DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1080 z 1158
  • 1
  • 1078
  • 1079
  • 1080
  • 1081
  • 1082
  • 1158
 #1063015  autor: Kryniczanin
 20 sty 2019, 10:39
Panowie od lat Wam powtarzam - liczmy stacje według ilości, ale i pojemności. Do Was to nie dociera - w wielu z Was liczy się tylko maszt/lokalizacja i koniec - nie co na nim jest.

Dziękuję za uwagę. Kończę temat. Przemyślcie to.
 #1063019  autor: Robert K
 20 sty 2019, 10:58
piotrzet pisze:
20 sty 2019, 09:22
Kryniczanin
Porównaj ilość stacji na wsiach N! z Plusem zobaczymy czy na takim obszarze Plus będzie miał więcej stacji od N! czy nie. Po za tym nie wiem czy dane są aktualne czy nie Plus ma również same stacje L900 przynajmniej tak jest pokazane btsearch
Znam wioskę gdzie na maszcie Orange jest L800 z trzechj sektorów a plusowe L1800 z niższego miejsca tegoż masztu ma sześć sektorów i trzy L 900. Więc ja bym nie generalizował kto jest lepszy a kto ma skansen.
 #1063020  autor: umcusumc
 20 sty 2019, 11:13
Kryniczanin pisze:
20 sty 2019, 07:02
Nie jest tak, ale N wygląda śmiesznie, zabawnie i tragikomicznie na stacjach z only LTE 800. Skansen technologiczny zwany Plusem poza miastami ma w przeważającej liczbie ma zestawy LTE 900/1800. 10mhz vs 25mhz.Czy N nie wygląda żałośnie?
Nie zgodzę się, żeby wyglądał żałośnie. Fakt, długi czas nie patrzyłem, co mają poza miastem, ale... zauważyłem, że mapa Btsearch jest często nieaktualna. To nie jest tak, że N! nic nie robi na wsiach. Np. stacja 93011 w Chociszewie dostała L2600, stacja w Miszewie Murowanym 92056 dostała L1800. Przy czym na trasie Warszawa-Płock do tej pory (bo właśnie Play ich prawie dogonił, co opisałem na właściwym wątku) N! jako jedyni byli bardzo bliscy utrzymania LTE przez całą drogę. A tam, gdzie faktycznie samo L800 zaczęło niedomagać, zrobili upgrade stacji. Przecież nie chodzi o to, żeby robić full wypas tam, gdzie L800 z powodzeniem daje radę, bo wiadomym jest, że budżet żadnej firmy z gumy nie jest.

A Plusowi, mimo że posiada podobną siatkę BTSów co N!, zdecydowanie za często zdarza się spadać nawet do 2G na tej trasie, a nawet tracić zasięg na chwilę. I niestety, ich 25 MHz w wielu miejscach nie urywa tylnej części ciała, skoro samo 10 MHz L800 w Orange daje te same lub lepsze wyniki. Jak widać, N! coś robi w odróżnieniu od Plusa, mimo że o ile dobrze pamiętam, na wieś mają dopiero wejść z modernizacjami.

No i przy tym całym gadaniu o data, przypomnę o voice. W N! możesz przejechać większość trasy w VoLTE, a jeśli będzie drop do 3G, to nadal masz HD. Jaki to komfort, tłumaczyć chyba nie trzeba. W Plusie (i do niedawna w Play) zdarza się spadać do 2G z koszmarną jakością.

Reasumując, co w tym żałosnego, że realizują swój plan inwestycyjny po kolei (a przede wszystkim, że mają w ogóle jakiś plan)? Poza tym, kompletnie nie kupuję porównywania sobie długości ... eeee... znaczy liczby MHz. To jest rzecz nieistotna z punktu widzenia klienta - choć rozumiem, że nam zawsze fajniej się ogląda wszystkomającego potwora, niż zwykłego szaraka.
 #1063021  autor: dagonPL
 20 sty 2019, 11:58
Poza tym, kompletnie nie kupuję porównywania sobie długości ... eeee... znaczy liczby MHz. To jest rzecz nieistotna z punktu widzenia klienta - choć rozumiem, że nam zawsze fajniej się ogląda wszystkomającego potwora, niż zwykłego szaraka.
IMO pojemność jest równie istotna co zasięg. Dopiero te dwie dobrze zgrane rzeczy dają sprawnie działająca sieć mobilną. Oczywiście nie bede sie upierał żeby dawać L2100 i L2600 tam gdzie L1800+800 daje od ~90-100Mbps ( mam w okolicy 3 takie stacje) bo to dla mnie kompletny brak logiki i strata kasy.
Ale z tym że pojemność dla klienta jest nieistotna to już popłynąłeś. :mrgreen:

Twitter @FonRuchalFest
 #1063028  autor: spotify
 20 sty 2019, 13:36
kozien70 pisze:
20 sty 2019, 09:31
Żałośnie wygląda przede wszystkim Twoja próba wywołania w tym wątku kolejnej g...burzy po to tylko by dopiec paru wiadomym wielbicielom T-mobile.
Dokładnie. Niereformowalny jest. Żałosne jest to, że wg niego Play najlepszy a ma numer w TMobile jak i neta mobilnego (net domowy). Nie mam zamiaru uczestniczyć w kolejnej "przepychance", bo tak się opiera głównie na sprzeczaniu i ironii ;)
Znamy kolegi stosunek i ocenę sieci i niech tak pozostanie.
OmnibusTelko pisze:
20 sty 2019, 10:55
L2600 na jednej stacji, oczywiście tylko 2 sektory a ty wklejasz rekordowe speedtesty na tym paśmie. Jesteś chyba jedynym klientem Play w Krynicy.
Wg Niego to co najmniej połowa jego miejscowości ma nr w fioletowych :mrgreen: . Podobnie jest na wioskach, gdzie Play postawi nową stację. Ostatni wynik @umcusumc w odpowiednim temacie o tym świadczy. Z tego też wynikają potem rankingi speedtest. 150 (nowa stacja wiocha z garstką lub bez klientów) vs 2 Mb/s (miasto i zapchane) i mamy średnią 75Mb/s (to jako przykład z grubym przesadyzmem ale chodzi o sens).
umcusumc pisze:
20 sty 2019, 11:13
Nie zgodzę się, żeby wyglądał żałośnie. Fakt, długi czas nie patrzyłem, co mają poza miastem, ale... zauważyłem, że mapa Btsearch jest często nieaktualna. To nie jest tak, że N! nic nie robi na wsiach.
Tokiem myślenia jednego, nie stawia 1300 stacji w roku..... :smt021
dagonPL pisze:
20 sty 2019, 11:58
Oczywiście nie bede sie upierał żeby dawać L2100 i L2600 tam gdzie L1800+800 daje od ~90-100Mbps ( mam w okolicy 3 takie stacje) bo to dla mnie kompletny brak logiki i strata kasy.
Poczekaj na klientów to nawet przy full wypasie nie będziesz miał takich prędkości. Sam popłynąłeś. Takie prędkości (10 Mhz 1800 + 5Mhz od L800 u Play - łącznie 15Mhz) uzyskujesz na stacjach gdzie brak ludzi lub obciążenia (teraz gdy Play w końcu stawia stacje w ogromnej ilości to najlepiej widać, bo hula na nich jeszcze głównie wiatr)
Niech każda sieć zapewni w dłuższej perspektywie w każdym miejscu gdzie ma zasięg prędkości na poziomie >= 20Mb/s to będzie wypas. Prędkości ~40Mb/s to już będzie Ameryka.
Robert K pisze:
20 sty 2019, 10:58
Więc ja bym nie generalizował kto jest lepszy a kto ma skansen.
Już chyba sto razy pisałem. Inni również. To są sieci mobilne. I nawet skansen Plus ma lokalizacje, gdzie reszta nie ma startu. Nie ma i nie będzie sieci, która w każdym miejscu będzie najlepsza. Niestety w skali kraju Plus leci po równi pochyłej i taki jest fakt...
KONIEC OT
bed pisze:
20 sty 2019, 02:41
Coś mam dziwne wrażenie, że częściej jednak widuję nowe pozwolenia T-Mobile niż Orange ;) W Łodzi jest wciąż trochę stacji, które nie mają tych samych pasm co T-Mobile...
Nie biegam ze sprzętem jak Wy ale też to widzę, czytając wasze posty. Nie wiem własnie dlaczego? Orange tnie koszty i bardziej sie skupia na FTTH? :smt017
U mnie poprawił N! zasięg LTE. Nie wiem gdzie dołożyli L800 i L2600 (albo dopiero to właściwie skonfigurowali) ale pod domem szybciej łapie 2600 (z dobrym sygnałem) i w budynkach (np w sklepach okolicznych) nie mam szczątkowego LTE ale solidne 2-3kreski zasięgu. Dotyczy to niestety tylko Tmobile. Orange na razie bez zmian, poza L2600. Więc pytanie po raz kolejny - co z Orange!?

PS Niech kto mi na PW napisze w jaki sposób tu na forum można wklejać zdjęcia (przez jakiś serwer??) . Z góry dziękuję.
 #1063036  autor: umcusumc
 20 sty 2019, 14:14
dagonPL pisze:
20 sty 2019, 11:58
Ale z tym że pojemność dla klienta jest nieistotna to już popłynąłeś. :mrgreen:
Skrót myślowy i cytat wyrwany z kontekstu :-D MHz jest nieistotne, ważny jest efekt. Jeśli 10 MHz na L800 daje lepszy wynik, niż 25 MHz na L900+L1800, to jakie ma znaczenie liczba MHz dla klienta?
spotify pisze:
20 sty 2019, 13:36
Niech każda sieć zapewni w dłuższej perspektywie w każdym miejscu gdzie ma zasięg prędkości na poziomie >= 20Mb/s to będzie wypas. Prędkości ~40Mb/s to już będzie Ameryka.
Różnie może być. Ja u siebie na wsi czekam na światłowód, w teorii ma być za 3 lata. Jeśli się pojawi, to obok mnie 5 osób rezygnuje z internetu LTE Plusa/Play. Mam wrażenie, że w perspektywie 5-10 lat wbrew pozorom to miasta prędzej będą się zapychać i właśnie dla nich 5G może być ratunkiem, a wsie sukcesywnie podłączane do FTTH i małą gęstością zaludnienia powinny sobie lepiej radzić z siecią radiową.
spotify pisze:
20 sty 2019, 13:36
PS Niech kto mi na PW napisze w jaki sposób tu na forum można wklejać zdjęcia (przez jakiś serwer??) . Z góry dziękuję.
Ja używam imgur.com. Tam wrzucam zdjęcia, a potem linkuję za pomocą
Kod: Zaznacz cały
[img]link do obrazka[/img]
 #1063043  autor: dagonPL
 20 sty 2019, 15:25
Poczekaj na klientów to nawet przy full wypasie nie będziesz miał takich prędkości. Sam popłynąłeś. Takie prędkości (10 Mhz 1800 + 5Mhz od L800 u Play - łącznie 15Mhz) uzyskujesz na stacjach gdzie brak ludzi lub obciążenia (teraz gdy Play w końcu stawia stacje w ogromnej ilości to najlepiej widać, bo hula na nich jeszcze głównie wiatr)
Niech każda sieć zapewni w dłuższej perspektywie w każdym miejscu gdzie ma zasięg prędkości na poziomie >= 20Mb/s to będzie wypas. Prędkości ~40Mb/s to już będzie Ameryka.
Powtarzasz się.
Stacje o których pisałem to stacje typowo zasięgowe i L1800+800 padnie na nich jeśli nagle wokół nich wyrośnie miasto.... Jedna z nich pracuje już dwa lata i dalej daje ~90Mbps, dlaczego ? Bo to teren słabo zaludniony i nagle się to nie zmieni.
Wszystko w temacie. Budując stacje bierze się pod uwagę przyszłe obciążenie ? czy wg Ciebie nie ? Tyle razy zajmujący się budową sieci np. Playa powtarzali że widza ile na danym terenie osob siedzi w roamingu i miedzy innymi na tej podstawie projektuje sie stacje.
Dołożenie pasm to już najmniejsza robota , w stosunku do postawienia całego BTSa.
Nie biegam ze sprzętem jak Wy ale też to widzę, czytając wasze posty.
To skąd czerpiesz tak obszerną wiedzę ? Tylko z tego co inni napiszą ?

Twitter @FonRuchalFest
 #1063044  autor: spotify
 20 sty 2019, 15:39
dagonPL pisze:
20 sty 2019, 15:25
Powtarzasz się.
Stacje o których pisałem to stacje typowo zasięgowe i L1800+800 padnie na nich jeśli nagle wokół nich wyrośnie miasto.... Jedna z nich pracuje już dwa lata i dalej daje ~90Mbps, dlaczego ? Bo to teren słabo zaludniony i nagle się to nie zmieni.
Jak muszę, to się powtarzam. Napisałeś to samo co ja tylko innymi słowami. Nie ma obciążenia, są prędkości. Więc czym się podniecać? Nikt sobie nie wyobraża, aby Play dawał tylko LTE800 bo ma za mało pasma (tylko 5Mhz). Więc to logiczne, że są co najmniej dwa pasma.
Budując stacje bierze się pod uwagę przyszłe obciążenie ? czy wg Ciebie nie ? Tyle razy zajmujący się budową sieci np. Playa powtarzali że widza ile na danym terenie osob siedzi w roamingu i miedzy innymi na tej podstawie projektuje sie stacje.
Tak, słuchaj opowieści dalej. Podobnie inne sieci. Czcze gadanie zarówno w P4, N! czy Plusie. Wszystko opiera się na biznesie i opłacalności. Samo L800 w przypadku Play to za mało (patrz wyżej). Podobnie postąpiło N! - czyli najmniejszym kosztem. Dali tylko L800 bo mają "aż" 10Mhz a później będą musieli lub już muszą (zalezy od lokalizacji) dokładać kolejne pasma. Podobnie w miastach L2600 (dotyczy to zarówno NI jak i P4)

Radzę sobie. Nie biegam regularnie. Jak potrzebuje wkładam kartę do telefonu z Andkiem i się "bawię" Opinie innych tutaj, co wykonują świetną robotę w innych rejonach biorę również pod uwagę.

@ umcusumc
Dzięki za pomoc :-)
 #1063046  autor: 3G
 20 sty 2019, 15:51
umcusumc pisze:
20 sty 2019, 11:13
W Plusie (i do niedawna w Play) zdarza się spadać do 2G z koszmarną jakością.
Twój telefon nie obsługuje HD Voice w 2G?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1063050  autor: umcusumc
 20 sty 2019, 16:36
3G pisze:
20 sty 2019, 15:51
umcusumc pisze:
20 sty 2019, 11:13
W Plusie (i do niedawna w Play) zdarza się spadać do 2G z koszmarną jakością.
Twój telefon nie obsługuje HD Voice w 2G?
Mój obsługuje. Co nie przeszkadza w żaden sposób w pogorszeniu jakości rozmowy. Z zerwaniem połączenia włącznie. Do niedawna tylko N! pozwalał przetrwać trasę do Płocka. W Plusie na dwoje babka wróżyła - albo zrywa połączenie, albo rozmawiasz gorzej jak w RK w Play. W Play zależało, w jakiego partnera RK wpadłeś, jak w Plusa, to miałeś pecha. Jak w TM lub O, to przynajmniej nie darłeś się do słuchawki co jakiś czas "haloooo?!" ;)

Fakt jest taki, że od razu możesz poznać, kto ma telefon w Plusie (i do niedawna w Play), a kto nie.
 #1063178  autor: Rezen
 22 sty 2019, 10:21
Jak już tak się przepychanie z kryniczaninem o p4.
To warto by było mieć wiedzę jak Play a jak n! mają złożone bebechy w btsach :-)
Wiem, że Play używa dużo mniej kart pojemnościowych niż N! I to niech da chłopakowi do myślenia. Play idzie po kosztach całościowo w HW również, więc tak czy siak mimo marketingu wiadomo jak jest.

A i czy Play robi szkielet w FTTH?
 #1063186  autor: klaudia123
 22 sty 2019, 12:56
Rezen pisze:
22 sty 2019, 10:21
Jak już tak się przepychanie z kryniczaninem o p4.
To warto by było mieć wiedzę jak Play a jak n! mają złożone bebechy w btsach :-)
Wiem, że Play używa dużo mniej kart pojemnościowych niż N! I to niech da chłopakowi do myślenia. Play idzie po kosztach całościowo w HW również, więc tak czy siak mimo marketingu wiadomo jak jest.

A i czy Play robi szkielet w FTTH?
Było na konferencji... 70% stacji FTTH, a każda min. 1Gb/s, ~6 systemów na stacje, a te w miastach zapewne są "wszystko mające". Nie rozumiem dlaczego porównujesz Nw! do PLAY, jak ten pierwszy szczędzi na LTE2600, szczególnie pomarańczowy "członek" tego duetu. Play buduje zasięg, Nw! powinien pojemność... A oboje to czyste jaja i śmiech na sali, reklamując 300-600Mb/s LTE8+, a realne testy ledwo 15Mb/s... tyle to 3G zapewnia. I taki bonus - wiedziałeś iż cała wspomniana trójka jest wstanie zapewnić taką prędkość i stabilność w starszej technologii? Przełączenie na 3G działa czasami cuda... albo jest jedną alternatywą na anteny walące w ziemie, czy LTE2600 sięgające 500m od stacji...
 #1063189  autor: Mixiorek
 22 sty 2019, 13:19
Obrazek

Orange nie boi się zimy. Lepszy zasięg sieci w górach

https://biuroprasowe.orange.pl/informac ... -w-gorach/

Kryniczanin, szara kropka w okolicy Krynicy? Nowa stacja?
Ciekawe co dodali w Ustrzykach Górnych? Według btsearch było tylko G/U900.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1063190  autor: piotrzet
 22 sty 2019, 13:29
Czy T-Mobile wprowadza samą modulację przy wysyłaniu 64QAM? Czy raczej robi to łącznie z 256QAM przy pobieraniu? Dzisiaj rano speedtest L1800 wspólne z Orange upload powyżej 40 Mb/s pobieranie 88 Mb/s ale to raczej pusta stacja, bo na B525 miałem koło 75 Mb/s, a on 256QAM nie obsługuje. Na telefonie nie mam możliwości tego sprawdzić.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1063191  autor: Mixiorek
 22 sty 2019, 13:31
Orange jedzie dziś ostro:
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/nie ... dziala-12/

"Spotkałem się tam z Marcinem z NetWorkS!"

:mrgreen:

Liczyłem, że N! zrobi L2100 górskich, obleganych miejscówkach i jest. Teraz niech do czerwca dorzucą L2100 we wszystkich letnich miejscówkach.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1063195  autor: iphoneski
 22 sty 2019, 13:43
klaudia123 pisze:
22 sty 2019, 12:56
realne testy ledwo 15Mb/s... tyle to 3G zapewnia. I taki bonus - wiedziałeś iż cała wspomniana trójka jest wstanie zapewnić taką prędkość i stabilność w starszej technologii? Przełączenie na 3G działa czasami cuda... albo jest jedną alternatywą na anteny walące w ziemie, czy LTE2600 sięgające 500m od stacji...
Co za bzdury! 3G zapewnia tyle dlatego, że wszyscy siedzą na LTE i dzięki temu 3G jest puste. Gdyby nie było tych stacji 600 Mb/s a jedynie 3G to byłoby takie obciążenie, że nawet komunikator by nie ruszył. Skoro stacja, która może oferować maksymalnie 600 mega oferuje 1 to ile by oferowało 3G z maksymalnie chyba 42 Mb/s?
  • Strona 1080 z 1158
  • 1
  • 1078
  • 1079
  • 1080
  • 1081
  • 1082
  • 1158
  • 1
  • 1078
  • 1079
  • 1080
  • 1081
  • 1082
  • 1158