DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1063840  autor: Michu
 30 sty 2019, 23:15
Hej,

Nie jestem pewien czy piszę posta w dobrym dziale, ale tu mi pasował najbardziej.
Do rzeczy. Mój znajomy jest marynarzem i pływa głównie po europie. Pływa zazwyczaj 2.5mc na 2.5mc, więc niestety łapie się na FUPy.

Wpadłem, więc na pomysł - Na statku ma dostęp do WIFI, telefon przełączyć w tryb samolotowy z włączonym WIFI. Spiąć połączenie poprzez VPN z PL IP. Czy wtedy sieci nie traktują tego okresu jako "przebywanie w sieci macierzystej"? Czy ma ktoś jakieś doświadczenie lub wiedzę zakulisową?

Będę wdzięczny za info ;)
Pozdr
 #1063846  autor: piotrzet
 31 sty 2019, 08:03
Nie wiem jak to jest w innych sieciach ale wiem jak to jest w T-Mobile. Mam znajomą, która jest za granicą w UE korzysta z VoWiFi praktycznie cały czas i opłaty za połączenie SMS czy MMS jeśli wyśle bez VoWiFi nie ma. Jedynie za co pobiera to internet jak przekroczy 1GB. VPN do tego nie jest potrzebny.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1063849  autor: Remington
 31 sty 2019, 09:10
Michu pisze:
30 sty 2019, 23:15
Spiąć połączenie poprzez VPN z PL IP.

To zależy od telefonu. Niektóre (np. iPhone) pomijają VPN przy WiFiCalling. Wówczas, VPN musi być postawiony poza telefonem (w routerze).
 #1063850  autor: kowal2200
 31 sty 2019, 09:38
Michu pisze:
30 sty 2019, 23:15
Na statku ma dostęp do WIFI, telefon przełączyć w tryb samolotowy z włączonym WIFI.

Będę wdzięczny za info ;)
Pozdr
Pytanie czy nie są poblokowane porty oraz czy PING-i nie są duże aby się połączyć z usługą.
Pamiętam jak pierwszy raz leciałem Norwegianem i korzystając z pokładowego WiFi pisałem sobie na Whatsappie, fajna sprawa ;-) Połączyć się nie dało bo za słabe łącze. :lol:
 #1064285  autor: Michu
 03 lut 2019, 18:42
Remington pisze:
31 sty 2019, 09:10
Michu pisze:
30 sty 2019, 23:15
Spiąć połączenie poprzez VPN z PL IP.

To zależy od telefonu. Niektóre (np. iPhone) pomijają VPN przy WiFiCalling. Wówczas, VPN musi być postawiony poza telefonem (w routerze).
A tu bym się nie zgodził. Zrobiliśmy eksperyment. Połączenie się po VPN do polskiego serwera skutkowało oznaczeniem połączenia jako "Wificalling w Polsce", kiedy wyłączaliśmy VPN to pojawiała się informacja o Wificalling poza PL.

VPN bankowo był ustawiany na iPhonie a nie na routerze.

Generalnie jak wypłynie kolejny raz to przetestujemy opcję ustawienia VPN na routerze. Bo raczej taka możliwość będzie. Dzięki za podpowiedzi.
 #1064286  autor: piotrzet
 03 lut 2019, 18:45
To w takim razie zależy od sieci. W T-Mobile te połączenia są jako po prostu VoWiFi, a ich lokalizacji nie ma. System też liczy je jako wykonane z Polski i wpływa to na FUP.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1064500  autor: klaudia123
 05 lut 2019, 15:37
Znajoma ma Nju abo apka, włączone WiFICalling, używa w UK od kilku mc, FUP brak, liczy jak za połączenia w PL. Ogólnie dla operatora czysta kasa, odpada koszt roamingu.
Ich apka nie kłuci się z CSipSimple/Halonet, więc możesz mieć komórkowy i stacjonarny będąc gdziekolwiek na świcie.
Opcja z numerem stacjonarnym wydaje się lepsza, potrzeba wifi, ale Halonet nie liczy w razie czego FUP.
 #1064978  autor: ja.michal
 10 lut 2019, 19:01
Michu pisze:
03 lut 2019, 18:42
A tu bym się nie zgodził. Zrobiliśmy eksperyment. Połączenie się po VPN do polskiego serwera skutkowało oznaczeniem połączenia jako "Wificalling w Polsce", kiedy wyłączaliśmy VPN to pojawiała się informacja o Wificalling poza PL.

VPN bankowo był ustawiany na iPhonie a nie na routerze.

Generalnie jak wypłynie kolejny raz to przetestujemy opcję ustawienia VPN na routerze. Bo raczej taka możliwość będzie. Dzięki za podpowiedzi.
No wiesz, osobiście mam inne doświadczenie. Połączyłem się z VPN z Nowej Zelendii (płatny, pełny, nie jakaś darmowa proteza) na iPhonie z SIM Orange. W przeglądarce na telefonie oczywiście była Nowa Zelandia, podobnie serwery pocztowe w logach miały NZ, ale połączenia przez WiFi Calling były nadal widziane jako Polska, a nie NZ.

Nie zagłębiałem się praktycznie aż tak daleko, ale są różne metody ustawiania VPN w iPhone. Jedna, bodajże najbardziej głęboka opcja to ustawić VPN na iPhone na specjalnej aplikacji w MAC (apka od Apple), która umożliwia ustawienie opcji by każde połączenie (przez sieć komórkową czy komórkową i WiFi) było realizowane przez VPN. Żadna transmisja nie zajdzie jeśli tunel się nie zestawi. Nie można tego potem zmienić z pozycji telefonu, trzeba to potem zmienić lub wyłączyć przez ten dedykowany program, który jest tylko na MAC. Nie testowałem bo MACa nie mam.