DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1066182  autor: dj.antaro491506
 25 lut 2019, 13:49
Cześć
Wiem, że wprost od operatora nie otrzymam jasnej, szczerej odpowiedzi, ale czy z waszego doświadczenia wiecie coś na temat degradacji jakości usług "na kartę" a tych abonamentowych u jednego operatora?
Jestem w Plus na kartę. Zasięg internetu jest tragiczny. Nie chodzi mi o połączenia głosowe, a jedynie o kwestie łączności online. Mieszkam w Warszawie gdzie nie powinno być teoretycznie problemu z zasięgiem nigdzie, z zdarza się, że jestem np. w jakimś centrum handlowym i mam ledwo 2/3G zamiast LTE. Telefon Huawei Mate 10 PRO z pasmem B20 (jakby co)

Wypowie się ktoś w tej kwestii? Czy w abonamencie internet miałby lepszy zasięg niż "na kartę"?
 #1066198  autor: kozien70
 25 lut 2019, 18:04
Szybka odpowiedź jest m.in. taka że w Plusie od paru miesięcy nie ma już B20 czyli L800. Jest L900 czyli B8. Tak na marginesie ;)
 #1066211  autor: Pawrzes
 25 lut 2019, 22:16
W abonamencie i na kartę nie ma różnicy co do zasięgu i odbieranych technologii.
Sieć Plus ma najmniej zewnętrznych stacji bazowych w Warszawie i nie wszystkie mają technologię LTE więc miejsc gdzie mogą być problemy z zasięgiem LTE jest najwięcej.
Jeśli chodzi o centra handlowe to LTE jest jedynie w Arkadii i Blue City, w pozostałych jeśli są instalacje wewnętrzne to nadają tylko sygnał 2G/3G, dotyczy to również najnowszej Galerii Północnej.

Pozdrawiam
 #1066223  autor: dj.antaro491506
 26 lut 2019, 02:04
Dzięki za odpowiedzi.
Masz jakieś poparcie swojej tezy o tym, że Plus ma najmniej nadajników LTE w Warszawie? Dziwne to trochę.
Zatem mieszkając w stolicy co najlepiej wybrać? Szlak mnie trafia bo wielokrotnie ze znajomymi jeździmy na wycieczki rowerowe "w teren" np Puszcza Kampinoska i jest mnóstwo miejsc gdzie nawet przeglądarka nie jest w stanie strony odświeżyć bo jest tak duży problem z zasięgiem, natomiast reszta współuczestników będących w innych sieciach ma połączenie z siecią....lepsze lub gorsze.
Nie zależy mi na prędkości, naprawdę kilka mbitów/sec mi wystarczy, ale zależy mi po prostu na tym abym wszędzie gdzie się znajdę możliwość bycia online.
Jaka więc sieć?
 #1066230  autor: kozien70
 26 lut 2019, 07:48
dj.antaro491506 pisze:
26 lut 2019, 02:04

Masz jakieś poparcie swojej tezy o tym, że Plus ma najmniej nadajników LTE w Warszawie?
beta.btsearch.pl - policz :-)
dj.antaro491506 pisze:
26 lut 2019, 02:04
Nie zależy mi na prędkości, naprawdę kilka mbitów/sec mi wystarczy, ale zależy mi po prostu na tym abym wszędzie gdzie się znajdę możliwość bycia online.
Jaka więc sieć?
Wedle takich kryteriów to chyba Play z roamingiem krajowym zaspokoi Twoje oczekiwania.
 #1066231  autor: SACZI
 26 lut 2019, 08:11
Ogólnie dziwne, dla mnie, rzeczy piszesz o Plusie ...

dj.antaro491506 pisze:
26 lut 2019, 02:04
Dzięki za odpowiedzi.
Masz jakieś poparcie swojej tezy o tym, że Plus ma najmniej nadajników LTE w Warszawie? Dziwne to trochę.
A po co CI liczba, skoro sam piszesz, że Plus po porostu nie działa.
dj.antaro491506 pisze:
26 lut 2019, 02:04
...
Zatem mieszkając w stolicy co najlepiej wybrać? Szlak mnie trafia bo wielokrotnie ze znajomymi jeździmy na wycieczki rowerowe "w teren" np Puszcza Kampinoska i jest mnóstwo miejsc gdzie nawet przeglądarka nie jest w stanie strony odświeżyć bo jest tak duży problem z zasięgiem, natomiast reszta współuczestników będących w innych sieciach ma połączenie z siecią....lepsze lub gorsze.
...
Las to miejsce, gdzie nie powinno się telefonu używać.
Powinno się od niego odpoczywać ;)
PS
Jaka sieć?
Kup startery 3 pozostałych operatorów i przetestuj.
Tak "ogólnie", to celuj w TMobile, później Orange.
Play poza aglomeracjami miejskimi dalej kuleje, ale musisz sobie to sprawdzić.
 #1066232  autor: kozien70
 26 lut 2019, 08:22
Jeżeli jedynym kryterium jest "wystarczy mi kilka Mbit, a chcę mieć jak największy zasięg" to Play z roamingiem krajowym spełnia je jako jedyny operator i testowanie kart T-mobile czy Orange mija się z celem. Karta Play będzie miała wjazd do obydwu sieci (w tym do LTE Orange). A przy odrobinie szczęścia również LTE Plus (do końca roku).
Będzie lejek 3Mbit/s, ale to wedle powyższego kryterium nie będzie problemem.
 #1066296  autor: dj.antaro491506
 27 lut 2019, 01:24
Dzięki, o takich konkretów oczekiwałem.
W tej chwili teastuję Orange (Dual-SIM Orange/Plus), w weekend będę miał możliwość sprawdzenia czy Orange się popisze ;)
Kupienie starterów to rzeczywiście najlepsze, logiczne rozwiązanie.
Potestuję po pomarańczowych Play i T-Mobile.
 #1066299  autor: kozien70
 27 lut 2019, 07:58
Jeśli do testów korzystasz z telefonu Dual SIM, to pamiętaj by badać jakość sieci gdy karta testowa jest ustawiona w tryb Auto (LTE/3G/2G).
Niektórzy użytkownicy Dual SIM popełniają błąd robiąc porównanie poziomu sygnału między dwiema kartami, z których jedna jest w LTE a druga ma tylko 2G... :-)
Chyba, że masz telefon obsługujący LTE/3G/2G jednocześnie na obydwu kartach.
 #1066318  autor: Robin560
 27 lut 2019, 16:20
większość nowych modeli huawei/honor obsługuje LTE na obu kartach. raz mi się zdarzyło że play był w LTE na zasięgu własnym (karta głosowa) a plus ledwo EDGE (karta internetowa)

Wow ranga "Stary Wyjadacz" :D nie sądziłem że dotrwam do niej :mrgreen:
 #1066320  autor: kozien70
 27 lut 2019, 16:45
Chciałeś powiedzieć: większość modeli nie starszych, niż z 2018 roku.
Starsze owszem, obsługują LTE na obydwu kartach, ale nie jednocześnie.
 #1066373  autor: dj.antaro491506
 28 lut 2019, 17:52
Aktualizacja:
W Orange jest jeszcze gorzej niz w Plus
Byłem dziś w KNP (Kampinoski Park Narodowy) na rowerze. Środek lasu, fotke 700kb chciałem wysłać mejlem, trwało to 3 minuty, jakość połączenia H+ Orange, przełączyłem się na Plus i było słabe LTE (1-2 kreski)

Plus o Orange przekreślone, pora na testy Play i Tmobile
 #1066378  autor: SACZI
 28 lut 2019, 19:37
No to TM w 90% zachowuje się tak, jak O, a Play jak nie ma swojego nadajnika, to korzysta z roamingu O, TM i Plus.
 #1066416  autor: remi89
 01 mar 2019, 09:37
Żaden operator nie zapewni Ci 100% zasięgu w środku lasu (KPN). Jest to dla niego nie opłacalne. Tak jak napisałeś, musisz po testować i wybrać jakiś kompromis.

P@weŁ
 #1066431  autor: kozien70
 01 mar 2019, 10:34
Tu nawet nie chodzi o opłacalność a o fakt, że to Park Narodowy. Wybudowanie tam, czy nawet w otulinie stacji bazowej jest bardzo dużym problemem. Ciągle zastanawiam się, jakim cudem Play dostał zgodę na wybudowanie swojej w Górkach. I w tym rejonie KPN to Play rządzi w temacie zasięgu.
 #1072962  autor: klaudia123
 31 maja 2019, 20:37
Plus, karta = abo = mvno, nie widzę różnicy jeśli chodzi o prędkość internetu czy jakość połączeń, nawet takie a2mobile/wrodzinie jest szybsze jeśli chodzi o aktywację usług z racji mniejszej bazy :mrgreen:

Orange/Nju, tutaj najbardziej widać poprawę, platforma pre-paid aktywuje usługi blisko czasu rzeczywistego, jak wyżej internet i połączenia tak samo.

T-Mobile, nie lubię ich :D Ale karta ma ograniczanie do 15Mb/s niby poza internetem na karte, Karta NIE ma volte/wifi i podobnie jak w orange czesci uslug typu przekierowania/oczekiwania itd.

Play, wszystko tak samo, w taryfach są określone prędkości, ale usługi i jakość są tożsame dla ofert. UWAGA Virgin jest słabszy.... ale juz tzw, "własna marka mvno" jak RedBull działa identycznie jak główna.

Poleciłabym Nju Abonamnet, masz dostępną pełną paletę technologiczną usług Orange, a koszty przestają być stałe po 3mc. Ewentualnie Play na kartę, również wachlarz usług, z zasięgiem różnie, zawsze możesz poratować się roamingiem.

Sprawdź jak działają sieci w Twojej okolicy/domu/pracy i kup ofertę tego Operatora. Na modernizację/budowę stacji nie licz, w PL raczej robi się wszystko po kosztach.