DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1066517  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 18:58
Wróć do mojego wcześniejszego postu i zapoznaj się ze znaczeniem słowa "gotowy" i teraz odpowiedz na moje pytanie w którym miejscu sieć Play jest gotowa na 5G, bo dalej takiej odpowiedzi nie otrzymałem. Wystarczy poczytać komentarze ci co nie mają pojęcia co to już łyknęli, że jest to sieć 5G a nie żadne Ready. Zresztą nie ma się co dziwić, bo w nazwie jest zawarte 5G. W reklamach standardowo małym druczkiem, że to nie ma nic wspólnego, z 5G tylko jest to LTE-A ;)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2019, 19:40 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066522  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 19:18
W reklamach standardowo małym druczkiem
Pokażesz, w którym miejscu Play pisze małym druczkiem, że ma sieć 5G? Bo ja widzę normalną czcionkę, w miejscach gdzie wyraźnie pisze o różnicach między 5G a 5G Ready.
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 18:21
Po za tym jak widać nie tylko ja mam problem z tą nazwą tylko całkiem spora liczba osób. Tutaj chodzi o nazwę i nic więcej, a nie że ktoś jest oburzony tym, że Play ma najszybsze LTE w Polsce. Gdyby to zaprezentowali jak należy czyli jako LTE-A nikt tutaj nie miałby z tym problemów.
Tak jak wcześniej pisałem, Play ze swoją akcją zrobi więcej dobrego dla promocji i przekonania zwykłych ludzi do 5G, niż pozostali operatorzy razem wzięci. A to, że Play jak to ładnie w internetach piszą: "umie w marketing", to i skorzysta na tym. Natomiast jak na razie, jedyne co jak na razie Orange z TM osiągnął, to nagłośnienie i promocję ruchu anty5G. No i faktycznie, niektórzy mają z tym problem. Nie dziwię się, na ich miejscu też bym się irytował, że tak mnie ktoś ładnie bez mydła... ten, tego ;)

Ale pomysł, żeby UOKiK miał zająć się tematem 5G Ready jest przedni. Nonsensowny, głupi, ale przedni. Weź tu spróbuj udowodnić, że Play chce oszukać klienta, jak co chwila pada z ich strony wyraźne zapewnienie, że 5G a 5G Ready to dwie różne bajki i w żadnym wypadku oni nie mają sieci 5G. W to graj Playowi, dla nich to darmowa reklama ich sieci. Problem, którego nie przyjmujesz do wiadomości tkwi w tym, że Play nie próbuje niczego zatajać. Więc, jakikolwiek problem masz z Playem (a ewidentnie masz i to duży), odpowiedź na pytanie jakie zadałeś w temacie brzmi: nie, nie powinien.

Patrząc na to, jak działa Play jak już się rozkręci, właściwie konkurencja powinna się cieszyć, że Play nie wpadł na pomysł rozbudowy sieci 5 lat wcześniej, bo teraz to już nie byłoby co zbierać po W3.

;)
 #1066523  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 19:41
umcusumc
Odnośnie reklam to chodziło mi o to, że małym druczkiem jest napisane, że jest to sieć LTE. I juz to poprawiam, bo faktycznie tego nie dopisałem.
Skoro Play nie chce oszukać klienta to rozumiem, że smartfony XZ3, S10 i kilka innych modeli jest już przystosowanych do sieci 5G? Bo tak będą w Play reklamowane.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066525  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 20:04
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 19:41
Skoro Play nie chce oszukać klienta to rozumiem, że smartfony XZ3, S10 i kilka innych modeli jest już przystosowanych do sieci 5G? Bo tak będą w Play reklamowane.
Dasz link, w którym napisali, że te smartfony są przystosowane do sieci 5G? Do tej pory widziałem, że Play na każdym kroku zaznacza, że oni nie mają sieci 5G.

Natomiast na temat co będzie, nie wypowiadam się, zaakceptowałem, że moja szklana kula jest zawodna i kiepsko widzi przyszłość.
 #1066526  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 20:09
Lista urządzeń 5G Ready będzie gotowa 15 marca. A co to oznacza? A no nic innego jak to, że są gotowe do obsługi sieci 5G.
I mogę się założyć o to, że przy każdym wspierającym LTE-A znajdzie się informacja o tym, że jest 5G Ready. I jak będzie wyglądało to tak jak z LTE Ultra to będzie to kolejna rzecz, która wprowadza w błąd.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066532  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 20:25
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 20:09
Lista urządzeń 5G Ready będzie gotowa 15 marca. A co to oznacza? A no nic innego jak to, że są gotowe do obsługi sieci 5G.
Mieszasz pojęcia. Zdecyduj się, o czym chcesz pisać. Bo albo piszesz o urządzeniach pracujących w 5G, albo piszesz o sieci Play 5G Ready. Dobrze wiesz, że to nie to samo i choć zarzucasz Playowi manipulację, to sam manipulujesz, aby przekonać do swojej racji. Dlatego właśnie UOKiK nie powinien zajmować się 5G Ready, bo jest to całkowicie pozbawione sensu.

IMHO Play powinien dostać nagrodę od Min. Cyfryzacji za to, że wywołuje pozytywne skojarzenia z siecią 5G.

:lol:
 #1066533  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 20:33
To widać nie wiesz co czytasz. Według Play i sieć i urządzenia są gotowe na 5G przynajmniej przy obecnym przekazie marketingowym.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066536  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 20:48
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 20:33
To widać nie wiesz co czytasz. Według Play i sieć i urządzenia są gotowe na 5G przynajmniej przy obecnym przekazie marketingowym.
Powtórzę się: podaj proszę link, w którym Play pisze o smartfonach, które są przystosowane do sieci 5G - w domyśle ich sieci 5G (której, jak sami wyraźnie podkreślają, nie mają ). Póki co, uznaję, że manipulujesz, ponieważ nie chcesz podać, w którym miejscu Play coś takiego napisał.

Natomiast przekaz Play jest prosty: sieć 5G Ready oraz smartfony, które obsługują sieć 5G Ready. Nie sieć 5G i nie smartfony 5G.
 #1066537  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 20:54
https://www.play.pl/kampanie/5gready/
"Lista telefonów rekomendowanych i najlepiej działających w sieci 5G READY będzie dostępna na naszej stronie od 15. marca."
Play reklamuje sieć LTE Advanced jako sieć gotową na 5G czyli smartfony, które będą również reklamowane razem z 5G Ready również według Play są gotowe na sieć 5G. To wynika z przekazu jaki podaje Play. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Komputer z windows 8 i ikoną win 10 Ready jest również przystosowany do tego systemu, a więc telefon z ikoną lub danymi w specyfikacji oznaczonymi jako 5G Ready jest również gotowy bez niczego na sieć 5G. Prosto zwięźle i na temat. Jak nie rozumiesz tego to trudno nic nie poradzę.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066538  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 21:03
Jedyny przekaz na temat sieci 5G jaki idzie, to idzie od Ciebie, nie od Play. Nic nie poradzę na Twoje próby manipulowania i celowego mieszania 5G oraz tego co reklamuje Play, czyli sieci 5G Ready. Sam cytat mówi o sieci 5G Ready, nie o sieci 5G. Ba, w transmisji Witek wyraźnie powiedział, że nie mają sieci 5G.

Manipulacja nic Ci nie daje, odpowiedź na pytanie z tematu nadal brzmi: nie, UOKik nie powinien zająć się "5G Ready". Właśnie ze względu na tego typu manipulacje przekazem.

Taka ciekawostka od Witka (nie zweryfikowana przeze mnie): pierwszym operatorem na świecie, który siec HSPA+ nazwał 4G, to był TMobile w USA ;)
 #1066541  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 21:26
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 20:54
https://www.play.pl/kampanie/5gready/
"Lista telefonów rekomendowanych i najlepiej działających w sieci 5G READY będzie dostępna na naszej stronie od 15. marca."
Play reklamuje sieć LTE Advanced jako sieć gotową na 5G czyli smartfony, które będą również reklamowane razem z 5G Ready również według Play są gotowe na sieć 5G. To wynika z przekazu jaki podaje Play. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Komputer z windows 8 i ikoną win 10 Ready jest również przystosowany do tego systemu, a więc telefon z ikoną lub danymi w specyfikacji oznaczonymi jako 5G Ready jest również gotowy bez niczego na sieć 5G. Prosto zwięźle i na temat. Jak nie rozumiesz tego to trudno nic nie poradzę.
Masz problem z czytaniem czy z czytaniem ze zrozumieniem? Telefony zgodne z 5G Ready a nie telefony zgodne z 5G. Czyli nigdzie nie jest napisane o zgodności z 5G. A sieć 5G Ready to nie 5G i to jest wyraźnie napisane. To po prostu nazwa stworzona żeby podkreślić wyjątkowość nowych rozwiązań w sieci LTE Play i tyle.
 #1066543  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 21:52
To wiedzą osoby, które interesują się tematem. Zwykły Kowalski zobaczy 5G Ready i będzie myślał, że urządzenie jest gotowe do wspierania sieci 5G. Niestety ale taka jest prawda.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066547  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 22:18
A to już wina ludzi, że nie wiedzą co kupują. Tak samo jak narzekanie że internet bez limitu i po 10 GB zwalnia a obok tego jest gwiazdka, wystarczy przeczytać co oznacza gwiazdka i by nie było problemów.
 #1066549  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 22:30
Po pierwsze, na szczęście to jest wyłącznie Twoja prawda. Po drugie, przeciętny Kowalski nie wie jak się bronić przed nieuczciwymi "doradcami finansowymi", na czym tysiące ludzi straciło niemałe oszczędności, bo albo są wtórnymi analfabetami albo zwyczajnie system szkolnictwa zawiódł, podczas gdy Ty chcesz <ironia mode on> bronić uciśnionego Kowalskiego przed nieuczciwym Playem <ironia mode off>, który chce zaoferować sieć 5G Ready, żeby Kowalski miał szybszy internet. Może warto byłoby skupić się na walce z prawdziwym, a nie wyimaginowanym problemem? Po trzecie, z premedytacją nie rozumiesz (tzn. rozumiesz, ale wykazujesz maksimum złej woli, byle tylko uzyskać odpowiedź "tak" na pytanie z tematu, mimo że prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że Play wcale nie chce oszukać klienta, jak to próbujesz udowodnić) różnicy między 5G, a 5G Ready, mimo że z uporem maniaka Play we wszelkich materiałach wyraźnie mówi co jest czym.

No to z czym do ludzi? Sam musiałem w rodzinie angażować się w ratowanie sytuacji po zakupie garnków za 5 tys zł przez starszą osobę. To jest prawdziwe wprowadzanie w błąd, oszukiwanie i wykorzystywanie naiwności ludzi czy też próba wciśnięcia abonamentu za 50 zł z tzw. pełnym no-limitem w TMobile podczas przenosin numeru na kartę osobie używającej starej Nokii 6310i (tu na szczęście zadziałało wielokrotne powtarzanie, że rodzice zawsze w razie wątpliwości mają dzwonić do nas lub do wnuka i konsultować).

Więc (tak, wiem, nie zaczyna się zdania od więc) po raz n-ty odpowiedz na pytanie z tematu brzmi: "nie, nie powinien". Operator jasno i wyraźnie komunikuje, co chce oferować. W odróżnieniu od np. sytuacji z FUPem w Plusie sytuacja jest bardzo prosta i przejrzysta.
 #1066550  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 22:46
Nie no pewnie zamiast robić kolejne uproszczenia lepiej komplikowac dalej i wprowadzać więcej "gwiazdek".
Dziwne że u innych 5G Ready oznaczało by po prostu ze telefon jest gotowy do obsługi 5G a tutaj trzeba szukać wszystkiego co jest napisane małym druczkiem. Czyli Play może się pochwalić nowym hasłem reklamowym a'la Plus. Play lider kruczków.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066560  autor: Kryniczanin
 02 mar 2019, 05:48
Śmieszy mnie to 5G Ready, ale widząc jak ostro reagują ''internetowe siły'' z Marynarskiej jasno widać, że zdają sobie doskonale, że dali ciała i są w ciemnym...lesie :-)

Play wydymał ich bez mydła.

P.s. z Drugiej strony czy jakakowiek część infry Play jest wspólna z 5G choćby core sieci? To mamy w rzeczywistości 5G READY.
 #1066575  autor: jarekt
 02 mar 2019, 09:52
Jeśli chodzi o to, jak sieć 5G będzie wdrażana w Play na nadajnikach 5G Ready, to w ich przypadku wystarczy sama aktualizacja oprogramowania. Wszystkie niezbędne do działania elementy sprzętowe są już na nich zamontowane.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... esa-orange

5G READY to nasz pomysł na komunikowanie całego pozytywnego procesu zmian w naszej sieci. Mogliśmy ja nazwać super szybka, super nowoczesna, ale uznaliśmy, że ta najbardziej nowoczesna cześć naszej sieci jest de facto już dziś gotowa na 5G. jako jedyni (sorki Wojtek) spełniamy wszystkie techniczne wymagania. I gdybyśmy tylko mieli dziś częstotliwości to te nadajniki z 5G READY po tygodniu zaczęłyby być 5G. Nie wiem co tutaj jest produktem czekoladopodobnym? To, że jesteśmy lepsi też w komunikacji? Kolejny korpo kompleks?

Napisałem to w kilku miejscach to nie jest sieć 5G tak jak Orange nie jest numerem jeden w Polsce, jednak nie przeszkadza to częstować tą czekoladą klientów.

Na koniec racjonalne pytanie technologiczne, na które Orange sprytnie nie odpowiada. Nasze 5G READY to MIMO 4×4, agregacja pasm, Modulacja 256 QAM, Synchronizacja fazy i cloud air. Obawiam się, że PLAY jako jedyny na rynku wykorzystuje te wszystkie elementy na swoich nadajnikach.

Wszystkich zainteresowanych, hejterów i cwaniaków zapraszam na wieczorny steram na temat 5G LTE.
- systemy Cloud Air i synchronizacja fazy w Play są pierwszymi w Polsce oraz jednymi z pierwszych w Europie, a nawet na świecie stosowanymi na tak duża skalę,
- nie będzie DIL-u na 5G Ready,
- jako pierwszy sieć HSPA+ jako LTE nazwał T-Mobile, w Stanach Zjednoczonych,
https://blogplay.pl/2019/03/jak-dziala-5g-ready-w-play/