DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1061882  autor: mkol
 07 sty 2019, 20:03
Czy u polskich operatorów dane, które przesyła podczas np. samego logowania się do sieci telefon z włączonym LTE, ale wyłączoną transmisją danych i dodatkowo całkowicie nieskonfigurowanym APN-em "internet" są płatne? Mam na myśli oczywiście sygnalizację, która w LTE w przeciwieństwie do starych technologii odbywa się przy użyciu IP, telefon na pewno nie próbuje korzystać z internetu.

Jeżeli nie, czy taka konfiguracja może spowodować automatyczną aktywację niepotrzebnych usług takich jak "bezpieczny internet", które operator normalnie włącza przy pierwszym połączeniu się z internetem, pomimo tego że nie nastąpiło faktyczne połączenie?

Jeżeli mogę edytować ukryte przed przeciętnymi ludźmi ustawienie IA APN, co powinienem tam ustawić, jeżeli interesują mnie tylko usługi VoLTE i SMS? Puste pole? Czy "internet" jest prawidłową wartością nawet w takiej sytuacji?

Jak wygląda sytuacja z tym w przypadku korzystania z roamingu międzynarodowego?

Czy transfer dźwięku podczas rozmowy VoLTE jest dodatkowo płatny, poza opłatą za samo połączenie, jeżeli nie mam pakietu danych? Czy może spowodować automatyczną aktywację pakietu, jeżeli u operator to robi przy pierwszym podłączeniu się do internetu? Co w sytuacji, gdy używam roamingu?

Czy jeżeli nie interesuje mnie internet przez sieć komórkową, bo np. od internetu mam drugi telefon, powinienem w tym telefonie wyłączyć LTE i pozostawić tylko stare technologie? Co stracę, a co zyskam, jeżeli to zrobię?

Interesują mnie odpowiedzi na powyższe pytania dla wszystkich polskich operatorów.
 #1061886  autor: kozien70
 07 sty 2019, 20:37
VoLTE a transmisja danych w telefonie to dwie różne sprawy. Nie trzeba mieć żadnej aktywnej transmisji danych, żadnego pakietu danych itp by korzystać z VoLTE. Możesz mieć transmisję całkowicie wyłączoną. Z czego rzecz jasna wynika, że korzystając z VoLTE nie płacisz nic za dane, rozliczany jesteś identycznie jak przy rozmowach 2G/3G.
W roamingu VoLTE naszych operatorów nie działa.
 #1062003  autor: Pabloz
 08 sty 2019, 21:01
klaudia123 pisze:
08 sty 2019, 18:19
za granicą, logowanie do LTE, mogą być opłaty za transmisję... ogólnie poza PL 2/3G :-)
Od kiedy to niby cena za transmisję danych zależy od technologii? :?

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
 #1062094  autor: Ubinoob
 09 sty 2019, 16:39
Ruch IP sygnalizacji/IMS realizowany jest inaczej otagowany i trafia innym wirtualnym interfejsem. Za ruch DATA płaci się tylko za to co jest przesłane sesją autoryzowaną APN'em "internet" czy innym działającym do tego przeznaczonym. Tak samo jakby naliczać opłatę za transmisję danych przy odbieraniu zawartości MMS'a, która przecież też idzie po IP - osobna sesja, osobny APN i się nie liczy.