyjny, ale bardzo proszę o merytoryczną dyskusję, bez prywatnych uprzedzeń do drugiego człowieka. M
:smt018

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068373  autor: spotify
 25 mar 2019, 20:01
U mnie kilka jest takich stacji. Nawet na sypialniach. Już pisałem o tym jak testowałem Play (brałeś w tej dyskusji udział). Gdy ludzie w robocie to na komplecie 70-90Mb/s Wieczorami w szczycie prędkości po 1-3 Mb/s nie były nowościami. Oczywiście nie biegałem wokół każdej stacji sprawdzić czy każdy sektor zamulony.
W N! nie ma takiego obciążenia. Pewnie zdarzają się słabsze stacje, gdzie prędkości w okolicach 10Mb/s, ale po to właśnie dokładają L2100. Play obecnie dostał kolejne życie na wielu stacjach przez 5GReady.
Prędkości na pustej lub mniej obciążonej stacji Play mogą być wyższe niż w N! i ponad 100Mb/s nie dziwi, ponieważ w Play LTE2600 (i to aż 20Mhz) sieje mocniejszym sygnałem. Ale mimo L2600 prędkości mogą być bliższe 50Mb/s w Play. W N! ciężko o L2600 a ja nigdy przy złapanym L2600 (oczywiście nie jako podstawowe) nie spadłem poniżej 100Mb/s a i bez 5GReady nie dziwią mnie potwarzalne wyniki 170Mb/s i wyżej.
Każdy rejon rządzi się swoimi prawami. Ostatnio się chwaliłeś, że w Twojej okolicy powstało dość dużo nowych stacji Play, więc to też jakąś pojemność zwiększa.
W każdym razie wystarczy po necie polatać i zobaczyć od ludzi ogarniętych informacje, że jeśli N! ma co najmniej 2CA nie ma zadyszki żeby net osiągał 1-2Mb/s (pomijam stacje only L800) W Playu przed 5GReady takie wyniki nie dziwiły nawet z kompletem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:41 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068375  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 20:18
Nie porównuj N! do Play, bo racja P4 wiesza nowe pasma i to robili zawsze ale gdzie? W miastach!
Play wiesza nowe pasma wszędzie - to nie N gdzie nie robi się nic poza miastami. U mnie od początku roku L2600 pojawiło się w co najmniej dziewięciu wsiach gdzie Play ma stacje. Wpisz sobie w Google takie "metropolie" jak np. Paszyn,Kamionka Wielka, Łabowa,Nawojowa, Łęka, Gródek nad Dunajcem, Kurów, Męcina, Łącko a zobaczysz jakie to "miasta" bez praw miejskich.
Przypominam ja mówię tylko o jednym powiecie w którym mieszkam - Nowosądecki.
W Play tylko LTE jest dopracowane ale bez pokrycia kraju.
No jasne UMTS 2100 i UMTS 900 które są na 99% stacji Play są nic nie warte, za to samotne UMTS 900 które jest najczęściej poza miastami w wersji N jest światowym cudem techniki i wzorem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:38 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068376  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 20:24
Kryniczanin
Spójrz sobie na mapę i zobacz koło Krakowa ile jest nowych stacji dodanych ostatnio z L2600. Oczywiście nie jest tego tyle ile w Play, ale też nie jest nic. Swoją drogą dalej nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie co Play ma w ośrodkach wczasowych czy jak tam to nazwałeś gdzie N! ma tam samo GSM. Czyżby nic? :lol:

Co do prędkości UMTS2100 w N! to często gęsto działa ono lepiej niż LTE w Play. ;)

Swoją drogą tak jak wspomniał @spotify ciekawe co Play zrobi jak już im będzie brakować pasma, bo VoLTE też olewają i T-M nie mogą dogonić w ilości urządzeń. Tym bardziej, że tam dostają tylko nowe urządzenia, a w T-M (tej złej sieci) nawet te starsze.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:37 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068378  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 20:32
@piotrzet Wybacz, sporo się działo wtedy a jak wreszcie usiadłem po powrocie to byłem tak wypompowany że zapomniałem dodać ten test. Teraz mam info, że ten test nie może być udostępniony. Wynik Play to 18 down, 8 up i 70 ping (spory trochę). Test O robiłem na teście Netflix bo apka speedtest miesza coś przy dual sim w iphone i nawet jak korzystasz z dodatkowej karty pokazuje sieć z głównej i tam wyniki były w okolicy 20 mega też. W Warszawie mam być w maju z tego co kojarzę i jak czas pozwoli sprawdzę ten koronny argument. ;)
Stacje Play muszą być przeciążone bo ty sprawdziłeś kilka, a stacje N nie mogą bo też sprawdziłeś i nie znalazłeś. Kupiłem kartę N i niestety, ale szału nie ma. Wyniki przeciętne, a momentami nawet słabe i to na kompletach. W Play będzie jeszcze dodana agregacja czwartego pasma więc wyniki jeszcze podskoczą o te 5:10 mega, mogliby łyknąć jeszcze ten kawałek wolnego pasma po Plusie no ale to to już takie moje życzenie.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:36 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068379  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 20:39
Swoją drogą dalej nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie co Play ma w ośrodkach wczasowych czy jak tam to nazwałeś gdzie N! ma tam samo GSM
Z miłą chęcią. Dla łatwości podaje najszybsze dostępne technologie na stacjach.

Krynica Play 3x 2600/2100/1800/800, 1x L800/1800/2100
N 1x 2600/1800/800, 1x 1800, 1x 1800/800, 1x800, 1 raz GSM/UMTS

Żegiestów Zdrój
Play U2100
N GSM 900(!)
Piwniczna
Play 2100/1800/800
N 1800
Tylicz
Play 2100/1800/800
N1800/800
Rytro
Play 2100/1800/800
N 1800
Muszyna
Play 2100/1800/800
N 2x1800, 1x 800.

N poza Muszyną gdzie ma przewagę i Tyliczem gdzie jest równo przegrywa.
Co do prędkości UMTS2100 w N! to często gęsto działa ono lepiej niż LTE w Play
Szczególnie na 5mhz które zostało bo N tak gęsto i szybko zmienia U na L :-)
A babcia miała wąsy. :smt005 :smt005 :smt005
Już któreś tam wcielenie jednego różowego hejtera próbowało mi udowodnić tutaj, że GSM 900 T-Mobile w Żegiestowie jest znacznie pewniejsze jako łączę od 3G DC Play - no bo przecież EDGE jest od T :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:33 przez Morvius, łącznie zmieniany 4 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068381  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 20:39
@iphoneski
A jaki to problem wstawić ss i zamazać IP? Bo bardzo nie wiem.
Z tego co wiem tak apropo to testujesz na iPhone XR, a on ma w ogóle 4CA? Najlepiej do testów sieci nadają się S9 albo S10, które obsługują 4CA i MIMO 4x4 jednocześnie z 256QAM

Kryniczanin
Hmm szkoda, że tak wszystkiego nie porównałeś to ja dla równowagi podam inną lokalizację gdzie wygrywa zdecydowanie N!. Play nawet pozwoleń nie ma.
Kościelisko
N! UMTS 900 i 2100
Play nic
Zakopane - Kasprowy Wierch
N! GSM 900, 1800 i UMTS 2100
Play nic
Hala Gąsienicowa - Schronisko PTTK
N! L1800
Play nic
Zakopane - Myślenickie Turnie
N! UMTS 2100, L800 i GSM obie
Play nic
I można tak i dalej i dalej i dalej. Swoją drogą zastanawiam się gdzie się więcej ludzi czy tutaj czy tam gdzie podałeś. Jednak wydaje mi się, że więcej ludzi będzie w okolicach Zakopanego niż tam. I oczywiście to się zgadza i nikt tego nie przeczy tutaj są lokalizacje, w których Play wypada najlepiej, ale i niestety są takie co N! wypada dużo lepiej, a Play nawet tam pozwoleń nie ma i w skali kraju to jednak N! wypadnie korzystniej pod tym względem niż Play.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:31 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068384  autor: spotify
 25 mar 2019, 21:03
Kryniczanin pisze:
25 mar 2019, 20:18
Play wiesza nowe pasma wszędzie - to nie N gdzie nie robi się nic poza miastami.
Play ma ponad 90% swojej infrastruktury w miastach. Co do dla niego dowieść się do 500-700 stacji na wioskach? Ma też w mieście Hel, ma też w wiosce Dębki swoje stacje.
Przecież stawiali stacje tam gdzie był ruch - w ośrodkach wczasowych, nad morzem itd. Wszędzie nawet mogła być jedna stacja HOTSPOT ale żeby była i zgarniała ruch najwięcej ile mogła..
W górach też mają kilka stacji ale co z tego jak ostatnio byłem w Białce ze znajomymi i w hotelu Playa brak, gdzie N! spokojnie LTE.
Ostatnio w pomorskim byłem w wiosce Szemudzie, gdzie w centrum tej wioski jest stacja Play własna. I przy wjeździe do Szemudu od strony Chwaszczyna - no signal Play.
I tak można wymieniać długo jeszcze, gdzie nie mają pokrycia.
No jasne UMTS 2100 i UMTS 900 które są na 99% stacji Play są nic nie warte
Napisałem w kontekście LTE ponieważ wyróżniają się technologiami przez 5GReady, których nie ma konkurencja. A co mnie z U2100/U900 jak nie ma zasięgu Play w eterze jeszcze na znacznej części Polski?
Szczególnie na 5mhz, które zostało bo N tak gęsto i szybko zmienia U na L
:mrgreen: :mrgreen:
Ty chociaż kiedyś testowałeś Play na samym L800Mhz? W 90% przypadków dzisiaj U900 w O/T wyciąga więcej, już nie wspominając o U2100 w N!
Dlatego wiele już napisano o tym, że L800 w Play jest praktycznie nie użyteczne. Dlatego muszą cisnąc sygnałem innych pasm.
Stacje Play muszą być przeciążone bo ty sprawdziłeś kilka a stacje N nie mogą bo też sprawdziłeś i nie znalazłeś.
Napisałem - znajdź taką stację. Nie będę każdej w Polsce stacji testował i sprawdzał, bo nie jestem w stanie. Wystarczy statystyka. Poza tym nawet na necie na portalach nikt na N! nie narzekał aby przy stacji z agregacją nie mógł korzystać z neta. W Play już nie raz takie wpisy widziałem.
Poza tym nie patrz na prędkości - już wiele tutaj napisało, że chodzi o pojemność sieci. N! nie ma 20Mhz na L2600 aby walczyć o prędkość. Oni zapewniają pojemność abyś mógł komfortowo korzystać z neta.

Co do elaboratów. Piszę bardzo szybko na komputerze więc nie problem. Jak mam chwile to nabazgram coś na forum. Staram się pisać jak najbardziej szczegółowo żeby było jasne i tak sie znajdą co nie rozumieją albo łapią za słówka.
Nie mam czasu siedzieć codziennie i bazgrać bo mam życie - ciekawsze i bardziej kolorowe niż wirtualne w necie.

PS A co do rozbudowy Play (który się głównie obecnie skupiał tam gdzie nie był czyli na prowincjach stawiając stacje) i ich 5GReady. Tydzien temu moja koleżanka z Gdańska przeniosła sie z Play do TM (przez wolny net i jakość połączeń), kolega z Torunia z żoną z Virgin (po Playu) do Nju (narzekał na wolny net) a dzisiaj kuzyn z Play do Plusha (za jakość połączeń w domu). Coraz więcej moich znajomych ucieka z Play albo wraca do swoich byłych opów.
Moja serdeczna przyjaciółka która mieszka w Bolszewie k/ Wejherowa wróciła po umowie do Plus.
Za chwilę w moim prywatnym telefonie będzie gartska w Play a co tak niedawno to dzielił najwięcej z Orange.
Już nie wspomnę o moich klientach (kontrahentach) którzy mają swoje telefony prywatne (na sieć w służbowym nie mają wpływu ale i tak z reguły w tym przypadku rządzi Plus lub Orange - w nich najwięcej służbowych ) przenieśli z Play do innych za całokształt w wielu miastach (Szczecin, Piła, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Koszalin i wiele wiele innych)
Notabene - najmniej w życiu (prywatnym i służbowym) spotykam się z telefonami w sieci TM. Czy oni na pewno mają te 10mln kart SIM? :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:29 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
  • Strona 98 z 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179