DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1021865  autor: WellDone
 30 wrz 2018, 22:32
Dokładnie, Play to najlepszy operator dla iPhona.
Przekonałem się o tym dopiero teraz, wcześniej próbowałem co jakiś czas jak działa nielubiany przeze mnie Play w jakiś tanich Androidach i zawsze szybko wywalałem karty do śmieci.

Przede wszystkim, moim skromnym zdaniem, Play nie nadaje się do telefonów bez agregacji pasm. Dla nich najlepszy jest PLUS który ma najwięcej pasma w l1800.
Wracając do iPhona, VoLte + Vowifi i zasięg LTE 3 sieci wygrywa wszystko. Tylko ważne jest też odpowiednie skonfigurowanie RK. Testowałem już wiele opcji i najlepiej sprawdza się taki układ:
Play -> Orange -> Plus -> T-mobile wyłączony z listy priorytetów. (to znaczy, że ręcznie możesz się zalogować, ale nie wpada z automatu, swoją drogą niewiele osób widzę wie, że da się tak zrobić :)
Dlaczego taki układ? Bo, Orange ma większy zasięg niż T-Mobile, bo przecież daje też LTE. Druga sprawa telefon znacznie szybciej wraca do sieci macierzystej z Orange czy Plusa niż z T-mobile. Przetestowane.

Jest jeszcze jedna rzecz. W iOS 12 udostępnili genialną funkcję: Shortcuts. W prosty sposób zrobiłem sobie widget (można go też wywołać prosto przez SIRI np. Hej SIri, reset network. Powoduje to, że automatycznie na 3 sekundy tel włącza tryb samolotowy i od razu go wyłącza. Efektem jest to, że ZAWSZE wówczas przełącza z powrotem do Playa i to na najniższe dostępne pasmo.
Jak ktoś chętny mogę udostępnić ten skrót ;)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1021866  autor: spotify
 30 wrz 2018, 22:38
WellDone pisze:Dokładnie, Play to najlepszy operator dla iPhona.
Pomyliło się Wam. Nie podniecajcie sie tak. Nie wiecie jak obecnie działa Orange i TMobile z Iphone. Tam też działa VOLTE i to dłużej niż w Play. Dostaliście w Play Volte i wydaje się Wam, że odkryliście koło na nowo ;)
Obecnie najlepszym operatorem dla Iphone jest TMobile. Wszystkie kodeki i to, że TMobile obecny na rynku USA ma najszybciej wszystkie nowości Apple.
WellDone pisze: Bo, Orange ma większy zasięg niż T-Mobile, bo przecież daje też LTE. Druga sprawa telefon znacznie szybciej wraca do sieci macierzystej z Orange czy Plusa niż z T-mobile.
Nie większy zasięg niż TMobile, tylko to, że dają LTE w roamingu Play.
A najszybciej wraca, bo operatorem nr 1 jako roaming obecnie jest Orange.
Ale mieszacie :P :mrgreen:
 #1021868  autor: WellDone
 30 wrz 2018, 22:58
Testuje od miesiąca wszystkie sieci (mam dwa iphony 8 służbowy i prywatny).

Na t-mobile i orange volte się wiecznie pierdzieli (przy wybraniu numeru słyszysz 3 piknięcia i rozłącza, trzeba wówczas ręcznie wyłączać VoLte żeby wykonać telefon). Vowifi czasami znika nie wiadomo czemu. W Play nigdy mi się to nie zdarzyło.
Kolejna sprawa Play nadaje mocniej niż T-Mobile przez co wiele razy miałem taką sytuacje, że z tego samego nadajnika Play działał spokojnie na L2100, a T-Mobile... zrzucał na U900!

Sytuacja z wczoraj. Trasa z miejscowości Posądza do Krakowa przez Sulechów. "pośrodku" tej trasy Nadajnik Pietrzejowice, Małopolskie. Pietrzejowice 1 - maszt T-Mobile. GPS: 50,153889,20,144444).
Oba telefony w Idle z odpalonym netmonitorem i całą trasę połączone z tym samym nadajnikiem. Play przez całą trase LTE, T-Mobile co chwile zrzut do U900, a nawet EDGE! Ten sam nadajnik, te same telefony, a jednak to Play utrzymał LTE. Z chęcią nagram to jak nie wierzysz :) Takich sytuacji miałem więcej w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Nie jestem fanem żadnej sieci, testuje wszystkie i kibicuje każdej żeby rozwijała się i działała jak najlepiej. Póki co to właśnie Play zadowolił mnie najbardziej :) Najgorzej PLUS. Mistrz 2G :D
Jedyne co mogę zarzucić Plejowi to, że przy ekstremalnie słabym sygnale rozmawiać da radę, ale net nie działa, gdzie tutaj akurat najlepiej wypada PLUS - transmisja choć dupiasta to jednak działa.

Nie masz też racji, że T-mobile z samym 3G ma większy zasięg niż Orange z LTE. Bardzo często można znaleźć miejsca gdzie jest tylko LTE i to w każdej sieci.

A propos amerykańskiego T-Mobile. Jak poszperasz w sieci to dowiesz się, że chociaż ich właścicielem jest Deutche Telekom, to jednak działają zupełnie niezależnie. Cały czas próbują się też wykupić od DT, ale bez skutku :)
Pozdrawiam

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1021870  autor: spotify
 30 wrz 2018, 23:14
WellDone pisze: Na t-mobile i orange volte się wiecznie pierdzieli (przy wybraniu numeru słyszysz 3 piknięcia i rozłącza, trzeba wówczas ręcznie wyłączać VoLte żeby wykonać telefon).
Nie znam takich problemów w Orange. Kolega na Note 9 w TMobile też nie.
Problem jest wtedy, gdy Playa nie masz w eterze i o VoLTE zapomnij. Nawet własnego zasięgu brak.
Kolejna sprawa Play nadaje mocniej niż T-Mobile przez co wiele razy miałem taką sytuacje, że z tego samego nadajnika Play działał spokojnie na L2100, a T-Mobile... zrzucał na U900!
Normalne, że Play ma mocniejszy sygnał bo nadaje sam ze swojej stacji. N! aby zmieścić się w normach dzieli na dwóch. Dlatego ma więcej stacji, żeby zwiększyć pojemność.
Pytanie czy na tej stacji w TMobile jest LTE800.
Sam juz pisałem, ze Play nadaje z wiekszą mocą bo sam to widzę, gdzie w O wpadam w L800 a w Playu mam L2100 albo w O mam L1800 a w Play łapie L2600.

Oba telefony w Idle z odpalonym netmonitorem i całą trasę połączone z tym samym nadajnikiem. Play przez całą trase LTE, T-Mobile co chwile zrzut do U900, a nawet EDGE!
Nie znam takich sytuacji. W absolutnej dziurze mam 2G. Zawsze LTE, czasami 3G. Zrzut do 2G tylko podczas rozmowy.
Jedyne co mogę zarzucić Plejowi to, że przy ekstremalnie słabym sygnale rozmawiać da radę, ale net nie działa, gdzie tutaj akurat najlepiej wypada PLUS - transmisja choć dupiasta to jednak działa.
U mnie odwrotnie. LTE jest a nie ma 3g/2g. Bez Volte zapomnij o rozmowie.
Nie masz też racji, że T-mobile z samym 3G ma większy zasięg niż Orange z LTE.
Nigdzie tego nie napisałem. Przeczytaj jeszcze raz.

Nie chodzi o Amerykańskie TM. Tylko w TM jest EVS i HDVoice po 2G w Iphonie. Tego w Play nie ma. VOLTE w TM jest co najmniej rok dłużej niż w Play. Wy się cieszycie z tego od niedawna. Ja korzystam w Orange z VOLTE od momentu włączenia.

Jeśli chodzi o LTE i konfiguracje nadal Play rządzi. Ale jest przeciążone i nadal wiele dziur.
U mnie w domu strasznie skaczą wyniki. Od słabych po 1,5-3Mb/s do prędkości dużo większych od Orange. W Orange maks 32Mb/s uzyskałem, w Play ponad 44Mb/s. Ale w Orange w godzinach wieczornych nie spadam poniżej 5Mb/s (z reguły prędkości w zakresie 8-16, czasami 20) a w Play potrafię poniżej 1Mb/s. Orange LTE może nie jest szybsze niż Play ale zdecydowanie stabilniejsze. UL również po stronie Orange jak i ping.

Wziąłem po to kartę Play do testów, bo ostatnio postawili w mojej okolicy (w dziurach) stacje bazowe. I zobaczę jak wygląda na tle Orange.
A na końcu sobie zobaczę po porównaniu jak się gada po Play na Iphonie.
Na razie żeby było sprawiedliwie mam terminal do testów Sony.

PS Już zapomniałem o tym, że coś takiego w ogóle istnieje :mrgreen: Telefon Play leży na stole a bracki nie może się dodzwonić. Dopiero za trzecim razem się dodzwonił. A po chwili sms "że ktoś próbował sie do mnie dodzwonić" Oj Play.....
 #1021871  autor: iphoneski
 30 wrz 2018, 23:59
Ej, ja chyba rzeczywiście mam jakieś problemy, ale czytam posty założyciela tematu i jestem nimi szczerze zaciekawiony, bo pisze nawet z sensem, daje konkretne przykłady a nie szczekanie ogólnikami jak wcześniej, normalnie wooow. Jak tak będzie dalej to to piwo co kiedyś chciałem proponować jest coraz bardziej realne ;)
A wracając do tematu to zgadzam się z @WellDone, play jeśli chodzi o sprzęt Apple wypada najlepiej. Testowałem T i byłem średnio słabo zadowolony, głównie ze względu na wifi calling, który działał jak chciał. A, że zwykle nie chciał to nie działał. Do tego dochodziły inne problemy także zrezygnowałem z najlepszej sieci na rzecz „wydmuszki bez zasięgu” i jakoś mi nie żal.
Orange nawet nie będę komentować bo szkoda nerwów przed snem.
 #1021878  autor: spotify
 01 paź 2018, 00:44
I znowu Playowcy bronią swojej decyzji wyboru operatora :P
Co ma WoWifi do działania na Iphonie? Tylko Playowcy sie tym podniecają. Wowifi nie korzystam wcale bo nie mam ku temu powodów. Dla mnie to nawet ta usługa może nie istnieć. Nie muszę się mając Orange tym wspomagać.
Wowifi to platforma na Andka i Apple. Orange czy TMobile mają jakieś problemy z platformą.
Śmieszy mnie trochę jak na siłę bronicie usługi Volte w Play a macie ją dopiero niedawno.
Na pewno Play nie jest najlepszą siecią na Apple. Koniec i kropka. Wystarczy, że po 2G brak HDVoice i po wszystkim.
 #1021882  autor: WellDone
 01 paź 2018, 01:29
Stary, skupie się tylko na jednej rzeczy która mnie wręcz śmieszy :)

Po co mi HDV w 2G PLAY jak 2G praktycznie nie istnieje w tej sieci. Praktycznie ZAWSZE tam gdzie jest GSM (a przeważnie to i tak DCS) jest u900 które nadaje mocniej. Nie miałem ANI jednej sytuacji w której miałem rozmowę w 2G play. Jak kończy się 4G czy 3G to zawsze zrzuca do RK.

Nie zgodzę się też co do VoWIFI. To jest genialna technologia. Masz rewelacyjną jakość rozmów wszędzie tam gdzie jest wifi, a dzięki VoLte mogę wyjść z domu/biura bez przerwania rozmowy.
I nie chodzi mi nawet o darmowe rozmowy w roamingu przez VoWifi. Już nie raz miałem sytuacje, gdzie nie było zasięgu żadnej sieci (lokale w piwnicach, w górach etc.) a mogłem normalnie rozmawiać, pisać smsy etc. Pomijam, że bateria trzyma o wiele dłużej dzięki temu.
Przykład z ostatniego tygodnia. Polecam zresztą, restauracja Zazamcze w Ojcowskim Parku Narodowym. Zasięg zero, a dzięki Vowifi udało mi się akurat w tym czasie dopiąć przez telefon ważny deal. Moja żona ma służbowy który używa jako prywatny w Timo i na iphonie 6s Vowifi w ogóle nawet na sekunde nie załapało. Best in test :D

PS. I nie jestem Playowcem i nie bronie tej sieci. Opisuje jedynie swoje doświadczenia.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1022331  autor: spotify
 01 paź 2018, 11:15
A 2G nie istnieje w RK? Bo chyba o czymś nie wiem. W RK również nie ma HDVoice.
W Tmobile obecnie gdy gadasz po Volte, 3G czy 2G (nie ma problemu RK) masz HDVoice.
Więc w Play jest tylko ładnie jak masz ich zasięg.
Więc argument, że PLay to najlepsza sieć do Iphone do mnie nie przemawia. Jest dobra ale nie najlepsza.

Zadzwoniłem dzisiaj do kumpla co używa Wowifi w Orange i nie miał żadnego dotąd problemu z tą usługą.
Podobnie ja nigdy nie miałem awarii Orange, a wiadomo w zeszłym roku nagminnie padała sieć. Po prostu jakoś mnie zawsze to omijało. Strefa Nokii, więc może dlatego.

Natomiast rano przed 8 trzy speedtesty Play:
1) DL 1,13 U 0,61 38ms
2)DL 0,89 U 0,13 32ms
3) DL 3,08 U 0,61 36ms
Pasmo podstawowe B3
Dla odmiany Orange: 1) DL 15,01 Ul 4,97 21ms 2) DL 17,94 UL 7,61 19ms

Po godz. 8.30 złapałem w Play B7 i już prędkość na poziomie 27-33. To jest ogólnie jakiś cyrk. Prędkości w Play zależą od tego jaki złapie nadajnik, w jakie wpadnę pasmo oraz w którym miejscu mam telefon. Skrajność po prostu to przepaść. W Orange rzadko kiedy przeskakuje 22-25Mb/s ale przynajmniej mam stabilność i powtarzalność wyników, bez wpływu czy jestem na B3, B1 czy B20 oraz gdzie mam telefon. 90% wyników w Orange to grubo ponad 10Mb/s
Oczywiście prędkości maksymalne przy B7 w Play są świetne ale nie ma regularności. Kłania się to, ze N! ma bardziej gęstą siatkę nadajników. Jeszcze jak włączą zarządzanie obciążeniem, to dopiero będzie bajka.
Prędkości super hiper nie muszę mieć, ponieważ chodzi raczej o stabilność i posiadania prędkości na poziomie ok 10Mb/s, gdzie daje to komfortowe korzystanie z neta mobilnego. Tego niestety mi Play przynajmniej w domu nie gwarantuje. Skoki prędkości w tej sieci to jest jakiś cyrk.
Natomiast jeśli chodzi o połączenia - Orange jest słabsze u mnie w domu. To już pisałem. U mnie w domu jakość połączeń gwarantuje tylko Play i Tmobile. W Orange ratunkiem jest Wowifi ale nie po to opłacam rachunek w telefonie zeby korzystać w Wifi w mieście z zasięgiem sieci na infrastrukturze innego operatora kablowego.
Gdy zgłosiłem reklamacje to Orange mi napisało, że mam korzystać z Wifi. Jak odpowiedziałem, że mogę korzystać tylko niech mi dadzą to za darmo (wifi za darmo nie jest), to już nie wiedzieli co odpowiedzieć.

Zrobiłem również test w miejscu gdzie u mnie każda sieć klęka. Mam takie w mieszkaniu, gdzie położę telefon i jest problem. W tym miejscu Orange trzyma się słabego L800 (ok -118dBm) albo wywala do U900. Play siedział na poziomie -113dBm w L800. Na Orange L800 ok 8Mb/s Play na L800 (bez agregacji) 0,23Mb/s i 0,39Mb/s. Masakra....Kładzie się tylko 5Mhz w L800 w Play. W Orange U900 - 3,76Mb/s. Wyższe prędkości w Orange na U900 niż Play na l800....
 #1022355  autor: jarekt
 01 paź 2018, 11:43
Gdybym był pracownikiem/klakierem np. T-Mobile i chciał zdyskredytować konkurenta np. Play w jakimś kolejnym temacie na jakimś forum, np. telepolis, to wziąłbym najgorszą taryfę takiego operatora czyli dla Play to będzie "Play na Kartę" - czyli taką jaką wziął @spotify - i pisał mniej więcej wszystko w taki sposób jak @spotify pisze - niby dużo informacji, niby profesjonalnie i rzetelnie sprawdzonych itp., średnio neutralne wstawki o innych opach (tak żeby nie wyszło że Orange i Plus są znacznie lepsze od T-Mobile), a co kilka zdań wstawki typu:
- "T-Mobile jest najlepsze";
- "Play jet najgorsze";
- "Nie, Play nie jest najlepsze";
- "Nie, T-Mobile nie jest najgorsze".

Jakbym reklamę T-Mobile oglądał w TV, albo teksty klakierów T-Mobile w komentarzach na wszystkich branżowych portalach...

Nic nie sugeruję, to wszystko może być przypadkiem, ale tak to wygląda.
Trzeba by przejrzeć z minimum 100 ostatnich postów @spotify aby ewentualnie stwierdzić czy to przypadek czy nie :).
 #1022454  autor: spotify
 01 paź 2018, 13:17
Napisz mi zatem, po co mi najlepsza oferta w Play, które Ty podałeś?
Czy ta oferta którą mam powoduje jakieś ograniczenia w sieci Play? Nie wziąłem specjalnie żadnego wirtuala opartego na Play. Mam Volte, nie mam ograniczeń prędkości. Mogę dzwonić, korzystać z LTE. Mam wziąc ofertę z bonusami żeby mieć 50GB neta? Na cholerę mi do testów taki pakiet?
Piszę jak jest. Skupiam się na każdym szczególe.
U mnie w domu nie idzie gadać w Orange, bo w czasie połączeń (poza Volte) łączy mnie całkowicie z innymi nadajnikami jak TMobile.
Play ma bardzo dobrą jakość połączenia i lepszą niż Orange. W Plusie równiez mam problem z połączeniami w domu ale trochę mniejsze jak w O. Nie ma w Plusie Volte, Wowifi itd. I w moich okolicach mają zdecydowanie mniejszy zasięg jak N!.
Zachowanie LTE w u mnie w domu TMobile i Orange obecnie po podziale jest takie same. Tak samo sie zachowuje, tak samo trzyma głównie na B1. Różnica tylko jest w prędkości, gdzie TMobile ma je wyższe (mniej ludzi robi swoje) ale pingi też ma wyższe (ale niższe niż w Play)
Play natomiast - B3, B1, B7 w róznych konfiguracjach. I to powoduje różne prędkości od tego do jakiego pasma się zaloguje, co z czym się agreguje i gdzie mam połozony telefon. I na B20 brak agregacji.
Nawet od czasu mając B7 czyli L2600, za chwile wpadam do 3G :shock:
I nawet od czasu do czasu mając jako podstawowe B3 nie mam agregacji :shock:
To moja wina, że tak się u mnie w domu Play zachowuje? :wink:


Play nie jest u mnie zły, nie jest taką biedą za jaką tą sieć uważałem. Porównałem na razie tylko w domu w stosunku do O. Jak ruszę w teren, sprawdzę różnice poza miejscem zamieszkania.
Nie jestem tu do dyskryminowania Play. Plus odrzuciłem, bo uważam, że lepiej niż w O nie będę miał. Zostaje Play i TM. Po to wziąłem do testów, żeby porównać ich u siebie. Nie mam TMobile obecnie na stałe (TM na kartę nie wchodzi w rachubę do testów bo ma swoje ograniczenia). Testowałem kilka dni na ojca abo.
Testy jakości sieci RFB czy jakiekolwiek inne stawiały Play zawsze na końcu jako średnia. Na forum rózne są też opinie. Obecnie Play się rozbudowuje poza miastami, gdzie praktycznie ich nie było.
Znajomi raczej tylko z ceny są zadowoleni (jeśli mają jeszcze Play od lat) niż z jakości.
Dlatego samemu trzeba sie przekonać.
Jedno zdanie mogę napisać - Play mając wybrakowaną infrastrukturę (ilość nadajników i pokrycie w stosunku do konkurencji) wykorzystuje na 100% swoją sieć. Wyciska z tego co ma wszystkie soki. I sieje najsilniejszym sygnałem. Tego nie mogę powiedzieć o N! czy Plusie. I za to im chwała i gratulacje. Ale obciążenie też robi swoje i dlatego mam takie anomalie w prędkości. Ciekawe co zrobi Plus i N! za dwa lata, jak Play pokryje Polskę. Albo będą musieli też wyciskać 100% albo Play ich przegoni. Bo gdyby N! wykorzystywał swoją sieć jak to robi Play, nie zakładałbym tutaj tematu i nie marnował swojego czasu na testy. To samo sie tyczy Plusa.
Tyle komentarza z mojej strony.

PS VOLTE w Play sprawdzę w innym terminie, jak skończę testy na Sony z O. Wtedy przełoże kartę do Iphone i zobaczę, czy naprawdę jest tak jak tutaj inni piszą. Na działanie Volte w Orange poza domem nie narzekam w moim mieście.
 #1022485  autor: t r o i p
 01 paź 2018, 13:47
Mój ostatni abonament był w Play, i tam rzadko miałem transfer większy niż 40 Mbps i były spore skoki zarówno w prędkości jak i w pingu, za to po przejściu na kartę do operatora wirtualnego na P4 jest dużo lepiej.
Dlatego między innymi doradzałem kartę sim nie od play, ale od innego operatora działającego na ich sieci, żeby nie być gołosłownym :

http://prntscr.com/l0t8az

Dictum sapienti sat est.
 #1023692  autor: spotify
 03 paź 2018, 17:11
Więc krótko i bez zbędnego rozpisywania :P Porównanie Play do O, które obecnie posiadam prywatnie.

Play mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Jest to jedyna sieć, która wykorzystuje 100% swoich możliwości. Mają co mają ale potrafią z tego zrobić użytek.

W dniu wczorajszym jechałem Gdynia - Grudziądz A1.
Cała Obwodnica Trójmiejska przegadana na telefonie od Chyloni do bramek w Rusocinie. Cała trasa rozmowa w 3G na HdVoice. W dwóch miejscach tylko 3G na granicy ale bez problemów z przerywaniem. WOW. Żadna sieć inna na to nie pozwala.
A1 - albo rozmowa albo telefon w uchwycie z mapą google. Dwa razy wpadłem w 3G korzystając tylko z map. Jedno charakterystyczne to ok 2km od zjazdu na Malbork. Drugie - trudno określić jaka to wysokość ale było.
W jednym miejscu tylko było słabe 3G, natomiast jak rozmawiałem to zawsze po 3G i bez żadnych zakłóceń. Poprawili sie na tym odcinku bardzo. Nie wiem gdzie stacje dołożyli ale dołożyli - z pół roku temu takiego komfortu nie było.
W każdym razie i tak na A1 najgorszy odcinek dla wszystkich operatorów to Toruń - Stryków ale to sprawdzę za jakieś dwa tygodnie.
Jeśli chodzi o neta. Jak złapało się na A1 stację z pasmem innym niż B20 (czyli była agregacja) - to prędkości 80-160. Nie do osiągnięcia przez Orange, które głównie siedzi na B20.
Natomiast na A1 przydałyby się jeszcze na tym odcinku stacje, bo Playa B20 nie daje rady. Samo B20 (kłania się tylko 5Mhz) to prędkości rzędu 0,9-3,5 Mb/s czyli tyle co w roamingu. Orange nie spada poniżej 10Mb/s a z reguły ma lekko 15 Mb/s i wyżej.

Droga powrotna. Grudziądz, Kwidzyn, Sztum, Malbork, Tczew, Gdynia ale już nie A1 tylko drogami pobocznymi. Orange cały czas zasięg. Ani razu nie miałem brak zasięgu sieci. A Play?
I tutaj już nie tak super. Oczywiście gdy zasięg Play to prędkości ładne. W Grudziądzu na sypialni ok godz.10 prędkości nawet powyżej 170Mb/s. Po wyjeździe tam gdzie zasięg Play sięga głos po 3G a prędkości wyższe niż Orange.
Nadawanie sygnałem silniejszym od N! nie zawsze procentuje. Oczywiście na telefonie LTE a w Network Signal -124dbm a nawet -130dbm. Net nie działa. Speedtest nie startuje. Próba połączenia wywala z sieci. Nawet w zasięgu LTE na "polach" samo B20 jest za słabe. Jest LTE ale roaming jest szybszy,
Kilka razy a dokładnie 4, gdy skończyło się 3G, zerwanie rozmowy a po chwili roaming Tmobile. Słabo. Bez płynnego przełączenia tylko z dropem do roamingu.
W Tczewie wylądowałem około godziny 15 czyli szczyt i nawet B7 nie dawało rady. Na obrzeżach miast i wioskach, gdzie ludzi mało lub ludzie w pracy (więc sypialnie puste) Play pokazuje moc. W mieście Tczew w centrum w tych godzinach z agregacją jako podstawowe B7 albo z B7 przeskoczyć 25Mb/s było cudem. Z reguły miałem 15-18. To świadczy o tym, że w Play jest albo ogień albo porażka. Niestety.

Więc.
Play w mojej okolicy ma dwie wady: (pewnie nie tylko u mnie, patrząc na ich fb, gdzie ludzie miastach narzekają na prędkości)
1) Za mało stacji w mieście, więc mała pojemność. Gdy ludzie w pracy to na sypialniach Play miażdży wszystkich. Orange albo słabo sieje 2600 albo po prostu nie ma na stacji. Przejrzałem mapę, przejechałem się po okolicach Gdyni i Play ma najmniej stacji. Przychodzą godziny wieczorne i Play kiśnie. Za dnia miażdzy, wieczorami puchnie. Orange nie osiąga prędkości 90-120 jak Play ale ma stabilność. Nie spadam poniżej 15-17 Mb/s wieczorami a z reguły prędkości za dnia są 30-50Mb/s. W Playu wieczorami prędkości poniżej 3Mb/s nie są zaskakujące.
2) Główne trasy Play ma okupowane przez nadajniki. Ale boczne, nie do końca. Jest jeszcze wiele dziur.
Poruszam się po Polsce, potrzebuje zasięgu. Orange na trasie only B20 ale przynajmniej to minumum 10Mb/s zapewnia i ma większy zasięg LTE od Play. W Orange skończy się LTE, jest w zapasie 3G. Skończy się 3G, jest 2G na którym nadal można rozmawiać.
Dlatego też, dzisiaj Play jeszcze nie dla mnie. Sorry ale brakuje jeszcze do najlepszych.

Play wykorzystuje swoją sieć najlepiej ja się da. Wyciąga maksimum. Niech tylko dobudują stacje w miastach aby zwiększyć pojemność sieci oraz poza miastami aby zwiększyć zasięg i mogę z czystym sumieniem z nimi podpisywać umowę. Bo to co robią ze swoją siecią to jest przykład dla innych. Niestety korporacyjne TM O czy Solorzowe tego nie robią.
Akurat od dziś licząc za dwa lata mamy październik 2020 ;) Do końca roku mają osiągnąć pułap 7 tys stacji a do końca 2020 - 9 tys stacji. Za dwa lata zobaczę jak sobie poradzili również N! oraz Plus, bo oni też w miejscu nie stoją. 2 lata w telekomunikacji to szmat czasu.

PS Play jest jedyną siecią, gdzie LTE to ich konik. Nie ma LTE, nie ma nic. Od razu widać, że przygotowują się do VOLTE. Faktycznie po Iphonie działa znakomicie w ich zasięgu i nie zrzuca. Jeszcze niech tylko jakość głosu poprawią, bo jest taka sztuczna. Kodek pewnie jeszcze do dostrojenia bo to jakby nie patrząc nowość w tej sieci. Zdecydowanie lepiej na słuch się obecnie gada na 3G w Play
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 22:00 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1023725  autor: zwariowany.kurczak
 03 paź 2018, 20:23
@spotify - zgadzam się z większością wpisu, jednak Play jako VoLTE/SIP ok, ale dla wszystkich ofert i z aplikacją obsługującą głos, sms i mms. Wtedy ta siec "magicznie" zacznie działać jako jeden wielki VoIP... Prościej im będzie przez SIP przepchnąć ruch z tel. bez VoLTE, a SMS/MMS po LTE już lata... Problem mały ile % ludzi apke zainstaluje? Iluzja... choć za granicą opy w takie tango idą.
7tys. stacji GDZIE? Miasta 30-50tys. oni obstawiają 2-3 nadajnikami, aby 2-3km za miastem nastąpiła cisza... NW! ma w takiej lokalizacji 4-5 sztuk i osiągasz "tylko" ~20Mb + stacje "wiochy" dla pokrycia trenu. Nie wiem dlaczego, w PL oczekuję się w trasie zasięgu tak dobrego, aby dostęp do filmów 4K 3D był niezakłócony... :-)

Play dużo robi, ale poprawy jakości u mnie nie ma, prędkości są OK, ale zasię tego... oni NIGDY nie uwolnią się od roamingu, obstawiam po 2020 pozostawienie T-bombaj jako pomoc..
 #1023733  autor: spotify
 03 paź 2018, 20:37
@zwariowanykurczak
U mnie na Kaszubach w pół roku postawili tyle stacji, że mają zasięg na poziomie N!. Kiedys były 3 stacje na krzyż.
Mają jeszcze ok 2,5 tys stacji do postawienia wg zapowiedzi , więc gdzieś to muszą postawić.
Brakuje jeszcze trochę poza miastami i w miastach. W miastach właśnie problem jest z pojemnością głównie a nie z zasięgiem.
Wczoraj byłem w jednej z Żabek i jak się zdziwiłem. W Orange brak LTE, tylko szczątkowe U900. W Play mocny sygnał B7. I to w miejscu, gdzie Play ma dwie stacje a Orange aż 5.
Dzisiaj natomiast w Kauflandzie - Orange B20+B3 a w Play brak w ogóle. W tych okolicach brak jednej stacji Play aby mieć ich zasięg w budynkach.

Mamy dwa lata. Zobaczymy. Dla mnie patrząc jak działa O, TM i Plus to Play gdzie jest ze swoim zasięgiem macierzystym kładzie na łopatki resztę. Problem tylko z pokryciem w Polsce i z pojemnością w miastach.
Dlatego też nie mogę do nich jeszcze przejść. Zostały mi testy TMobile i podjęcie decyzji ;)
 #1023740  autor: iphoneski
 03 paź 2018, 20:59
Wg mnie play w miastach mógłby wreszcie wywalić te śmieszne stacyjki na jakiejś biedronce itp a zamiast tego zrobić porządne lokalizacje. To są takie dawne stacje, które play stawiał żeby nie płacić w centrum miast za roaming. Moim zdaniem w miastach nie ma co się spodziewać jakiejś wielkiej rozbudowy, ewentualnie będzie więcej sektorów na stacjach tak jak jest nad morzem - sporo stacji ma 5 sektorów i to rozwiązanie daje radę, nie trzeba stawiać stacji co kawałek żeby sieć działała.
 #1023752  autor: spotify
 03 paź 2018, 21:38
Zobaczymy.
Obecnie w pokryciu mają co robić. Tam gdzie są, naprawdę dają radę.
Pytanie co z Plusem i N! przez te dwa lata. Bo jeśli Play z taką jakością sieci pokryje Polskę i zbliży się do Plusa i N! z zasięgiem, to będą mocni. Plus i N! muszę podwyższyć jakość swoich sieci - VOLTE działające prawidłowo (włączenie VOLTE w Plusie), agregacja, mocniejszy sygnał (głównie N! 2600) zarządzenia pasmami itd albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
 #1023761  autor: jarekt
 03 paź 2018, 21:57
albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
Play najsłabszy to był 10 lat temu. Dzisiaj pod wieloma względami jest lepszy od każdego ze starej Wielkiej Trójki.
Poza tym jest już nowa W3: Orange, Plus i Play - T-Mobile jet mocno w tyle i próbuje ich gonić.
Play ma braki w kilku aspektach, no bo w końcu jest 10 lat krócej na rynku w porównaniu do pozostałych dużych opów.

Nie wiem też skąd od lat tyle dziwnego hejtu na tego opa na portalach branżowych. Zwykły przeciętny konsument, ma bardzo wiele korzyści z tego że doszła 4 sieć i był to akurat Play/P4, a nie np. Vodafone.
 #1023764  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:14
jarekt pisze:
albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
Play najsłabszy to był 10 lat temu. Dzisiaj pod wieloma względami jest lepszy od każdego ze starej Wielkiej Trójki.
Poza tym jest już nowa W3: Orange, Plus i Play - T-Mobile jet mocno w tyle i próbuje ich gonić.
Nie wiem czy lubisz spamować czy specjalnie tak piszesz, bo @piotrzet Ci za skórę wszedł ale piszesz chłopie herezje.
POWTÓRZĘ. Play gdzie jest i ma własną infrastrukturę to jest naprawdę bardzo dobrze. Niestety, brakuje najważniejszego - brak pokrycia i brak pojemności. Co z podniecania się predkościami na wiochach (gdzie Play tydzień temu stacje postawił) albo w sypialniach, gdzie ludzie w pracy? Ludzie się zjadą do domów i wieczorami Play kiśnie. Lub w godzinach szczytu w centrach miast. Za mało stacji, za mało pojemności.
TMobile akurat przez to, że nie uzywa czerwonego długopisu jak Orange, właśnie jest z przodu. To inni muszą gonić tej sieci. Orange stracił trochę bo oszczędza a Play musi gonić bo braki w zasięgu. Specjalnie Play potestowałem i zobaczyć, czy już czas na tą sieć, bo wielu ich zachwala. Wszelakiego rodzaju testy również niestety tą sieć stawiają na końcu. Kolebka Play Wawa i test przez RFB pokazał, że Playowi jeszcze brakuje. Itd. Faktów się nie da podważyć.
Racja, pewnie ktoś ma lokalizacje gdzie Play jest na szczycie. I wcale sie z tym nie kłócę. Ale w skali kraju - sorry. Muszą jeszcze wiele dobudować.
Gdyby dzisiaj Play miał pokrycie Polski na przynajmniej poziomie Plusa z tym co oferuje, to wtedy przyznałbym Ci rację. Tak, wtedy reszta musi ich gonić. Niestety, dzisiaj tak napisać nie mogę.
I tyle w tym temacie.
Za dwa lata zobaczymy. Plus coś zaczał dłubać, N! dłubie (z 15Mhz wspólnego L1800 na oddzielne 10Mhz L1800 oraz 10 Mhz 2100 na LTE) i także testuje już zarządzanie obciążeniem. Play się rozbudowuje. Każdy coś robi. I od 2020 każdy z nich myśli o 5G. W każdym razie Play jeszcze nie dzisiaj, chyba że bym mieszkał w mieście i życie by kręciło się wokól tego komina (dom, praca, szkoła, dzieci, przedszkole, zakupy itp)

PS Nikt nie zaprzecza, że Play ruszył skostniałe W3. Konkurencja jest zawsze dobra dla konsumenta.

PS2
Napisałem wyżej. Żabka w Gdyni w starej kamienicy. Brak LTE Orange i słabe szczątkowe U900. Ale....zawsze w zapasie jest jeszcze GSM w N!.
Natomiast Kaufland na Obłuzu w Gdyni. Środek dużej dzielnicy Gdyni a Playa nie ma w ogóle!!! W mieście!!! Wchodzisz, szczątkowe U900 a potem wpadasz w roaming. Tu już nie problem z pojemnością w mieście, nie problem z zasięgiem na polach i łąkach ale z zasięgiem w mieście.
@Mixiorek też już o tym pisał. Nadal nawet w miastach Play nie radzi sobie bez RK. Jeszcze nie.
 #1023768  autor: jarekt
 03 paź 2018, 22:26
spotify pisze:chyba że bym mieszkał w mieście i życie by kręciło się wokól tego komina (dom, praca, szkoła, dzieci, przedszkole, zakupy itp)
Masz rację. Sprawdziłem i te 15 milionów klientów Play/P4 (niech będzie, że 10 mln) faktycznie krąży cały czas wokół kominów...

Plejowcy krążą wokół komina, a Timobajlowcy pewnie wokół Pałacu Kultury i Nauki. Coś mi to przypomina...

Nic nie poradzisz, że T-Mobile wypadł z W3, a jego miejsce zajął Play/P4. Pogódź się. Może keidyś T-Mobile dogoni peleton i będzie W4. Może...
 #1023773  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:37
jarekt pisze: Masz rację. Sprawdziłem i te 15 milionów klientów Play/P4 (niech będzie, że 10 mln) faktycznie krąży cały czas wokół kominów...
Plejowcy krążą wokół komina, a Timobajlowcy pewnie wokół Pałacu Kultury i Nauki. Coś mi to przypomina...
@jarek
Słabe te Twoje argumenty. Ludzie, którzy spędzają 90% swojego życia wokół komina i od czasu jeżdżą po Polsce to mogę mieć nawet Wyborcza SIM. 5-6 wyjazdów w Polskę rocznie to biorą inne aspekty pod uwagę, Biorą gdzie taniej i jak im działa na co dzień.
Jeśli ktoś jeździ regularnie po Polsce to Play odpada. Ja robię 70 tys km rocznie po Polsce. Play do tego sie jeszcze nie nadaje. Jeszcze.
Nic nie poradzisz, że T-Mobile wypadł z W3, a jego miejsce zajął Play/P4. Pogódź się. Może keidyś T-Mobile dogoni peleton i będzie W4. Może...
Może jakieś argumenty i uzasadnienie? Bo z tego co wiem, to peleton P4 zawsze zamykał z Plusem.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 22:39 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.