DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Huawei i Honor oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Huawei i Honor oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #994555  autor: Olimalewa
 20 maja 2018, 17:03
Witam wszystkich!
Czy ktoś z Was ma patent na usunięcie wszystkich danych z p9 lite przed sprzedażą smartfona? Czytam różne opinie i mam mętlik w głowie. Jakie dane szyfruje google? Czy to wystarczy?
A jeśli ustawię lepszy, bardziej wymagający pin i przywrócę ustawienia fabryczne? Nie mogę odnaleźć w tel funkcji szyfrowania. Pomóżcie proszę.
 #994559  autor: forum_tg
 20 maja 2018, 17:29
jak chcesz fajnie wyczyścić, to proponuje:
1. skasuj wszystkie dane
2. przy pomocy aplikacji np CCleaner wyczyść pustą powierzchnię
3. hard reset
4. odpal komórkę i zaloguj się na nowe konto w google (takie stworzone na chwilę) i jeszcze raz czyszczenie przy pomocy CCleaner
5. hard reset.

Zwykły user nie odzyska twoich danych.
 #994598  autor: forum_tg
 20 maja 2018, 21:28
Ale którego punktu nie rozumiesz?
Bardzo reset - wpisz w google model telefonu i od razu będzie info
Nowe konto - wejdź na Gmail i załóż nowe dowolne konto
Instalowanie aplikacji - standardowo jak wszystkie inne Po zainstalowaniu uruchamiasz i tam jest opcja wyczyścić pusta przestrzeń
 #1001465  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 12:20
Uważam, że zawsze należy sprzedawać telefon z głową.
A przywrócenie ustawień fabrycznych nie gwarantuje usunięcie danych

Smartfony to obecnie niekończąca się kopalnia danych, przechowujemy w nich wszystko – od zdjęć, po ważne dokumenty i aplikacje z dostępem do naszego konta bankowego. Wydawać się może, że proste usunięcie zdjęć z galerii sprawi, że znikają one bezpowrotnie – Nic bardziej mylnego! W telefonach z systemem Android przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych całkowicie nie usuwa wszystkich twoich danych.

Jak usunąć dane z telefonu, by nie można było ich odzyskać?
Trwałe usunięcie plików ze smartfona nie jest na szczęście takie trudne! Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnych aplikacji, które dokonują kilkukrotnego procesu usuwania oraz nadpisują wolną przestrzeń, aby uniemożliwić w przyszłości przywrócenie danych. Przed ich użyciem należy oczywiście usunąć w standardowy sposób dany plik lub przywrócić ustawienia fabryczne. Oto kilka aplikacji które pozwolą przygotować smartfon do bezpiecznej sprzedaży!

iShredder 3
Jest to najpopularniejsza aplikacja do trwałego usuwania danych, która korzysta z certyfikowanych algorytmów. iShredder jest nadzwyczaj prosty w obsłudze – wystarczy wybrać jakiego algorytmu chcemy użyć – Im więcej powtórzeń, tym większa skuteczność. Każdy algorytm został przeanalizowany przez władze i niezależne organizacje, w celu upewnienia się, że działa prawidłowo — usuwając dane i uniemożliwiając ich odzyskanie.

Secure Wipe
Podobną aplikacją jest Secure Wipe – jeśli chcesz mieć całkowitą gwarancję pozbycia się wszystkich danych ze smartfona, możesz dodatkowo wspomóc się tą aplikacją. Wymaga jedynie zaznaczenia wszystkich opcji i naciśnięcia przycisku Start Wiping. Secure Wipe pozwala nadpisać wolną przestrzeń na partycji systemowej, na karcie SD, a także w pamięci wewnętrznej telefonu.

Secure Delete
Secure Delete to również darmowa aplikacja, która usuwa wszystkie pliki z pamięci wewnętrznej telefonu lub z karty SD. Nie potrzebuje także dodatkowych uprawnień ani roota. Pamiętaj, że proces usuwania danych może być czasochłonny, w zależności od tego ile zapełnionej pamięci masz w telefonie, dlatego warto na ten czas podłączyć urządzenie do ładowarki. Usuwanie danych poprzez Secure Delete jest trwałe, dlatego nie musisz się już martwić o to, że ktoś odzyska twoje zdjęcia czy sms-y.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2018, 13:21 przez t r o i p, łącznie zmieniany 1 raz.

Dictum sapienti sat est.
 #1001471  autor: maniek89
 30 cze 2018, 12:40
t r o i p pisze:Uważam, że awsze należy sprzedawać telefon z głową.
Na pewno Ty tak uważasz? https://blog.mobilevikings.pl/2018/02/2 ... j-z-glowa/
Jeśli robisz copy-paste, wypada podać źródło.
Olimalewa pisze:Długo to trwało ale zrobione. Przy ostatnim hard odpala komunikat software install failed i reboot system now,
Wybierz opcję reebot system now.
 #1001484  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 13:19
Owszem Ja tak uważam, ale miło że inni myślą podobnie. :mrgreen:

maniek 89 chciałeś coś mądrego dodać w tym temacie?
Czy porostu się do czegoś przyczepić?

Bo jeśli masz coś do dodania w temacie kasowania danych ze smartfona, to chętnie poczytam. 8)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2018, 13:49 przez t r o i p, łącznie zmieniany 1 raz.

Dictum sapienti sat est.
 #1001489  autor: Morvius
 30 cze 2018, 13:34
troip- mam nadzieję, że nie jesteś prowokatorem na tym forum. :)

Klasyczny obserwator wątku.
 #1001491  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 13:42
Morvius Absolutnie nie, chciałem pomóc Olimalewa, sam jakiś czas temu sprzedawałem swojego smartfona i szukałem jak wykasować dane.
Skopiowałem sobie tekst na ten temat znaleziony gdzieś na necie.

I uważam że takie wycieczki osobiste jakie robi maniek89 są nie na miejscu.
Gdybym był w posiadaniu źródła to bym je podał.

A jeśli gdzieś kogoś w błąd w wprowadziłem, to proszę mi to wskazać.
Czy mogę w czymś jeszcze pomóc?

Na razie dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że ktoś się jeszcze z użytkowników wypowie by powiększyć zakres odpowiedzi. Morvius

Dictum sapienti sat est.
 #1001508  autor: maniek89
 30 cze 2018, 16:05
t r o i p pisze:Bo jeśli masz coś do dodania w temacie kasowania danych ze smartfona, to chętnie poczytam.
Dziwne, że w tych wszystkich mądrościach nie było najprostszego sposobu nieodwracalnego wymazania danych. Po skasowaniu plików wystarczy nadpisać w miejsce danych jakiekolwiek inne randomowe dane, aby znacząco utrudnić, o ile nie całkowicie uniemożliwić odzyskanie tych właściwych, wrażliwych.
 #1001510  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 16:26
maniek89 napisał(a) :
Po skasowaniu plików wystarczy nadpisać w miejsce danych jakiekolwiek inne randomowe dane, aby znacząco utrudnić, o ile nie całkowicie uniemożliwić odzyskanie tych właściwych, wrażliwych.
Musiałbyś kilka razy wymazywać i nadpisywać dane, bo po jednym czy nawet dwóch razach bez problemu można je odzyskać, a to nie jest już takie proste i wygodne. Programy do kasowania danych ten proces powtarzają kilkukrotnie po to żeby nie dało się ich odzyskać, powinieneś to wiedzieć.

Dictum sapienti sat est.
 #1001543  autor: maniek89
 30 cze 2018, 19:20
To, że producent aplikacji zadeklarował, że te dane wymaże, nie oznacza, że tak w rzeczywistości będzie, bo niby dlaczego bardziej mam wierzyć aplikacji niż sobie? Wolę sam wykonać factory restet, później operację nadpisania danych dla każdego rodzaju plików i mieć pewność, że nic nie zostanie w telefonie, po tym dodatkowo wykonać jeszcze raz factory reset i dla pewności powtórzyć czynność nadpisania plików.
 #1001547  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 19:49
Wchodzimy teraz w teorie spisku?
Kto wie, kto czyta SMS-y i podsluchuje rozmowy. Więc może bezpieczniej nie korzystać z telefonu?
A tak na poważnie to Taka aplikacja nie robi nic innego poza zapełnianiem pamięci i usuwaniem tego i tak kilka - kilkanaście razy dla pewności.
Można też to oczywiście zrobić ręcznie.
Znacznie Wygodniej jest jednak użyć do tego przeznaczonej aplikacji.
Tak samo jak wygodniej jest zadzwonić czy napisać wiadomość, zamiast jechać do kogoś na drugi koniec miasta, żeby zapytać np czy zrobił przelew.

Dictum sapienti sat est.
 #1001569  autor: Olimalewa
 01 lip 2018, 01:49
Zrobione. Najpierw metoda forum_tg:
1. Usuwanie danych
2. Czyszczenie
3. Hard reset
4. Logowanie na nowe konto
5. Niestety telefon odmówił współpracy przy kolejnym hard resecie i było tylko przywracanie ustawień fabrycznych.
6. Logowanie na jeszcze jedno chwilowe konto
7. Secure wipe
8. Przywracanie ustawień fabrycznych
Uff... chyba wystarczy?
P. S. Wielkie dzięki za pomoc, miło widzieć taki odzew.