DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1057 z 1158
  • 1
  • 1055
  • 1056
  • 1057
  • 1058
  • 1059
  • 1158
 #1029277  autor: Mixiorek
 29 paź 2018, 11:29
myk6414 pisze: Od kilku tygodni (w odstępie ok. 2 m-cy) pojawił się też Play z dwóch nadajników (jeden nowy własny, drugi powiesili się pod antenami N!) które pięknie doświetlają moją wieś. I odkąd Play nadaje ze swoich nadajników, wszyscy sąsiedzi nie posiadający Play`a zauważyli mega poprawę.
Olszewnica i Kałuszyn?
myk6414 pisze:Z moich informacji nic nie robili. Na pewno T-Mobile (z którego korzystam), nie wiem jak Orange. Play dorzucił LGI4404 i LGI4405
Nie dorzucili czasem L2100? Widzę, że w Chotomowie i Legionowie już jest. A stacje w Olszewnicy nowej i Kolonii Skrzeszew są "tuż obok" w siatce stacji.
piotrzet pisze:Optymalizacja sieci po prostu.
Sądzę iż wątpię. Myk6414 z dużym prawdopodobieństwem może mieć rację. Wcześniej Play nie miał tam żadnej stacji. Odpala dwie. Cały ruch z RK przenosi się do sieci własnej.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1029293  autor: Mixiorek
 29 paź 2018, 11:38
Ok. Optymalizacja o tyle, że teraz operatorzy są tam na własnych zasobach i doszło kolejne pasmo. Kozien donosił też o delikatnym wzmocnieniu mocy sygnału L1800.
Czy również L800? Czekam na refarming w miejscach gdzie będę mógł to stale obserwować i weryfikować. Ursynów-Natolin jest np: takim sobie miejscem do testów bo siatka stacji jest gęsta.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1029370  autor: myk6414
 29 paź 2018, 12:22
Mixiorek pisze: Olszewnica i Kałuszyn?
Tak
Mixiorek pisze:Nie dorzucili czasem L2100? Widzę, że w Chotomowie i Legionowie już jest. A stacje w Olszewnicy nowej i Kolonii Skrzeszew są "tuż obok" w siatce stacji.
Olszewnica i Skrzeszew należą do innej siatki. Ta o której piszesz, kończy się na Chotomowie. Już jak była migracja do N!, "my" byliśmy robieni pożniej niż Chotomów.
Huaweii E5372 w trybie LTE2100 wykrywa tylko Play.

Wieczorem podjadę pod nadajnik w Skrzeszewie i go na miejscu obadam.
 #1029380  autor: Mixiorek
 29 paź 2018, 12:33
O ile dobrze pamiętam to Pawrzes chyba narzekał na działanie stacji N! w tej okolicy. A tu wychodzi, że pijawki z Play "oblepiły" stacje i odpadły dopiero po odpaleniu własnych nadajników. Widzę posty z początku października z narzekaniem na L800 Orange w Olszewnicy Nowej.
Pawrzes, Ty figlarzu :mrgreen:

P.s.
Na stacji w Olszewnicy Nowej mogliby dodać zdecydowanie jeszcze jedno pasmo pojemnościowe. Niestety stacja według btsearch nie ma U2100 więc nie dadzą L2100 "z automatu". Pytanie jakie tam anteny wiszą itp.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1029386  autor: myk6414
 29 paź 2018, 12:40
Olszewnica Nowa mam wrażenie że przez N! jest właśnie traktowana jako taka zapchaj dziura żeby zasięg był między NDM a Zegrzem. Tutaj nie spodziewam się jakichś dodatkowych anten (teraz jest D:10/U:10 - co i tak jest znaczną poprawą, bo standardem było tu D:1-2)

Robotę robi tutaj Skrzeszew
 #1029423  autor: spotify
 29 paź 2018, 13:16
JFK2016 pisze: +1 u mnie jest dokładnie tak samo (ok. centrum), na modemie z internetem to wymuszam z manuala L1800 i po problemie, ale na telefon to nie mam wpływu.
Jakby w Plusie po dołożeniu L2600 nie było takich samych problemów... :roll:

@bed
U mnie po podziale (Trójmiasto). Zaczyna się poprawiać optymalizacja. W domu już nie siedzę tylko w L800 ale najczęściej w stabilnym B1 lub B3. Prędkości też nie są złe. Wczoraj wieczorem po godz. 22 DL37 Ul17
Takich prędkości to nie miałem odkąd pamiętam. Nadal mam jeszcze problemy w 2G w Orange jeśli chodzi o rozmowy.
myk6414 pisze:Będzie troszkę OT. Operatorzy dający swoją infrę Play`owi zaklinają rzeczywistość twierdząc,że ruch P4 nie ma zauważalnego wpływu na przepustowość własnej sieci. Bullshit.
W końcu ktoś gada z sensem :-)
Od dawna o tym piszę. Tylko fani P4 zaklinają rzeczywistość.
Powiem tak - po testach P4 u mnie w okolicy jest zdecydowanie lepiej niż było z rok/dwa lata temu ale nadal użytkowników sieci Play ponosi fantazja.
 #1029432  autor: spotify
 29 paź 2018, 13:30
W domu
Na Obwodnicy Trójmiejskiej
W piwnicach itd
Na A1 podczas rozmowy.
Wiele miejsc, gdzie wpadam w 2G.
Ostatnio nawet na mojej ulicy osiedlowej.
Już nie wspomnę o drogach poza miastami w czasie jazdy samochodem.
 #1029494  autor: p2225
 29 paź 2018, 15:05
A u mnie poprawił się zasięg LTE2600..., bo liście spadły z drzew pod domem i mam teraz pełną widoczność ze stacją. ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1029515  autor: Pawrzes
 29 paź 2018, 16:37
myk6414 pisze:Będzie troszkę OT. Operatorzy dający swoją infrę Play`owi zaklinają rzeczywistość twierdząc,że ruch P4 nie ma zauważalnego wpływu na przepustowość własnej sieci. Bullshit.
Mieszkam w małej wsi pod Warszawą - niegdyś zasięgu w ogóle nie było, potem pojawił się Plus, dotarł Networks! (dwa nadajniki). I wszystko działało w miarę ładnie i stabilnie.
Od kilku tygodni (w odstępie ok. 2 m-cy) pojawił się też Play z dwóch nadajników (jeden nowy własny, drugi powiesili się pod antenami N!) które pięknie doświetlają moją wieś. I odkąd Play nadaje ze swoich nadajników, wszyscy sąsiedzi nie posiadający Play`a zauważyli mega poprawę.
Sam się ździwiłem, gdy na zwykłym DWR-921 bez agregacji wyciągam Obrazek
Wieczorami jest troszkę gorzej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ale wcześniej NIGDY takich wyników nie widziałem.
Wcześniej, bez odpalonych nadajników Play, bliżej było takim wynikom:
Obrazek

Dobra optymalizacja sieci, wywalenie pasożytów, daje naprawdę fajne efekty.

Wydawać się może, że po decyzji Play`a o wyłączeniu roamingu w Poznaniu, pozostałe sieci odżyją... Oby jak najszybciej do tego doszło na jak największej części kraju.

Nie ładnie tak kłamać, szczególnie na temat sytuacji w okolicy którą doskonale znam :| Od kiedy to klienci Play mają dostęp do LTE T-Mobile? :lol: :roll:

LGI4404 już działa? Bez tej stacji w samym Skrzeszewie i Kałuszynie na zewnątrz Play ma od dawna wszędzie sygnał LTE, przeważnie 1800, do nowego masztu (inwestycja opóźniona o 2 lata przez protesty dewelopera który zabudowuje okoliczne pola) dociera też L2600 z Olszewnicy Nowej, ogólnie lepszy niż Plus który tu stacji nie ma.


Jeśli chodzi o Orange to tak wyglądała ta "mega" poprawa 2 miesiące od odpalenia stacji Play z Olszewnicy Nowej, test na ul. Wiejskiej róg Nowodworskiej:
Obrazek

Obrazek
(nie lepiej jest też w stronę Krubina, Janówka Pierwszego)

A tak działał Play w tym samym miejscu, tego samego masztu w godzinach szczytu:
UMTS900
Obrazek

Samo LTE2600 bez agregacji
Obrazek

Obrazek

LGI4405 odciążyła przede wszystkim własną sieć a dokładniej sektor 1 komina ZEC przy ul. Przemysłowej 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Testowałem też Orange z Skrzeszewa i też nie było poprawy jeśli chodzi o transfery, były jednak sporo lepsze niż w T-Mobile a testowałem różne sektory wiele razy od wczesnej wiosny do jesieni w tym roku i również w roku ubiegłym.

W Orange bez zmian ale za to w LTE T-Mobile jaka nagła poprawa bez pijawek z brakiem dostępu do LTE tej sieci :mrgreen: :lol:

Może po prostu ludzie zaczęli uciekać z "najlepszej sieci" po przetestowaniu Play :?: Sami konsultanci Internet Domowy sprzedają tylko w wersji do 20 Mb/s i ostrzegają o przeciążonych nadajnikach bo mają skargi klientów, szczególnie tych do których tylko L800 dociera bo jest ono w powiecie legionowskim przeciążone gdyż jest zbyt wiele miejsc gdzie inne pasma nie docierają.
Mixiorek pisze:O ile dobrze pamiętam to Pawrzes chyba narzekał na działanie stacji N! w tej okolicy. A tu wychodzi, że pijawki z Play "oblepiły" stacje i odpadły dopiero po odpaleniu własnych nadajników. Widzę posty z początku października z narzekaniem na L800 Orange w Olszewnicy Nowej.
Pawrzes, Ty figlarzu :mrgreen:

P.s.
Na stacji w Olszewnicy Nowej mogliby dodać zdecydowanie jeszcze jedno pasmo pojemnościowe. Niestety stacja według btsearch nie ma U2100 więc nie dadzą L2100 "z automatu". Pytanie jakie tam anteny wiszą itp.

Tak i to się nie zmieniło, sam musiałem wymuszać UMTS2100 (dzięki Bogu jeszcze DC HSPA+ na 2 nośnych) żeby internet w miarę działał w godzinach szczytu...

Podobnie Dębe - Play LTE800/1800/2100 (4 sektory) a N! tylko LTE800 (najpóźniej odpalone w powiecie, o mniejszym zasięgu niż 1800/2100 P4) więc nie dziwne, że i tam L800 Play na 5 MHz jest szybsze niż N! na 10 MHz...

Do takich przeciążonych stacji gdzie wisi po jednej antenie 800/900 na sektor po rozbudowie dodają tylko pasmo L2600.

Widać kto tu jest figlarzem i kto się skompromitował... :|

Pozdrawiam
 #1029559  autor: spotify
 29 paź 2018, 19:39
Pawrzes pisze: Nie ładnie tak kłamać, szczególnie na temat sytuacji w okolicy którą doskonale znam :| Od kiedy to klienci Play mają dostęp do LTE T-Mobile? :lol: :roll:
A czy przypadkiem jeszcze w większej części Polski LTE1800 nie jest wspólne dla TMobile i Orange?
To się odbija rykoszetem na każdą z tych sieci.
Resztę niech sobie autor uzupełni bo ja nie mam zamiaru się wbijać kija w mrowisko.
Play jest najlepszy i wszędzie śmiga :mrgreen: a Orange tylko i wyłącznie przeciążony. :smt004 Ehh....
Ponad 120Mb/s w Play na LTE2600 (przy maksymalnym 150Mb/s) świadczy tylko o tym, że z tej sieci nikt nie korzysta. Postawili nadajniki, brak userów i wielkie WOW :lol:
Zawsze myślałem, że forum powinno być obiektywne.
 #1029560  autor: Pawrzes
 29 paź 2018, 19:46
Jest więc też porównywałem przed i po w różnych lokalizacjach, brak zauważalnej różnicy. Raz piszesz, że N! zapchane na wsiach przez Play, innym razem, że z Play nikt tam nie korzysta... Ech, zdecyduj się na jedną wersję... Jakoś klienci Plusa się nie użalają na Play...
"Moja" stacja Orange jest jedną z najszybszych w stolicy, przeciążenie jej nie grozi :-)

Pozdrawiam
 #1029571  autor: spotify
 29 paź 2018, 20:31
Gdzie napisałem, że Play zapycha sieć N! na wioskach?
Zawsze piszę, że tam jest mało ludzi w Play, mogę co najwyżej mieć jakiś wpływ na obciążenie ale.... zazwyczaj nikt tam z ludzi nie ma Play a tym bardziej neta (w RK nie działa).
Postawią stację a ludzie wstęgę przecinają ze szczęścia na część stacji Play :D
Są oczywiście wyjątki od reguły i RK skusiło klientów do korzystania z sieci, mino braku stacji P4.
W3 jest zapchane bo ludzie mają zasięg głownei tych sieci. Innej opcji nie mają.
P4 obciąża nadajniki W3 na wioskach, jak się zjadą miasta w jedno miejsce (np jezioro latem). Już nie raz taką lipę doświadczyłem w Orange.

Klienci Plusa się nie użalają, bo głownie roaming Play (dla 90% ludzi w tej sieci co nie siedza na forach) wbija się w Orange albo w TMobile.
Pawrzes pisze:Jest więc też porównywałem przed i po w różnych lokalizacjach, brak zauważalnej różnicy.
Po podziale i po uzupełnieniu o L2100? :D
Lokalizacje wkoło swojego komina co najwyżej.

Z reguły jest tak, że Play śmiga tam (lub zaczął śmigać), gdzie niedawno postawili stację. Nie dziwne, skoro do tego czasu cały net głownie ogarniało W3.
Ale tam gdzie P4 jest już dłuższy czas, to zazwyczaj mimo full wypasu to oni są najbardziej zdechnięci i zamuleni.
Może po prostu ludzie zaczęli uciekać z "najlepszej sieci" po przetestowaniu Play :?: Sami konsultanci Internet Domowy sprzedają tylko w wersji do 20 Mb/s i ostrzegają o przeciążonych nadajnikach bo mają skargi klientów, szczególnie tych do których tylko L800 dociera bo jest ono w powiecie legionowskim przeciążone gdyż jest zbyt wiele miejsc gdzie inne pasma nie docierają.
Skąd masz takie informacje o sprzedaży do 20Mb/s? Z forum? Od swojego pracodawcy?
W tym przypadku najpewniej część zeszła z nadajników W3 (głównie O) a część przeniosła się do Play, skoro dostali stację a po wynikach widać (LTE2600), że hula wiatr.
Zobaczymy za rok dwa, gdy Play hot spot dostanie obciążenia. Pewnie wszędzie czyli w całym W4 będzie tak samo. Nie ma co się teraz podniecać.
Gdybym był właścicielem sieci komórkowej, to w pierwszej kolejności zablokowałbym korzystanie z p2p.

Zastanawia mnie tylko jedno. Co innego piszesz Ty a co innego @myk6414....
Prawda jest taka, że wg Playowców oni nigdy nie wpływają na obciążenie innych. P4 płaci za roaming więc im się należy.
Ale o tym, że P4 wyrzuca w roaming, gdy ich sieć puchnie, to żaden się nie przyzna.
Jeszcze wiele wody w Wiśle musi przepłynąć, zanim P4 dorówna W3. Wyskoki od czasu w kilkunastu lokalizacjach to kropla w morzu.
 #1029589  autor: myk6414
 29 paź 2018, 21:45
Pawrzes pisze: Nie ładnie tak kłamać, szczególnie na temat sytuacji w okolicy którą doskonale znam :| Od kiedy to klienci Play mają dostęp do LTE T-Mobile? :lol: :roll:
Kłamać? Wynik sprzed kilku minut ze Skrzeszewa:
Obrazek
Pawrzes pisze: LGI4404 już działa?
A nie działa?
Pawrzes pisze: Jeśli chodzi o Orange to tak wyglądała ta "mega" poprawa 2 miesiące od odpalenia stacji Play z Olszewnicy Nowej, test na ul. Wiejskiej róg Nowodworskiej:
Obrazek

Obrazek
(nie lepiej jest też w stronę Krubina, Janówka Pierwszego)
Ta stacja jest dla mnie ewenementem. Dopóki nie dorzucą tam innych pasm tak będzie. Za duży obszar obsługuje.
Pawrzes pisze: Sami konsultanci Internet Domowy sprzedają tylko w wersji do 20 Mb/s i ostrzegają o przeciążonych nadajnikach bo mają skargi klientów, szczególnie tych do których tylko L800 dociera bo jest ono w powiecie legionowskim przeciążone gdyż jest zbyt wiele miejsc gdzie inne pasma nie docierają.
Zapytałem znajomego który pracuje TM właśnie jako konsultant o tą kwestię. Gdyby coś takiego ludziom opowiadał jak ty piszesz, następnego dnia wyleciałby z pracy.

Nie będę się z Tobą kłócił bo to bez sensu. Z tego co kojarzę to tutaj na działkę przyjeżdżasz... więc pewnie tylko wtedy gdy jest ładna pogoda i gdy całe Sikory i okolice Narwi zawalone przyjezdnymi - ja tu jestem cały dzień i noc.
 #1029593  autor: JFK2016
 29 paź 2018, 21:55
spotify pisze: Jakby w Plusie po dołożeniu L2600 nie było takich samych problemów... :roll:
W Plusie jednak jest inaczej, bo jednak przy sygnale LTE2600 -80dB, modemy z automatu wybierają mocniejszy sygnał na LTE1800 (w okolicy -60dB). Choć trudno cokolwiek pisać więcej, w Orange BTS z uruchomionym LTE2600 duuużo więcej. :roll:
 #1029595  autor: kozien70
 29 paź 2018, 22:03
JFK2016 pisze:
spotify pisze: W Plusie jednak jest inaczej, bo jednak przy sygnale LTE2600 -80dB, modemy z automatu wybierają mocniejszy sygnał na LTE1800 (w okolicy -60dB)
Pierwsze słyszę. Mieszkam kilkaset metrów od jednej z kilku warszawskich stacji Plusa z L2600 i zachowuje się to identycznie jak w N! czyli siedzi do oporu w najwyższym dostępnym paśmie, L2600 nawet do -120dBm. Nawiasem: bardzo zapchanym L2600.
Przepraszam za offtop, bo wątek nie o Plusie.
 #1029599  autor: JFK2016
 29 paź 2018, 22:34
kozien70 pisze: Pierwsze słyszę. Mieszkam kilkaset metrów od jednej z kilku warszawskich stacji Plusa z L2600 i zachowuje się to identycznie jak w N! czyli siedzi do oporu w najwyższym dostępnym paśmie, L2600 nawet do -120dBm. Nawiasem: bardzo zapchanym L2600.
Przepraszam za offtop, bo wątek nie o Plusie.
Tj. specyficzna sytuacja, do stacji ok. 2km sygnał z anteny zewnętrznej z bardzo stabilnym download, ale z kiepskim upload. Do nadajnika Orange poniżej km, sygnał bez anteny -80dB. Ogólnie to w dużych miastach albo się to robi jak P4 , albo lepiej nie robić LTE2600 w ogóle jak Plus (lub udaje że się robi), z tego pasma pożytek więcej niż marny, jak działa na co 5-tej stacji.
 #1029605  autor: Pawrzes
 29 paź 2018, 23:38
spotify, To sobie przypomnij kto się się najbardziej wściekał na rzekome zapchanie Orange jak ogłosili tylko nową umowę...
Tylko mogę sprawdzać miejsca gdzie nie było podziału 1800/dodania 2100 bo na tych obszarach Play od dawna miał zasięg.
Tiaaa to czemu śmiga tam gdzie stacje są od lat? Może dlatego, że nie oszczędza na pasmach tam gdzie nie ma alternatywy dla internetu mobilnego?
Od kogoś kto chciał zamówić, dowiedział się też, że to wina Orange bo to nie ich maszty. Na forach też to można wyczytać.
O pojemność Play się nie martwię, a będzie jeszcze lepiej bo kolejne stacje w drodze również tam gdzie nie ma żadnych problemów z pojemnością ani zasięgiem.
Nikt nie piszę, że nie wpływa ale nie tak jak to sobie niektórzy wyobrażają a P4 współpracuje z 3 operatorami i wszyscy kontrolują sytuację stąd m.in. różne priorytety SIM i na stacjach.
Ja piszę tylko prawdę jak wygląda sytuacja, nawet gdyby było znacznie więcej klientów to trudno by było obciążyć partnerów bez dostępu taryf internetowych i z limitem prędkości w głosowych na obszarze, gdzie zasięg Play miał własny od wielu lat tylko po prostu nie był on najlepszy.
Żeby tak było to transfery musiały by być niższe niż 3 Mb/s, zresztą roaming powoli odchodzi do lamusa.
myk6414 pisze:Wynik sprzed kilku minut ze Skrzeszewa

Lepszy miałem w Orange przed odpaleniem Play z Olszewnicy Nowej o tej samej porze. Ta stacja ma silny L2600 jak na N! a do L1800 w jej okolicy nie łatwo się wbić.
Zresztą co ma wspólnego Play z LTE T-Mobile? Klienci Play mają dostęp do LTE Plusa i Orange.
myk6414 pisze:A nie działa?

Nie. A maszt w ogóle już stoi?
myk6414 pisze:Za duży obszar obsługuje.

Wbrew pozorom mały a pod samym masztem sieć zrzuca do wyższego pasma z Nowego Dworu Maz. lub Skrzeszewa czy Skierdów. Ale coraz więcej jest nowych domów w zasięgu.
myk6414 pisze:Nie będę się z Tobą kłócił bo to bez sensu. Z tego co kojarzę to tutaj na działkę przyjeżdżasz... więc pewnie tylko wtedy gdy jest ładna pogoda i gdy całe Sikory i okolice Narwi zawalone przyjezdnymi - ja tu jestem cały dzień i noc.

Ja się nie kłócę tylko prostuję nieprawdziwe informacje. To ciekawe, że wiesz lepiej niż ja o tym kiedy bywam... Ale się mylisz, bo o każdej porze roku. Ale okolice nad Narwią korzystają w większości z innych stacji jak Pomiechówek, Dębe, Skierdy x 2 a ze Skrzeszewa to inny sektor bo w Twoją stronę jest sektor 2 - jest z niego mniejszy ruch niż z 3. Na każdym sektorze najbardziej przeciążone jest pasmo L800 i często widziałem poniżej 10 Mb/s, natomiast nie przypominam sobie mniej niż 40 Mb/s w L2600 w Orange w godzinach szczytu również z każdego sektora w silnym zasięgu i przy widoczności anten. Maszt w Skrzeszewie ma iść do rozbiórki a Orange ma wybudować nowy zamienny tam gdzie w ramach konsolidacji został rozebrany maszt T-Mobile czyli za wiaduktem koło tej nieczynnej stacji paliw...
Tak jak pisałem wcześniej LGI4405 przejęła ruch z innych stacji własnych Play, w szczególności z komina ZEC w NDM. LGI4404 przejmie częściowo ruch z Dębe, Legionowa komina PEC (5 i 6 sektor), Olszewnicy Nowej (więc ta stacja jeszcze przyspieszy z sektora 1 :-), Chotomowa, Wieliszewa, Nowego Dworu komina ZEC (z okolicy jeziora Klucz)
Ostatnio zmieniony 30 paź 2018, 21:52 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Zatwierdzony, mimo wszystko podtrzymuje dyskusję i tematykę rozmowy.

Pozdrawiam
  • Strona 1057 z 1158
  • 1
  • 1055
  • 1056
  • 1057
  • 1058
  • 1059
  • 1158
  • 1
  • 1055
  • 1056
  • 1057
  • 1058
  • 1059
  • 1158