DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1025848  autor: Kryniczanin
 14 paź 2018, 14:35
@Kryniczanin też ma rację. Kwoty za usługi są za niskie. Gdyby były droższe też większość by tego podchodziła inaczej.
Żebyś Ty wiedział jak roszczeniowa zrobiła się ludność w tym kraju...Jestem przerażony tym. Znajomy z Play mi opowiadał - przychodzą przedłużać umowę i przychodzą z jasno postawionym roszczeniowym żądaniem - ma być tanie niż dwa lata temu.

Dla nich nie istnieje coś takiego jak inflacja - ta oficjalna i ukryta czyli około 30 % rocznie. Nie istnieją dla nich podwyżki cen prądu dla firm w przyszłym roku nawet o 70% - swoją drogą ciekawe jak to wpłynie na rynek komórkowy u nas.
 #1025872  autor: Remington
 14 paź 2018, 15:56
Ale skąd się to wzięło? Z tego, że od dobrze ponad 10 lat każde przedłużenie dawało niższe ceny, a nawet jeśli nie, to można było przejść gdzie indziej na niższą cenę. Wojna cenowa to wszystko spowodowała i takich sobie operatorzy wychowali klientów.
 #1025878  autor: Kryniczanin
 14 paź 2018, 16:19
Remington - lepiej było jak płaciło się 3,66 pln za min gdzie op miał faktyczną marżę na poziomie 400%?

Wojna cenowa jest zła, ale równie zły jest oligopol a taki mieliśmy od 1996 do 2007 z nielicznymi skokami w bok patrz Heyah 2004.
 #1025883  autor: Remington
 14 paź 2018, 16:33
W Centertelu płaciło się nawet za odebrane rozmowy. Ja kilka lat później płaciłem w planie Start Plus bodajże 2,81 zł za min., nie wiedziałem, że gdzieś jeszcze było drożej.

Najpierw Idea, następnie Heyah, potem wspaniałe moim zdaniem Nowe Orange Go, a później prawdziwy szok i Borewicz reklamujący minutę za 29 groszy. Dziś mamy no-limity, a bez nich ceny rzędu 10-15 gr. za minutę, a także Rebtela za free.

I ten wywód doprowadza z powrotem do tematu tego wątku. Wszystkie te zmiany, na przestrzeni lat doprowadziły do tego, że klienci oczekują coraz taniej i taniej. Szary człowiek nie wie, ile operatorzy wyłożyli po pamiętnej aukcji. On chce taniej i więcej, bo jest do tego przyzwyczajony.

Model, w którym TM różnicuje cenę w zależności od prędkości (lub prędkość od ceny :)) uważam za słuszny z punktu widzenia interesu operatora, a i uczciwy w stosunku do klientów: taniej jest wolniej, a kto chce szybciej, niech dopłaci.
 #1025893  autor: Kryniczanin
 14 paź 2018, 17:08
Remington

Potrzebny był złoty środek czyli nie 3,66 za min i też nie 9,99pln za 43200min jak w A2mobile.

No limity powinny być w cenie bez tela za 50pln najtańsze. Do tego pre-paid powinien być znacznie droższy od abonamentu o jakieś 50%.
 #1025895  autor: spotify
 14 paź 2018, 17:12
Wpadł Play a potem MVNO na nasz rynek i ceny mamy popsute. Play cisnął maksymalnie o ilość klientów ponieważ im większa baza tym większa wartość spółki.
Obecnie pewnie sobie pluje w brodę bo sam zaczyna oszczędzać wszedzie gdzie się da.
Mam nadzieję, ze zaraz oszczędności nie pójdą również w rozbudowę i cały ich plan modernizacji i poszerzenia własnego zasięgu nie pójdzie na bok.

Ceny to zawsze konflikt. Operator chce jak najwięcej zarabiać a konsument jak najmniej płacić. Od razu cen do góry nie podniosą. Ale czekaja nas wyższe ceny wcześniej czy później. Oczywiście stopniowo.
 #1025897  autor: Remington
 14 paź 2018, 17:23
Mechanizm forum zgłupiał (twierdząc, że od 9 października nic nie napisano), ale udało się w końcu wydzielić to do osobnego wątku, bo w starym zrobiliśmy offtopa.
Kryniczanin pisze:Potrzebny był złoty środek czyli nie 3,66 za min i też nie 9,99pln za 43200min jak w A2mobile.
Dokładnie! A jeszcze teraz doszedł Rebtel z 10.000 minut, ileś tam SMSów i 1 GB danych bez żadnych opłat. I jak ma się im to spinać jak Freemium Virginowi się nie spinało...
 #1025904  autor: Kryniczanin
 14 paź 2018, 17:34
Dam Ci podobny przykład z branży transportowej do czego doprowadził dumping.

Paczki w Polsce i ich ceny to patologia w najczystszej postaci. Masowy nadawca płaci po 8pln za paczkę.

Założy sobie taki Januszek z Grażynką sklep internetowy i zaczyna sprzedawać np. o 15-20% taniej niż w sklepie stacjonarnym do tego wysyła bez ubezpieczenia, opcji ostrożnie. W ten sposób miasta wymierają i pełno jest punktów do wynajęcia bo Januszek ma w porywach dwie osoby na etacie a sklep standardowy musi na więcej osób płacić podatki itd.

Tym sposobem gawiedź się cieszy, że kupiła coś taniej o 50 groszy a miasta toną.

Żeby powstrzymać tą patologię najtańsza paczka dla masowego nadawcy nie powinna kosztować np. 8pln a 50pln.

Oczywiście kolejną patologią jest podatek od nieruchomości i stawka dla budynków innych i od działalności gospodarczej.
 #1025948  autor: spotify
 14 paź 2018, 21:19
I takim sposobem schodzimy na różne patologie.
Wg mnie stawki są za niskie za usługi komórkowe. Ludzie lubią oszczędzać i nawet mając dostęp do kablówki wybiorą tańszą ofertę internetu mobilnego. A to początek problemów.
 #1025953  autor: Pabloeq
 14 paź 2018, 21:43
Kryniczanin pisze:Potrzebny był złoty środek czyli nie 3,66 za min i też nie 9,99pln za 43200min jak w A2mobile.
Oczywiście że ceny są w Polsce sztucznie zaniżone, wojnę wywołali sami operatorzy a ludzie to wykorzystywali i postawy roszczeniowy rosły i rosną, stanem idealnym dla niektórych jest.... darmo.

Złotym środkiem przeciwko złodziejskim (w pewnym okresie) marżom operatorów mogłyby być poprostu urzędowe regulacje cen, tak jak jest z prądem obecnie, jest URE które zatwierdza taryfy dla energetyki i mogłoby coś podobnego regulować też rynek telekom balansując odpowiednio między interesami operatorów i klientów
 #1025974  autor: JFK2016
 14 paź 2018, 23:57
Kryniczanin pisze:Do tego pre-paid powinien być znacznie droższy od abonamentu o jakieś 50%.
Ale tak nie będzie, nawet gdyby wzrosły ceny, bo wojna o klienta prepaid doprowadziła do tego że jest to spory segment (wielu moich znajomych uciekło z abonamentu tylko dlatego że w prepaid dostawali więcej, ba dziś jako klient abonamentu Orange w ofertach na przedłużenie umowy dostaje mniejszą zawartość oferty i drożej od prepaid) i do tego w znacznej liczbie świadomy (szybko zmieni opa jak ten zacznie kombinować).
spotify pisze:
Wg mnie stawki są za niskie za usługi komórkowe. Ludzie lubią oszczędzać i nawet mając dostęp do kablówki wybiorą tańszą ofertę internetu mobilnego. A to początek problemów.
Sorry, panowie ale gdzie byliście przez ostatnie 5 lat-dostępny darmowy internet w Play/RBM z DiL. Gdzie ludzie w miastach rezygnowali z kablówek i dusili nadajniki Play (@matek451 przyklejał do mnie nick Don Kichot-a). To stało się już tak kłujące w oczy gdy przedstawili nową ofertę "internetu mobilnego", że aż trzeba było przypominać na blogu kto faktycznie płaci za tą usługę i jak jest traktowany (klient abonamentu miał gwarantowany lejek). Z pewnością ceny usług telekomów będą musiały wzrosnąć, ale nie tak jak postulujecie o 100,200...%, 20-30% to max.
 #1025979  autor: Kryniczanin
 15 paź 2018, 04:56
Mnie osobiście ciekawi czy wzrost cen prądu dla firm będzie w końcu katalizatorem zmian. 70% piechotą nie chodzi.

Znajomy z Play opowiadał mi jak to wygląda w kwestii DIL:

Przychodzą do punktu, wydzierają się - "jakim prawem, im się należy, prawo nie działa wstecz(!), raz nadany przywilej nie można cofnąć(!) itd.

Operatorzy muszą z tym skończyć w końcu. Np. prepaid i 500 gratis? No way - opłata za aktywację 50pln i te 50 do wykorzystania. Skończyło by się pielgrzymowanie na jeden dzień z Fakt Mobile doW3 by wrócić na następny dzień.
 #1026019  autor: Remington
 15 paź 2018, 09:39
Pabloeq pisze:
Kryniczanin pisze:Potrzebny był złoty środek czyli nie 3,66 za min i też nie 9,99pln za 43200min jak w A2mobile.
Oczywiście że ceny są w Polsce sztucznie zaniżone,
Po prostu powinno być zakazane stosowanie cen poniżej kosztów.

A to nie tylko rynek telco, jak słusznie zauważył Kryniczanin. Dumping jako sposób na wykoszenie konkurencji jest stosowany w wielu branżach, np. tkwiąca wciąż w głębokim PRL-u Poczta Polska na powrót jest monopolistą na rynku listów i nie zanosi się by mogło się to zmienić, albo Polski Bus przez długie miesiące sprzedający bilety Warszawa-Rzeszów po 9 zł żeby ludzie odwrócili się od innych przewoźników.

Wracając do rynku telco to nie tylko obniżanie cen, ale też tworzenie przez W4 submarek, które są niby konkurencją, a w rzeczywistości tylko kolejnymi ofertami dużych operatorów (o czym wielu klientów nie wie). To sprawiło, że czterech największych operatorów podzieliło pomiędzy siebie 98% rynku, a nawet więcej zważywszy na fakt zależności Premium Mobile i Aero2 od Solorza.
 #1026023  autor: darekka1983
 15 paź 2018, 10:15
To ja włoże kij w mrowisko :wink: stwierdzeniem, że jak operatorzy popodnoszą ceny to się zacznie wrzask o zmowie cenowej, monopolistycznych zapędach itp. Zacznie się darcie jap, że chcą nas wydoić z kasy niemieckie i nie tylko koncerny, że to grabienie narodu i drenowanie kraju. 8) .

Nawet my interesujący się rynkiem telko i jego niuansami będziemy psioczyć, że drogo...moje zdanie jest proste-jak operatorzy chcą dokładać do ofert i im się to spina(mają rzesze specjalistów od zarządzania i bilansowania wydatków/wpływów) oferując taryfy, oferty, usługi po bardzo niskich cenach to mamy wolny rynek i niech to robią.
Oczywiście głosy o dumpingu są poparte tylko niskimi cenami ale jak te ceny popodnoszą,pokasują dobre oferty itp. to ceny się zrównają i będziemy doszukiwać się zmów cenowych i innych teorii spiskowych. Dajmy rynkowi telko żyć swoim życiem, bo jedyne co może ten rynek zdrowo regulować to...konkurencja i walka o klienta. Jak będziemy akceptować podwyżki, bo "niby" teraz jest dumping i za tanio to damy zielone światło na powrót ciemnych czasów drogich połaczeń, wysokich abonamentów itp.

Jak ktoś chce i go stać/ma takie widzimisie może iść do najdroższego operatora po najdroższą ofertę i za nią z własnej woli płacić i być prestiżowym, a jak ktoś chce tanio to sobie i tak poszuka najtańszej opcji nawet po podwyżkach większość pójdzie tam gdzie najtaniej i operatorzy będą zmuszeni na to zareagować.

Rynek sam się leczy i modyfikuje-jak ktoś daje bardzo tanio to konkurencja o ile uzna za stosowne odpowie niższą ceną lub innymi dodatkami atrakcyjnymi dla klienta, a klient sam mając mózg sobie zdecyduje co woli... żyjemy w wolnym kraju i cieszmy się z tego, że mamy tak rozwinięty i prokliencki rynek.
 #1026030  autor: Remington
 15 paź 2018, 10:54
A ktoś tu postulował podnoszenie cen? My tu dyskutujemy bardziej o diagnozie obecnego stanu rynku telco (i nie tylko) i co mogło mu w przeszłości zaradzić. Dziś jest już za późno, a ewentualne podwyżki, czy wycofywanie no-limitów, wiązałyby się dla operatorów też z niemałymi kosztami (finansowymi i wizerunkowymi).
 #1026035  autor: rudymax
 15 paź 2018, 11:12
Remington pisze:A ktoś tu postulował podnoszenie cen?
A nie?
Kryniczanin pisze:Remington
No limity powinny być w cenie bez tela za 50pln najtańsze. Do tego pre-paid powinien być znacznie droższy od abonamentu o jakieś 50%.
 #1026036  autor: SACZI
 15 paź 2018, 11:29
Tak czytam i swoim oczom nie wierzę!
Chcecie wyższych cen za te same usługi...?
O operatorów to się nie martwcie, póki co każdy z nich wykazuje marzę na poziomie 30% i wielomiliardowe przychody.
Gdybym coś od siebie miał dodać, to np stworzenie taryf w stylu VIP.
Chcesz priorytet na nadajnikach, wyższe prędkości, dedykowaną infolinię?
Zapłać abo 100, 150pln.
Janusz z Grażynka i tak nie zauważą braku hdvoice, a 3 mbs, czy 75 to dla nich żadna różnica.
 #1026040  autor: Remington
 15 paź 2018, 11:44
rudymax, SACZI,
ja tu postulatów na przyszłość nie widzę, a jedynie stwierdzenie faktów. Odczytałem te wypowiedzi w taki sposób, że ceny powinny być realne, bo zapobiegłyby wojnie cenowej (która w telco się odbyła, ale w innych branżach jak usługi kurierskie trwa, a w innych dopiero nadejdzie), bo wojny cenowe prowadzą do ograniczenia konkurencji. I sam też w tym tonie napisałem, że gdyby zakazano sprzedawania usług poniżej wartości obowiązywał (i był egzekwowany), nie doszłoby do takiego wykoszenia konkurencji w różnych dziedzinach, a w telco do zagarnięcia 98-99% rynku przez W4.
 #1026109  autor: vh
 15 paź 2018, 18:51
Kryniczanin pisze:No limity powinny być w cenie bez tela za 50pln najtańsze.
A dlaczego nie 45 albo 70 zł?
Kryniczanin pisze:Do tego pre-paid powinien być znacznie droższy od abonamentu o jakieś 50%.
A dlaczego o 50, a nie o 40 albo 80 proc.?
Kryniczanin pisze: Żeby powstrzymać tą patologię najtańsza paczka dla masowego nadawcy nie powinna kosztować np. 8pln a 50pln.
Przy takiej cenie to do kilkudziesięciu kilometrów by się opłacało bardziej samemu zawieźć/odebrać przesyłkę.

No, biorę popcorn i czekam na więcej!

T10s, OT-311, 1650, X501, P780, GT-C3322, E560, 3S, 4X, G7 Power
 #1026116  autor: SACZI
 15 paź 2018, 19:49
Remington, o patologie i dumpingowe ceny się nie martw.
Rynek wszystko weryfikuje. Jeżeli koszt przesyłki byłby większy, nie byłoby takiego ruchu u kurierów.
Jest ruch, jest praca dla kurierów.
Dokładnie to samo z komórkami, są niskie ceny, ja mam 5 abonamentów. Ceny poszłyby w górę, rozwiązuję z automatu 3. Zamiast teraz tych 200PLN, operator zarabiałby 120.
Ot i cały problem.