DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 74 z 141
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 141
 #1066030  autor: Barciur
 23 lut 2019, 00:25
Amerykański operator AT&T, który od 1 stycznia 2017 roku nie ma już usług GSM, ogłosił, że w styczniu 2022 roku wyłączona zostanie sieć UMTS (3G).
 #1066063  autor: ja.michal
 23 lut 2019, 16:21
Ponownie się powtórzę. ;)

Czy ktoś wie jak wygląda w takim razie sytuacja z VoLTE i roamingiem? Ktoś śledzi temat na bieżąco od strony informacyjnej, ale i może praktycznej?
 #1066066  autor: Barciur
 23 lut 2019, 16:59
Póki co, nigdzie nie doświadczyłem takiej opcji i wygląda na to, jakby w obecnej chwili niespecjalnie ktoś to oferował. To bedzie ciekawy problem do rozwiązania.
 #1066655  autor: zwariowany.kurczak
 03 mar 2019, 00:19
ja.michal pisze:
23 lut 2019, 16:21
Ponownie się powtórzę. ;)

Czy ktoś wie jak wygląda w takim razie sytuacja z VoLTE i roamingiem? Ktoś śledzi temat na bieżąco od strony informacyjnej, ale i może praktycznej?
Nie ma, robią się koszty przy LOGOWANIU do LTE w roamingu - siec traktuje to jako ruch DATA - tak logowanie do sieci LTE... technicznie sieci mogą się dogadać, kwestia taryfikowania ruchu.
Standard na dziś za "drogą" granicą GSM+WIFI....
Co do LTE w UE tu i tam wjazd masz, ale VoLte NIE.
 #1066727  autor: ja.michal
 03 mar 2019, 19:44
Akurat koszty to mnie mało interesują a bardziej kwestia techniczna, czy to działa. Dobrze tutaj wiemy, że niektóre kraje wyłączyły już GSM, wyłączą 3G, albo już wyłączyły 2G i 3G (np. Tajwan). Jestem ciekaw jak to jest realizowane, czy zwyczajnie jesteśmy odcięci od możliwość rozmów na własnym numerze bez używania VoWiFi.
 #1066802  autor: lord_kr
 05 mar 2019, 02:48
ja.michal pisze:
03 mar 2019, 19:44
Akurat koszty to mnie mało interesują a bardziej kwestia techniczna, czy to działa. Dobrze tutaj wiemy, że niektóre kraje wyłączyły już GSM, wyłączą 3G, albo już wyłączyły 2G i 3G (np. Tajwan). Jestem ciekaw jak to jest realizowane, czy zwyczajnie jesteśmy odcięci od możliwość rozmów na własnym numerze bez używania VoWiFi.
Taiwan nie wyłącza całkowicie 3G, rozmowy przez CSFB mają nadal działać:

https://www.telecomasia.net/content/tai ... s-year-end

I dopóki VoLTE nie będzie bardziej dostępne trudno oczekiwać iż jakikolwiek kraj wyłączy całkowicie starsze technologie choćby ze względu na roaming.

Zastanawiam się jak trudne było by rozwiązanie bazujące na plikach konfiguracyjnych tak jak kiedyś do WAP/MMS. Obecnie o ile telefon sam się nie skonfiguruje, każdy operator wysyła SMS podczas gdy, kiedyś APN trzeba było wpisywać ręcznie.

W każdym razie, pomimo upływu czasu w kwestii VoLTE niewiele się zmienia - o ile słuchawek je obsługujących jest coraz więcej i to w każdym segmencie cenowym o tyle współpraca ze strony operatorów jest fatalna. Duża część klientów w ogóle nie ma dostępu do tej usługi (prepaid, MVNO), a jeśli już to lista wspieranych telefonów jest śmiesznie krótka. O bonusach w stylu roaming VoLTE w ogóle nie warto wspominać bo to pieśń przyszłości no chyba że wcześniej wejdzie 5G które o ile się nie mylę ma już fabrycznie obsługę połączeń głosowych (Vo5G)

Efekt może być taki że żywot samego 4G będzie jeszcze krótszy niż 3G, a wcale się nie zdziwię jeśli np za 10 lat w eterze pozostanie 5G i... 2G

A póki co jesteśmy więźniami starszych technologii czy to się komuś podoba czy nie. Przynajmniej w Europie.
 #1066869  autor: ja.michal
 05 mar 2019, 20:28
Wiesz, VoLTE to w końcu usługa w warstwie IP. Nie do końca orientuję się jak to jest rozwiązane i pewnie problemem jest taryfikacja. Wiem, że takie VoWiFi robi tunel VPN z serwerem operatora. Jeżeli VoLTE działa podobnie (obsługę realizują serwery operatora macierzystego bo w końcu wszystko leci po IP) to jak napisałem wyżej, chodzi o "kasę" czyli jak się rozliczyć z danym operatorem roamingowym. W końcu minuta połączenia w roamingu jest więcej warta niż ilość danych, które np. wykorzystuje taka rozmowa idąca po IP.

Testy roamingu po VoLTE już są gdzieś między krajami bliskiego wschodu i bodajże w Ameryce Południowej.
 #1066945  autor: lord_kr
 06 mar 2019, 18:10
ja.michal pisze:
05 mar 2019, 20:28
Wiesz, VoLTE to w końcu usługa w warstwie IP. Nie do końca orientuję się jak to jest rozwiązane i pewnie problemem jest taryfikacja. Wiem, że takie VoWiFi robi tunel VPN z serwerem operatora. Jeżeli VoLTE działa podobnie (obsługę realizują serwery operatora macierzystego bo w końcu wszystko leci po IP) to jak napisałem wyżej, chodzi o "kasę" czyli jak się rozliczyć z danym operatorem roamingowym. W końcu minuta połączenia w roamingu jest więcej warta niż ilość danych, które np. wykorzystuje taka rozmowa idąca po IP.

Testy roamingu po VoLTE już są gdzieś między krajami bliskiego wschodu i bodajże w Ameryce Południowej.
China Mobile oferuje roaming VoLTE z USA, Japonia oraz Tajlandią:

https://www.hk.chinamobile.com/en/corpo ... e_roaming/

Czyli jednak się da. i jak zwykle Europa w tyle za "Wielkim Tygrysem"

W USA od prawie dwóch lat AT&T oferuje roaming VoLTE w Japonii, Hong Kongu oraz Korei Południowej

https://about.att.com/story/volte_roami ... japan.html

https://about.att.com/story/att_launche ... _kong.html
 #1066981  autor: Barciur
 07 mar 2019, 01:21
W USA od prawie dwóch lat AT&T oferuje roaming VoLTE w Japonii, Hong Kongu oraz Korei Południowej
A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
Czyli tak trochę kiepsko, bo cała sprawa z voLTE zaczyna trochę przypominać sytuację z USA jak było CDMA - telefony tylko aktywowane przez operatora, kontrolowane na tym poziomie. Opcja GSM zawsze dawała wolność posiadania jakiegokolwiek telefonu - byleby zakresy się zgadzały. Teraz wszystko będzie działać opróćż rozmów...
 #1067056  autor: klaudia123
 07 mar 2019, 21:22
Barciur pisze: A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
...

A to w USA już iJapko bez sim-locka + odpowiednia taryfa, nie załatwia sprawy? AT&T ma VoWiFi i numer od Wuja normalnie w PL śmiga...
 #1067058  autor: Barciur
 07 mar 2019, 22:00
klaudia123 pisze:
07 mar 2019, 21:22
Barciur pisze: A jednocześnie ATT nie wpuszcza swoich klientów do voLTE z telefonami bez brandu ATT...
...

A to w USA już iJapko bez sim-locka + odpowiednia taryfa, nie załatwia sprawy? AT&T ma VoWiFi i numer od Wuja normalnie w PL śmiga...
tylko na iPhone to działa. na Androidach nie - musi być wtedy brand ATT.
 #1067063  autor: Spacedust
 08 mar 2019, 00:13
Telefonica Meksyk rozpocznie wyłączanie 2G w tym miesiącu i zakończy ten proces z końcem trzeciego kwartału 2020: https://www.telecompaper.com/news/telef ... a--1283146

"Telefonica, which operates under the Movistar brand in Mexico, will begin switching off its 2G mobile service later this month with a view to finalising the process by the end of the third quarter of 2020, reports business daily El Economista, citing an email sent to Notimex. The operator officially notified telecommunications regulator IFT of its 2G shutdown plans earlier this year, shortly after rival AT&T. It has now confirmed that the 2G network will be suspended over the course of 18 months starting in Merida (Yucatan) on 31 March and ending in Mexico City on 30 September 2020.

The ultimate aim of the process is to free up spectrum and increase the capacity of 4G LTE networks but there are still around 27 million 2G users in the country, according to an earlier report."
 #1067207  autor: ja.michal
 09 mar 2019, 21:38
Czyli bardzo powoli rusza się sprawa roamingu VoLTE. Mogliby w redakcji Telepolis wystosować jakieś pytania do operatorów, nie tylko u nas w Polsce, ale i innych krajach europejskich (może nawet i dalej), do regulatorów i stworzyć jakiś fajny artykuł jak wygląda sprawa z roamingiem w sieciach LTE w połączeniu z VoLTE w kontekście wyłączania sieci 2G i 3G na świecie.
 #1067208  autor: piotrzet
 09 mar 2019, 21:48
Jeszcze długo nie będzie roamingu w VoLTE po pierwsze jest VoWiFi, które działa praktycznie na tych samych modelach co VoLTE i jest do tego bezpłatne to i druga opcja nie każdy telefon, który wychodzi ma VoLTE dla każdego operatora w standardzie jeszcze.
Swoją drogą szkoda, ze operatorzy nie chwalą się ile % idzie po VoWiFi za granicą.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
  • Strona 74 z 141
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 141
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 141