DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1002453  autor: matek451
 06 lip 2018, 15:16
[-wymoderowano-] Wczoraj, z BTS Wolica, dziś pierwszy screen to połączenie z BTS-em Brzezowa na LTE800 czyli za tym w Wolicy, słaby sygnał, SINR lepszy. Ale to nic w porównaniu z kolejnym na którym sygnał LTE800 słaby ale dobre jak na niego prędkości. To BTS Brzezie LTE800 odległy o kilkanaście kilometrów. czyli w sumie połączyłeś się z 3 różnymi BTS-ami na LTE800 Te wszystkie twoje próby, zabiegi świadczą tylko o jednym, od początku powinieneś kupić antenę zewnętrzna i po kolei kierować je na BTS-y NetWorks w okolicy, wybrać ten który działa najlepiej. Do tego przetestować też LTE1800, które jest w Wolicy i Gdowie. Posłuchałeś konsultanta, liczyłeś na cud a taki się nie stał. Tak jak pisałem w 95% lokalizacji w Polsce do działania internetu mobilnego potrzebna antena zewnętrzna i to nie byle jaka. To technika radiowa i bez anten działać za bardzo nie chce. Skoki prędkości, inne w różnych częściach domu, na innym routerze itp, itd to właśnie jeden z efektów "skakania" po BTS-ach. Na 3G brak screena z B525 więc i CID nie pozwala zidentyfikować czy to połączenie z UMTS2100HSPA+DC T-Mobile czy UMTS900HSPA+ też T-Mobile bo na BTS-ie Wolica bo tam działają obydwa te pasma i co ciekawe UMTS900 tylko dla T-Mobile. UMTS900 tego operatora jest też w Brzezowej. W Gdowie UMTS2100HSPA+DC i UMTS900HSPA+. to rejon gdzie T-Mobile sam uruchomił 3G na UMTS900. dałem ci pelny obraz jak wygląda zasięg 3g i LTE w T-Mobile u ciebie, dostałeś analizę połączeń na LTE800 u siebie i do ciebie należą dalsze kroki. Zacznij od wymuszenia pasm LTE800 i LTE1800 za pomocą HManagera i pokaż screeny z niego. No i nie licz na cud że bez anteny będzie to działać.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2018, 15:35 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Niepotrzebne docinki w kierunku użytkownika. Zachowajmy metytorykę deskusji.
 #1002455  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 15:19
piotrzet pisze:A jakie masz parametry sygnału? 3G też wygląda słabo ale raczej niestety to wina tego że mieszkasz tam a nie gdzie indziej. Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest antena i nic więcej
parametry 3g
Kod: Zaznacz cały
RSSI: 	-81dBm
RSCP: 	-89dBm
ECIO: 	-8dB
PLMN: 	26002
Z tym 3g tez jest nie do końca kolorowo, bo ono raz działa raz nie, na 5 speedtestów dopiero jeden załapuje i pokazuje prędkości, zwykle nic nie pokazują speedtesty, czuć też że internetu jest "mało" ;)

Dla porównania rzuciłem ponownie router na taras w kierunku wolicy,

Obrazek

Tragedia, przywróciłem go na okno pokoju, prędkości też już spadły do 2mb/s także obciążenie wzrasta.
Chciałbym zrobić te wszystkie testy o których było wspominane wcześniej, niestety siostra wróci do domu wieczorem/nocą, więc chyba najlepiej bedzie wziąć się za to jutro z rana.
 #1002457  autor: piotrzet
 06 lip 2018, 15:23
Moim zdaniem nie ma tu co wymyślać bez anteny nie osiągniesz czegoś satysfakcjonującego także albo antena albo dalej takie prędkości. Czy u innych sieci by ci coś dało? Nie sądzę nadajniki są w tych samych miejscach, a twoja lokalizacja jest jaka jest.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1002462  autor: matek451
 06 lip 2018, 15:44
A jaka ta antena , na jakie pasma i na który BTS ja ustawić czy kręcić jak karuzelą? Może coś złapie jak się będzie kręcić. Screen na 3g bez żadnej wartości, liczy się CID a tego nie pokazałeś. czytasz w ogóle co do ciebie piszę, rozumiesz coś z tego? Na LTE 800 bez anteny masz tam u siebie niezły burdel i trzeba to najpierw uporządkować, routery łapią pewnie jakieś odbite fale z różnych BTS-ów. do tego sprzyja pogoda , propagacja fal bardzo dobra skoro złapałeś sygnał nawet z Brzezia odległego o ponad 12km.I aby znowu nie było wolnej amerykanki zrób testy jak Bozia przykazała, zobaczymy co z tego wyniknie. Bo lokalizacja trudna a radio rządzi się swoimi prawami. Jak polegniesz to przynajmniej po walce.
 #1002466  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 16:00
piotrzet pisze:Moim zdaniem nie ma tu co wymyślać bez anteny nie osiągniesz czegoś satysfakcjonującego także albo antena albo dalej takie prędkości. Czy u innych sieci by ci coś dało? Nie sądzę nadajniki są w tych samych miejscach, a twoja lokalizacja jest jaka jest.

Myślałem o tym, odkąd pojawily się problemy na początku tego roku, testowałem kilka sieci udostepniając wifi z telefonu na komputer i tak play prędkości 02-04, plus kompletnie nie łapie internetu u mnie a jak łapie to tak jakby nie łapał ;) Orange nie sprawdzałem tylko ale cudów się nie spodziewam.

Odnośnie anteny też powoli się skłaniam ku temu po tym co tutaj przeczytałem. Teoretycznie właściciel domu nie pozwala, praktycznie jak tutaj wynajmuje dom 7lat tak nigdy go tutaj nie było ;) rozumiem że talerz cyfry w ścianie budynku plus dziury na kable nie brzmią dobrze. Ale może na dachu jakoś na kominie dałbym radę, stamtąd kabel przez okienko na strych i dziurką do pokoju w którym jest router. Bo jak rozumiem antena do LTE to tylko na dachu zgadza sie?
Tutaj filmik fajny oglądałem
https://www.youtube.com/watch?v=ulQuWo7ezmg
Ale to już chyba wyższa szkoła jazdy i raczej czegoś takiego nie byłbym w stanie zrobić, ale już jakąś obejmę na komin do niej maszt do którego mocowałbym antene chyba byłbym w stanie ogarnąć. Tylko teraz pytanie jaka antena byłaby najlepsza, zakładam że bez testów z tej apki na androida się nie obejdzie... Niestety tego nie mam jak na razie zrobić.

@Matek451,

Wybacz ale połowy rzeczy o których tutaj rozmawiamy nie do końca rozumiem. CID dla 3g to
Kod: Zaznacz cały
59518203
Nie wiem też czemu łapie sygnał z Brzezina, ani jak to sprawdziłeś -bo wiem sporo mniej jak widać na ten temat od Ciebie. Dla mnie wszystko o czym tutaj rozmawiamy to na ten moment abstrakcja. Na wyniki testów jak już wspomniałem muszę czekać. Chyba że jest jakaś możliwość zrobienia tego czego potrzebujemy bez użycia smartfona. -Wybaczcie ale mam lumie od microsofta.
 #1002471  autor: matek451
 06 lip 2018, 16:13
Kolejna niespodzianka czyli UMTS900 T-mobile z Krakuszowic. Na testy masz czas i za nic nie przepraszaj, wymusisz LTE1800 , LTE800 i LTE1800+800 na B525 za pomocą HManagera to zobaczymy co dalej. A antena i jej montaż to bułka z masłem, no i 7 lat wynajmujesz to gościu niech nie narzeka, takiego klienta w tej dziurze to z szybko nie znajdzie. Tą chałupę to ma chyba nie że złota że się tak z nią s.....
 #1002477  autor: iphoneski
 06 lip 2018, 16:28
Moim zdaniem antena panelowa na kominie powinna wystarczyć. Ustawienie tego nie jest trudne, gdybys chciał parabolę kupić to by była zabawa z ustawianiem. Kable przez okno możesz puścić, ale to bedą 2 kable, bo w routerze są 2 złącza.
 #1002500  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 19:32
B1d53n8dJj7bjA3A
1etgRf0B


Fanie, pobrałem LTEwatch, zrobiłem to co mi się udało, jeśli trzeba coś więcej prosze mówić.

Tutaj mamy wyniki routera u mnie w pokoju na oknie, w strone Wolnicy.
na automacie prędkość kiepska...
Obrazek
Obrazek
na 800 prędkość także kiepska
Obrazek
Obrazek
na 1800 prędkość trochę lepsza
Obrazek
Obrazek

Dla jasności zrobiłem to samo w przypadku drugiego routera,

auto
Obrazek
speedtest
Obrazek
1800
Obrazek
speedtest
Obrazek
800
Obrazek
speedtest
Obrazek


Żebysmy mieli jasność sytuacji, umieściłem moj router który od rana biega po całym domu, w miejscu w ktorym był przez ostatni rok.

auto
Obrazek
speedtest
Obrazek
1800
Tutaj jest problem, najpierw pokazywalo mi że nie mam internetu, zarówno w panelu routera, jak i router świecił na czerwono. Zmiana na auto/800 przywracała internet. Kolejna zmiana na 1800 poskutkowała tym że moje hasło do routera przestało działać, tak po prostu, pierwsze hasło także nie działało. Po paru minutach, hasło zaczeło działać. Niestety jednak program ustawiony na 1800 sprawia że router wysiada lampki są czerwone a sam program mówi mi tyle ;)
Obrazek
800
Obrazek
speedtest WOW
Obrazek

Ostatni test, taras kierunek routera na wolnice,

Auto
Obrazek
speedtest
Obrazek

1800
Obrazek
speedtest -robiłem go kilkakrotnie, ping pokazał się raz na starcie wynoszący 4tysiące, potem spadł, predkości na około 4-5 prób nie było ani razu. strony praktycznie nie chodzą, tylko speedtest się uruchomił.
Obrazek
800
Obrazek
speedtest
Obrazek

Wartym nadmienienia jest ciekawa sytuacja, zazwyczaj po testach, ustawiałem auto, tutaj porównałem sobie zdjęcie z tym co mi się pokazało i wyglądało to już trochę inaczej patrząc na ten CID, nie wiem jak było w testach z innych stron domu, tutaj po prostu to dostrzegłem.
Obrazek
speedtest
Obrazek


Co do tych prędkości... U mnie z internetem to jest tak że robie speedtest i mam np 10mb/s robie go za 2 minuty i mam 1mb/s także ciężko nazwać to jakimś wyznacznikiem. Aczkolwiek większość doby na prędkościach niskich na pewno jest wyznacznikiem tego że nie jest kolorowo ;) Mam nadzieję że cała reszta parametrów będzie pomocna w diagnozie co tutaj można zrobić żeby to polepszyć.

Wciąż najbardziej mnie ciekawi czemu około 12, na tarasie miałem 18-20mb/s przez ponad godzinę, później w tym samym miejscu internet nie nadawał się do użytku.
 #1002501  autor: p2225
 06 lip 2018, 19:41
Spróbuj na automacie złapać pasmo LTE1800. Wtedy zagreguje się z LTE800, czyli prędkości obu pasm się zsumują. Dla spokoju sprawdź jeszcze czy złapiesz wymuszone LTE2600. Nikłe szanse, ale co szkodzi spróbować? ;)
Co do innego formatu CID to widocznie kliknąłeś na niego i zmienił się na dziesiętny.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1002505  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 20:11
p2225 pisze:Spróbuj na automacie złapać pasmo LTE1800. Wtedy zagreguje się z LTE800, czyli prędkości obu pasm się zsumują. Dla spokoju sprawdź jeszcze czy złapiesz wymuszone LTE2600. Nikłe szanse, ale co szkodzi spróbować? ;)
Co do innego formatu CID to widocznie kliknąłeś na niego i zmienił się na dziesiętny.
Więc tak, przy biurku -a nie chce mi się już dzisiaj z routerem biegać ;) 2100 failed to connect to the network. 1800 po auto, w teorii rusza w programie

W praktyce, przy próbie uruchomienia jakiejś strony, dioda z zielonej zmienia się na czerwoną, później przy zmianie na auto mam failed login/password itd trwa to minut kilka potem zaczyna działać. generalnie opisywałem w poprzednim poscie problem. Co do klikania w cid, faktycznie coś tam się zmienia, mam nadzieję że za wiele razy w to nie klikałem i nie utrudniłem nam działania.
 #1002508  autor: p2225
 06 lip 2018, 20:18
itq5ldz pisze:Więc tak, przy biurku -a nie chce mi się już dzisiaj z routerem biegać ;) 2100 failed to connect to the network. 1800 po auto, w teorii rusza w programie
2600, nie 2100 ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1002518  autor: iphoneski
 06 lip 2018, 20:47
Czyli sprawa względnie jasna, antena. Skoro raz na balkonie miałeś ok 16 mega to pewnie podłączyłeś się do jakiegoś innego nadajnika który jest mniej zawalony ludźmi i dlatego tak wyszło. Jak będziesz antenę ustawiać to kieruj na nadajniki w okolicy i zobaczysz jaki ma najlepsze osiągi. No i jak sygnał będzie stabilny to 1 internet ci starczy, a ten drugi będziesz mógł sprzedać.
 #1002523  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 21:15
Oczywiście do 2600, także nie jestem w stanie się podłączyć. Odnośnie anteny, Jak tutaj da się zauważyć cidy u mnie są różne,

37be8-02
37be8-11
1e8ee-0d
1e8ee-03

plus z tarasu, tutaj niestety dziesiętne :(
5764834
58451970
3204209

Z tematu wnioskuje że owe cidy to jakieś oznaczenia nadajników z którymi się łącze. Ale jak widać moje routery w jednym miejscu potrafią się łączyć z różnymi "cidami"... Tutaj pojawia się moje pytanie, czy jeśli zorganizuję taką antenę uda się jakoś wymusić łączenie z danym przekaźnikiem, w ogóle mieć na to jakiś sensowny wpływ, bo po domu mogę sobie biegać z routerem ustawiać go w różnych miejscach i widzimy jak jest. Na górze komin mam jeden, jedynie będę mógł kręcić anteną ;) i tutaj kolejne pytanie jaką. Może jeszcze jakieś testy dorobić, coś sprawdzić. Mam już dostępną siostrę ze smartfonem na androidzie także jeśli to konieczne mogę pobawić sią ta apką wcześniej podaną.
 #1002524  autor: iphoneski
 06 lip 2018, 21:35
To co jest w routerach i telefonach to jakaś lipna imitacja prawdziwej anteny, a u ciebie sygnał jest słaby, dlatego router skacze po nadajnikach jak wiatr zawieje. Jak dobrze ustawisz antenę to będzie porządny sygnał z jednego i skakania nie będzie. No i jak ją przekręcisz na inny maszt i zrobisz to dokładnie to powinno przejść na inny nadajnik o ile sygnał będzie wystarczająco silny.
 #1002530  autor: matek451
 06 lip 2018, 22:08
Po kolei. Pokój ma Wolicę, Automat to LTE800 z tego BTS-a, sygnał dostateczny ale szkoda sobie nim głowę zawracać. 3 sektor z którego korzystasz zapchany na amen. LTE1800 wymuszone na B525 tez połączenie z nim ale tu sygnał praktycznie na granicy zerwania stad praktycznie zerowy UL. BTs nie widzi na tym paśmie sygnału z twojego routera. Speedtest przy takim sygnale nic nie mówi ale widać ze na tym paśmie są szanse na lepsze prędkości na co liczyłem. Drugi router na LTE1800 łaczy się z BTS-em Brzezie i co ciekawe parametry sygnału są o 3dBi lepsze niż z Wolicy a prędkości jak na taki sygnał bardzo dobre. Potem test na stałym miejscu i slaby sygnał na LTE800 z Wolicy ale tym razem znaczny przyrost prędkości. widać ze to pasmo na tym BTS-ie ma strasznie zmienne obciążenie. LTE1800 z Wolicy poza zasięgiem. Na koniec taras, sygna na LTE800 pogorszył się ale DL/UL do przyjęcia przy nim, na LTE1800 to ponownie Brzezie ale sygnał spadł i połączenie praktycznie nie pozwala na normalne działanie. Kolejne LTE800 to znów niespodzianka, gorszy sygnał a łączy cię tym razem z Brzezową, DL/UL z niego przy tym sygnale OK a za chwilę tragedia DL<<UL. W południe prędkości DL 20Mb/s bo nikt nie obciąża sieci a sektor na BTS-ie nieobciążony. Ruch rośnie wieczorem i speedtest z tego czasu jest jedynie miarodajny. Nie zrobiłeś żadnego testu wybierając LTE-Advanced, optymalny sygnał na LTE1800 był na drugim routerze z Brzezia, tam działa też LTE800 więc z niego powinna pojawić się agregacja LTE1800+800. Co ciekawe to ten BTS nieźle grzeje w twoją stronę. LTE2600 nie zawracaj sobie głowy bo tam w promieniu 20 km nie ma BTS-a T-Mobile z tym pasmem. Pobierz Hmanagera na telefon z Android, to najlepsze narzędzie do zarządzania b525 i pasmami na nim. Na telefonie LTE sprawdzisz też parametry sygnału oraz CId-y na zewnątrz, w terenie a nawet na dachu. do tego służy aplikacja Network Cell Info i zakładka DANE. Reasumując, na LTE800 łączyłeś się z Wolicą i Brzezową. Na LTE1800 najlepszy sygnał z odległego Brzezia a gorszy z Wolicy. Na LTE800 duże wahania prędkości z obydwu BTS-ów, zmienne obciążenie na sektorach z których korzystasz. Raczej brak gwarancji ze to pasmo zapewni ci stałe dobre prędkości. Na LTE1800 sygnał w domu na granicy działania ale jak już coś złapałeś to wygląda perspektywicznie. Niestety ale wyglada na to że w Gdowie gdzie są dwa sektory na LTE1800 żaden nie celuje w twoim kierunku a ten BTS jest w miarę blisko i bez lasu. Wg. T-Mobile zasięg na tym paśmie ma u ciebie zapewnić BTS Wolica ale jak widać jest kiepsko. Wstępnie już wiemy czego się spodziewać i jak wygląda sytuacja na LTE800 i LTE1800. Weekend więc proponuje jutro wycieczkę pod BTS Wolica z telefonem LTE i sprawdzenie sygnału za pomocą Network cell Ifo i prędkości. Ustawiasz się około 200-300m od BTS-a na kierunku swojego domu i robisz test. Ponieważ LTE1800 na nim ma priorytet to przy prawidłowym sygnale połączysz się na tym paśmie. Pokażesz screena z zakładki DANE i speedtest. Pozwoli to sprawdzić jak działa LTE na tym paśmie z tego BTS-a i czego mzna się spodziewać u ciebie jeśli poprawisz sygnał z na LTE1800 za pomocą anteny kierunkowej. Tak samo zrób pod BTS-em Gdów bo ciekawi mnie czy na nim jakiś sektor celuje w Zagórzany. A na koniec jak masz dostęp do dachu to zrób test przy kominie i pokaż z niego screeny. Niestety ale u ciebie jest nieciekawa sytuacja i stąd takie zabiegi. Od tego zależy dobór anteny, na bank kierunkowa o wąskich kątach promieniowania i dużym zysku, z krótkim dobrym kablem o niskiej tłumienności. Pytanie tylko czy na 1800MHz do LTE1800 czy szerokopasmowa 800-1800MHz do LTE-A 1800+800 lub na te pasma pojedyńczo. Ustawienie na Wolicę może Gdów( LTE1800) chociaż zastanawia to LTE1800 i LTE800 z Brzezia i parametry sygnału mimo takiej odległości. Masz co czytać :D
 #1002543  autor: p2225
 06 lip 2018, 22:47
matek451 pisze:Pytanie tylko czy na 1800MHz do LTE1800 czy szerokopasmowa 800-1800MHz do LTE-A 1800+800 lub na te pasma pojedyńczo.
Przy okazji warto pomyśleć też o wsparciu dla pasma 2100MHz. Docelowo do końca 2019 roku, 9000 stacji Orange/T-mobile ma posiadać LTE2100, a zasięg jest podobny do LTE1800.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1002551  autor: itq5ldz
 06 lip 2018, 23:04
Nie muszę chyba mówić że kilku rzeczy nie rozumiem ale dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;) Odnośnie tej agregacji co to jest, rozumiem że coś fajnego. Ale czy ja mam coś kliknąć i to sprawdzić? Co do lte-advance sprawdziłem w pokoju -stałym miejscu routera od roku. Failed to connect. Jutro mogę sprawdzić to w reszcie miejsc na których dzisiaj operowałem. Jutro też mogę zrobić testy tą apką na androida jeśli to konieczne. Co do wejścia na dach, na razie jeszcze nie wiem jak to zrobić ;) Moja drabina sięga go, ale dach ma taki spadek że póki co nie wiem jak miałbym się po nim poruszać (nigdy nie chodziłem po dachach domków -ja chłopak z bloków jestem) -także to będzie musiało zostać dopracowane. Odnośnie wizyty przy przekaźnikach, do Wolicy mogę udać się dopiero w niedzielę rano tzn około 6 rano i wybadać jak wygląda sytuacja. Odnośnie Gdowa, w Gdowie będę w poniedziałek, około godziny 11-13 testy w tych godzinach/terminach mam nadzieję ujdą ;)
 #1002559  autor: p2225
 06 lip 2018, 23:14
Agregacja pozwala na łączenie prędkości z kilku częstotliwości. Przykładowo - na LTE1800 masz prędkość 5Mb/s, a na LTE800 masz 3Mb/s. Na routerze z agregacją uzyskasz 8Mb/s. Powinno to działać jeśli masz ustawiony tryb automatyczny i router zaloguje się do LTE1800. W panelu konfiguracyjnym routera powinno się to odznaczać poprzez znaczek "LTE+" pod kreskami zasięgu na ekranie głównym.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png