DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 360 z 533
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 533
 #1026284  autor: iphoneski
 16 paź 2018, 13:27
@Mixiorek W N też mogę wskazać ci miejsca bez zasięgu. Tylko, że oni mają 3000 stacji więcej od plusa. To ile tych stacji wg ciebie ma być? 15, 20 a może zróbmy 50 tysięcy? To nie liczba stacji a prawidłowe ich umiejscowienie świadczy o efektywności sieci. A uważam tak dlatego bo gdyby tak policzyć dziury plusa to przy 11 tysięcy stacji dziur nie powinno być nigdzie. To dlaczego w N są?
 #1026285  autor: Mattia Ferrari
 16 paź 2018, 13:37
Przykład z mojego podwórka - od 2,5 tygodnia Play ma tutaj uruchomiony nadajnik (jedyny - miejscowość do 4000 mieszkańców) i obecne jest tylko LTE 800. W dalszym ciągu nie uruchamiają nowych częstotliwości, chociaż mają pozwolenie na komplet (wiem, trzeba dać im czas, bla bla bla - czekam do grudnia maksymalnie). A najciekawsze dla mnie jest to, że 2 na 3 sektory mają 3 anteny, natomiast jeden posiada tylko dwie. I jest to sektor skierowany na miasto, pozostałe dwa świecą na pola/dalsze okoliczne wsie i cmentarz. Więcej anten na dużo mniej zaludniony teren?

Prędkości wahają się między 20-3 Mb/s dla download'u, upload zwykle 5-7 Mb/s. Czyli podczas godzin szczytu jest lipa. Mam wrażenie, że do końca roku będą tylko pędzić na ilość masztów, zamiast optymalizację obciążenia, żeby marketing się zgadzał.

Ilość stacji ma znaczenie - obciążenie będzie szybko wzrastać. Boom na stacje nadejdzie przy 5G, o ile normy promieniowania się nie zmienią.
 #1026288  autor: Mixiorek
 16 paź 2018, 13:46
Zostaw proszę N!. rozmowa dotyczy Plusa. Każda z sieci nadaje inaczej, z innymi mocami. Play twierdzi, że ma siatkę stacji i wysokość masztów zoptymalizowane pod transmisję. Zobaczymy pod koniec 2020 bo póki co daleko im do pokrycia kraju ale tempo mają niezłe choć były problemiki z wypełnieniem zobowiązań koncesyjnych.
Moim zdaniem Kozien ma poniekąd rację i może być tak, że im bliżej tego 2020 to będzie ciężej budować bo teraz zarzucili kraj masztami tam gdzie nie mieli problemów a im głębiej w las i w różne tereny to problemy mogą być większe.

Do tego coś Ci się liczby rozjeżdżają. Jakie 3tys więcej? Jeżeli Plus ma ponad 8k a N! ponad 10k to skąd te 3tys? 1tys stacji to nie pikuś a szafujesz tymi tysiącami. Play ozłociłby Cię za te 1k stacji.
Plus mając te ponad 8tys stacji nie zapewnia moim zdaniem pełnego pokrycia*. N! mając te ponad 10 również nie.

*żeby nie było. Mam na myśli 4G, no może z 3G. Nie myślę o 2G.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1026294  autor: iphoneski
 16 paź 2018, 14:34
p2225 pisze:N! ma prawie 11 tysięcy: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... ych-orange
Dokładnie. Zaokrągliłem do 3K bo plus ma ok 8, N ok 11 więc tak było prościej dla dyskusji. Przy obecnym wykorzystaniu siatki plus nie zapewnia 100% pokrycia co nie znaczy, że przy odpowiednich modyfikacjach, dodaniu jakiejś niewielkiej liczby stacji (moim zdaniem) można to osiągnąć.
 #1026297  autor: marcin19883
 16 paź 2018, 14:42
iphoneski pisze:Posiadanie w Polsce telefonu bez L800 jest bez sensu, bo jest to pasmo zasięgowe, którego w trasie używa się najczęściej
O ile masz Volte, to się przydaje. Do samego neta, nie bardzo, bo zasięg lte1800 jest bardzo podobny. A lte800 jest wiecznie zapchane i bez Volte, często przychodza smsy o nieodebranych połączeniach.
 #1026302  autor: spotify
 16 paź 2018, 15:36
kozien70 pisze:Ja tu bardziej widzę problem w wybudowaniu tych 2k stacji zważywszy na protesty, koszmarne procedury urzędowe itd.
I tu może być problem właśnie największy. Gdyby budowali regularnie swoją sieć od lat, to dzisiaj by byli z palcem wiadomo gdzie w okolicach Plusa albo i lepiej. A tak rzucili się z motyką na słońce.
Mixiorek pisze:Ciekawe co piszesz i skąd pewność, że Plus ma wystarczającą ilość stacji.
Ja nie zauważam poprawy w Plusie od lat w moich okolicach. Tam gdzie zasięgu nie mają lub szczątkowy 2G to się nic nie zmieniło. To szybciej coś N! dostawi albo Play niż Plus coś z tym zrobi.
iphoneski pisze:Każda sieć buduje wg trochę innej filozofii - N postawiło na gęstą siatkę, play robi te swoje drapacze chmur a plus daje sporo sektorów na stacjach żeby tyle nie budować.
I każda z tego tytułu ma wady:
1) N! gęsta siatka ale słaby sygnał dzielony na dwóch opów
2) Plus zamiast budować to rozszerza sektory (w końcu). Zwiększa pojemność ale nie zasięg
3) Play swoimi drapaczami sam sobie przeszkadza. Ludzie już się krzywią na stację wielkości wieżowca (30-35m) a co dopiero gdy Play chce postawić drapacza chmur po 60-70m? Oczywiście jedną stacją pokryją większy teren ale chyba łatwiej by było gdyby próbowali postawić dwie i to mniejsze. I tutaj jak napisał @kozien - może być problem z dobudowaniem tych 2k stacji.
Poza miastami to jeszcze pół biedy, bo w lesie postawić tak wielki strach na wróble to raczej nie problem. A co z miastami? Ruch się zwiększa a w większości miast to Play ma tych stacji najmniej z wszystkich opów (są oczywiście gdzie ma ich podobnie lub najwięcej) . Pojemność też potrzebna a przede wszystkim zasięg aby wyeliminować RK.
Mattia Ferrari pisze: Mam wrażenie, że do końca roku będą tylko pędzić na ilość masztów, zamiast optymalizację obciążenia, żeby marketing się zgadzał.
Też tak może być. Play mocno finansowo obecnie dostał a w pewnym momencie te $ muszą się zgadzać. Marketing to w każdej sieci jest i to jest norma. Plus pokazal siły w Białymstoku, reszta Polski w planach może w 2099. N! się chwali ilością stacji a co z tego, jak konfiguracyjnie obecnie jeśłi chodzi o LTE do P4 im dużo brakuje. Itd

Natomiast podrążyłem temat moich znajomych co "spadają" z P4. Zazwyczaj chodzi o to, że 80-90% tych osób mają telefony z LTE Cat.4 a reszta co najwyżej Cat.6 I wiadomo - mało stacji, duże obciążenie i mamy wynik równania.

EDIT
marcin19883 pisze: O ile masz Volte, to się przydaje. Do samego neta, nie bardzo, bo zasięg lte1800 jest bardzo podobny. A lte800 jest wiecznie zapchane i bez Volte, często przychodza smsy o nieodebranych połączeniach.
Nie do końca. Często właśnie B20 w Play sieje zdecydowanie mocniej niż B3. To widać głównie tam gdzie Play nie ma lub jedzie na szczątkowym.
Na szczęście w N! nie znam przypadków z przychodzeniem smsów...Chociaż w tym przypadku N! w konfiguracji LTE w porównaniu do Play daje radę ;)
 #1026352  autor: iphoneski
 16 paź 2018, 19:30
Ja się tak zastanawiam czemu ludziom przeszkadzają wysokie stacje a śmieci w lesie albo rozpadające się szopy sąsiadów już nie. Wystarczy na wieś pojechać i niektóre budynki stwarzają zagrożenie samym swoim istnieniem. Albo drzewa które w przypadku silnego wiatru spadną prosto na dom.
 #1026354  autor: habish
 16 paź 2018, 19:42
kozien70 pisze:Swoją drogą: mają już 8.4k? Jeszcze chyba rok temu zatrzymałem się na niecałych 8k.
Jeszcze troche brakuje do 8000.
 #1026374  autor: spotify
 16 paź 2018, 20:36
iphoneski pisze:Ja się tak zastanawiam czemu ludziom przeszkadzają wysokie stacje a śmieci w lesie albo rozpadające się szopy sąsiadów już nie. Wystarczy na wieś pojechać i niektóre budynki stwarzają zagrożenie samym swoim istnieniem. Albo drzewa które w przypadku silnego wiatru spadną prosto na dom.
Bo jest moda na "NIE DLA BUDOWY STACJI" i Play takimi drapaczami sam sobie to utrudnia.
Patryk7588 pisze: Jeszcze troche brakuje do 8000.
Najbezpieczniej chyba podawać 7,8k stacji (gdzieś tak czytałem)
 #1026392  autor: dagonPL
 16 paź 2018, 21:36
Piszesz jakby w całym Poznaniu Play miał takie wyniki.
Każdy op, ma takie przeciazone stacje

Twitter @FonRuchalFest
 #1026396  autor: iphoneski
 16 paź 2018, 22:24
Gdy byłem przed wakacjami w Poznaniu to stacja w centrum dała wynik L2600 na poziomie 27 Mb/s ok 15, czyli w szczycie.
PS. Byłem ostatnio u koleżanki i zrobiłem test. Na L2100 wyszło 64 Mb/s. Aż by się chciało router z 3CA i DIL do tego, ale to już Bydgoszcz. Nadajnik widać z okna. Gdyby ktoś chciał hejtować nie była to noc tylko środek dnia i to weekend.
 #1026403  autor: marcin19883
 16 paź 2018, 23:05
Czy ktoś z was wie, ile trwa optymalizacja dopiero co uruchomionego masztu? Czy jest coś takiego jak testy z ograniczoną mocą? Bo u mnie nadal bardzo słabo sieje sygnał. Ledwo co 500m i nie ma prawie zasięgu. Musze być naprawdę blisko, żeby coś odebrać :(
 #1026416  autor: Barciur
 16 paź 2018, 23:44
iphoneski pisze:Posiadanie w Polsce telefonu bez L800 jest bez sensu, bo jest to pasmo zasięgowe, którego w trasie używa się najczęściej.
Przy czym - jeśli mam telefon z U900 ale bez L800, to czy przy braku L1800 zrzuci mnie do U900 i bede miał dalej zasięg, a po prostu przy tel z L800 utrzyma mnie w LTE z 800?

Innymi słowy, czy jeśli teraz nie mam tam żadnego zasięgu macierzystego Play, a ma on uruchomiony U900 tam, to L800 też pewnie nie uświadczę?
 #1026422  autor: bed
 17 paź 2018, 01:46
Okolice Łodzi (więc pewnie i całe miasto) już na nowej nośnej 1474. Telefon pokazuje 10 MHz.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1026545  autor: dominikm27
 17 paź 2018, 10:06
Kilka dni temu na forum Play zapytałem o poprawę zasięgu w Koźmicach Wielkich, gm. Wieliczka, gdzie mieszkam. Dostałem odpowiedź, że chcieli postawić masz tuż obok (Koźmice Małe) ale został oprotestowany. Zadzwoniłem do sołtysa rzeczonych Koźmic Małych i usłyszałem: "Tak, oprotestowaliśmy pozwolenie masztu Play. Mamy ryzykować życie nasze, dzieci, wnuków? Poza tym oni to chcieli postawić na mojej działce, panie, 50 metrowy maszt! Ile straciłaby ziemia na wartości moja i wokół! Po co mi to?" I tyle z poprawy z zasięgu w rejonie.
 #1026556  autor: kozien70
 17 paź 2018, 10:55
dominikm27 pisze: postawić na mojej działce, panie, 50 metrowy maszt!
I to jest kwintesencja niewiedzy protestujących. Przecież im wyższy maszt tym dla nich lepiej, bo dalej od anten...
  • Strona 360 z 533
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 533
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 533