DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 383 z 533
  • 1
  • 381
  • 382
  • 383
  • 384
  • 385
  • 533
 #1052686  autor: Pawrzes
 19 lis 2018, 01:15
:arrow: https://www.playcommunications.com/medi ... 48e061.pdf strona 53

9500 stacji to plan na koniec 2021 roku.

Obecnie w woj. mazowieckim Play ma ogólnie więcej stacji niż Plus z aktywnym jakimkolwiek pasmem LTE (choć już na finiszu jest odpalanie L900) więc pisanie o liczbach jest bez sensu. Liczy się efektywność tych stacji. U starych sieci ogólną liczbę zawyżają setki mikro stacji o znikomym zasięgu jak pikokomórki i anteny dookólne u konkretnych klientów korpo, fabryk, instytucji itd. lub tymczasowe stacje mobilne na wakacje czy 2 maszty blisko siebie w N! choć można pomiędzy nimi wstawić 1 ponad 60m wieżę i uzyskać nawet lepszy efekt.

To jest przykładowo stacja "2 w 1" czyli 6 sektorów LTE800/1800/2100/2600, 6 sektorów UMTS2100/900, 3 sektory GSM1800. Taka stacja to nie tylko jeszcze większa pojemność ale też większy zasięg. Ktoś widział choć jedną taką w N! :?:

Obrazek

Obrazek
Warszawa, Zacisze, ul. Blokowa 1
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 76&zoom=15
Na tym osiedlu N! ma 2 stacje dookólne, jedna ma LTE1800/2100 (2 malutkie pręty) a druga nie ma LTE (1 dłuższy patyk). W najbliższym czasie Play odpali tu 2 nowe stacje i oczywiście będą 3-sektorowe.

Pozdrawiam
 #1053186  autor: lordbyd
 19 lis 2018, 07:26
choć można pomiędzy nimi wstawić 1 ponad 60m wieżę i uzyskać nawet lepszy efekt.
Tu bym jednak polemizował.
Pod względem "zasięgu" (pokrycia terenu sygnałem użytecznym) na danym obszarze to może i jedna wysoka wieża jest lepsza (szczególnie do emisji programu radiowego lub TV), jednak pod względem pojemności to już niekoniecznie - lepiej jednak mieć te dwie małe stacje.
Nie bez przyczyny w obszarach gęsto zurbanizowanych stacje stawia się praktycznie co 500 [m] zamiast postawić jedną, która teoretycznie obsłuży obszar w okolicy 30 [km].
 #1053563  autor: habish
 19 lis 2018, 09:15
Pawrzes pisze:To jest przykładowo stacja "2 w 1" czyli 6 sektorów LTE800/1800/2100/2600, 6 sektorów UMTS2100/900, 3 sektory GSM1800.
Jeśli chodzi o 6 sektorów to są tam po dwa sektory na jednym azymucie?
Wygląda to inaczej niż w Plusie gdzie każdy z 6 sektorów ma własny azymut.
 #1053627  autor: Mixiorek
 19 lis 2018, 09:34
Pawrzes pisze:Ile razy można powtarzać, że 9000 to nie jest żadna docelowa liczba stacji Play tylko operator chce mieć tyle na koniec 2020 roku! W 2021 roku nadal będą budowane nowe stacje ale nie tyle co w latach 2018-2020.
I git.
Dzięki. to Ty zgarnąłeś dane? Ładnie to wygląda po względem pasm. Niby jest GSM (1800) ale tak jak napisałem - gdy wymusiłem 2G wylądowałem w RK.
Pawrzes pisze: strona 53

9500 stacji to plan na koniec 2021 roku.
Dzięki. Oby zrobili ten plan a nawet go przekroczyli.
choć można pomiędzy nimi wstawić 1 ponad 60m wieżę i uzyskać nawet lepszy efekt.
Hmmm, w mieście, przy gęstej zabudowie? Mam wątpliwości. Zasięg parasolowy i % na zewnątrz pewnie tym zrobisz ale jeszcze miło by mieć zasięg wewnątrz i pojemność (choć mogą walnąć kolejne sektory). Klasyczny przykład to Warszawskie Zawady. Nie wiem czy Ruczaj + monobot na Okrzeszyńskiej wystarczą. Indoor mogą być problemy. Ruczaj póki co nie zapewnia zasięgu wewnątrz na dobrym poziomie w wielu budynkach. Jest 3G lub RK.
To jest przykładowo stacja "2 w 1" czyli 6 sektorów LTE800/1800/2100/2600, 6 sektorów UMTS2100/900, 3 sektory GSM1800. Taka stacja to nie tylko jeszcze większa pojemność ale też większy zasięg. Ktoś widział choć jedną taką w N! :?:
Może tak często nie widzimy bo N! ma na danym obszarze więcej stacji np: 800+1800+2100+2600 i nie ma potrzeby robić 6 sektorów? Oczywiście nie wszędzie.
Warszawa, Zacisze, ul. Blokowa 1
Poprosimy o kilka takich nowych na Ursynowie ;-)
Na tym osiedlu N! ma 2 stacje dookólne, jedna ma LTE1800/2100 (2 malutkie pręty) a druga nie ma LTE (1 dłuższy patyk). W najbliższym czasie Play odpali tu 2 nowe stacje i oczywiście będą 3-sektorowe.
Hmm. N! Blokowa 3 - L800+1800+2100+2600. Kolista 12 L800+1800+2100+2600. Na Korzona L1800+2100.
Zacisze to głównie domki jednorodzinne. Fajnie, że Play tu zbuduje tyle stacji ale w jednym budynku/ wspólnocie wielorodzinnej na Ursynowie, wysokim Targówku, Chomiczówce, Wawrzyszewie może mieszkać więcej osób niż na całym Zaciszu.
lordbyd pisze:Tu bym jednak polemizował.
Przyłączam się. Parasole przy gęstszej zabudowie tak ale ze wsparciem niskich stacji na gęstszej siatce.
Patryk7588 pisze: Jeśli chodzi o 6 sektorów to są tam po dwa sektory na jednym azymucie?
Wygląda to inaczej niż w Plusie gdzie każdy z 6 sektorów ma własny azymut.
Tak, dokładnie. Jest tak na jednym sektorze na Świetlicowej w Konstancinie. Dla mnie wygląda to na klasyczne 3 sektory a jednak jedna antena ma 2.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1053966  autor: Dodo84
 19 lis 2018, 12:12
Dodo84 pisze:@p2225 ja jutro będę w centrum Gorzowa to zerknę jak tam wygląda. Tam co ciekawe jest inny LAC (34) więc może tam coś się zmieniło. LAC 33 nadal na 10 MHz.
Centrum Gorzowa również 10 MHz.

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
 #1054255  autor: iphoneski
 19 lis 2018, 16:19
Przejechałem z Bydgoszczy do Katowic pociągiem i wróciłem. W routerze karta internetowa play z wymuszonym LTE. Całkiem fajnie to działa, oglądałem sobie youtube, tv w WP pilot, wpadłem popatrzeć na showmaxa, potem z nudów włączyłem TIDAL. Ogólnie przez większość czasu działało bez problemów, od czasu do czasu wpadałem w dziury zasięgowe albo w miejsca gdzie niby zasięg był ale nic nie działało, pisał o tym @spotify kiedyś. Co w tym czasie robiła moja główna głosowa karta w iPhonie? Grzecznie siedziała w roamingu Orange. Po pewnym czasie się wkurzyłem, włączyłem tryb samolot zostawiając tylko wifi i gadałem i pisałem z wifi calling. W sumie nie dziwie się, że sporo ludzi pisze że ten play to właściwie nigdzie nie ma zasięgu skoro nawet bez aktywnej transmisji siedzimy w RK a druga karta jest w stanie wyświetlać mecz na fioletowym zasięgu. Pojadę tą trasą chyba jakoś w czerwcu, ciekawe jakie postępy zrobią do tego czasu.
 #1054256  autor: Barciur
 19 lis 2018, 16:26
Czy jeśli ustawimy na karcie głosowej ręczne wymuszenie Playa, to bez problemu telefon będzie się trzymał Playa i wracał do Playa po utracie zasięgu w dziurze? Czy są z tym jakieś problemy i teoretycznie jest możliwość, zeby telefon wybrał jakąś sieć roamingową pomimo ręcznego wyboru Playa?

Pytam, bo miałem kiedyś sytuacje, że wymusiłem jedną sieć roamingową, a telefon mimowolnie przeszedł do innej. I też zastanawiam się, dlaczego nie zrobiłeś tego na iPhonie tylko wolałeś jechać po wifi ;)
 #1054258  autor: iphoneski
 19 lis 2018, 16:48
@Barciur Z tym jest różnie, czasem działa to tak jak powinno i trzyma zasięg a gdy go nie ma masz brak sieci. Ale czasem dostaniesz jakieś nowe ustawienia do karty, zaktualizujesz system i wróci do automatu. W sumie przed każdym wyjazdem byś musiał sprawdzać czy masz ustawione tak jak powinno być. Siedziałem na wifi bo skoro już zabrałem router i dawał radę to dla mnie żadna różnica czy gadam po wifi czy normalnie po sieci.
 #1054260  autor: Barciur
 19 lis 2018, 16:49
Rozumiem, dzięki. Czyli ogólnie powinno mimo wszystko trzymać przynajmniej na całą podróż, jeśli nie permanentnie. :)
 #1054262  autor: 3G
 19 lis 2018, 17:02
Jak ustawisz jakąś sieć to bedziesz ją miał do utraty zasięgu, potem telefon może wskoczyć do innej i wcale niekoniecznie chetnie wrócić do poprzedniej - nawet jeśli miałaby to być sieć macierzysta.
Jeśli nie mieszkałbym naprawdę na odludziu, roaming wyłączyłbym całkiem. Karty, na których mam aktywny, służą mi tylko do wymuszania nośnych innych operatorów :)

Co do tych dual-beam - to nie jest tak, że dwa sektory mają ten sam azymut. Antena tak wygląda, ale elektrycznie kształtowane są dwie wiązki.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1054263  autor: Barciur
 19 lis 2018, 17:09
3G pisze: Jak ustawisz jakąś sieć to bedziesz ją miał do utraty zasięgu, potem telefon może wskoczyć do innej i wcale niekoniecznie chetnie wrócić do poprzedniej - nawet jeśli miałaby to być sieć macierzysta.
Rozumiem. Czyli przynajmniej teoreytycznie powinno to pomóc w sytuacjach, kiedy telefon wykryje silniejszy zasięg partnera roamingowego i wskoczy automatycznie do niego mimo tego, że dalej jest słaby zasięg macierzysty. A jak macierzysty utraci, to hulaj dusza.
 #1054265  autor: iphoneski
 19 lis 2018, 17:25
3G pisze:Jeśli nie mieszkałbym naprawdę na odludziu, roaming wyłączyłbym całkiem.
Chciałem tak zrobić, ale potem włączenie tego roamingu jest dość problematyczne. No i w przypadku ryzyka przebywania w miejscu, gdzie P4 może nie być już kilka dni wcześniej musiałbym zgłoszenie robić żeby włączyli a po powrocie drugie o wyłączenie. Pod koniec 2019 gdy będzie już te 8000 stacji czyli podobna ilość do Plusa z pewnością tak zrobię, ale teraz to chyba trochę zbyt ryzykowne. Chociaż jestem pozytywnie zaskoczony działaniem Play na tej trasie, myślałem, że przez większość trasy nic nie zrobię a tu taka niespodzianka.
 #1054268  autor: 3G
 19 lis 2018, 17:42
Kilka razy już zlecałem wyłączenie i włączenie RK na różnych kartach i nigdy nie było z tym problemu, zmiany następowały szybciutko.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1054276  autor: marcin19883
 19 lis 2018, 18:15
3G pisze:Kilka razy już zlecałem wyłączenie i włączenie RK na różnych kartach i nigdy nie było z tym problemu, zmiany następowały szybciutko.
Jeśli system nie odrzuci wyłączenia/włączenia RK, to konsultant robi to od ręki. Często się zdarza, że system nie chce tego zrobić i zgłaszają to jako awaria techniczna i musisz czekać, aż do ciebie zadzwonią. Mi się akurat ostatnio zdarzyło, że zadzwonili dosłownie po godzienie od złoszenia :roll: A tak zazwyczaj to czas oczekiwania 1 dzień.
 #1054278  autor: iphoneski
 19 lis 2018, 18:32
Na moich kartach 1 albo 2 dni od zgłoszenia zawsze czekałem. Ja zgłaszam przez internet bo telefonicznie albo się nie da, albo mam sobie sam w telefonie zrobić albo jeszcze coś tam. Jak mam gadać z jakimś studentem który wie sporo mniej ode mnie to wolę przez net zgłaszać. Ale bawić się w to przed wyjazdem w jakąś dzicz, gdy mam i tak sporo spraw do ogarnięcia miałbym myśleć jeszcze o RK to już chyba trochę przesada.
 #1054282  autor: 3G
 19 lis 2018, 18:44
Hm, ja tam nigdy nie czekałem, dosłownie za parę minut zawsze miałem co trzeba.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1054290  autor: spotify
 19 lis 2018, 19:18
Ile razy można powtarzać, że 9000 to nie jest żadna docelowa liczba stacji Play tylko operator chce mieć tyle na koniec 2020 roku! W 2021 roku nadal będą budowane nowe stacje ale nie tyle co w latach 2018-2020.
No zobaczymy. Play od lat twierdził, ze buduje stacje w całej Polsce ale dopiero do tego roku coś się porządnie ruszyło.
Młody.. pisze:Fioletowi odstają gęstością, ale jak na razie niech w jakimś stopniu się usamodzielnią, bo tak jak mówię - zasięg to fundament. Ale jest prosta piłka - albo podołają, albo zginą - tyle w temacie.
Dokładnie. Finansowo to u nich dobrze nie jest. Ale nikt tego nie napisze, bo przecież jeśli Play to pracodawca, to karmiącej reki się nie gryzie. Oficjalnie na forum jest wszystko w porządku :-)
9500 stacji to plan na koniec 2021 roku.
Najpierw niech oni te 9tys wybudują.
Poza tym sami na konferencji mówili o docelowo ok. 9k stacji a do 2022 bez RK. Już sami nie wiedzą, jakie slajdy pokazują i które omawiają.
A tego pdf'a strona 55....ehh no comment :mrgreen: Aż się oplułem kawą :mrgreen:
Taka stacja to nie tylko jeszcze większa pojemność ale też większy zasięg. Ktoś widział choć jedną taką w N!
A czy N! czy Plus to Hot Spot? Więc taka stacja im nie potrzebna.
U starych sieci ogólną liczbę zawyżają setki mikro stacji o znikomym zasięgu jak pikokomórki i anteny dookólne u konkretnych klientów korpo, fabryk, instytucji itd.
Zgadza się. Ale Play to również nie zawsze porządna stacja, tylko jakiś kikut na garażu, dachu Biedronki itp Jak będę w końcu mial okazję (bo nigdy nie mam czasu) to wkleję zdjęcie stacji Play w Rumi (jeśli to stacją w ogóle można nazwać). Śmiech na sali.... Jakaś konstrukcja na dachu domku na działce z ogródkiem :-)

Ale żeby nie było. Brawa za obecne postępy sieci P4 i oby tak dalej :smt023
W3 na szczęście też nie śpi :-)

@Barciur
W jedną stronę jedź na automacie a w drugą na macierzystym. Bedziesz miał porównanie :wink:
Ostatnio zmieniony 19 lis 2018, 23:46 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 383 z 533
  • 1
  • 381
  • 382
  • 383
  • 384
  • 385
  • 533
  • 1
  • 381
  • 382
  • 383
  • 384
  • 385
  • 533